Αστάθεια και φαρμακευτική αγωγή. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Ο γιατρός μου, μου το μείωσε στα 50mg μια φορά την ημέρα, για μια βδομάδα και μετά το σταματώ. Ελπίζω να φύγει η αστάθεια. Εμένα δευτερευόντως μου προκαλεί λίγη υπνηλία και νιώθω τα βλέφαρά μου βαριά.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Δεν μπορείς να το πας στα 25 πριν το κόψεις τελείως;

  3. #18
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν μπορείς να το πας στα 25 πριν το κόψεις τελείως;
    Για να το πάω στα 25 πρέπει να αγοράσω καινούργιο κουτί. Τι να σου πω η οδηγία αυτή ήταν. Πάντως μέχρι στιγμής όλα καλά. Νομίζω ο οργανισμός μου δεν συνήθισε το φάρμακο και πολύ περισσότερο δεν απέκτησε ανοχή σε αυτό. Εδώ που τα λέμε πάντως μου είχαν κόψει αντικαταθλιπτικά, lexotanil και lyrica και δεν κατάλαβα τίποτα. Οπότε ευελπιστώ ότι δεν θα μου κάνει κάτι. Το ερώτημα είναι πότε θα φύγει η ανυπόφορη αστάθεια. Μόνο προς το απόγευμα λειτουργώ καλύτερα και μπορώ να περπατώ σχετικά άνετα έξω. Γι αυτό και παίρνω 50 το βράδυ. Αν δεν φύγει ίσως μετά πάω σε ωρλ.

    Εγώ θέλω τον Ιωσήφ ή όποιον άλλο γνωρίζει να μου πει μετά από πόσες μέρες φεύγει η αστάθεια μετά την διακοπή.

  4. #19
    Τελικά βρε παιδιά νομίζω πως με την μείωση αυξήθηκε το άγχος και πρέπει να έχασα και κάνα κιλό ακόμα, παρ όλο που τρώω κανονικά, χαχα. Εν τω μεταξύ το παράξενο είναι πως μετά την τρίτη μέρα άρχισε να αυξάνεται το άγχος. Τι μπορώ να κάνω τώρα; Έχω και την χαζοαστάθεια, που ενώ την ημέρα είμαι καλύτερα από πριν το βράδυ αυξάνεται μπορεί να είναι και λίγο ψυχοσωματικό, γιατί σε ένα συγκεκριμένο σούπερ μάρκετ που μπαίνω ζαλίζομαι αρκετά ενώ σε άλλα όχι τόσο, τι να πω.

    Παίζει να μου προκαλεί ζάλη η εσιταλοπράμη; Παίρνω ένα γενόσημο. Παλιά πάντως που είχα πάρει άλλη μάρκα δεν είχα θέμα.
    Last edited by ThelwNaEimaiKala; 01-12-2022 at 09:36.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Έχω δοκίμασα κάποτε το γενοσημο Escitalopram genipharm και είχα αποπροσωποίηση/απαπραγματοποίηση μεταξύ άλλων. Από τα χειρότερα που έχω δοκιμάσει. Βασικά όλα το ίδιο είναι για μένα, πουλ έντονες παρενέργειες που σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν αξίζει και περιμένεις μέχρι να υποχωρήσουν. Πάντα 2 μήνες τα δοκίμαζα και μετά αλλαγή. Το σεροξατ μόνο με βοήθησε στο άγχος αλλά είχε και αυτό παρενέργειες στο σεξουαλικο και είμαι 28 ετών οπότε το σταμάτησα στους 6 μήνες

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Τελικά βρε παιδιά νομίζω πως με την μείωση αυξήθηκε το άγχος και πρέπει να έχασα και κάνα κιλό ακόμα, παρ όλο που τρώω κανονικά, χαχα. Εν τω μεταξύ το παράξενο είναι πως μετά την τρίτη μέρα άρχισε να αυξάνεται το άγχος. Τι μπορώ να κάνω τώρα; Έχω και την χαζοαστάθεια, που ενώ την ημέρα είμαι καλύτερα από πριν το βράδυ αυξάνεται μπορεί να είναι και λίγο ψυχοσωματικό, γιατί σε ένα συγκεκριμένο σούπερ μάρκετ που μπαίνω ζαλίζομαι αρκετά ενώ σε άλλα όχι τόσο, τι να πω.

    Παίζει να μου προκαλεί ζάλη η εσιταλοπράμη; Παίρνω ένα γενόσημο. Παλιά πάντως που είχα πάρει άλλη μάρκα δεν είχα θέμα.
    Την ασταθεια την είχες και πριν ξεκινήσεις το φάρμακο που λες?
    Εγώ έχω όλα αυτά που αναφέρεις χωρίς να είναι παρενέργεια φαρμάκου.

  7. #22
    Καλησπέρα dream. Ναι την είχα την αστάθεια και την ζάλη από πριν αλλά με φόβο ότι θα πέσω δεξιά ή αριστερά ήταν αρκετά έντονο. Ενώ τώρα δεν έχω τόσο φόβο και όπως περιέγραψα νιώθω σαν να περπατώ με ελατήρια σαν να επιπλέει το σώμα μου ή να βυθίζεται. Γι αυτό θέλω να πιστεύω πως είναι κυρίως από το lyrica. Ελπίζω δηλαδή. Εσύ λαμβάνεις κάποια αγωγή; Αγχώνεσαι όταν νιώθεις αυτά τα ψυχοσωματικά ή παρουσιάζονται χωρίς να αγχώνεσαι;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Τελικά βρε παιδιά νομίζω πως με την μείωση αυξήθηκε το άγχος και πρέπει να έχασα και κάνα κιλό ακόμα, παρ όλο που τρώω κανονικά, χαχα. Εν τω μεταξύ το παράξενο είναι πως μετά την τρίτη μέρα άρχισε να αυξάνεται το άγχος. Τι μπορώ να κάνω τώρα; Έχω και την χαζοαστάθεια, που ενώ την ημέρα είμαι καλύτερα από πριν το βράδυ αυξάνεται μπορεί να είναι και λίγο ψυχοσωματικό, γιατί σε ένα συγκεκριμένο σούπερ μάρκετ που μπαίνω ζαλίζομαι αρκετά ενώ σε άλλα όχι τόσο, τι να πω.

    Παίζει να μου προκαλεί ζάλη η εσιταλοπράμη; Παίρνω ένα γενόσημο. Παλιά πάντως που είχα πάρει άλλη μάρκα δεν είχα θέμα.
    Τι δόση εσιταλοπραμης παίρνεις;Την παίρνεις σταθερή ώρα; Παλιότερα όταν έπαιρνα μου προκαλούσε θολούρα και αστάθεια αλλά είχα αλλάξει την ώρα λήψης και αυτό επηρεάζει τις παρενέργειες. Τώρα που το παίρνω σταθερή ώρα δεν έχω αστάθεια. Βέβαια τότε έπαιρνα και διπλάσια δόση (20mg).

  9. #24
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Έχω δοκίμασα κάποτε το γενοσημο Escitalopram genipharm και είχα αποπροσωποίηση/απαπραγματοποίηση μεταξύ άλλων. Από τα χειρότερα που έχω δοκιμάσει. Βασικά όλα το ίδιο είναι για μένα, πουλ έντονες παρενέργειες που σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν αξίζει και περιμένεις μέχρι να υποχωρήσουν. Πάντα 2 μήνες τα δοκίμαζα και μετά αλλαγή. Το σεροξατ μόνο με βοήθησε στο άγχος αλλά είχε και αυτό παρενέργειες στο σεξουαλικο και είμαι 28 ετών οπότε το σταμάτησα στους 6 μήνες
    Και εγώ έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν τελικά αξίζει να παίρνω φάρμακα, αλλά προς το παρόν δεν ξέρω άλλη αξιόπιστη λύση.

  10. #25
    Των 20 παίρνω Niels αλλά και παλιά των 20 έπαιρνα. Πάντα πρωί την παίρνω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    215
    Συνηθως στην μειωση δοσης ή διακοπη του Lyrica τα εντονα συμπτώματα ξεκινανε την 3η μερα και διαρκουν εως και 1 βδομάδα

  12. #27
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Συνηθως στην μειωση δοσης ή διακοπη του Lyrica τα εντονα συμπτώματα ξεκινανε την 3η μερα και διαρκουν εως και 1 βδομάδα
    Ωωω και εγώ από την τρίτη μέρα της μείωσης άρχισα να αισθάνομαι αυξημένο άγχος, όχι κάτι τρελό λίγη ανησυχία και λίγη δύσπνοια. Άρα όταν σταματήσω και τα 50 θα μου κάνει πάλι παρενέργειες. Ο ψυχίατρος από το νοσοκομείο μου είπε να πάρω αγχολυτικό αν αγχωθώ αλλά προς το παρόν δεν θέλω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    215
    Σε καθε μειωση δοσης εμενα μου κανει παρενεργειες και στην διακοπη ακομα πιο εντονες, συγκεκριμένα μια φορα που ειχα δοκιμασει να το κοψω εκτος απο τις συνηθισμένες παρενεργειες (αυξηση αγχους, νευρα, αϋπνία) μου ειχε φερει κατι σαν καταθλιψη που καταθλιψη δεν εχω, εκει κατάλαβα πως ειναι να ζεις καποιος με κατάθλιψη

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Καλησπέρα dream. Ναι την είχα την αστάθεια και την ζάλη από πριν αλλά με φόβο ότι θα πέσω δεξιά ή αριστερά ήταν αρκετά έντονο. Ενώ τώρα δεν έχω τόσο φόβο και όπως περιέγραψα νιώθω σαν να περπατώ με ελατήρια σαν να επιπλέει το σώμα μου ή να βυθίζεται. Γι αυτό θέλω να πιστεύω πως είναι κυρίως από το lyrica. Ελπίζω δηλαδή. Εσύ λαμβάνεις κάποια αγωγή; Αγχώνεσαι όταν νιώθεις αυτά τα ψυχοσωματικά ή παρουσιάζονται χωρίς να αγχώνεσαι;
    Όχι δε λαμβάνω κάποια αγωγή. Απο όσο γνωρίζω με το φάρμακο δε σου παιρνανε τα συμπτώματα απλά δε νιώθεις φόβο κ άγχος, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Για αυτό σε ρώτησα αν το είχες από πριν. Το σκέφτομαι συνέχεια για αυτο το παθαίνω , και το παθαίνω όταν κάνω συγκεκριμένες αρνητικες σκέψεις. Η δύναμη του μυαλού που λέμε.

  15. #30
    Στην περίπτωσή μου νομίζω πως είναι κυρίως από το lyrica γιατί νιώθω διαφορετικά την αστάθεια από πριν. Εγώ worryfree δυσκολεύομαι λίγο να κοιμηθώ τις τελευταίες δύο μέρες αλλά τελικά κοιμάμαι μετά από καμια ώρα. Επίσης μου κάνει και συνάχι...συνήθως συνάχι έχω όταν ξεκινάω αντικαταθλιπτικό αλλά πρώτη φορά όταν κόβω φάρμακο. Τι να πω θα περάσει κι αυτό.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φαρμακευτική αγωγή
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 09-08-2018, 20:37
  2. Φαρμακευτική αγωγή
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 20
    Last Post: 06-06-2018, 06:16
  3. Φαρμακευτική αγωγή
    By diamont in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2018, 21:53
  4. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 16:27
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 21:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •