Άγχος και ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162

    Άγχος και ψυχοσωματικά

    Καλησπέρα παιδιά ξαναγράφω για το στομάχι καθώς με το θέμα δεν έχουμε δει κάποια τεράστια πρόοδο.. Πήγα σε έναν καλό γαστρεντερολόγο όπου ακολουθώ μια αγωγή γαστρίτιδας χωρίς να έχω κάνει γάστροσκοπηση.. ο πόνος ο έντονος έχει περάσει αλλά έχει μείνει η ενόχληση και τώρα τις τελευταίες 2-3 μερες έχω ρε παιδιά εμα αίσθημα ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα και προέρχεται από υο στομάχι δηλαδή σαν φούσκωμα και με έχει τρελάνει.. Όρεξη έχω κανονικά αλλά ότι φάω φουσκώνω έχει κανείς παρόμοιες εμπειριες μα μπορεί μα βοηθήσει ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Καλησπέρα παιδιά ξαναγράφω για το στομάχι καθώς με το θέμα δεν έχουμε δει κάποια τεράστια πρόοδο.. Πήγα σε έναν καλό γαστρεντερολόγο όπου ακολουθώ μια αγωγή γαστρίτιδας χωρίς να έχω κάνει γάστροσκοπηση.. ο πόνος ο έντονος έχει περάσει αλλά έχει μείνει η ενόχληση και τώρα τις τελευταίες 2-3 μερες έχω ρε παιδιά εμα αίσθημα ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα και προέρχεται από υο στομάχι δηλαδή σαν φούσκωμα και με έχει τρελάνει.. Όρεξη έχω κανονικά αλλά ότι φάω φουσκώνω έχει κανείς παρόμοιες εμπειριες μα μπορεί μα βοηθήσει ;
    Καλημέρα!
    Εγώ ζω τα ίδια… κ ίσως και πιο βαριά συμπτώματα. Πχ όταν φάω κάτι φουσκώνω, αν περάσει ώρα και δε φάω κάτι νιωθω το στομάχις κόμπο με στομαχικό ίλιγγο και κομμαρες και φυσικά όλο αυτό μου δημιουργεί εκτακτες συστολές.
    Έχω πάει κι εγώ σε γαστρεντερολόγο που ο άνθρωπος μου έβαλε να κάνω εξέταση κοπρανων για ελικοβακτηριδιο και κοιλιοκακη και 2-3 αιματολογικές αλλά από τότε δεν έχω αφήσει όρθια ίωση για ίωση. Δεν έχω προλάβει ακόμη να τα κάνω και φαντάσου αύριο λήγει το παραπεμπτικο. Εγώ έχω έντονο αερα παγιδευμένο ψηλά, το νιωθω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το σύνδρομο ευερεθιστου ντέρου είναι κοινό στους αγχωδεις ανθρώπους και εμφανίζει πολλά τέτοια συμπτώματα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ρώτα τον γαστρεντερολογο σου μήπως βοηθήσουν συμπληρώματα ενζύμων. Ή μήπως για κάποιο διάστημα πρέπει να αποφεύγεις συγκεκριμένες τροφές.

  5. #5
    Εγώ έχω ξινιλες, παλινδρόμηση κ πιστεύω είναι από άγχος όσοι βιώνουν κάτι αντίστοιχο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Σήμερα τελικά κατέφερα κι έκανα τις εξετάσεις για ελικοβακτηριδιο και κοιλιοκακη… Αντε να δούμε κ αυτές τι θα βγάλουν…όπως λέει κι ο σύζυγος τίποτα δε θα βγάλουν αλλά για μένα βρες ώρες αυτό είναι χειρότερο, με την έννοια σε δίνεται απάντηση στο πρόβλημα μου.
    Θα μου πεις χίλιες φορές ψυχοσωματικό παρά οργανικό αλλά είναι κάτι ώρες που λες «αυτό ήταν, μάλλον ήρθε η ώρα μου…»
    Σας στέλνω όλους τη θετική μου ενέργεια!!! <3

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Χαχαχαχα ρε παιδια τι τραγικο.. Νοσει η ψυχη ποναει το σωμα.. Εγω δεν μπορω να τις κανω αντε να κανω εξεταση κοπρανων οκκ.. Αιματολογικεσ και τα λοιπα το ακουω και θελω να πεσω στα πατωματα φοβαμαι οτι θα εχω κατι τοσο σπανιο που θα ειναι αντισος για την εξεταστικη των γιατρων σε τετοιο σταδιο μιλαμε.. Οσο το σκεφτομαι και μονο ανατριχιαζω.. Παιρνω μαστιχα χιου καψουλες οι οποιες παιδια να ξερετε συστινωνται απο καθε γαστρεντερολογο ακομα και ασ μην εχει κατι το στομαχι ειναι πολυ βοηθητικες και εχουν απιστευτες θεραπευτικες ιδιοτητες.. Οταν ξεχνιεμαι μπορω να πω ειμαι καλυτερα.. Βιβιαν ακου τις σκεψεις μου.. Αν ειναι καθαρες που και εμενα ετσι μου λενε ολοι και η κοπελα μου και τα λοιπα μακαρι αλλα αν βγουν καθαρες παει να πει οτι μετα πρεπει να δουλεψεις με τον εαυτο σου.. Πολλες φορες υπαρχει το λουκετο και τα κλειδια ειναι στο χερι μας χωρις να το γνωριζουμε..

    Στελνω επισης ολη μου την θετικη ενεργεια σε ολους ελπιζω να ειμαστε ολοι καλα με υγεια και ευτυχια ερχονται και χριστουγεννα τι ζηταμε ενα θαυμα να ξεχασουμε ολα αυτα που μας φοβιζουνν χαχαχα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Χαχαχαχα ρε παιδια τι τραγικο.. Νοσει η ψυχη ποναει το σωμα.. Εγω δεν μπορω να τις κανω αντε να κανω εξεταση κοπρανων οκκ.. Αιματολογικεσ και τα λοιπα το ακουω και θελω να πεσω στα πατωματα φοβαμαι οτι θα εχω κατι τοσο σπανιο που θα ειναι αντισος για την εξεταστικη των γιατρων σε τετοιο σταδιο μιλαμε.. Οσο το σκεφτομαι και μονο ανατριχιαζω.. Παιρνω μαστιχα χιου καψουλες οι οποιες παιδια να ξερετε συστινωνται απο καθε γαστρεντερολογο ακομα και ασ μην εχει κατι το στομαχι ειναι πολυ βοηθητικες και εχουν απιστευτες θεραπευτικες ιδιοτητες.. Οταν ξεχνιεμαι μπορω να πω ειμαι καλυτερα.. Βιβιαν ακου τις σκεψεις μου.. Αν ειναι καθαρες που και εμενα ετσι μου λενε ολοι και η κοπελα μου και τα λοιπα μακαρι αλλα αν βγουν καθαρες παει να πει οτι μετα πρεπει να δουλεψεις με τον εαυτο σου.. Πολλες φορες υπαρχει το λουκετο και τα κλειδια ειναι στο χερι μας χωρις να το γνωριζουμε..

    Στελνω επισης ολη μου την θετικη ενεργεια σε ολους ελπιζω να ειμαστε ολοι καλα με υγεια και ευτυχια ερχονται και χριστουγεννα τι ζηταμε ενα θαυμα να ξεχασουμε ολα αυτα που μας φοβιζουνν χαχαχα
    Ααα εσυ εισαι level πιο πάνω!! Χαχαχα όχι βρε παιδί μου, αν είναι δυνατόν! Εγω με το στρες το έφαγα το στομάχι μου κ αυτό τώρα μου δημιουργεί δυσφορία όχι μόνο με τη μορφή φουσκώματος αλλά και ενός περίεργου αλλου αισθήματος που στην αρχή νόμιζα ότι έχω καρδιά! Ντοιοιοινγκ!!
    Πρόσφατα διάβασα για τη μαστίχα σε χάπια, drops κλπ κλπ
    Κάνουν δουλειά λες;; Γιατί ψήνομαι να πάρω κ εγώ.
    Επίσης, έχω πάρει το rescue remedy & το ansiolev της sprechiazol και θες να το πω placebo , θες να το πω αλλιώς;; Νιωθω να με ηρεμούν.
    Δε με θέλει κιόλας, βγηκα από βρογχίτιδα προ εβδομάδας κ κόλλησα γρίπη……..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Annitoulla View Post
    Εγώ έχω ξινιλες, παλινδρόμηση κ πιστεύω είναι από άγχος όσοι βιώνουν κάτι αντίστοιχο
    Και η διατροφή παίζει ρόλο σ'αυτό. Επίσης να μην τρως αργά το βράδυ κλπ. Το έχεις ψάξει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Βίβιαν για πες εντυπώσεις από rescue remedy.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Πολύ light! Περισσότερο σαν placebo το νιωθω να πω την αλήθεια μου, βέβαια όσες φορές έχω βάλει, δεν με έπιασε κάτι. Για μένα πιο δραστικό κ καλό θεωρώ το ansiolev πάντως!

  12. #12
    Να σε ρωτήσω αν παίρνεις αντικαταθλιπτικά γίνετε να παίρνεις το ansiolev

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Annitoulla View Post
    Να σε ρωτήσω αν παίρνεις αντικαταθλιπτικά γίνετε να παίρνεις το ansiolev
    Καλησπέρα! Δε το γνωρίζω αυτό όποτε καλύτερα να ρωτήσετε τον γιατρό σας.
    Είναι φυτικής προέλευσης βέβαια αλλά ποτέ δεν συνδυάζουμε τέτοια φάρμακα ή συμπληρώματα χωρίς να συμβουλευτούμε πρώτα ειδικό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Η μαστιχα Χιου ειναι φοβερη κανει παρα πολυ καλη δουλεια την συστηνουνε ολοι οι γαστρεντερολογοι καθως δεν ειναι φαρμακο και μπορει να την χρησιμοποιει και καποιος που δεν εχει προβλημα με το στομαχι για να μην αποκτησει.. Εχει φοβερες θεραπευτικες ιδιοτητες μπορει αν οχι να θεραπευσει να καταπραυνει κατα εναν πολυ μεγαλο βαθμο ακομα και το ελικοβακτηριδιο.. Σημερα εφαγα και 2 σουβλακια χαχαχα.. Ενας φιλος μου εβγαλε την χολη του και μου ειπε οτι τον επιανε στομαχοπονος και τωρα με εβαλε σε σκεψεις μην εχω καμια πετρα στην χολη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Παιδια καλησπερα και παλι.. επειδη τωρα το αρρωστοφοβικο μυαλο μου πηγε αλλου.. Με επιασε ενας πονος πισο απο την γαμπα και λιγο στον αστραγαλο.. Φοραω πολυ σφιχτα βεβαια τα παπουτσια και ισωσ καλτσες μερικες φορες να ειναι στενες επειδη ειναι μακρυες.. Ειχε κανεις τιποτα παρομοιο;

Similar Threads

  1. Τρομερό άγχος κ ψυχοσωματικά
    By George85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-03-2020, 23:04
  2. Άγχος και ψυχοσωματικα
    By Net 7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-05-2019, 20:06
  3. Αγχος και ψυχοσωματικα
    By Nan_salem in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-11-2018, 05:07
  4. Ξανα εδω- αγχος-ψυχοσωματικα
    By NickosDark in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2016, 03:30
  5. Ψυχοσωματικά και άγχος
    By Panos267 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-09-2012, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •