παιρνει κανεις χρονια αντικαταθλιπτικά για γλυτώσει τις υποτροπές?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242

    παιρνει κανεις χρονια αντικαταθλιπτικά για γλυτώσει τις υποτροπές?

    Υπαρχει κανεις που παιρνει χρονια αντικαταθλιπτική αγωγή για τη μειωση των υποτροπών? Αν ναι ειδατε αποτέλεσμα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μπαα, οι υποτροπες ειναι στο προγραμμα , ατυχως ..........παιρνω πολλα χρονια αντικαταθλιπτικα , αλλα συμβουλεψου αυτον που σουδωσε τα αντικαταθλιπτικα , μπας και σου αλλαξει την αγωγη ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μπαα, οι υποτροπες ειναι στο προγραμμα , ατυχως ..........παιρνω πολλα χρονια αντικαταθλιπτικα , αλλα συμβουλεψου αυτον που σουδωσε τα αντικαταθλιπτικα , μπας και σου αλλαξει την αγωγη ....
    Παθαινεις υποτροπες ενώ είσαι σε αγωγή? Τι διαγνωση εχεις αν επιτρεπεται?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    διαγνωση ειναι χρονιζουσα καταθλιψη , και το seroxat που παιρνω δεν ειναι πια τοσο αποτελεσματικο, και λεω να το αλλαξω σε seropram ..........εμενα ρωταει ο ψυχιατρος τι φαρμακο θελω επειδη ξερει οτι γνωριζω πλλα περιαντικαταθλιπτικων , αυτο που συνεχιζε να με πιανει ειναι το minitran 4-25 ( τρικυκλικο ) αλλα μου το σταματησε επειδη ειναι υποπτο για επιληπτικη κριση , που ειχα παθει μια ( ασχετως minitran ) τον 7/2020 , καμμια φορα τα παλια φαρμακα ειναι καλυτερα απο τα συγχρονα .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    διαγνωση ειναι χρονιζουσα καταθλιψη , και το seroxat που παιρνω δεν ειναι πια τοσο αποτελεσματικο, και λεω να το αλλαξω σε seropram ..........εμενα ρωταει ο ψυχιατρος τι φαρμακο θελω επειδη ξερει οτι γνωριζω πλλα περιαντικαταθλιπτικων , αυτο που συνεχιζε να με πιανει ειναι το minitran 4-25 ( τρικυκλικο ) αλλα μου το σταματησε επειδη ειναι υποπτο για επιληπτικη κριση , που ειχα παθει μια ( ασχετως minitran ) τον 7/2020 , καμμια φορα τα παλια φαρμακα ειναι καλυτερα απο τα συγχρονα .....
    Φανταζομαι οτι περνας περιοδους που εισαι καλά! Ψυχοθεραπεια εχεις κανει ποτε? Ειναι αλλιως νομιζω να εχεις καποιον να σου κραταει το χερι οταν εισαι στα down σου. Χρονιζουσα καταθλιψη είναι το ιδιο με τη υποτροπιάζουσα? Τωρα σε τι φαση είσαι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν εχω περιοδους που ειμαι καλα , ουτε περιοδους που ειμαι χαλια , ειμαι σε μια σταθερη σχετικα κατασταση , δλδ. down δεν εχω , ουτε ups .......χρονιζουσα καταθλιψη δεν ειναι το ιδιο με την υποτροπιαζουσα ..............ψυχοθεραπεια εχω κανει , αλλα δεν ειδα αποτελεσμα , τωρα επειδη εχω τσιμπηθει με μια κοπελα ειμαι καλυτερα , καλα μουλεγε ο ψυχιατρος οτι εχει ασθενεις που ερωτευθηκαν και δεν ξαναηλθαν .......παντως τραβιεμαι με την καταθλιψη απο το 2002 , επιδεινωθηκε το 2010 ομως ........εχω μαθει να συμβιωνω με την καταθλιψη , αν αντιδρας και δεν την δεχεσαι γινεσαι χειροτερα .......εχω ξεχασει πως ειμαι χωρις κτθλψη ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν εχω περιοδους που ειμαι καλα , ουτε περιοδους που ειμαι χαλια , ειμαι σε μια σταθερη σχετικα κατασταση , δλδ. down δεν εχω , ουτε ups .......χρονιζουσα καταθλιψη δεν ειναι το ιδιο με την υποτροπιαζουσα ..............ψυχοθεραπεια εχω κανει , αλλα δεν ειδα αποτελεσμα , τωρα επειδη εχω τσιμπηθει με μια κοπελα ειμαι καλυτερα , καλα μουλεγε ο ψυχιατρος οτι εχει ασθενεις που ερωτευθηκαν και δεν ξαναηλθαν .......παντως τραβιεμαι με την καταθλιψη απο το 2002 , επιδεινωθηκε το 2010 ομως ........εχω μαθει να συμβιωνω με την καταθλιψη , αν αντιδρας και δεν την δεχεσαι γινεσαι χειροτερα .......εχω ξεχασει πως ειμαι χωρις κτθλψη ....
    εχεις κατι σαν δυσθυμία καταλαβαινω! Έχω μια φιλη που είχε χρονια καταθλιψη από παιδι. Αποφασισε να μπει σε ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεια και ξεπερασε με πολύ κοπο και πολύ δρομο την καταθλιψη της. Μου τη θυμιζεις. Η ιδια δεν πηρε ποτε φαρμακα αλλά με πολυ αγωνα καταφερε να απολαμβανει και να ζει καλά! Ήταν βεβαια παντα λειτουργική και δουλευε ως εκ τουτου ειχε χρηματα για την θεραπεια της που κρατησε χρονια. Αν μπορεις καντο για σενα. Θελει χρονο και δεσμευση. Παντως χαιρομαι που εισαι καλύτερα. Τι ψυχοθεραπεία εχεις κάνει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    υποτιθεται οτι ο ψυχιατρος που με παρακολουθουσε επι 10 χρονια , μουκανε ψυχοθεραπεια , μουλεγε ομως τα ιδια και τα ιδια .......δεν ξερω αν εχει ονομα αυτη η ψυχοθεραπεια ...................... λειτουργικος δεν ημουν τα 12 τελευταια χρονια , ειχα πληρη κοινωνικη αποσυρση, ανηδονια και αδυναμια συγκεντρωσης , τωρα αν αυτολεγεται δυσθυμια δεν ξερω , ο ψυχιατρος ειχε διαγνωσει καταθλιψη μετριου βαθμου ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Κι εγώ δεν μπορώ να τα σταματήσω, καταλήγω να μην κοιμάμαι καθόλου. Εκτός από τον ύπνο όταν δεν παίρνω, παρόλο που είμαι λειτουργικός, ταλαιπωρουμαι από τις σκέψεις και είμαι ευερέθιστος με τους άλλους. Κι επειδή θα ρωτήσεις, έχω κάνει χρόνια ψυχοθεραπεία αλλά φοβάμαι πια να τα σταματήσω. Ούτε βέβαια ο γιατρός μου θεωρεί ότι δεν τα χρειάζομαι, ίσα ίσα μου είπε να πάρω και δεύτερο αντικαταθλιπτικό. Το θέμα είναι ότι από τότε που το ξεκίνησα έχω ενοχλήσεις στα νεφρά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Μήπως πήρες το vladoxan Niels?? Ξέρω ότι το συγκεκριμένο είναι ύποπτο για θέμα στα νεφρά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Και διατηρήσε σε καλη κατασταση με τα αντικαταθλιπτικά Niels? Γιατί ο δικός ψυχ θεωρει οτι πρεπει να θεραπευομαι την υποτροπή και να τα παίρνω μονο για 1 χρόνο. Και γω παθαινω υποτροπές σχεδον καθε 4 χρόνια και βγαινω και δυσκολα στο τριμηνο και περναω και τραγικά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Για την ψυχοθεραπεια παρα τις υποτροπες εχω καλή αποψη και συνεχίζω. Με εχει βοηθησει σε παρα πολλα θεματα. Θαυματα δεν κανει.. Άλλη δεν θα γινω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ναι όπως το λες ακριβώς είναι για την ψυχοθεραπεία. Και μένα με βοήθησε αλλά μετά από πέντε χρόνια βαρέθηκα και σταμάτησα. Όχι Ιωσήφ, το valdoxan το έπαιρνα παλιότερα, μου είχε ανεβάσει πολύ τη διάθεση σε μια πολύ δύσκολη περίοδο της ζωής μου μετά τον θάνατο του αδερφού μου. Θυμάμαι ότι έκανα συχνές εξετάσεις για το συκώτι. Τώρα παίρνω 15mg remeron και 10mg cipralex αλλά σκέφτομαι να κρατήσω το cipralex ή να μειώσω το ρεμερον ακόμη πιο πολύ στα 7,5 mg (έπαιρνα 30mg όταν ο γιατρός μου είπε να πάρω και το cipralex). Το remeron με βοηθάει μεν στον ύπνο αλλά μόνο του δεν είναι αρκετό για να μην με καταβάλλουν οι έμμονες ιδέες για τους άλλους με αποτέλεσμα να γίνομαι λίγο παρανοϊκός ώρες ώρες, όχι με την κυριολεκτική έννοια του όρου, πώς να το πω, αντιδρώ υπερβολικά, το χάνω. Τα νεφρά μου τα έχω κάψει τα τελευταία χρόνια με διάφορες θεραπείες με πολλά συμπληρώματα διατροφής που δοκίμασα για τα προβλήματα υγείας μου (μυοσκελετικά, άγχος, κατάθλιψη, δερματολογικά, ευερέθιστο έντερο).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Τώρα το αν περνάω καλά ή όχι εξαρτάται πώς το βλέπεις. Είμαι σε μια σταθερή κατάσταση. Δεν κλαίω ούτε πετάω από χαρά. Απλά κάνω μια ζωή μετρημένη όχι τόσο λόγω της κατάθλιψης αλλά κυρίως λόγω αγχωδους χαρακτήρα, δεν είμαι πολύ κοινωνικός, κλεινομαι, θέλω την ησυχία μου κλπ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Εγω παιρνω 2+ χρονια το Remeron αλλα εχω αποφασίσει να δοκιμασω να το κοψω να δω πως θα παει, τωρα είμαι στα 7.5mg. Ολοι οσοι παίρνουν αντικαταθλιπτικά θελει πολύ προσοχη στην διακοπη καθως τα περισσότερα απο αυτα προκαλουν συμπτώματα αποσυρσης - αν και οι περισσότεροι ψυχιατροι το αρνούνται αυτο - και πολλοι ειναι αυτοι που περνανε τα συμπτώματα αυτα με υποτροπη και τα ξανα ξεκινανε χωρις λογο. Εγω με την μειωση του Remeron απο τα 15mg στα 7.5mg εκανα 16 μερες να επανελθω, σε αυτες οι περισσότερες ηταν με 2-3 ωρες υπνο και μερικες με καθολου υπνο αλλα ημουν σίγουρος οτι ειναι απ την μειωση της δοσης και επεμεινα μεχρι που αρχισε να φτιαχνει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παίρνει κανείς seroquel??
    By Konstantin Papadimos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-03-2022, 18:28
  2. Κάνεις που να παίρνει Dumyrox??
    By ibraimovic in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 13-03-2022, 16:12
  3. Παιρνει κανεις τα εξεις φαρμακα?
    By GewrgiA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-09-2016, 00:48
  4. Παιρνει καποιος αντικαταθλιπτικα?
    By mairh1985 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 41
    Last Post: 03-09-2011, 03:30
  5. ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ LADOSE???
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-03-2010, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •