Λιγη βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    18

    Λιγη βοηθεια

    Γεια σας!!
    Ειμαι 18 χρονων και θελω την βοηθεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω εαν θεωρητε λογικο καποιος μετα απο εναμιση σχεδον χρονο σχεσης να ζηταει να εχει κατι σαν ελευθερη σχεση..δηλαδη να περνανε χρονο μαζι, να βγενουν αλλα να υπαρχει και η σεξουαλικη επαφη.Βασικα να μην υπαρχει η πιεση και να μπορει να βγαινει και με φιλες του οποτε τυχει. Μου το εχε εξηγησει παρα πολλες φορες, εκανα τα παντα για να δω αν θα αλλαξει γνωμη αλλα τιποτα. Δεν εχουμε ολοκλρωσει ακομα την σχεση μας απλα το σκεφτομαστε.. Το θελουμε και οι δυο αλλα εγω σκεφτμαι αν ειναι σωστο με αυτη την κατασταση.. Τι θα ηταν καλο να του πω, τι πρεπει να κανω..αν το κανω θα αλλαξει η σταση του εφοσον ζηταει να μην εχει σχεση? Πιστευω πως απλα ειναι μια φαση. Βοηθηστε με σας παρακαλω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ειστε στην ιδια ηλικια βασικα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Απο τώρα σου μιλάει για ελεύθερη σχέση;εσύ το σκέφτεσαι;δηλαδή να πηγαίνει και με άλλες;Ωραίος ο τύπος αχ αυτή η ηλικία 18 χρόνων.Κοπέλα μου έχεις όλη την ζωή μπροστά σου εσύ να είσαι ερωτευμένη και ο κύριος να πηγαίνει και με ότι τύχει.Για μένα δεν αξίζει να κάνεις κάτι με κάποιον που σου λέει πριν ολοκληρώσετε να έχει και άλλες σχέσεις,εκτός και δέχεσαι να μοιράζεσαι κάποιον και θέλεις και εσύ τέτοιου είδους σχέση.Δώστου δρόμο κοριτσάκι μου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    24
    Originally posted by sweetgirl
    Δεν εχουμε ολοκλρωσει ακομα την σχεση μας απλα το σκεφτομαστε
    !
    Γιατι ;
    Οποτε εχουμε εναν τυπο που εχει σχεση με μια κοπελα με την οποια ομως δεν εχει κανει sex και της ζηταει να μπορει να ερθει σε σεξουαλικη επαφη με αλλες. Ε, τι να σου που, με τα στοιχεια που μας δινεις, ενα κι ενα κανουν δυο ! Αντε \"ολοκληρωστε\" την και μετα βλεπετε...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    27
    Njordin ωραια συμβουλη, ολοκληρωστε την και βλεπετε!!!

    Sweetgirl,
    Αφου ειστε τοσο καιρο μαζι, αν το προβλημα του ηταν το οτι δεν εχετε ολοκληρωσει θα μπορουσε να σου το πει. Με αυτο που σου ζηταει ειναι σχεδον να σε εκβιαζει να προχωρησεις σε κατι για το οποιο μαλλον δεν εισαι ετοιμη, για να μην τον χασεις. Πιστευω οτι απλα θελει να γνωρισει και αλλες κοπελες, αλλα να εχει κι εσενα οποτε θελει...Μπορει να σου ακουγεται σκληρο, αλλα αν ειστε και στην ιδια ηλικια ειναι πολυ συνηθισμενο..
    Εισαι και μικρουλα, 18 χρονων..γιατι ταλαιπωρεισαι? Αφησε τον να γνωρισει οσες θελει κι εσυ θα βρεις καποιον που να θελει να ειναι ΜΟΝΟ μαζι σου...και θα δεις ποιος θα περναει καλυτερα!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    sweetgirl αν το αγοράκι έχει την ηλικία σου να ξέρεις ότι είναι πιο ανώριμο απο σένα.Αφαίρεσε τρία χρόνια για να δεις πως σκέφτονται τα αγόρια αυτής της ηλικίας Θέλουν να άνουν φιγούρα στους φίλους τους με πόσες έχουν πάει.Προφανώς κάποιος που έχει αισθήματα για τον άλλον δεν σκέφτεται παρά αυτόν που τον ενδιαφέρει δηλαδή εσένα κανονικά.Ομως ο λεβέντης θέλει ελεύθερη σχέση που σημαίνει να κανει σεξ με πολλές κοπέλες ότι προκύψει.Λυπάμαι που σου τα λέω ωμά αλλά δεν αξίζει ούτε να το συζητάς.Δώστου τα παπούτσια στο χέρι και εσύ να είσαι καλά.Τον θεωρώ τουλάχιστον γαϊδαρο δεν σέβεται τίποτε.Εχεις ανάγκη να ολοκληρώσεις με έναν πανίβλακα άσε γιατί νευριάζω με τέτοια κομπλεξικά άτομα που το παίζουν ερωτίλοι

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    27
    Πες τα βρε giota!
    Sweetgirl μου, δε θελω να φανω πολυ ρομαντικη εως οπισθοδρομικη αλλα η πρωτη φορα ιδιως για τις κοπελες ειναι ξεχωριστη, πως να το κανουμε??
    Σκεφτεσαι να προχωρησεις με καποιον που σου λεει οτι θελει να βρισκεται και με αλλες? Καταρχην δεν σε σεβεται κουκλα μου..Ειμαι σιγουρη πως δεν θελεις να τον χασεις, αλλα δεν προκειται και να τον αλλαξεις! Επειδη εγραψες οτι σου το εχει εξηγησει πολλες φορες το περι ελευθερης σχεσης, φαινεται πως ειναι κατι που σιγουρα το θελει και μπορει και να το κανει ηδη χωρις να το γνωριζεις!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Νομιζω οτι μας μπερδεψε το θέμα..Δε νομιζω οτι εννοεί ελευθερη σχέση οπως το καταλαβαίνουμε εμείς.
    Φυσικα και πρέπει να βγαίνει και με φίλες του αν τύχει αρκεί να ειναι σε φιλικό επίπεδο. Οπως και εσυ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συμφωνω με τσερι και γιωτα.
    αν το κανεις, θα μπλεξεις σε μια ιστορια που θα σε κανει δυστυχισμενη για να μη πω οτι θασε σπρωξει να χασεις την αυτοπεποιθηση και την αυτοεκτιμηση σου.εσυ μιας και θα ειναι ο πρωτος σου θα θελεις να ειστε μονο μαζι και ως υποχωρηση και μονο θα δεχεσαι να βγαινει με αλλες για να μη τον χασεις κι αυτος θα παιζει τον πασα.
    μιλα του ξεκαθαρα και ειλικρινα κοριτσακι μου.
    οτι εσυ θελεις ενα αγορι που να θελει μονο εσενα οπως κι εσυ θα θελεις μονο αυτον και ΤΕΡΜΑ.
    εκτος αν θες κατι αλλο...

  10. #10
    Originally posted by sweetgirl
    Γεια σας!!
    Ειμαι 18 χρονων και θελω την βοηθεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω εαν θεωρητε λογικο καποιος μετα απο εναμιση σχεδον χρονο σχεσης να ζηταει να εχει κατι σαν ελευθερη σχεση..δηλαδη να περνανε χρονο μαζι, να βγενουν αλλα να υπαρχει και η σεξουαλικη επαφη.Βασικα να μην υπαρχει η πιεση και να μπορει να βγαινει και με φιλες του οποτε τυχει. Μου το εχε εξηγησει παρα πολλες φορες, εκανα τα παντα για να δω αν θα αλλαξει γνωμη αλλα τιποτα. Δεν εχουμε ολοκλρωσει ακομα την σχεση μας απλα το σκεφτομαστε.. Το θελουμε και οι δυο αλλα εγω σκεφτμαι αν ειναι σωστο με αυτη την κατασταση.. Τι θα ηταν καλο να του πω, τι πρεπει να κανω..αν το κανω θα αλλαξει η σταση του εφοσον ζηταει να μην εχει σχεση? Πιστευω πως απλα ειναι μια φαση. Βοηθηστε με σας παρακαλω!
    καλήμερα κοπέλα μου,
    έχουν περάσει 35χρονια [παραπάνω απο μια γεννια δηλαδή], απο τότε που ήμουνα 18 χρόνων και αισθάνθηκα την αναγκη να σου δώσω μια φιλική και οχι πατρική συμβουλή ,για να εμπλουτίσεις την επικοινωνιας σου με πολλές απόψεις και να κάνεις τελικά, αυτο που σου λέει η προσωπικότητά σου...
    Ρωτάς έμμεσα , αν η λογική συνδυάζεται με το συναίσθημα...
    Η απάντηση ειναι ναι.Θα μπορουσε να ειναι και έτσι, μια γεννια αργότερα.... Αν όμως τα ξεχωρίσεις , αν δηλαδή ρωτούσες, κατά την γνώμη μου , αν αυτός ο άνθρωπος ειναι ερωτευμένος μαζί σου, θα έλεγα πως οχι! Αυτό δεν σημαινει ούτε, ότι ειναι κακός , ούτε ότι δεν σου κάνει, για να εξελιχθεί η σχέση σας σε ωριμότητα μέσα στον χρόνο ...
    Ο έρωτας ειναι Τυφλός...Ασυμβίβαστος....Αδι� �ίρετος...Απόλυτος...
    Είναι μια σεξουαλική παρορμηση έντονη στον άνδρα, μια αναγκη που δεν υποκύπτει στους κανόνες της λογικής...
    Όταν κάποιος σου πει , μετά απο 18 μήνες, πλατωνικής επαφής ότι θα θελε μια ελεύθερη σχέση, η πιο πιθανή αίτια, ειναι ότι δεν θα θελε να σε πληγώσει αργότερα και αυτο ειναι σημάδι ωριμότητας...

    Συμβουλή

    Προσπάθησε να μάθεις περισσότερα γιαυτον , για τους λόγους που ζητάει την ελεύθερη σχέση...
    Μπορεί να ειναι ήδη παντρεμένος η δεσμευμένος και να φοβάται ότι μια σεξουαλική επαφή μαζί σου , θα μπορουσε να τον αποδιοργανώσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Βέβαια θα σου πεί ότι σε είχε προειδοποιήσει ο τύπος (σημάδι ωριμότητας) κοριτσάκι μου γλυκό να πω πως είχες εμπειρίες πριν θα έλεγα δεν βαριέσαι επιλογή της αλλά την στιγμή που δεν έχεις ολοκληρώσει τις σχέσεις και απ\'\'οτι καταλαβαίνω θα είναι ο πρώτος πολύ δεν του πάει του τύπου;Στο παίζει μήπως έμπειρος εραστής;αχ να είχα τα νιάτα σου και το μυαλό που έχω τώρα και θα του έδινα την σωστή απάντηση.Μην χαλάς φαιά ουσία για έναν μπούφο ξέρω η ηλικία σου είναι δύσκολη είσαι γεμάτη απορίες θες να δοκιμάσεις καινούργια πράγματα αλλά κοίτα να αξίζει τον κόπο όχι γουρούνι στο σακί.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Προφανως ο τυπος βαρεθηκε αλλα συγχρονως δεν θελει να σε χασει. Εχει βολευτει με την σχεση σας και δεν θελει να σε χασει απο σιγουρη.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    11
    Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.. έλεγε ο ποιητής.

    Εγώ έχω να σου πω οτι η εποχή μας παρέχει σε εμάς τις γυναίκες την απόλυτη ελευθερία να επιλέγουμε το σύντροφό μας κατά την κρίση μας. Η ελευθερία όμως αυτή είναι συνδεδεμένη και με την ευθύνη που έχουμε απέναντι στον εαυτό μας.

    Η συμβουλή μου είναι να φερθείς υπεύθυνα, λογικά και να κάνεις ότι χρειάζεται ώστε να προστατεύσεις τον εαυτό σου και την ψυχή σου από κακοτοπιές. Πιστεψέ με στη ζωή μιάς γυναίκας εμφανίζονται πάρα πολλές φορές τέτοιοι τύποι που με τον έναν ή τον αλλον τρόπο θα προσπαθήσουν να σε βάλουν σε καταστάσεις και μέτρα που εξυπηρετούν αυτούς.

    Αρκετές γυναίκες πρέπει να πάθουν για να μάθουν. Ελπίζω με εσένα να μή χρειαστεί. Εσύ οδήγησε τον εαυτό σου σε καταστάσεις που σε κάνουν να αισθάνεσαι όμορφα, σε υγιείς και χαρούμενες σχέσεις. Πίστεψέ με υπάρχουν και τέτοιες.

    Καλή τύχη σε οτι κι αν αποφασίσεις

  14. #14
    Originally posted by XARITINI
    Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.. έλεγε ο ποιητής.

    Εγώ έχω να σου πω οτι η εποχή μας παρέχει σε εμάς τις γυναίκες την απόλυτη ελευθερία να επιλέγουμε το σύντροφό μας κατά την κρίση μας. Η ελευθερία όμως αυτή είναι συνδεδεμένη και με την ευθύνη που έχουμε απέναντι στον εαυτό μας.

    Η συμβουλή μου είναι να φερθείς υπεύθυνα, λογικά και να κάνεις ότι χρειάζεται ώστε να προστατεύσεις τον εαυτό σου και την ψυχή σου από κακοτοπιές. Πιστεψέ με στη ζωή μιάς γυναίκας εμφανίζονται πάρα πολλές φορές τέτοιοι τύποι που με τον έναν ή τον αλλον τρόπο θα προσπαθήσουν να σε βάλουν σε καταστάσεις και μέτρα που εξυπηρετούν αυτούς.

    Αρκετές γυναίκες πρέπει να πάθουν για να μάθουν. Ελπίζω με εσένα να μή χρειαστεί. Εσύ οδήγησε τον εαυτό σου σε καταστάσεις που σε κάνουν να αισθάνεσαι όμορφα, σε υγιείς και χαρούμενες σχέσεις. Πίστεψέ με υπάρχουν και τέτοιες.

    Καλή τύχη σε οτι κι αν αποφασίσεις
    Θα προσυπεγραφα τα παντα Χαριτινι εκτος απο μια λεξη
    \"παθουν\" γραφεις... Η λεξη παθαινω ειναι ταυτοσημη με ην απουσια, την ελλειψη συμμετοχης , την παθητικοτητα .
    Στην ερωτικη εμπειρια ειναι συνωνυμο του ρολου μιας ψυχρης γυναικας , μιας ανηδονικης υπαρξης , ενα εργαλειο -ηδονης για τους ανδρες....Νομιζω οτι αν αλλαξε κατι σημερα , ειναι ακριβως αυτο. Οι γυναικες εμαθαν να ψαχνουν να βρουν την ηδονη μεσα απο τον ερωτα και αντι να εξαρτωνται απο τους ανδρες να τους ελεγχουν απο την αναγκη τους για το σεξ , οπως παντα εξαλλου, αλλα αυτη τη φορα , για να κερδισουν την ελευθερια τους ...Το κοριτσι μας σε αυτη την περιπτωση , οντως φοβαται να μην \"παθει\".Αλλα αυτο εξαρταται απο την ιδια....Ας μην τις βαλουμε αθελα μας επιπροσθετες ενοχες...
    Ψαξε να μαθεις περισσοτερα για τους λογους που ο τυπος βαζει ορους στον ερωτα του....
    Γιατι ο ερωτας ειναι μεν παθηση αλλα για να γινει μαθημα πρεπει να ξερεις οτι δεν παιρνει ορους και συμβιβασμους ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •