Σταμάτημα καρδιάς η εκτακτες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281

    Σταμάτημα καρδιάς η εκτακτες?

    Καλησπέρα!!Τελευταία με όλα αυτά που έχω προαναφέρει πολλές φορές έχω τα τσιμπιματακια στη καρδιά η κοιλιά μου φουλ αέρα νιώθω κάποιες στιγμές σαν να σταματάει η καρδιά για λίγο και μετά ξεκινάει ταχυκαρδία για λίγο το έχετε πάθει??είναι τόσο τρομακτικό...πως το χειρίζεστε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Μόλις θα έμπαινα και εγώ να γράψω δυστυχώς δεν το χειρίζομαι και τόσο καλά. Είναι δύσκολο σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μιλάμε για την καρδιά μας.και εγώ έχω και αέρα που λες και έκτακτες συνέχεια. Πλέον είναι καθημερινότητα δυστυχώς. Προσπαθώ να βρίσκω τρόπο να ξεχνιέμαι και λέω πάει πέρασε και δεν σκέφτομαι το επόμενο που οκ έρχεται αμέσως αλλά θέλω να σου πω.προσπαθω. επίσης κάτι που παρατήρησα σε μένα είναι ότι με ενοχλεί και το κρύο στις έκτακτες έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Παρατήρησα ότι όταν ξαπλώνω κρυώνω κ με πιάνει εκεί...Πριν ας πούμε καθόμουν κ στηρίζομουν στον αριστερό αγκώνα κ εκεί σαν να σταμάτησε για δευτερόλεπτο κ μετά ταχυκαρδία δν ξέρω δν μπορώ να το διαχειριστώ και καρδιολόγο έχω 19 Δεκέμβρη ραντεβού...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Έχω και εγώ τα ίδια με σένα να ξέρεις πω πω. Απίστευτο. Και εγώ έχω νιώσει να παθαίνω σε άκυρες κινήσεις ξέρεις λίγο στήριγμα εκεί και εδώ η σκυψιμο η τεντωμα. Επίσης αυτό με το κρύο τι φάση. Επίσης μόλις έκανα μπάνιο και ξαφνικά ένιωθα κάτι περίεργο και έπιασα σφυγμους και χτυπούσε ότι να ναι λέω πάει αυτό ήταν κολπική μαρμαρυγη. Τι να πω. Τώρα ξεκίνησαν απανωτές πάλι στα καλά καθούμενα ασταμάτητες αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Δεν ξέρω τι να κάνω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Πρέπει να παίζει ρόλο κ το φαγητό γτ όταν νιώθω τν κοιλιά μ γεμάτη με αέρα επίσης με πιάνει!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ισχύει μάλλον. Και εγώ σήμερα δεν έφαγα καλά και έφαγα αργά και τώρα το πληρώνω. Επίσης ήπια λίγο γάλα που και αυτό με ενοχλεί δεν ξέρω γμτ. Τι τραβάμε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Εγώ τώρα στα καλά καθούμενα που έβλεπα τηλεόραση με έπιασε μια…εννοείται χ..στηκα πάνω μου γτ λέω τώρα τι φάση…
    Δεν ξέρω αν γελάσετε πάντως πιο συχνά με πιάνει όταν κάθομαι σταυροπόδι, λες κ το λίγο που στραβώνει ο κορμός, το ενοχλει.
    Να επισημάνω ότι είμαι με γρίπη κ περιμένω κ περίοδο, φρικηηη!!
    Με έχει πιάσει κ μένα σε άκυρη φάση, πχ ενώ σκύβω να πάρω κάτι που έπεσε, ενώ παω να γελάσω κ αλλά τέτοια κουλά. Βέβαια πριν ένιωθα τρελό αερα στα έντερα όποτε μπορεί να έχει κ μια βαση η έκτακτη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Δεν ξέρω είναι πολύ τρομακτικό...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Ναι παίζουν ρόλο και τα γασττεντερολογικα απ όσο ξέρω...Είναι τρομαχτικό και εγώ προσωπικά μετά μου χαλάει τη διάθεση δν θέλω να κάνω τίποτα απλά περιμένω να έρθει η ώρα μου...τι τραβάμε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Εγώ τώρα στα καλά καθούμενα που έβλεπα τηλεόραση με έπιασε μια…εννοείται χ..στηκα πάνω μου γτ λέω τώρα τι φάση…
    Δεν ξέρω αν γελάσετε πάντως πιο συχνά με πιάνει όταν κάθομαι σταυροπόδι, λες κ το λίγο που στραβώνει ο κορμός, το ενοχλει.
    Να επισημάνω ότι είμαι με γρίπη κ περιμένω κ περίοδο, φρικηηη!!
    Με έχει πιάσει κ μένα σε άκυρη φάση, πχ ενώ σκύβω να πάρω κάτι που έπεσε, ενώ παω να γελάσω κ αλλά τέτοια κουλά. Βέβαια πριν ένιωθα τρελό αερα στα έντερα όποτε μπορεί να έχει κ μια βαση η έκτακτη
    Καλημέρα..Viviann κι εγώ ακριβώς σαν κι εσένα.ειμαι με γρίπη και περιμένω και περίοδο και έχω τόσες εκτακτες ειδικά χθες που έπεσα να ξαπλώσω που πίστεψα ότι πεθαίνω.νομιζω ότι δεν θα απαλλαγούμε ποτέ από αυτές τις καταραμένες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Εγω περυσι παθαινα το εξης τραγικο και κατεληξα να παρω παλι αντικαταθλιπτικα για να μπορω να βγαινω απο το σπιτι γιατι κατεληξα να μην μπορω να ανοιξω ουτε καν την πορτα. Καθε φορα που ηταν να βγω να περπατησω να σταθω σε μια ουρα να μπω σε ενα μαγαζι. Γενικα καθε φορα που ηταν να κανω κατι οπερα απο το να υπαρχω ενιωθα σαν ενα χερι να ζουλουσε την καρδια μου. Κοιλιακη εκτακτη ηταν αλλα την ενιωθα τοσο περιεργη. Σαν να πεθαινα. Στα χειροτερα τους δεν ειχαν σταματημο και ουτε καν κανονικο χτυπο αναμεσα. απλα εκτακτς και εγω να σβηνω. Ηταν λες και καθε φορα που κατεβαλλα ξαι την παραμικρη προσπαθεια η καρδια μου δεν συνεργαζοταν. Ειναι τραγικο αυτο που βιωσα, ζω καθε μερα με τον φοβο μην το ξαναπαθω. Ειλικρινα η μονη μου ευχη πλεον ειναι να βρεθει μια μονιμη λυση για αυτο το πραγμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Εγω περυσι παθαινα το εξης τραγικο και κατεληξα να παρω παλι αντικαταθλιπτικα για να μπορω να βγαινω απο το σπιτι γιατι κατεληξα να μην μπορω να ανοιξω ουτε καν την πορτα. Καθε φορα που ηταν να βγω να περπατησω να σταθω σε μια ουρα να μπω σε ενα μαγαζι. Γενικα καθε φορα που ηταν να κανω κατι οπερα απο το να υπαρχω ενιωθα σαν ενα χερι να ζουλουσε την καρδια μου. Κοιλιακη εκτακτη ηταν αλλα την ενιωθα τοσο περιεργη. Σαν να πεθαινα. Στα χειροτερα τους δεν ειχαν σταματημο και ουτε καν κανονικο χτυπο αναμεσα. απλα εκτακτς και εγω να σβηνω. Ηταν λες και καθε φορα που κατεβαλλα ξαι την παραμικρη προσπαθεια η καρδια μου δεν συνεργαζοταν. Ειναι τραγικο αυτο που βιωσα, ζω καθε μερα με τον φοβο μην το ξαναπαθω. Ειλικρινα η μονη μου ευχη πλεον ειναι να βρεθει μια μονιμη λυση για αυτο το πραγμα.
    Λες και βλέπω εμένα..εγώ φοβάμαι μέχρι και μόνη μου στο σπίτι να κάτσω που παλιότερα παρακαλαγα να μείνω μόνη μου για λίγο να ηρεμήσω.εκτακτες έχω κάθε μέρα όλη μέρα χωρίς σταματημό και το βραδυ γίνονται τόσες πολλές που με πιάνει απίστευτη αδυναμια από τον ακανόνιστο χτυπο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Ναι παιδιά δεν γίνεται αυτό το πράγμα θέλω να ξαπλώσω κ φοβάμαι!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Γλυκουλες μου σας στέλνω τη θετική μου σκέψη… γτ τόσο πολύ ρε κορίτσια;; Βάλατε χολτερ;;
    Niki με νιώθεις κ σε νιωθω όπως καταλαβαίνω. Αστα να πάνε χθες πήγα αρον τον αρον να ξαπλώσω να έχω τον άντρα μου δίπλα μου μην χρειαστεί να τον ξυπνήσω χαχα
    Αυτό με το σπίτι το πάθαινα κ εγώ ρε κορίτσια. Τρελό άγχος να μείνω μόνη κ δη με το παιδί κιόλας. Τώρα το ξεπέρασα όλα οκ αλλά με κάποιες εκτακτες τα χρειάζομαι. Σήμερα πχ νιωθω ότι κάνω συνέχεια αλλά έχω κ τόσο δυνατό βηχα κάθε 1-2’ βήχω λες κ θα φτύσω τα πνευμονια μου… πφφ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Εμενα η D με βοήθησε στις έκτακτες. Την πηρα λογω ελλειψης αλλα ειδα αποτελεσμα στην ατονια κια τις εκτακτες

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σταμάτημα φαρμακων
    By geonik in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 23-04-2013, 03:17
  2. σταματημα φαρμακων
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-02-2013, 15:09
  3. σταματημα cipralex
    By emmstra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 22-04-2012, 13:46
  4. σταμάτημα remeron
    By treislaloun in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 22-04-2012, 04:18
  5. Σταματημα Geodon
    By nick84 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-09-2010, 23:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •