ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΜΑΣ ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4

    ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΜΑΣ ;

    Είμαστε 3 άτομα στην παρέα. Δηλαδή 2 και εγω πλέον. Όλα έχουν αλλάξει περναγαμε τέλεια είμαστε η μια για την άλλη. Όταν άρχισαν οι σπουδές άρχισαν να απομακρύνονται σπουδάζουν μαζί και είναι φυσιολογικό να έρθουν πιο κοντά αφού είναι κάθε μέρα σχεδόν μαζί
    Μου είπαν ότι τώρα που ξεκίνησαν έχουν πολύ διάβασμα και ότι πρέπει να ελαττώσουμε τις βόλτες το οποίο είναι απολύτως σεβαστό
    Μου είπαν θα βρισκόμαστε 2 φορές την εβδομάδα
    Είχαμε να βρεθούμε 2 εβδομάδες μηνύματα δεν στέλνουν αν δεν στείλω εγω οι δυο φορές έγιναν μια. Το αποκορύφωμα είναι ότι βγήκαν και μόνες μου δεν μου το έκρυψαν το είπαν και όταν τελικά ρώτησα γιατί δεν μου είπαν και εμένα εφόσον βρήκατε λίγο χρόνο. Μου είπαν δικαιολογίες ότι και καλά βγήκαν για να συζητήσουν για ένα θέμα που εγω βαριεμαι να ακούω (όντως βαριεμαι να το ακούω) αλλά και πάλι βρήκαν λίγο χρόνο και δεν μου είπαν τίποτα
    Γενικα σαν άτομα είναι περίεργα, υποτιμούν τα πάντα αλλά μαζί μου είναι μια χαρά περναμε πολύ ωραια μαζί μέχρι τώρα
    Αλλά νιώθω ότι είμαι στην απέξω από τότε που σπουδάζουν μαζί κάνουν τα πάντα μαζί κάθε φορά που υπάρχει μια ένταση ένας τσακωμός πάντα είμαι μόνη μου εναντίον και των δυο
    Δεν ξέρω τι να κάνω ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ειναι προφανες οτι εισαι στην απεξω , δεν θελει και πολυ φιλοσοφια για να καταλαβεις οτι δεν εχεις αναμεσα τους θεση πλεον....δυσεστο μεν αλλα ετσι ειναι.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by sofia1999 View Post
    Είμαστε 3 άτομα στην παρέα. Δηλαδή 2 και εγω πλέον. Όλα έχουν αλλάξει περναγαμε τέλεια είμαστε η μια για την άλλη. Όταν άρχισαν οι σπουδές άρχισαν να απομακρύνονται σπουδάζουν μαζί και είναι φυσιολογικό να έρθουν πιο κοντά αφού είναι κάθε μέρα σχεδόν μαζί
    Μου είπαν ότι τώρα που ξεκίνησαν έχουν πολύ διάβασμα και ότι πρέπει να ελαττώσουμε τις βόλτες το οποίο είναι απολύτως σεβαστό
    Μου είπαν θα βρισκόμαστε 2 φορές την εβδομάδα
    Είχαμε να βρεθούμε 2 εβδομάδες μηνύματα δεν στέλνουν αν δεν στείλω εγω οι δυο φορές έγιναν μια. Το αποκορύφωμα είναι ότι βγήκαν και μόνες μου δεν μου το έκρυψαν το είπαν και όταν τελικά ρώτησα γιατί δεν μου είπαν και εμένα εφόσον βρήκατε λίγο χρόνο. Μου είπαν δικαιολογίες ότι και καλά βγήκαν για να συζητήσουν για ένα θέμα που εγω βαριεμαι να ακούω (όντως βαριεμαι να το ακούω) αλλά και πάλι βρήκαν λίγο χρόνο και δεν μου είπαν τίποτα
    Γενικα σαν άτομα είναι περίεργα, υποτιμούν τα πάντα αλλά μαζί μου είναι μια χαρά περναμε πολύ ωραια μαζί μέχρι τώρα
    Αλλά νιώθω ότι είμαι στην απέξω από τότε που σπουδάζουν μαζί κάνουν τα πάντα μαζί κάθε φορά που υπάρχει μια ένταση ένας τσακωμός πάντα είμαι μόνη μου εναντίον και των δυο
    Δεν ξέρω τι να κάνω ..
    καλησπερα.
    εσυ, με τι ασχολεισαι; σπουδαζεις καπου αλλου, ή ασχολεισαι με κατι αλλο;
    εφοσον περνατε καλα, να βγαινετε οταν υπαρχει κοινος χρονος, αλλα να γνωρισεις και κανεναν αλλον ανθρωπο, εσυ.
    αν εισαι σε αλλη σχολη, ειναι ευκολο στην ηλικια σου.
    γιατι δεν κανεις κι αλλες παρεες;

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Αυτές οι δύο ταιριάζουν πιο πολύ, αυτό φαίνεται! Μη στεναχωριέσαι βρες κάτι άλλο να σού ταιριάζει και σένα πιο πολύ! Καλή καρδιά!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα.
    εσυ, με τι ασχολεισαι; σπουδαζεις καπου αλλου, ή ασχολεισαι με κατι αλλο;
    εφοσον περνατε καλα, να βγαινετε οταν υπαρχει κοινος χρονος, αλλα να γνωρισεις και κανεναν αλλον ανθρωπο, εσυ.
    αν εισαι σε αλλη σχολη, ειναι ευκολο στην ηλικια σου.
    γιατι δεν κανεις κι αλλες παρεες;
    Καλησπέρα και εγω σπουδάζω
    Περναμε όντως καλά αλλά τον τελευταίο καιρό βγαίνουμε και λεμε τα τυπικά είναι άβολο δεν έχουμε πλέον αυτή τη σχέση
    Όσο για τις άλλες παρεες μου είναι πολύ δύσκολο να πάω να γνωρίσω αλλά άτομα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν λες υποτιμούν τα πάντα τι εννοείς? μπορείς να πεις ένα παράδειγμα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by sofia1999 View Post
    Καλησπέρα και εγω σπουδάζω
    Περναμε όντως καλά αλλά τον τελευταίο καιρό βγαίνουμε και λεμε τα τυπικά είναι άβολο δεν έχουμε πλέον αυτή τη σχέση
    Όσο για τις άλλες παρεες μου είναι πολύ δύσκολο να πάω να γνωρίσω αλλά άτομα
    Δοκίμασε κάποιο χόμπι, εκεί ίσως κοινωνικοποιηθεις.
    Όσο για τις φίλες σου, δυστυχώς αρκετές φιλίες δεν κρατάνε για πάντα, λόγω αλλαγής προσωπικότητας κατά το πέρασμα των χρόνων.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Οταν λες υποτιμούν τα πάντα τι εννοείς? μπορείς να πεις ένα παράδειγμα?
    Υποτιμούν την περιοχή και την χώρα που ζουν υποτιμούν την ελληνική διασκέδαση
    Υποτιμούν άτομα πριν τα γνωρίσουν
    Υποτιμούν τα πανεπιστήμια, την μουσική, όλα τα μαγαζιά κάθε είδους
    Εκτός αν είναι ακριβά(να τονίσω ότι δεν είναι παιδιά πλουσίων η κάτι είναι οικονομικά όπως όλοι) ,η είναι στην μόδα
    Γενικα θέλουν ένα τρόπο ζωής του εξωτερικού
    Θέλουν να φύγουν από Ελλάδα χωρίς όμως να προσπαθούν γιαυτο απλά γκρινιάζουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by sofia1999 View Post
    Καλησπέρα και εγω σπουδάζω
    Περναμε όντως καλά αλλά τον τελευταίο καιρό βγαίνουμε και λεμε τα τυπικά είναι άβολο δεν έχουμε πλέον αυτή τη σχέση
    Όσο για τις άλλες παρεες μου είναι πολύ δύσκολο να πάω να γνωρίσω αλλά άτομα
    Quote Originally Posted by sofia1999 View Post
    Υποτιμούν την περιοχή και την χώρα που ζουν υποτιμούν την ελληνική διασκέδαση
    Υποτιμούν άτομα πριν τα γνωρίσουν
    Υποτιμούν τα πανεπιστήμια, την μουσική, όλα τα μαγαζιά κάθε είδους
    Εκτός αν είναι ακριβά(να τονίσω ότι δεν είναι παιδιά πλουσίων η κάτι είναι οικονομικά όπως όλοι) ,η είναι στην μόδα
    Γενικα θέλουν ένα τρόπο ζωής του εξωτερικού
    Θέλουν να φύγουν από Ελλάδα χωρίς όμως να προσπαθούν γιαυτο απλά γκρινιάζουν.
    γιατι ειναι τοσο δυσκολο να γνωρισεις αλλα ατομα;
    σε μια σχολη, εχεις πολλες ευκαιριες.
    πιανεις κουβεντα με καποιον/ους συμπαθητικο για τα μαθηματα, τα λετε στα διαλλειματα, κανεις μια ομαδικη εργασια και γνωριζεις καλυτερα καποιους, πατε καποια φοιτητικη εκδρομη, κανεις προταση για εναν καφε η ενα σινεμα
    οι ευκαιριες ειναι απειρες...

    απο την αλλη, απο αυτα που λες για τις φιλες σου, δεν φαινεται να τις εχεις και σε μεγαλη εκτιμηση. γιατι αποζητας τοσο πολυ την παρεα τους, τοτε;
    μηπως επειδη δενε χεις αλλες παρεες, παρολο που δεν ταιριαζετε και πολυ;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιατι ειναι τοσο δυσκολο να γνωρισεις αλλα ατομα;
    σε μια σχολη, εχεις πολλες ευκαιριες.
    πιανεις κουβεντα με καποιον/ους συμπαθητικο για τα μαθηματα, τα λετε στα διαλλειματα, κανεις μια ομαδικη εργασια και γνωριζεις καλυτερα καποιους, πατε καποια φοιτητικη εκδρομη, κανεις προταση για εναν καφε η ενα σινεμα
    οι ευκαιριες ειναι απειρες...

    απο την αλλη, απο αυτα που λες για τις φιλες σου, δεν φαινεται να τις εχεις και σε μεγαλη εκτιμηση. γιατι αποζητας τοσο πολυ την παρεα τους, τοτε;
    μηπως επειδη δενε χεις αλλες παρεες, παρολο που δεν ταιριαζετε και πολυ;
    Αποζηταω την παρέα τους γιατί είμαστε μαζί τόσα χρόνια και τις αγαπω όπως μ αγαπάνε
    Το ότι πλέον βλέπω σε εκείνες κάποια πράγματα που δεν συμφωνώ με αυτά δεν έχει καμία σχέση με την εκτίμηση που τους έχω

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    25
    Οι κοριτσοπαρέες είναι εξαιρετικά δύσκολες και ευμετάβλητες. Η καλύτερη φίλη που είχα στο δημοτικό με έκανε πέρα στο γυμνάσιο. Δεν καταλάβαινα τότε το γιατί και είχα στεναχωρεθεί πολύ. Αρκετά αργότερα συνειδητοποίησα πως εκείνη είχε ωριμάσει ενώ εγώ όχι. Αυτό που με «έσωσε» τότε ήταν οι δίμηνες καλοκαιρινές οικογενειακές διακοπές στις οποίες γνώρισα παιδιά τα οποία έως σήμερα αποτελούν τη δεύτερη οικογένειά μου. Με τα αγόρια της παρέας πάντα τα πήγαινα καλύτερα κ ένιωθα τη στήριξή τους σχεδόν πάντα. Με τα κορίτσια ακόμη έχω καλές σχέσεις κ αλληλοβοηθηθηκαμε σε πολλά θέματα αλλά δεν αναγνωρίζω πάντα τα κρυφά μηνύματα των πράξεων κ των λόγων τους. Στα φοιτητικά μου χρόνια έκανα φιλίες αλλα επιφανειακές γι αυτό κ έσβησαν με το τέλος των σπουδών. Δεν είναι για όλους εύκολο να κάνουν φιλίες ούτε καν γνωριμίες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by sofia1999 View Post
    Αποζηταω την παρέα τους γιατί είμαστε μαζί τόσα χρόνια και τις αγαπω όπως μ αγαπάνε
    Το ότι πλέον βλέπω σε εκείνες κάποια πράγματα που δεν συμφωνώ με αυτά δεν έχει καμία σχέση με την εκτίμηση που τους έχω
    Ωραια λοιπον.
    Αφου αγαπιεστε, συνεχιστε να κανετε παρεα οσο θελετε και για οσο θελετε, αλλα μην τις αποζητας περισσοτερο απ οσο εκεινες.
    Αν θελουν πιο αραιες επαφες, βρες κι εσυ κι αλλους φιλους για παρεα. Δεν ειστε τριδυμα. Οι φιλιες περνανε διαφορες φασεις μεσα στα χρονια και πολλες φορες, χαλανε καποτε.
    Το οτι αγαπας αυτες τις φιλες που ομως δεν θελιυν τοσο συχνα την παρεα σου οσο παλια, δεν δικαιολογει το να μην κανεις νεους φιλος. Κοινωνικοποιησου!! Εισαι στην πιο κοινωνικη φαση της ζωης σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να υποθέσω είσαι πρώτο έτος σπουδών; Μην κάνεις τη βλακεία να κολλήσει το μυαλό σου μόνο στις παρέες από τα εφηβικά σου χρόνια και με τον τρόπο σου να είσαι κλειστή σε νέες γνωριμίες. Κάλλιστα μπορεί να έχεις κάποιους αγαπημένους φίλους από τα παλιά που λόγω συνθηκών δεν είστε τόσο κοντά πλέον και παράλληλα να έχεις φρέσκες γνωριμίες που μπορεί να εξελιχθούν και σε καλές φιλίες. Πάντως μία καλή φιλία δεν σημαίνει σώνει και καλά αποκλειστικότητα κι αυτό είναι αμφίπλευρο και να το θυμάσαι. Άσε τα πράγματα να εξελιχθούν με αυτές τις κοπέλες, θα δείξει από μονό του το πράγμα τι θα γίνει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω που υποτιμω την ελλαδα ειναι γτ ενω εχω σχιζο ειμαι κανονικοσ ανθρωποσ με τα χαπια συμπληρωματα διατροφη γυμναστικη οι αλλοι οι να μην τουσ χαρακτηρισω ειναι χαλια εγω ακουω γιατρο κ προσπαθω αν δεισ φωτο θα νομιζεισ οτι ειναι αλλοσ αρα ποιοσ φταιει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    αφού δεν είσαι εντάξει με αυτό, ξέκοψε.
    αν έβγαιναν μαζί χωρίς εσένα πχ από πάντα, ίσως να μην σε πείραζε τόσο.
    σε πολλές παρέες ισχύει αυτό πχ κάποια άτομα -συνήθως δύο- είναι πιο δεμένα μεταξύ τους από τους άλλους.
    άλλαξε το είδος σχέσης σε απλή γνωριμία.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Να σταματησω την ψυχοθεραπεία!!
    By andreas86 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 31-01-2021, 20:33
  2. Πώς να σταματήσω τον αυτοτραυματισμό
    By Vass in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 10
    Last Post: 23-01-2021, 16:14
  3. Σκέψεις να σταματήσω!!!
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-07-2020, 22:19
  4. πως να σταματησω τις φοβιες μου???
    By boo in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 33
    Last Post: 28-07-2017, 21:53
  5. πως να σταματησω τα φαρμακα
    By feskana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2009, 14:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •