χάνω τα λογικά μου; τι παθαίνω ; σχιζοφρένεια είναι ψύχωση δεν ξέρω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οι γιατροι στη θεσσαλονικη με ξερουν θα τουσ πεισ ο σχιζοφρενησ που επαιζε μπαλλα κ στρατο πηγα

  2. #17
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Οι γιατροι στη θεσσαλονικη με ξερουν θα τουσ πεισ ο σχιζοφρενησ που επαιζε μπαλλα κ στρατο πηγα
    πόσοι γιατροί σε ξέρουν βρε ?

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    11
    Στα πλαίσια μιας OCD μπορεί να συνυπάρχει και άγχος, μην βιάζεσαι να φορτωθείς με βαρύτερες διαγνώσεις. Ο Ψυχίατρός σου τι σου λεει για αυτες τις σκέψεις;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    γεια σας !! έχω πολύ άγχος και ιδεοληψίες
    τον τελευταίο καιρό νιώθω ότι χάνω το μυαλό μου οι σκέψεις μ ειανι τόσο αλλόκοτες και δεν τις προλαβαίνω
    εχθές ξαπλωνα και ξαφνικά έχασα τον τόπο και τον χρόνο δεν μπορούσα να καταλάβω τι ήταν γύρω μου
    επίσης μ συμβαίνει κάτι περίεργο
    ακούω ας πούμε την αδερφή μου να λέει εγώ σαγαπαω και σε δευτερόλεπτα νιώθω στο μυαλό μου ένα χάος να κάνει σκέψεις του τύπου και πολύ γρήγορες
    μα ψέμματα λέει δεν με αγαπάει το λέει απλά για να το πει
    η πάλι εχθές στο αμάξι όταν σύνδεσα το μπλουτουθ μιλάει αυτή για να πει ότι συνδέθηκε και λέει στο τέλος μπιτς και νευρίασα κάπως για δευτερόλεπτα και σκέφτηκα γιατί το λέει σε εμένα αλλά ήξερα ότι είναι παράλογο όλο αυτό αλλά ήταν σκέψεις π δεν μπορούσα να ελέγξω
    φοβάμαι μήπως είναι κάτι πιο σοβαρό πείτε μου άμα έχετε ανάλογες έμπειριες
    φοβάμαι παρά πολύ .. να σημειώσω ότι ξεκίνησα με σερτραλιν 50 mg και μισό χρόνο τώρα είμαι στα 25mg
    φοβάμαι μήπως χάνω τα λογικά και αυτά π παθαίνω είναι αρχή ψύχωσης η σχιζοφρένειας
    είμαι 24 χρόνων
    Θα προσπαθήσω να σου πω έναν τρόπο να το σκεφτείς για να το αντιμετωπίσεις..

    Πέρα από τις συνειδητές σκέψεις που κάνεις, υπάρχουν σκέψεις που έρχονται στο μυαλό σου από το ασυνείδητο. Σκοπός αυτών των σκέψεων είναι να σου δημιουργήσουν συναισθήματα για λόγους που δεν έχει νόημα προς το παρόν να επεκταθούμε.
    Ας χωρίσουμε τις συνειδητές (λογικές) σκέψεις, από αυτές που έρχονται στο μυαλό σου με “κακό σκοπό”.
    Ας πούμε πως οι “κακές σκέψεις” προέρχονται από ένα μέρος του εαυτού σου που θα ονομάσουμε “Λενάκι”.
    Όσο διαπραγματεύεσαι-συζητάς με το Λενάκι, θα χάνεις.
    Γιατί εκείνη (αυτό το μέρος του εαυτού σου) σε ξέρει καλύτερα από εσένα (το συνειδητό εαυτό σου)
    Για κάθε επιχείρημα που θα της πεις (ότι αυτό που σκέφτεσαι πχ είναι παράλογο) θα έχει μια απάντηση για να σε πείσει για το αντίθετο ή θα βρει κάτι καινούριο.
    Η λύση σε αυτό, είναι να μην απαντάς!
    Σκέψου το σαν να συγκατοικείς με κάποιον (αναγκαστικά) που προσπαθεί να σου κάνει πλύση εγκεφάλου. Όσο συζητάς μαζί του, θα πετυχαίνει το στόχο του.
    Όταν το Λενάκι καταλάβει πως δεν μπορει να σου δημιουργήσει συναισθήματα θα σταματήσει γιατί θα ξέρει πως δε θα πετύχει το στόχο του.
    Η λύση είναι να λες πχ “το Λενάκι άρχισε πάλι τα δικά του” και να σε πιάνουν τα γέλια.
    Μη δίνεις καν σημασία σε αυτές τις σκέψεις.
    Μην μπεις στη διαδικασία να σκεφτείς “γιατί μου συμβαίνει αυτό?”.
    Και αυτή η σκέψη, από το Λενάκι προέρχεται.

    Όταν σκέφτεσαι κάποιο ακραίο σενάριο για τη ζωή κτλ, να θυμάσαι πως ακόμα και αν ίσχυε κάποιο ακραίο σενάριο θα ήταν καλύτερα να μην το μάθουμε ποτέ.
    Ας ζήσουμε τη ζωή όπως μας έχει δοθεί.. γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά.

    Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως το Λενάκι είναι άλλη σου προσωπικότητα κτλ… απλά το λέω σαν τρόπο για να διαχωρίσεις τις αρνητικές σκέψεις.
    Το να διαβάζεις άλλες περιπτώσεις ή να ψάχνεις κάποια “αλήθεια” δε θα οδηγήσει πουθενά και δε σου κάνει καλό.
    Προτείνω να βγεις από αυτή τη κατάσταση εντελώς απαγορεύοντας στον εαυτό σου να διαβάζει κάτι παρόμοιο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    γεια σας !! έχω πολύ άγχος και ιδεοληψίες
    τον τελευταίο καιρό νιώθω ότι χάνω το μυαλό μου οι σκέψεις μ ειανι τόσο αλλόκοτες και δεν τις προλαβαίνω
    εχθές ξαπλωνα και ξαφνικά έχασα τον τόπο και τον χρόνο δεν μπορούσα να καταλάβω τι ήταν γύρω μου
    επίσης μ συμβαίνει κάτι περίεργο
    ακούω ας πούμε την αδερφή μου να λέει εγώ σαγαπαω και σε δευτερόλεπτα νιώθω στο μυαλό μου ένα χάος να κάνει σκέψεις του τύπου και πολύ γρήγορες
    μα ψέμματα λέει δεν με αγαπάει το λέει απλά για να το πει
    η πάλι εχθές στο αμάξι όταν σύνδεσα το μπλουτουθ μιλάει αυτή για να πει ότι συνδέθηκε και λέει στο τέλος μπιτς και νευρίασα κάπως για δευτερόλεπτα και σκέφτηκα γιατί το λέει σε εμένα αλλά ήξερα ότι είναι παράλογο όλο αυτό αλλά ήταν σκέψεις π δεν μπορούσα να ελέγξω
    φοβάμαι μήπως είναι κάτι πιο σοβαρό πείτε μου άμα έχετε ανάλογες έμπειριες
    φοβάμαι παρά πολύ .. να σημειώσω ότι ξεκίνησα με σερτραλιν 50 mg και μισό χρόνο τώρα είμαι στα 25mg
    φοβάμαι μήπως χάνω τα λογικά και αυτά π παθαίνω είναι αρχή ψύχωσης η σχιζοφρένειας
    είμαι 24 χρόνων
    καλησπέρα καταρχάς μην ανησυχείς και μην φοβάσαι καθόλου.έχεις κρίσεις πανικού το έχουμε πάρα πολλοί άνθρωποι σήμερα.θα σε βοηθήσει πάρα πολύ η ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο να λες τα συναισθήματά σου και αυτά που νιώθεις και που γίνονται στο σπίτι σου.επίσης να νιώθεις πάρα πολύ τυχερή που έχεις μια αδερφή που σου λέει "σε αγαπώ " είναι η απόλυτη ευλογία.ανεξάρτητα αν είσαι θρήσκος άνθρωπος θα σου προτείνω να πηγαίνεις στην εκκλησία και να πας για εξομολόγηση και θεία κοινωνία.θα δεις ότι με το που πας κοντά στον Χριστό και εξομολογείσαι κοινωνάς θα σου φεύγουν αυτές οι περίεργες σκέψεις.εμένα με βοήθησε πάρα πολύ που πήγα εξομολόγηση και θεία κοινωνία

  6. #21
    xaka10
    Guest
    οταν βιωσα την ψυχωση δεν καταλαβα με τιποτα το νοσηρο της καταστασης και αν δεν ηταν οι γονεις μου να με νοσηλεψουν σε κλινικη ή θα αυτοκτονουσα ή θα κατεληγα αστεγος ειτε θα πεθαινα απο την αφαγια μιας και οταν επαθα την κριση και ημουν εκτος εαυτου μετα επεσα σε κατατονια και καθομουν ακινητος ολη την ωρα σαν παγοκολωνα για φαγητο ουτε λογος ουτε νερο να πιω δεν μπορουσα και ας διψαγα θα ειχα πεθανει απο ασιτια ή διψα.ασε καταραμενες ψυχικες ασθενεις ημουν μια χαρα και πως κατεληξα ουτε νερο να πιω δεν μου εδινε εντολες ο εγκεφαλος μιλαμε για πληρη αποδιοργανωση

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    οταν βιωσα την ψυχωση δεν καταλαβα με τιποτα το νοσηρο της καταστασης και αν δεν ηταν οι γονεις μου να με νοσηλεψουν σε κλινικη ή θα αυτοκτονουσα ή θα κατεληγα αστεγος ειτε θα πεθαινα απο την αφαγια μιας και οταν επαθα την κριση και ημουν εκτος εαυτου μετα επεσα σε κατατονια και καθομουν ακινητος ολη την ωρα σαν παγοκολωνα για φαγητο ουτε λογος ουτε νερο να πιω δεν μπορουσα και ας διψαγα θα ειχα πεθανει απο ασιτια ή διψα.ασε καταραμενες ψυχικες ασθενεις ημουν μια χαρα και πως κατεληξα ουτε νερο να πιω δεν μου εδινε εντολες ο εγκεφαλος μιλαμε για πληρη αποδιοργανωση
    Τώρα είσαι καλύτερα φιλε;

  8. #23
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπορειτε να εμφανιζεστε οπωσ θελετε το θεμα ειναι να ειστε υγιεισ κ βαφτειτε οπωσ θελετε
    τι εννοείς; δεν κατάλαβα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    έχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή και κρίσεις πανικού. σερτραλιν 50 mg και μισό χρόνο τώρα είμαι στα 25mg

    Δεν ξερω αν ο γιατρος σου ειπε να μειωσεις την δοση ή αν το εκανες απο μονη σου αλλά καλυτερα να ακολουθεις πιστα τις οδηγιες του γιατρου. Αν με την αγωγη που παιρνεις, εχεις ακομα κρισεις πανικου και εντονο αγχος απο τους ψυχαναγκασμους, προφανως πρεπει να το επισημανεις στον γιατρο. Αυτο το πραγμα δεν λεγεται αποτελεσματικη αγωγη σε καμια περιπτωση.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    5
    Καλησπέρα σε όλους.
    Μπήκα εδώ γιατί η αγαπημένη μου θεία εμφάνισε κάποια συμπτώματα, εντελώς ξαφνικά.
    Μας χτύπησε το κουδούνι αλαφιασμένη και άρχισε να μας λέει ότι την κυνηγάνε τρομοκράτες, μπήκε κάτω από το τραπέζι και μας έλεγε να φύγουμε γρήγορα από το σπίτι γιατί κινδυνεύουμε και άλλα τέτοια.
    Την πήρε ο πατέρας μου κατευθείαν και την πήγε στο Αιγηνήτειο.
    Ηταν τόση η ταραχή της πού της είχε φύγει το ένα παπούτσι!
    Αυτά έγιναν πριν από 3 μήνες.
    Στην πορεία, της δόθηκε φαρμακευτική αγωγή αλλά ήταν συνέχεια σαν ζόμπι.
    Αλλαξε τα φάρμακα και την βλέπω καλύτερα.
    Υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανίσει τέτοια συμπτώματα?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; Είχα κ εγώ πολλές τέτοιες υποψίες. Προφανώς, λόγω άγχους. Αλλά θεωρητικά από ερωτήσεις σε γιατρούς σε φόρουμ που έχω ρωτήσει με σχιζο γεννιέσαι δεν παθαίνεις στην πορεία. Τι λέτε;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Location
    inside my mind
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; Είχα κ εγώ πολλές τέτοιες υποψίες. Προφανώς, λόγω άγχους. Αλλά θεωρητικά από ερωτήσεις σε γιατρούς σε φόρουμ που έχω ρωτήσει με σχιζο γεννιέσαι δεν παθαίνεις στην πορεία. Τι λέτε;
    Σε μεγαλες ηλικιες σχετιζεται με ανοια και διαφορες μιξεις φαρμακων. Εχω μια γιαγια που ολη της τη ζωη ηταν κουφη και αρχισε να ακουει στα 80 φωνες μεσα στο κεφαλι της, γιατροι να της μιλανε και να της λενε γιαστροσοφια , ετρεχε χαραματα στα χωραφια να γιατρευτει. Σχιζοφρενεια δεν παθαινεις. Αλλο ψυχωτικα επεισοδια που σχετιζονται με αλλες ασθενειες, οι οποιες ειναι και πολλες, συνηθως τεινουν να ειναι πολυ πιο "δυνατες"
    Last edited by biscochicco; 20-09-2023 at 04:08.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση ! Γιατί κ αυτός ο φόβος δεν μου έχει φύγει. Αλλά για να καταλάβω καλά από πότε εμφανίζεις συμπτώματα; Εγώ φωνές κτλπ δεν ακούω ούτε βλέπω σκιές κ τα σχετικά αλλά το έχω σαν σκέψη έντονα. Αλλά κ το ψυχωτικό επεισόδιο πως το παθαίνεις δηλαδή; Από ποιες συγκεκριμένες αιτίες;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Location
    inside my mind
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση ! Γιατί κ αυτός ο φόβος δεν μου έχει φύγει. Αλλά για να καταλάβω καλά από πότε εμφανίζεις συμπτώματα; Εγώ φωνές κτλπ δεν ακούω ούτε βλέπω σκιές κ τα σχετικά αλλά το έχω σαν σκέψη έντονα. Αλλά κ το ψυχωτικό επεισόδιο πως το παθαίνεις δηλαδή; Από ποιες συγκεκριμένες αιτίες;
    Σε εμενα ερχονται τα συμπτωματα σε στιγμη εντονου αγχους, πχ πριν κοιμηθω αρχιζω να αγχωνομαι μην εμφανιστει η "μορα" γιατι ειχα παλια κακη εμπειρια. Οποτε αυτο που συμβαινει ειναι να κοιτω αριστερα δεξια στο σκοταδι και με λιγο τσικ που θα ακουσω. Μετα κλεινω τα ματια μου να ηρεμησω, τσουκ πεταγεται οτι σκατοφατσα εχω δει σε θριλερ, τρομακτικα πραγματα, εικονες δλδ στο μυαλο μου. Προσπαθω κι εκει να τις κανω να φυγουν και αρχιζω να σκεφτομαι διαφορα να απασχολω το μυαλο μου και οσο γινεται αυτο παει να με παρει ο υπνος και τσουπ μια λεξη ακουγεται λιγο πιο δυνατα απο τις αλλες σκεψεις μου. αλλα επειδη ειμαι χεστρα κανω οτιδηποτε να φυγουν πχ ανοιγω τα ματια μου, κουνιεμαι κλπ. δλδ ερχομαι σε επαφη με το σωμα μου, δε καθομαι να τα αναλυσω. Λεω, σε ολους συμβαινουν αυτα χαλαρωσε κοιμησου αλλα μην τα αναπαραγεις και τα συνδεεις. εε και ετσι κοιμαμαι και την επομενη μερα παλι τα ιδια :P Δεν τα εχω καθε μερα αλλα μερικες φορες ειναι συχνα
    Αλλο που παθαινω ειναι να καθομαι πχ εδω στο καναπε, και να βλεπω ολη την ωρα το χολ που συνδεεται με το δωματιο μην ερθει "κατι" απο μεσα. οσο προσπαθω να κανω τον εαυτοο μου να μην κοιταει προς τα εκει, τοσο αγχος με πιανει οποτε εκει λεω, θα δω ρε που.... στη να ηρεμησω, παω μεχρι μεσα ανοιγω φως βλεπω, λεω ξεκολλα και μετα ξεκολλαω. Ελπιζω να βοηθησα. Αυτα ειναι φοβιες που δημιουργουν αγχος και οσο το τροφοδοτεις τοσο αγχωνεσαι. Ενα φαυλος κυκλος.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Location
    inside my mind
    Posts
    352
    Εγω προσπαθω να απασχολω το μυαλο μου με πρακτικα πραγματα ακομα και στις σκεψεις μου πχ θα φανταζομαι οτι χτιζω σπιτια( αστειο παραδειγμα). Παντως προσπαθω να διωχνω τα "δαιμονια" . Ακομα δε πιστευω στην θρησκεια γτ αυτο αυτοματα θα μου επεβαλε και την αλλη πλευρα του διαβολου.. κλπ
    Αυτα τα φοβαμαι φουλ γιατι απο μικρη εβλεπα θριλερ οοοοοοργια με τερατα, εξορκισμους κ μλκς.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι το παθαινω αυτο
    By Meli-meli in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 26-05-2021, 14:29
  2. Πραγματικά δεν ξέρω τι παθαίνω..
    By Gia66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2019, 22:13
  3. Χανω τα λογικα μου;
    By zenerdiode in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 20-06-2019, 05:23
  4. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΧΑΝΩ ΤΑ ΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 25
    Last Post: 03-09-2015, 01:51
  5. Είναι ψύχωση/Σχιζοφρένεια?
    By Obsessed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2012, 14:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •