Φοβάμαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389

    Φοβάμαι...

    Καλησπέρα παιδιά...

    Είπα ν' ανοίξω θέμα γιατί από χθες είμαι κουρέλι... Φοβάμαι όπως λέει κι ο τίτλος του θέματος... Θα προσπαθήσω να τα γράψω όσο πιο κατανοητά γίνεται παρά την ταραχή μου αλλά αν κάτι δεν καταλαβαίνετε ρωτήστε με...

    Ας το πάρω από την αρχή... Είναι λίγες μέρες που μιλούσα με κάποιον μέσω ίντερνετ και σ' αυτές τις λίγες μέρες μου ζήτησε να βγούμε δύο φορές παρόλο που του είπα την πρώτη φορά ότι δεν νιώθω άνετα ενώ γνωριζόμαστε τόσο λίγο αλλά μάλλον από το ένα αυτί μπήκε κι απ' το άλλο βγήκε γιατί χθες πάλι τα ίδια... Επανέλαβα κι εγώ ότι είπα την πρώτη φορά αλλά αυτός επέμεινε και με έκανε να νιώσω πίεση... Κι αυτό είναι κάτι που δεν αντέχω, με διαλύει... Όσοι ξέρετε την ιστορία μου ίσως με καταλάβετε... Πιέστηκα τόσο πολύ εκείνο το βράδυ που αν ξανανιώσω πίεση στον τομέα των σχέσεων δεν το αντέχω, με τρομάζει πολύ... Για να καταλάβετε χθες έκλαιγα κι έτρεμαν τα χέρια μου... Κλείνοντας να πω και κάτι ακόμα που σκέφτομαι... Νομίζω πως ίσως να πρέπει να ξεγράψω εντελώς τις ερωτικές σχέσεις αν με την πιθανότητα ενός ραντεβού γίνομαι τόσο χάλια... Ακόμα και τώρα που το ξέκοψα νιώθω φόβο και σε μεγάλη ένταση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Παίρνεις κάποια αγωγή?πολύ άγχος βλέπω εγω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Shadoka21 View Post
    Παίρνεις κάποια αγωγή?πολύ άγχος βλέπω εγω
    Ναι, παίρνω αγωγή γιατί έχω κατάθλιψη κι ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή... Αλλά χθες χρειάστηκε να πάρω επιπλέον ηρεμιστικό έτσι όπως είχα γίνει... Ίσως χρειαστεί κι απόψε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, παίρνω αγωγή γιατί έχω κατάθλιψη κι ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή... Αλλά χθες χρειάστηκε να πάρω επιπλέον ηρεμιστικό έτσι όπως είχα γίνει... Ίσως χρειαστεί κι απόψε...
    Γεια σου Κυκνε, ισως αυτη την φορα να μην εχει να κανει με την γενικοτερη πιεση που νιωθεις. Μπορει να φοβηθηκες τον ανθρωπο που συννομιλουσες καθως λες οτι δεν ειχατε πολυ επαφη πριν σου προτεινει να βρεθειτε απο κοντα, ενα αναγαιο ενστικο που υπαρχει στην ανθρωπινη φυση μας ωστε να μας προστατευει απο τον κινδυνο. Προσπαθησε να μην το παρεις πολυ μεσα σου γιατι πιθανον δεν εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια σου αλλα με τον απολυτως λογικο κινδυνο που νιωθει ενας ανθρωπος σε μια τετοια κατασταστη. Απλως εσυ το βιωνεις πιο επιπονα. Προσπαθησε να εκλογικευεις τα συναισθηματα σου και να μην γινεσαι ερμαιο αυτων.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Γεια σου Κυκνε, ισως αυτη την φορα να μην εχει να κανει με την γενικοτερη πιεση που νιωθεις. Μπορει να φοβηθηκες τον ανθρωπο που συννομιλουσες καθως λες οτι δεν ειχατε πολυ επαφη πριν σου προτεινει να βρεθειτε απο κοντα, ενα αναγαιο ενστικο που υπαρχει στην ανθρωπινη φυση μας ωστε να μας προστατευει απο τον κινδυνο. Προσπαθησε να μην το παρεις πολυ μεσα σου γιατι πιθανον δεν εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια σου αλλα με τον απολυτως λογικο κινδυνο που νιωθει ενας ανθρωπος σε μια τετοια κατασταστη. Απλως εσυ το βιωνεις πιο επιπονα. Προσπαθησε να εκλογικευεις τα συναισθηματα σου και να μην γινεσαι ερμαιο αυτων.
    Γεια σου...

    Προσπαθώ αλλά μου είχε συμβεί κάτι στο παρελθόν που με τρόμαξε πάρα πολύ κι οτιδήποτε που μοιάζει έστω και λίγο με κάνει να νιώθω όπως τότε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Το online dating είναι από μόνο του αγχωτικό οπότε μακρυά αφού σε χαλαει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Shadoka21 View Post
    Το online dating είναι από μόνο του αγχωτικό οπότε μακρυά αφού σε χαλαει
    Αυτό θα κάνω από εδώ και στο εξής αλλά δεν μπήκα σε dating site... Μια επαφή από το facebook ήταν... Δεν ξαναδέχομαι αίτημα φιλίας από άγνωστο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    biscochicco
    Guest
    Εφοσον λες εχεις τραυματικη εμπειρια προσπαθησε να αλλαξεις το μοτιβο που χρησιμοπειες για να μην σου θυμιζει τιποτα απο εκεινη την εμπειρια. Οτι υπηρξε καποιος που σου προκαλεσε τοτοιο πονο δεν σημαινει αυτοματα οτι θα ο επομενος θα κανει το ιδιο. Δεν θελω να παρεξηγηθω αλλα αν νιωθεις θυμα αυτοματα μεσα σου χανεις την δυναμη να υπερασπιστεις τα δικαιωματα σου καθως στο μυαλο σου δεν δινεις αλλο σεναριο εκτος του θυματος. Βρες την δυναμη μεσα σου σιγουρα υπαρχει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Εφοσον λες εχεις τραυματικη εμπειρια προσπαθησε να αλλαξεις το μοτιβο που χρησιμοπειες για να μην σου θυμιζει τιποτα απο εκεινη την εμπειρια. Οτι υπηρξε καποιος που σου προκαλεσε τοτοιο πονο δεν σημαινει αυτοματα οτι θα ο επομενος θα κανει το ιδιο. Δεν θελω να παρεξηγηθω αλλα αν νιωθεις θυμα αυτοματα μεσα σου χανεις την δυναμη να υπερασπιστεις τα δικαιωματα σου καθως στο μυαλο σου δεν δινεις αλλο σεναριο εκτος του θυματος. Βρες την δυναμη μεσα σου σιγουρα υπαρχει.
    Την έχω βρει σε σχέση με παλιότερα που ήμουν τόσο χάλια που έκανα μέχρι κι απόπειρες αυτοκτονίας αλλά δεν έχω καταφέρει να μην φοβάμαι τους άντρες... Δεν ξέρω αν μπορώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Αν επιτρέπεται ποια είναι η αγωγή σου?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Shadoka21 View Post
    Αν επιτρέπεται ποια είναι η αγωγή σου?
    Anafranil, seroquel, abilify και wellbutrin... Και lexotanil για τα μεγάλα ζόρια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    2 αντιψυχωσικο και 2 αντικαταθλιπτικά! τυχερή εγώ παρακαλάω τον Ντοκ για ένα wellbutrin.!!είσαι Αθήνα?ρωτάω για το αν έχεις γιατρό στην Αθήνα βασικά

  13. #13
    biscochicco
    Guest
    Κι εγω τους φοβαμαι τους ανδρες αλλα απο αλλη οπτικη. Με τρομαζει οταν θυμωνουν και σκεφτομαι οτι μπορει να μου κανουν κακο αλλα οταν εχει συμβει αυτο υψωνω και εγω το αναστημα μου και γινομαι θεριο αφου σκεφτομαι οτι πρεπει να αντιδρασω πριν σκεφτει οτι εχω ιχνος φοβου μεσα μου. Σου μιλαω για συμβαντα που ενω ξερω οτι δεν θα γινει τιποτε κακο εγω μεσα μου φοβαμαι για το χειροτερο. Με ενα παλιο εργοδοτη μου πχ που μου κολουσε ασχημα και καποιες φορες ενιωθα ανικανη εβγαινε το θεριο μεσα μου και τον εβαζε στη θεση του. Εγω εχω μετατραυματικο στρες απο μικρη γιατι πηγαινα συχνα στην ξαδερφη μου και κοιμομουν εκει για να μη τους ξυλοφορτωνει ο ανδρας της θειας μου. Αλλα δεν τα καταφερνα παντα, οταν επινε αρκετα δεν τον ενοιαζε και πολυ οποτε εμπαινα στη μεση αφου εμενα δεν ειχε "δικαιωμα" να με χτυπησει.

  14. #14
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Shadoka21 View Post
    2 αντιψυχωσικο και 2 αντικαταθλιπτικά! τυχερή εγώ παρακαλάω τον Ντοκ για ένα wellbutrin.!!είσαι Αθήνα?ρωτάω για το αν έχεις γιατρό στην Αθήνα βασικά
    η κοπελα φοβαται κι εσυ την ρωτας που μενει. λιγο τακτ παιδι μου. γιατι να σε νοιαζει αν εχει γιατρο αθηνα καταρχας

  15. #15
    Μου έκανε εντύπωση η αγωγη

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φοβαμαι
    By dolphin6585 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 4
    Last Post: 27-06-2022, 17:13
  2. Replies: 30
    Last Post: 28-05-2021, 23:44
  3. Φοβάμαι.
    By agathi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-05-2012, 02:36
  4. φοβαμαι
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 31-10-2011, 04:18
  5. ΦΟΒΑΜΑΙ
    By amelia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2011, 01:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •