Αγωγή και παρενέργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297

    Αγωγή και παρενέργειες

    Καλημέρα σας,λαμβάνω αγωγή με ζολοφτ 3 μέρες λόγω κρίσεων πανικού,αγχωδης διαταραχή και ήπιας κατάθλιψης.απο την πρώτη στιγμή έχω κάποια συμπτώματα πολύ έντονα όπως εντονο κάψιμο στο στενό, άγχος περισσότερο, εφίδρωση στα χέρια και ζαλάδες είναι παρενέργειες ή μήπως κάποιο καρδιακό επεισόδιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Καλημέρα σας,λαμβάνω αγωγή με ζολοφτ 3 μέρες λόγω κρίσεων πανικού,αγχωδης διαταραχή και ήπιας κατάθλιψης.απο την πρώτη στιγμή έχω κάποια συμπτώματα πολύ έντονα όπως εντονο κάψιμο στο στενό, άγχος περισσότερο, εφίδρωση στα χέρια και ζαλάδες είναι παρενέργειες ή μήπως κάποιο καρδιακό επεισόδιο?
    Καλημέρα. Το συζητησες με τον γιατρό σου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Καλημέρα George!Δυστυχώς δε το σηκώνει από χθες το απόγευμα του έχω κάνει δύο κλήσεις!έχω φοβηθεί πολύ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Καλημέρα George!Δυστυχώς δε το σηκώνει από χθες το απόγευμα του έχω κάνει δύο κλήσεις!έχω φοβηθεί πολύ.
    Όλα καλά θα πάνε. Ίσως το δει και κάποιος εδώ που παίρνει τα ίδια χάπια με σένα και σου πει δυο πράγματα περισσότερα. Σου έχει ξανά τύχει να τον παίρνεις τηλέφωνο και να μην απαντάει;
    Δείχνεις πολύ αγχωμένη και αυτό από μόνο του μπορεί να προκαλέσει αυτά που είπες και να μην ευθύνονται τα χάπια.. Ζήτησε από κάποιον ψυχολόγο να σου δείξει ασκήσεις για να ηρεμεις τον εαυτό σου. Αναπνοής, ασφαλές σημείο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Καλημέρα σας,λαμβάνω αγωγή με ζολοφτ 3 μέρες λόγω κρίσεων πανικού,αγχωδης διαταραχή και ήπιας κατάθλιψης.απο την πρώτη στιγμή έχω κάποια συμπτώματα πολύ έντονα όπως εντονο κάψιμο στο στενό, άγχος περισσότερο, εφίδρωση στα χέρια και ζαλάδες είναι παρενέργειες ή μήπως κάποιο καρδιακό επεισόδιο?
    Νομιζω σου εχει δοσει για αρχη και παραλληλη αγωγη ,πρωτόκολλο πλεον, για να καλυπτουν τα εντονα συπτωματα που ως συνηθως βγαζουν αυτες οι αγωγες τον πρωτο καιρο .

    Εφοσον ομως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη μιλησε μαζι του, αλλα καθησυχασε οσο μπορεις γιατι τα επιβαρυνεις περισσοτερο με το να αγχώνεσαι , ολοι σχεδον τα περασαμε αυτα τον πρωτο καιρο και αντιλαμβανομαι πληρως πως εισαι !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Σε ευχαριστώ για ακόμη μια φορά.Ειμαι πολύ αγχωνενη τον τελευταίο καιρό

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Marillou μου έχει δώσει και αγχολυτικο το οποίο το πήρα πριν μια ώρα η αλήθεια είναι ότι η ένταση που είχα έφυγε αλλά υπάρχει ο πόνος στον θώρακα και το στήθος και το μυαλό μου αυτή τη στιγμή παίζει παιχνίδια μήπως είναι κάτι άλλο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Marillou μου έχει δώσει και αγχολυτικο το οποίο το πήρα πριν μια ώρα η αλήθεια είναι ότι η ένταση που είχα έφυγε αλλά υπάρχει ο πόνος στον θώρακα και το στήθος και το μυαλό μου αυτή τη στιγμή παίζει παιχνίδια μήπως είναι κάτι άλλο!
    Σου απαντησα και στο αλλο θεμα σου !
    Καλα εκανες και νομιζω το πρωτο δεκαημερο ειναι συστηματικη τους η παραλληλη αγωγη ακριβως για τον λογο που τωρα αναφερεις !
    Να ξερεις ο πονος στο στηθος μπορει να ειναι και απο αλλες αιτιες , να φανταστεις επειδη εγω ειχα χαλασει και το στομαχι μου απο το αγχος και ειχα παλινδρομηση ,ο πονος που ειχα τοτε στο στηθος και φοβομουν για αλλα οπως φαματζομαι και εσυ ,ηταν απο την οξυτητα που εχουν τα γαστρικα υγρα τα οποια πηγαινοερχονται στον οισοφαγο ...

    Με το που ηρεμησα και σταματησε η παλινδρομηση ο πονος μετα απο λιγο εφυγε και αυτος .Οποτε η αγωγη για την παλλινδρομηση με βοηθησε σε αυτο το συπτωμα και οχι η αντικαταθλιπτικη εφοσον υπαρχει συνοσηρότητα .
    Παρατηρησε οσο μπορεις τον εαυτο σου ,ακου το σωμα σου και ξεκινα να βαζεις την λογικη στα συπτωματα ,θα σε βοηθησει πολυ στην αντιμετωπιση τους ωστε να ελθει και η γενικη ηρεμια σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.ευχομαι να περάσουν οι δύσκολες μέρες και να νιώσω καλύτερα γιατί έχω κι έναν μπόμπιρα 1 μισή χρονών που με χρειάζεται υγιή και ιδιαίτερα ψυχολογικά υγιή

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Θέλω τη βοήθεια σας!παίρνω αγωγή Ζολοφτ εδώ και λίγες μέρες.Παθαινω έντονες κρίσεις πανικού και έχω και κάποια καινούρια συμπτώματα όπως τρομερό ιδρώτα στις παλάμες και πατούσες, νιώθω παγωμαρα σε όλο το σώμα εσωτερικά και ζαλάδες,παίρνω ζαναξ ηρεμώ για λίγο αλλά μετά από 3 -4 ώρες ξανά τα ίδια.Μιλησα με τον γιατρό μου είπε λίγο υπομονή να δράσουν τα χάπια . πόσο υπομονή; είναι πολύ άσχημο αυτό που αισθάνομαι.εχετε εμπειρίες από ζολοφτ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Θέλω τη βοήθεια σας!παίρνω αγωγή Ζολοφτ εδώ και λίγες μέρες.Παθαινω έντονες κρίσεις πανικού και έχω και κάποια καινούρια συμπτώματα όπως τρομερό ιδρώτα στις παλάμες και πατούσες, νιώθω παγωμαρα σε όλο το σώμα εσωτερικά και ζαλάδες,παίρνω ζαναξ ηρεμώ για λίγο αλλά μετά από 3 -4 ώρες ξανά τα ίδια.Μιλησα με τον γιατρό μου είπε λίγο υπομονή να δράσουν τα χάπια . πόσο υπομονή; είναι πολύ άσχημο αυτό που αισθάνομαι.εχετε εμπειρίες από ζολοφτ;
    Εχω δοκιμάσει τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά και με το Ζολόφτ είχα κάκιστη εμπειρία....Ναυτία,εμετοι,κρ ισεις πανικού και δεν συμμαζεύεται.
    Προφανώς σε έχει πειράξει το χάπι.Κανε υπομονή λίγες μέρες ακόμη και αν συνεχίσουν οι παρενέργειες, πες στον γιατρό σου να δοκιμάσετε κάποιο άλλο SSRI(τόσα υπάρχουν).
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Similar Threads

  1. Αγωγή
    By Light1 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 60
    Last Post: 14-09-2023, 16:05
  2. Αγωγη
    By brian23 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 05-06-2023, 15:00
  3. Νεα αγωγη...
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 73
    Last Post: 26-08-2018, 00:34
  4. Νεα αγωγη..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2018, 21:23
  5. Replies: 9
    Last Post: 18-02-2011, 16:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •