γιατι όλα αυτά?? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    16
    του ειχα απολυτη εμπιστοσυνη και ημουν απολυτα ειλικρινης μεχρι τοτε! δε νομιζω πλεον οτι θελω να ξαναπιστεψω καποιον! επιφυλασσομαι πλεον!

  2. #32
    Η γνώμη μου είναι πως μόλις αρχίσουν και μπαίνουν τρίτοι-τέταρτοι-πέμπτοι στο ζευγάρι, το θέμα γίνεται παρτούζα και όχι σχέση.
    Αν ξεκινάει έτσι, που υποτίθεται πως στην αρχή είμαστε ερωτευμένοι και θέλουμε με τρέλλα τον άλλο, στο γάμο τι θα γίνει;
    Δεν σου λέω πως έκανες λάθος που το συνέχισες, και γω το ίδιο θα έκανα στη θέση σου, σου λέω όμως πως είναι λάθος να πιστεύεις πως αυτή η σχέση μπορεί να έχει μέλλον, ή το μέλλον που ονειρεύεσαι για τον εαυτό σου...

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    16
    εχεις δικιο, παντως διαβαζω και αλλα ποστ και βλέπω οτι η ιστορια μου παίζει πολυ συχνα! πιστευεις δηλ. θεοφανια οτι δεν υπάρχει μελλον? δηλαδη επειδη ,εχει υπάρξει κέρατο πιστευεις οτι δεν θα ευτυχησω με αυτόν τον ανθρωπο? και γω αυτό φοβαμαι οχι οτι δεν θα ευτυχύσω γιατι μου φαιρεται πολυ ομορφα και αγαπιώμαστε αλλά οτι ποτε δεν θα γίνω οπως παλιά. είμαι λέτε διπρόσωπη? να κάνω ψυχοθεραπεια για να αλλάξω τροπο σκέψης? μήπως αυτό που κάνω δεν είναι αγάπη? υπάρχει αυτή η απιστευτη αγαπη και λατρεία που σε οδηγει στο γάμο ή ολα είναι ενα παραμύθι και πρέπει να μαστε πιο ρεαλιστες και να κοιτάμε τα πράγματα με λογική? εγω όσο πιστευα σε αυτό το παραμύθι, πληγώθηκα! μήπως έτσι είναι το νορμάλ αυτό που κάνω τώρα και δεν.. λιώνω για κανεναν? μηπως όντως παν μετρον άριστον??

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    16
    ο ερωτας θα μπορουσε να θεωρειται διαταραχη, καθώς φερει τα συμπτωματα της μανιας. ο έρωτας μας κάνει να εξιδανικευουμε τον άλλον και να μη βλέπουμε καθαρα. με τον καιρό αρχιζουν να μας ενοχλουν τα ιδια πραγματα που κάποτε μας εφτιαχναν στον άλλον. ο αυθορμητισμος΄γίνεται επιπολαιότητα το αστηρευτο χιούμορ γίνεται αναισθησία και ολα αλλάζουν... στην ουσία τίποτα δεν αλλάζει απλά η εξιδανικευση δίνει τη θέση της στην απομυθοποίηση και αρχιζουμε να βλέπουμε καθαρα. και αυτό είναι το θεμα να αγαπαμε τον άλλον όταν ο έρωτας περνάει. να τον σεβώμαστε και να τον καταλαβαίνουμε. δεν έφταιγε αυτός που εμείς τον εξιδανικευσαμε.. θέλω να πω οτι είναι καλύτερα να πέρνουμε τις σοβαρες για τη ζωη μας αποφασεις όταν η κάψα περάσει. αν παντρευτεις πάνω στα .. ντουζενια ισως μετα πέσεις απότομα. και ναι το παραμύθι δεν υπάρχει. γιατί το πλάθουμε μόνοι μας. υπάρχει ομως η αληθινη αγάπη και το ενδιαφερον για τον άλλον, ο σεβασμος και η ενσυναισθηση,, αν νιωθεις βαθιά συναισθήματα γι αυτον τον ανθρωπο, συνεχισε και μην σε ανησυχει που δεν εισαι τρελλα ερωτευμένη και δεν ανυπομονεις να πέσεις στο κρεβάτι μαζί του. με όλους κάποτε θα συμβεί αυτό... όσο για τις απιστίες σου είμαι σίγουρη οτι τα κάνεις απο τον πανικόι σου για να προλάβεις. είμαι σίγουρη οτι θα τα κόψεις όλα και μάλιστα θα ξαναγίνεις πιστη όπως καταλαβα οτι ήσουν και αυτό είναι νομιζω που φοβάσαι μη ξαναγίνεις οπως πριν και πληγωθεις...

  5. #35
    Originally posted by davidofff
    Originally posted by πανος12345
    \"μήπως ψάχνω άτομα που μου ανεβάζουν την πεσμένη μου αυτοπεποίθηση? \"
    Νομίζω ότι ειναι μέρος της απάντησης...
    Ενα αλλο εχει να κάνει με την ανασφάλεια για την σχέση σου αυτη καθεαυτη...
    Θες να έχεις μια συναισθηματική καβαντζα...
    Απεχθάνεσαι το ρίσκο....
    Ίσως γιατί έχεις συμβιβαστεί με αυτο επαγγελματικά για να επιτύχεις...
    Θα έλεγα να μην βιαστείς να παντρευτείς...
    Η ωριμότητα ειναι παράγωγο του χρόνου διάρκειας μια σχέσης.
    Το φιλί, δεν ειναι μια ολοκληρωμένη σεξουαλική σχέση, αλλά ένα ερέθισμα στιγμιαίας έλξης..
    Το πηρες στα σοβαρα γιατι κατι μεσα σου σε κρατουσε ακομα δεμενη με το παρελθον αλλα και ανοιχτη στο μελλον...
    αυτό για τη καβάτζα είναι αλήθεια ξερω οτι θα μα κράξουν αλλά κάπως έτσι λειτουργώ! είμαι ανασφαλής το ξέρω και είναι ανόητο που δεν κάνω τίποτα γι αυτό αλλά έτσι είναι. είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι άραγε? δηλ. ενώ φαίνομαι μια ολοκληρωμένη γυναίκα με τα .. όλα της και ότι έχω αυτοπεποίθηση λόγω δουλειάς και εμφάνισης εγώ ακόμα και ο πιτσιρικάς λίγο ζόρικος να μου το παιζε έχανα τη γη απο τα πόδια μου για λίγο μεν αλλά έλεγα ωπ! δεν θα κολλήσει αυτός? ήθελα να κολλήσει και μετά δεν τον ήθελα καθόλου! ενδιαφέρομαι δηλ. όταν με .. γράφουν! ολοι έτσι είμαστε ή χρήζω ψυχολόγου??
    οχι νταβιντορφ! δεν ειναι αυτη δουλειά ψυχολόγου , αλλά δική σου και του καθένα μας να βρει την εσωτερική του ισορροπία
    αναζητώντας τα δύσκολα και οχι τα εύκολα...
    Βέβαια δεν ειναι όλοι έτσι!
    Θα σου δώσω ένα άσχετο παράδειγμα...
    Στον Γαλλικό ΟΤΕ , απο την ήμερα που μετατράπηκε σχετικά
    σε ιδιωτική επιχείρηση, καταγράφονται 18 κρούσματα αυτοκτονιών λόγω φόρτου εργασίας, με το τελευταίο χθες!
    Η επίσημη εξήγηση ειναι η πίεση λόγω ανταγωνισμού, στους υπάλληλους που προσλήφθηκαν για να έχουν την άνεση και την ασφάλεια του δημοσίου υπάλληλου...
    Εκεί μόνο να προσέξεις λίγο, γιατί ο δικός σου ειναι τέτοιος....
    Η δικη σου ανασφαλεια ειναι δημιουργικη αλλα η δικη του ισως μια μερα να σε κανει να απορεις το γιατι και το πως εχει σπιτωθει με καποια αλλη...Εστω και αν κατα βαθος εισαι πανετοιμη για να το αντιμετωπισης...

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    16
    δε νομιζω πανο οτι στηριζεται καπου αυτο που λες! οι δημοσιοι υπαλληλοι σπιτώνονται με αλλες? τη γενικευση ειναι παλι αυτη?

  7. #37
    Originally posted by niania
    δε νομιζω πανο οτι στηριζεται καπου αυτο που λες! οι δημοσιοι υπαλληλοι σπιτώνονται με αλλες? τη γενικευση ειναι παλι αυτη?
    επειδη νινια δεν ειπα για να το παρει το ποταμι , αλλα εγραψα
    στο φερνω μπροστα σου για να το ξαναδιαβασεις!
    \"ισως μια μερα να σε κανει να απορεις το γιατι και το πως εχει σπιτωθει με καποια αλλη...Εστω και αν κατα βαθος εισαι πανετοιμη για να το αντιμετωπισης... \"
    ανεφερες την λεξη γενικευση...
    αφου το διβασεις ξανα και δεις το δυνητικο ισως , σκεψου μηπως γενικευσες εσυ γνωριζοντας απλα οτι η γενικευση ειναι ενας κλασσικος τροπος σκεψης που μας χαρακτηριζει σε μια ηλικια ολους μας και δεν ειναι κακο να τον χρησιμοποιουμε ωσπου να βρουμε αλλον πιο οφελιμο οπως την προσοχη , σαν μεθοδο αξιολογησης...
    Ο δημοσιος υπαλληλος καθε Χωρας , επιλεγει λιγα και στο χερι παρα δεκα και καρτερι...Σωστα?
    Η αναγκη του αυτη συχνα προεκτεινεται και στις σεξουαλικες η οικογενειακες του επιλογες...
    Προτιμα την ασφαλεια , την σταθεροτητα , απο το ρισκο...

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    16
    [
    Ο δημοσιος υπαλληλος καθε Χωρας , επιλεγει λιγα και στο χερι παρα δεκα και καρτερι...Σωστα?
    Η αναγκη του αυτη συχνα προεκταεινεται και στις σεξουαλικες η οικογενειακες του επιλογες...
    Προτιμα την ασφαλεια , την σταθεροτητα , απο το ρισκο... [/quote]

    αρα?? τελοσπαντων δεκτη η αποψη σου αν και δεν συμφωνω καθολου, οταν κοιτας το επαγγελμα (που δεν ξερεις καν ποιο ειναι, μπορει να ειναι διευθυντης ο ανθρωπος και να μη βγάζει λιγα) και βγαζεις συμπερασματα για το κρεβατι είναι σαν να κοιτας τα ζωδια! η άποψη σου μου κάνει σαν τεστ προβλητικού τυπου!

  9. #39
    Originally posted by niania
    [
    Ο δημοσιος υπαλληλος καθε Χωρας , επιλεγει λιγα και στο χερι παρα δεκα και καρτερι...Σωστα?
    Η αναγκη του αυτη συχνα προεκταεινεται και στις σεξουαλικες η οικογενειακες του επιλογες...
    Προτιμα την ασφαλεια , την σταθεροτητα , απο το ρισκο...
    αρα?? τελοσπαντων δεκτη η αποψη σου αν και δεν συμφωνω καθολου, οταν κοιτας το επαγγελμα (που δεν ξερεις καν ποιο ειναι, μπορει να ειναι διευθυντης ο ανθρωπος και να μη βγάζει λιγα) και βγαζεις συμπερασματα για το κρεβατι είναι σαν να κοιτας τα ζωδια! η άποψη σου μου κάνει σαν τεστ προβλητικού τυπου! [/quote]
    νιανια
    συνεχιζεις να μην προσεχεις αυτα που γραφω και γιαυτο δεν μπορεις να επικοινωνησεις σωστα μαζι μου..
    Υπό κανονικές συνθήκες, μιλώντας πάντα, ένας άνθρωπος χαρακτηρίζεται απο κάποιες ανάγκες, που τον εξωθούν σε συμπεριφορές ανάλογες, είτε στο επαγγελματικό , είτε στο προσωπικό του επίπεδο.Αυτό δεν το λέω εγώ, αλλά το δειχνουν έρευνες ετών με τεστ προσωπικοτητας και δεν θα είχες καμμια αντίρρηση, αν προσεχες αυτά που θα γράψω, έστω και τώρα...
    Ο βαθμός της εξάρτησης σεξ/εργασία ειναι απόλυτος ,γιατί η ζωική μας ενέργεια[λίμπιντο] , ισούται με το άθροισμά τους ...
    Αφου λοιπόν και η ερωτική αλλά και η επαγγελματική μας προδιάθεση, ειναι φυσικά στοιχεία της προσωπικοτητας μας ,
    ειναι λογικό οι ανάγκες μας να ειναι βασικά κοινές, αλλά να εκδηλώνονται με διαφορετικό τρόπο απο άτομο σε άτομο.
    Η επιλογή κάποιου να βρει μια μόνιμη σχέση και μια μόνιμη δουλειά, ειναι πράξεις που συμβαδίζουν με την ωριμότητα...
    Είναι επίσης λογικό, όσοι απεχθάνονται και αποδιοργανώνονται απο το ρίσκο , να το αποφεύγουν συστηματικά , λογικά και συναισθηματικά...
    Εγραψες....Μα ενας διευθυντης δημοσιου βγαζει περισσοτερα απο ενα αντιστοιχο του ιδιωτικου τομεα ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!
    Έγραψα .....Ίσως η αγάπη για ρίσκο της φίλης μας , οδηγήσει μια μέρα τον δημόσιο υπάλληλο -φίλο της να σπιτωθεί με μια άλλη, χωρίς να το πάρει ίσως είδηση...
    Γιατί θα το κάνει? Γιατί το ρίσκο σημαινει γιαυτον ανασφάλεια και ανωριμότητα , έστω και αν η φίλη μας ειναι απο την φύση της ανήσυχη και πιο έτοιμη να συμβιβαστεί με καταστάσεις συμβιβαστικές , όπως το στοκάρισμα εραστών η πιθανών εραστών, που της εξασφαλιζει το αντίβαρο της φύσης της , να επιδιωκει και να της αυξάνεται ίσως και ο ερωτικος πόθος ακόμα με το ρίσκο!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by πανος12345
    Γιατί θα το κάνει? Γιατί το ρίσκο σημαινει γιαυτον ανασφάλεια και ανωριμότητα , έστω και αν η φίλη μας ειναι απο την φύση της ανήσυχη και πιο έτοιμη να συμβιβαστεί με καταστάσεις συμβιβαστικές , όπως το στοκάρισμα εραστών η πιθανών εραστών, που της εξασφαλιζει το αντίβαρο της φύσης της , να επιδιωκει και να της αυξάνεται ίσως και ο ερωτικος πόθος ακόμα με το ρίσκο!
    μήπως ειναι λιγο αυθαιρετα αυτα τα συμπεράσματα κ παρακυνδινευμενα? ειδικα οταν δεν μιλάμε με τον συντροφο της κοπέλας, αλλα την ιδια την κοπέλα. Αλλωστε, το θεμα δεν ειναι πώς βλεπει τα πράγματα ο ιδιος, αλλα η davidoff.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    16
    σωστα βρε σοφια μου εγω για μενα μιλαω και γιατι οι ανθρωποι κανουμε επιλογες που αν τις εκανε αλλος θα τον μισουσαμε. ηθελα απλα γνωμες σχετικα με το αν ολοι οταν μας γραφουν ποναμε η ολοι επιζητουμε τη σημασια μονο για ικανοποιηση κ. τ.λ... ή απλα ειμαι παραλογη και επιπολαια!

  12. #42
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by πανος12345
    Γιατί θα το κάνει? Γιατί το ρίσκο σημαινει γιαυτον ανασφάλεια και ανωριμότητα , έστω και αν η φίλη μας ειναι απο την φύση της ανήσυχη και πιο έτοιμη να συμβιβαστεί με καταστάσεις συμβιβαστικές , όπως το στοκάρισμα εραστών η πιθανών εραστών, που της εξασφαλιζει το αντίβαρο της φύσης της , να επιδιωκει και να της αυξάνεται ίσως και ο ερωτικος πόθος ακόμα με το ρίσκο!
    μήπως ειναι λιγο αυθαιρετα αυτα τα συμπεράσματα κ παρακυνδινευμενα? ειδικα οταν δεν μιλάμε με τον συντροφο της κοπέλας, αλλα την ιδια την κοπέλα. Αλλωστε, το θεμα δεν ειναι πώς βλεπει τα πράγματα ο ιδιος, αλλα η davidoff.
    θα ελεγα σοφια να διαβασεις ολο το θεμα απο την αρχη για να δεις την νταβιντορφ να παραδεχεται μονη της οτι το στοκαρισμα το κανει και ας την κραξουν οσοι απλα λενε κατι για να περασει η ωρα τους!

  13. #43
    άλλωστε , άρχισε την αφήγησή της με το επεισόδιο με το φιλί....
    πολλές φορές, αρκεί και ένα απλό βλέμμα , για να μας βάλει σε διαδικασία αυτοάμυνας...
    γιατί ίσως περί αυτού προκειται η όλη ιστορια...
    \"Ο καλός ο νοικοκύρης , πριν πεινάσει, μαγειρεύει\"

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by davidofff
    σωστα βρε σοφια μου εγω για μενα μιλαω και γιατι οι ανθρωποι κανουμε επιλογες που αν τις εκανε αλλος θα τον μισουσαμε. ηθελα απλα γνωμες σχετικα με το αν ολοι οταν μας γραφουν ποναμε η ολοι επιζητουμε τη σημασια μονο για ικανοποιηση κ. τ.λ... ή απλα ειμαι παραλογη και επιπολαια!
    davidofff, θα σου πώ κατι που πιστευω. Ακομα κ αν εισαι παραλογη ή επιπολαια, εχεις λογους γι αυτο. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ο άλλος θα αποδεχτει κατι τετοιο, επειδη δικαιολογειται κάπως.

    Καταλαβαινω την ανησυχια που εχεις για τον εαυτο σου κ τις σχεσεις σου. Κι αυτο μονο ως δειγμα αναισθησιας δεν μπορω να το εκλάβω (μιλάω εννοειται προσωπικα). Το θέμα ειναι εσυ μέχρι που θες να φτασεις. Ποσα θες να μαθεις για σενα κ για το πώς οδηγεισαι σε συμπεριφορες κ καταστασεις που απο οτι καταλαβαινω δεν σε κανουν να αισθανεσαι ουτε περηφανη ουτε ισχυρη. Αν κ ισως στιγμιαια αυτο να επιδιωκεις...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by πανος12345
    Γιατί θα το κάνει? Γιατί το ρίσκο σημαινει γιαυτον ανασφάλεια και ανωριμότητα , έστω και αν η φίλη μας ειναι απο την φύση της ανήσυχη και πιο έτοιμη να συμβιβαστεί με καταστάσεις συμβιβαστικές , όπως το στοκάρισμα εραστών η πιθανών εραστών, που της εξασφαλιζει το αντίβαρο της φύσης της , να επιδιωκει και να της αυξάνεται ίσως και ο ερωτικος πόθος ακόμα με το ρίσκο!
    μήπως ειναι λιγο αυθαιρετα αυτα τα συμπεράσματα κ παρακυνδινευμενα? ειδικα οταν δεν μιλάμε με τον συντροφο της κοπέλας, αλλα την ιδια την κοπέλα. Αλλωστε, το θεμα δεν ειναι πώς βλεπει τα πράγματα ο ιδιος, αλλα η davidoff.
    θα ελεγα σοφια να διαβασεις ολο το θεμα απο την αρχη για να δεις την νταβιντορφ να παραδεχεται μονη της οτι το στοκαρισμα το κανει και ας την κραξουν οσοι απλα λενε κατι για να περασει η ωρα τους!
    πριν γραψω σε ενα θεμα το διαβαζω. αν οχι, κ παρολα αυτα θελω να εκφρασω τη γνωμη μου, αναφερω πώς δεν εχω διαβασει ολο το θεμα.

    αν δεις, στην απαντηση μου γραφω στα οσα αναφερεις για τον συντροφο της davidofff (τί σημαινει το ρισκο για αυτον), οχι για τα οσα ειπε η davidofff για τον εαυτο της.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •