Διακοπή Αντικαταθλιπτικών και Αντιψυχωτικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Διακοπή Αντικαταθλιπτικών και Αντιψυχωτικού

    Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια ή κάποιος έχει καταφέρει να διακόψει την φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωτικό για Ιδεοψυχαναστική Διαταραχή ή γενικά για Αγχώθης Διαταραχές; Στο τέλος της εβδομάδας έχω ραντεβού με ψυχίατρο που με παρακολουθεί και επιτέλους θα του πω ότι θέλω να διακόψω. Κάνω ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο το τελευταίο διάστημα και νιώθω ποιος σίγουρος για τον εαυτό μου. Πιστεύω πλέον ότι δεν τα χρειάζεται ο οργανισμός μου. Τα παίρνω από το 2015 έως σήμερα. Βέβαια, σε αυτή την προσπάθεια δεν έχω καμία υποστήριξη.... Οι δικοί μου ισχυρίζονται ότι δεν έχει έρθει ακόμα καιρός..... Τι να πω..... Λες τις παρενέργειες τις περνάνε αυτοί και όχι εγώ! Ευχαριστώ πολύ ελπίζω να μην κούρασα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Δυστυχώς η θεραπεία για τα ψυχολογικά προβλήματα είναι η ψυχοθεραπεία,αν δεν έχετε κάνει πολύ καιρό ψυχοθεραπεία,όσως να μην είναι εύκολο να διακόψετε τα φάρμακά σας....αλλά αυτό θα σας το πει καλύτερα ο ψυχίατρπς που σας παρακολουθεί....θέλει χρόνια η ψυχοθεραπεία....και γω με φάρμακα και ψυχολόγο είμαι πολλά χρόνια,αλλά δεν μου έχουν περάσει ακόμα τα θέματά μου...κοιτάξτε το καλύτερα αυτό το θέμα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    215
    Ολα κόβονται αρκει να υπάρχει θεληση, δες τι θα σου πει ο ψυχίατρος και μετα βλεπεις, γενικα ολα τα φάρμακα αυτου του είδους θελουν σταδιακη μειωση για να διακοπουν, οσο το δυνατόν πιο αργα για να εχει τον χρόνο του ο οργανισμός να προσαρμοστεί στα νεα δεδομένα. Και φυσικά ποτε 2 φαρμακα μαζι προς διακοπη, ενα ενα.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Δυστυχώς η θεραπεία για τα ψυχολογικά προβλήματα είναι η ψυχοθεραπεία,αν δεν έχετε κάνει πολύ καιρό ψυχοθεραπεία,όσως να μην είναι εύκολο να διακόψετε τα φάρμακά σας....αλλά αυτό θα σας το πει καλύτερα ο ψυχίατρπς που σας παρακολουθεί....θέλει χρόνια η ψυχοθεραπεία....και γω με φάρμακα και ψυχολόγο είμαι πολλά χρόνια,αλλά δεν μου έχουν περάσει ακόμα τα θέματά μου...κοιτάξτε το καλύτερα αυτό το θέμα!
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κάνω ψυχοθεραπεία η οποία με έχει βοηθήσει πολύ. Επίσης, τα φάρμακα με έχουν βοηθήσει πολύ αλλά πιστεύω πια ότι μπορώ να σταθώ στα πόδια μου και χωρίς αυτά.

  5. #5
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Ολα κόβονται αρκει να υπάρχει θεληση, δες τι θα σου πει ο ψυχίατρος και μετα βλεπεις, γενικα ολα τα φάρμακα αυτου του είδους θελουν σταδιακη μειωση για να διακοπουν, οσο το δυνατόν πιο αργα για να εχει τον χρόνο του ο οργανισμός να προσαρμοστεί στα νεα δεδομένα. Και φυσικά ποτε 2 φαρμακα μαζι προς διακοπη, ενα ενα.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Και εγώ έτσι σκέφτομαι να το κάνω. Βέβαια πάντα με οδηγίες και παρακολούθηση γιατρού.

Similar Threads

  1. Διακοπή αντικαταθλιπτικων
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 20-05-2021, 23:33
  2. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Kapa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-07-2020, 17:43
  3. Διακοπή αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 11:37
  4. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 11:33
  5. Διακοπη αντικαταθλιπτικων
    By Stasy89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2018, 02:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •