Άγχος και σωματικό βάρος - ποια είναι η σχέση σας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Άγχος και σωματικό βάρος - ποια είναι η σχέση σας;

    Γενικά δύσκολα έπαιρνα βάρος από παιδί. Το τωρινό μου βάρος είναι γύρω στα εβδομήντα κιλά με 1.78 ύψος. Συνήθως είμαι δύο ως πέντε κιλά βαρύτερος. Έχω παρατηρήσει πως όταν είμαι καλά ψυχολογικά μπορώ να πάρω και ευκολότερα βάρος. Όταν είμαι έστω και λίγο αγχωμένος αυτό επηρεάζει τον μεταβολισμό μου ακόμη κι όταν τρώω κανονικά. Επίσης γυμνάζομαι περιστασιακά. Αποφεύγω όμως το τρέξιμο τελευταία γιατί χάνω εύκολα.

    Δεν τρώω ζάχαρες και τέτοια, αν και ξέρω πως αυτά με κάνουν να πάρω βάρος, γιατί θέλω να προσέχω, γενικά η διατροφή μου είναι σχεδόν τέλεια από άποψη ποιότητας.

    Να αυξήσω τους ποιοτικούς υδατάνθρακες; Τι προτείνετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Γενικά δύσκολα έπαιρνα βάρος από παιδί. Το τωρινό μου βάρος είναι γύρω στα εβδομήντα κιλά με 1.78 ύψος. Συνήθως είμαι δύο ως πέντε κιλά βαρύτερος. Έχω παρατηρήσει πως όταν είμαι καλά ψυχολογικά μπορώ να πάρω και ευκολότερα βάρος. Όταν είμαι έστω και λίγο αγχωμένος αυτό επηρεάζει τον μεταβολισμό μου ακόμη κι όταν τρώω κανονικά. Επίσης γυμνάζομαι περιστασιακά. Αποφεύγω όμως το τρέξιμο τελευταία γιατί χάνω εύκολα.

    Δεν τρώω ζάχαρες και τέτοια, αν και ξέρω πως αυτά με κάνουν να πάρω βάρος, γιατί θέλω να προσέχω, γενικά η διατροφή μου είναι σχεδόν τέλεια από άποψη ποιότητας.

    Να αυξήσω τους ποιοτικούς υδατάνθρακες; Τι προτείνετε;
    νομιζω, οτι το αγχος αυτους που αδυνατιζουν ευκολα τους αδυνατιζει κι αυτους που παχαινουν ευκολα τους παχαινει.

    δεν πιστευω ομως οτι το αγχος αλλαζει τον μεταβολισμο. απλα οτι εσυ πουχ ανεις ευκολα, υποσιτιζεσαι χωρις να το συνειδητοποιεις, ενω καποιος που βαζει ευκολα, υπερσιτιζεται για να ηρεμησει.
    ενα δραμα, δηλαδη... οι περισσοτεροι σε μια απο τις δυο κατηγοριες βολοδερνουμε. οι λιγοι ισορροπουν το φαγητο με φυσικο τροπο, χωρις να προβληματιζονται.

    κανεις μια σωστη σκεψη, οτι δεν θελεις να βαλεις βαρος με σαβουροφαγητο, ζαχαρη κλπ.
    απο την αλλη, λες "τελεια" την διατροφη σου απο μονος σου... διατροφολογος δεν εισαι υποθετω.
    απο αυτα που λες, η "τελεια" διατροφη ειναι αυτη που σε κραταει σε ενα ιδανικο βαρος και δεν σε κανει να χανεις κιλα (ουτε να βαζεις ανεξελεγκτα).
    επομενως, κατι πρεπει να ρυθμιστει στην διατροφη σου.

    πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι να πας σε καλο διατροφολογο, να πεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ τρως, ποσο θες να βαλεις και να σου δωσει μια διατροφη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ για να βαλεις σωστα και υγιεινα , χωρις ουτε να φτασεις στο αλλο ακρο, ουτε να σαβουριαζεις τροφιμα που δεν σου κανουν καλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εγω λεω ναυξησεις τις αλιπες πρωτεινες..........οι υδατανθρακες παχαινουν περισσοτερο απο τα λιπη , οχι τα κεκορεσμενα .......

  4. #4
    Ευχαριστώ παιδιά! Μαγκάιβερ και Ρέμεντι.

  5. #5
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Γενικά δύσκολα έπαιρνα βάρος από παιδί. Το τωρινό μου βάρος είναι γύρω στα εβδομήντα κιλά με 1.78 ύψος. Συνήθως είμαι δύο ως πέντε κιλά βαρύτερος. Έχω παρατηρήσει πως όταν είμαι καλά ψυχολογικά μπορώ να πάρω και ευκολότερα βάρος. Όταν είμαι έστω και λίγο αγχωμένος αυτό επηρεάζει τον μεταβολισμό μου ακόμη κι όταν τρώω κανονικά. Επίσης γυμνάζομαι περιστασιακά. Αποφεύγω όμως το τρέξιμο τελευταία γιατί χάνω εύκολα.

    Δεν τρώω ζάχαρες και τέτοια, αν και ξέρω πως αυτά με κάνουν να πάρω βάρος, γιατί θέλω να προσέχω, γενικά η διατροφή μου είναι σχεδόν τέλεια από άποψη ποιότητας.

    Να αυξήσω τους ποιοτικούς υδατάνθρακες; Τι προτείνετε;
    Τίποτα δεν θα σε κάνει να βάλεις βάρος αν δεν βρίσκεσαι σε θερμιδικό πλεόνασμα. Αν η πρωτεΐνη σου και τα λιπαρά σου είναι σε επάρκεια, τότε αυξάνεις από τους υδατάνθρακες ναι . Επίσης αν γυμνάζεσαι μόνο " περιστασιακά" δεν φαντάζομαι να περιμένεις να βάλεις μυική μάζα και όχι λίπος ε? : p

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Πηρα πανω απο 10 κιλα σαν παρενεργεια απο seroxat-efexor που ακολουθουσα ως αγωγη για 1,5 χρονο,εκτοτε εχω καταφερει να πεσω καποια κιλα,αλλα ακομα απεχω απο το να επανελθω στον φυσιολογικο ΔΜΣ κοντα στο 25,τα προγραμματα στην δουλεια που κανω ειναι μονιμως 2-10,1-9 και δεν μου αφηνουν το χρονικο περιθωριο να ασχολησω οσο θα επρεπε με εστω βασικη γυμναστικη,πχ διαδρομο και γενικα αεροβια ασκηση,τα διαλλειματα μου επισης δεν εξαρτωνται απο εμενα,οποτε και εκει ενα προγραμμα διατροφης δεν μπορει να τηρηθει ευκολα.

    Θυμαμαι οτι στις καραντινες των λοκνταουν εβγαινα καθημερινα σχεδον και περπατουσα η εκανα τζοκινγκ σε συνδιασμο με κοψιμο θερμιδων και ποιο υγιεινή διατροφη,ειχα καταφερει να χασω αρκετα κιλα χωρις μεγαλη προσπαθεια,απλα μου ειχε γινει ρουτινα,μολις ξεκινησα παλι την δουλεια,τα σταματησα αυτα και σε συνδιασμο με την παραπανω κατασταση που επαθα γενικευμενη αγχωδη διαταραχη,ανατραπηκε ολη η προσπαθεια.
    Last edited by JohnyK33; 16-12-2022 at 13:16.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Τίποτα δεν θα σε κάνει να βάλεις βάρος αν δεν βρίσκεσαι σε θερμιδικό πλεόνασμα. Αν η πρωτεΐνη σου και τα λιπαρά σου είναι σε επάρκεια, τότε αυξάνεις από τους υδατάνθρακες ναι . Επίσης αν γυμνάζεσαι μόνο " περιστασιακά" δεν φαντάζομαι να περιμένεις να βάλεις μυική μάζα και όχι λίπος ε? : p
    αγαπητο σπουργιτακι, γνωριζω πολυ καλα το αντικειμενο, και να μην γυμναζεσαι, κανεις την λεγομενη κετονικη διατροφη , δλδ. πολλες πρωτεινες , οχι υδατανθρακες , λιγα λιπαρα , να τρως ξηρους καρπους , και λιπαρα ψαρια , αυτα τρωω εγω και χανω συνεχως βαρος , οχι στους επεξεργασμενους υδατανθρακες , οπως ζαχαρη ( το αναφερεις κιολας θελωναειμαικαλα ), οχι ρυζι , οχι μακαρονια , ψωμι μονο ολικης αλεσης , καφε ρυζι, καφε μακαρονια ολικης αλεσης , ολοι οι υδατανθρακες ολικης αλεσης , οχι πολλα φρουτα , πολλες σαλατες , οχι με dressing , ενα καλο πρωινο, να παρει μπρος ο μεταβολισμος , οχι με αυτα που προανεφερα , με καφεδακι, επιταχυνει τον μεταβολισμο, κανα-δυο αυγα βραστα , σε κανει να εχεις την αισθηση της χορτασης , οχι αλκοολ ( ενα γραμμαριο αλκκολ εχει 9 κενες θερμιδες ) , οχι αναψυκτικα , εχουν πολλη ζαχαρη , εκτος αν ειναι με στεβια , οπως και μπισκοτα η σοκολατες με στεβια , ψαρια πολλα , δεν εχουν λιπος , λιγα οσπρια ( εχουν πολλους υδατανθρακες ) πολυ νερο ,....αμα ψωνιζεις απο το σμαρκετ, πολλα προιοντα εχουν ζαχαρη , που δεν παει το μυαλο σου, να διαβαζεις τις ετικεττες .....οπως τα γιαουρτια με φρουτα , κανονικα γιαουρτια να τρως , βαζε λιγο μελι, η στεβια ....... προσοχη στα κορν φλεικς , εχουν κι αυτα ζαχαρη ......

Similar Threads

  1. Βούρτσισμα δοντιών, προσωπική υγιεινή, σωματικό βάρος.
    By tzimani in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 25-06-2019, 05:34
  2. Τι ειναι τελικά αυτό;; ψυχοσωματικο η σωματικό;;
    By vickie_victoria in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 24-06-2019, 14:50
  3. ΑΓΧΟΣ Ή ΣΩΜΑΤΙΚΟ;
    By Eydo in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 25-06-2018, 18:58
  4. Φάρμακο που δεν αυξάνει το σωματικό βάρος
    By comewhatmay in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 02-01-2017, 16:48
  5. abilιfy και σωματικο βαρος
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-10-2012, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •