Διαλειμματική νηστεία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44

    Διαλειμματική νηστεία.

    Παιδιά απορία, υπάρχει κάποιος που έχει κάνει για μεγάλο διάστημα διαλειμματική νηστεία και έχει δει οφέλη ; Αν υπάρχει και άτομο που κάνει και προπονείται συστατικά με βάρη θα ήθελα να μάθω. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Την κανω εγώ για πολλα χρονια αλλά εσυ τι θεωρεις όφελος; Δεν ειναι απλη η απαντηση σε αυτό που ρωτας. Πχ σωματικά πως εισαι τωρα και που θες να φτάσεις; Υπαρχουν ασκησεις για βαρη για καψιμο λιπους σε συνδυασμό με διατροφή υπαρχουν ασκησεις με βαρη για αυξηση ογκου παλι σε συνδυασμό με διατροφή. Επειδή ρωτάς κατι αοριστο δεν μπορώ να σου απαντησω ελαφρά τη καρδια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,776
    η νηστεια ειναι καλη βοηθα στην αποτοξινωση μα θελει μετρο κι εξαρτάται κι τι προβλημα υγειας εχει κανεις κι αν μπορει να τη κανει . η νηστεια ειναι πολυ ομος ωφελιμη οταν τη κανεις σωστά κι για το χριστο σα ένδειξη εκτιμησης κι αγαπης στην θυσια του στον ανθρωπο.,
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, αποδίδει η νηστεία σε άτομα που κάνουν συστηματικά βαρη και αερόβια;Γνωρίζω για τον συνδιασμο των τροφών και τα σχετικά απλά ξερω πως μένεις για πολλες ώρες χωρίς φαγητό. Καθαρά απορια γιατί δεν έχω γνωρίσει άτομο που να κάνει και τα δυο ταυτόχρονα. Οσο για τα οφέλη,αν έχεις ενέργεια παραπανω παραδειγμα.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    παλια το ελεγαν "ενα γευμα την ημερα", ή "δυο γευματα την ημερα".
    τωρα το λενε "διαλλειματικη νηστεια".
    το ιδιο πραγμα ειναι.
    ναι, εγω το κανω και πετυχαινει.

    τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.
    ο,τι σαχλαμαρα και να σκαρφιστουν, ειναι θεμα θερμιδικου ισοζυγιου.
    οταν τρως λιγοτερα γευματα, μπορεις να τρως "φυσιολογικα" και οχι μονο βραστα και ψητα με αλαδωτη σαλατα, ΑΡΚΕΙ να ελεγχεις την ποσοτητα.
    μπορεις ομως να φας ενα φαγητο με σαλτσα, ακομα και τηγανητο, ακομα και πιτσα, χαμπουργκερ, ο,τι θες.
    αλλα να ξερεις ποσο τρως. δηλαδη, νορμαλ ποσοτητες, μεριδα εστιατοριου.
    και μια φορα την ημερα να τρως, αν τρως 4 και 5 χιλ θερμιδες, θα παχαινεις και δεν θα αδυνατιζεις.

    αν τρως 1-2 φορες την ημερα και φροντισεις να εισαι στο συνολο κοντα στις 1500 (αναλογα και με φυλο, ηλικια κλπ), τοτε αδυνατιζεις.
    απλα, και με τις 1500 τρως πραγματικα Ο,ΤΙ ΘΕΣ, αλλα οχι ΟΣΟ ΝΑ 'ΝΑΙ.
    αν ομως ακολουθησεις διαιτολογια με 5 γευματα, ε τι να φας 5 φορες και να εισαι στα ορια; αυτα που λενε. την μια 3 αμυγδαλα, την αλλη ενα καροτο και την παραλλη 3 μαρουλια. εγω δεν μπορω να τρωω ετσι.
    προτιμω να τρωω ο,τι τραβαει η ορεξη μου και να μετραω.
    και ναι, αν μετρας να εισαι ΥΠΟ, πεινας καποιες φορες.
    ενας επιπλεον λογος που το κανω, ειναι γιατι θελω να το εχω σαν μονιμη κατασταση, ωστε να μη πεσω στο φαινομενο "γιογιο".
    δηλαδη, δεν θελω να τρωω στερημενη για ενα διαστημα, και μολις φτασω στον στοχο να αλλαξω διατροφη και να ξαναβαζω.
    θελω κατι που να μπορω να το κανω για παντα.
    και για μενα, ειναι τα 2 γευματα.

    να τονισω εδω οτι η διαλλειματικη διατροφη, πυροδοτει υπερφαγικα για διαφορους λογους και οργανικους και ψυχολογικους.
    δεν ειναι ολες οι λυσεις για ολους. πρεπει να ψαξει κανεις καλα, τι ειναι αυτο που λειτουργει για τον ιδιο.

    εγω δεν το συνδυαζω με γυμναστικη, γιατι βαριεμαι. αν εχεις ορεξη, καλο ειναι. αρκει να μην νομζεις οτι με την γυμναστικη, μπορεις να τρως παραπανω. δεν ισχυει. η γυμναστικη δεν αδυνατιζει. αλλα πραγματα κανει.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, αποδίδει η νηστεία σε άτομα που κάνουν συστηματικά βαρη και αερόβια;Γνωρίζω για τον συνδιασμο των τροφών και τα σχετικά απλά ξερω πως μένεις για πολλες ώρες χωρίς φαγητό. Καθαρά απορια γιατί δεν έχω γνωρίσει άτομο που να κάνει και τα δυο ταυτόχρονα. Οσο για τα οφέλη,αν έχεις ενέργεια παραπανω παραδειγμα.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Είναι ότι χειρότερο η διαλειμματική νηστεία αν σε ενδιαφέρει η σύσταση του σώματος σου. Πρώτα απο όλα είτε θέλεις να αυξήσεις είτε να διατηρήσεις τη μυική σου μάζα , θέλεις όσο το δυνατόν περισσότερα peak πρωτεινοσύνθεσης που σημαίνει πολλά γευματα με πρωτεινη.

    Όταν μένεις 16+ ώρες νηστικός μπαίνεις σε περιβάλλον καταβολισμού, με στέρηση αμινοξέων και την ινσουλίνη σου στα πατώματα. ΕΙΔΙΚΆ αν βρίσκεσαι σε θερμιδικό έλλειμα.

    Επιπλέον , το να μην τρως πριν και μετά απο τη προπόνηση, είναι ότι χειρότερο και για την απόδοση και για την ανάρρωση.

    Κανένας που κάνει βάρη σοβαρά δεν κάνει διαλειμματικες νηστείες. Υπάρχει λόγος.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Σπουργίτι συμφωνώ 200% σε αυτό απλά για να μην είμαι απόλυτη ήθελα να μάθω αν κάποιος το έχει βάλει στη ζωή του ενώ προπονείται. Εγώ σαν άτομο το βρίσκω , να τονίσω για εμενα και το τι χρειάζομαι, υπερβολικό. Για αυτό γεννήθηκε η απορία μου.. Γιατί κάθε άνθρωπος διαφέρει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, αποδίδει η νηστεία σε άτομα που κάνουν συστηματικά βαρη και αερόβια;Γνωρίζω για τον συνδιασμο των τροφών και τα σχετικά απλά ξερω πως μένεις για πολλες ώρες χωρίς φαγητό. Καθαρά απορια γιατί δεν έχω γνωρίσει άτομο που να κάνει και τα δυο ταυτόχρονα. Οσο για τα οφέλη,αν έχεις ενέργεια παραπανω παραδειγμα.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Οκ θα σου το κάνω πολύ συγκεκριμένο. Αν θέλω να έχω σαν άνδρας 8% σωματικό λίπος χωρίς να χρησιμοποιήσω φάρμακα που έμμεσα λειτουργούν σαν λιποδιαλύτες, ορμόνες που αυξάνουν τους μύες, αναβολικά που αυξάνουν τους μύες και θέλω μαζι με το 8% να μην χάσω ούτε 0,1% μυ από το σώμα μου τότε η διαλειμματική 16/8 είναι μονόδρομος. Ναι μένω 16 ώρες νηστικός αλλά στην ουσία είναι μόλις 8 ώρες δηλαδή να μην φάω πρωινό, αν τις υπολοιπες 8 ώρες κοιμάμαι. Και για να το αντιστρέψω ας μου δείξει κάποιος ένα μποντιμπιλντερά που είναι στο 8% λίπος χωρίς φάρμακα τρώγοντας 6-7 γεύματα όπως συνηθίζουν να κάνουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    εγώ προσπαθώ να μην τρώω ένα δωδεκάωρο αλλά δεν τα καταφέρνω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ προσπαθώ να μην τρώω ένα δωδεκάωρο αλλά δεν τα καταφέρνω.
    Eχει νόημα για εσένα να μην φας για 12 ώρες; Τι στοχους έχεις; Και τι πιστεύεις πως θα σου έδινε το 12ωρο που κάποια αλλη λιγότερο ανώδυνη μέθοδο δεν θα σου το πρόσφερε;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    δεν το κάνω για να χάσω κιλά. ξέρω το σώμα μου και ξέρω τις ανάγκες του. και η διαλλειματική νηστεία δεν θα με βοηθούσε σίγουρα. το κάνω πιο πολύ επειδή εμένα με κουράζει το βραδινό φαγητό, ακόμη και το ελαφρύ. και επισης ίσως για λόγους αυτοελέγχου, ή αυτοτιμωρίας; δεν ξέρω.
    πάντως κάποιον να έχει οφεληθεί από αυτό δια ζώσης δεν γνωρίζω, μόνο απο τα μμε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Άμα θες βάρη κ αερόβια σε περίπτωση όγκου η γράμμωσης, κάνε το 5-6γευματα και το 40/40/20.
    Αυτή η νηστεία που γράφεις είναι επικίνδυνη ειδικά σε άτομα που αθλούνται.
    Χωρίς να είμαι ειδικός, απλά εκφέρω μια γνώμη με τα λίγα που ξέρω.

  13. #13
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Και για να το αντιστρέψω ας μου δείξει κάποιος ένα μποντιμπιλντερά που είναι στο 8% λίπος χωρίς φάρμακα τρώγοντας 6-7 γεύματα όπως συνηθίζουν να κάνουν.

    η μισή παρέα μου και όλη η κοινότητα του φυσικού μποντιμπίλντινγκ σε ελλάδα και εξωτερικο

    Εσύ αφού δεν ασχολείσαι με βάρη , πολεμικές τεχνες κάνεις. Τα βάρη λες ότι τα βαριέσαι

  14. #14
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Σπουργίτι συμφωνώ 200% σε αυτό απλά για να μην είμαι απόλυτη ήθελα να μάθω αν κάποιος το έχει βάλει στη ζωή του ενώ προπονείται. Εγώ σαν άτομο το βρίσκω , να τονίσω για εμενα και το τι χρειάζομαι, υπερβολικό. Για αυτό γεννήθηκε η απορία μου.. Γιατί κάθε άνθρωπος διαφέρει.
    δεν είναι υπερβολικό, είναι επιζήμιο. Οι άνθρωποι διαφέρουν αλλά η φυσιολογία είναι ίδια. Υπάρχουν άφθονες έρευνες που αποδεικνύουν ότι τα πολλά πρωτεινούχα γεύματα δίνουν μεγαλύτερη μυική ανάπτυξη από τα 2-3.

    Το άλλο άκρο ωστόσο, ( 7 γεύματα) δεν προσφέρει κάποιο αποτέλεσμα, παρά μόνο διευκόλυνση αν έχεις να φας πολλές θερμίδες.

    Θα σου έλεγα αν οι θερμίδες είναι λίγες και αναγκάζεσαι να μείνεις νηστικη για ωωωωρες , να βάλεις τελευταίο ενα συμπλήρωμα αργής αποδέσμευσης ( πχ.καζεΐνη ) ή να πάρεις αμινοξέα πριν τον ύπνο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ προσπαθώ να μην τρώω ένα δωδεκάωρο αλλά δεν τα καταφέρνω.
    οι Αρχαιοι Ελληνες λεγαν κατι πολυ σωστο, που το εφαρμοζω με επιτυχια ,
    τρωγε πρωινο σαν αυτοκρατορας , μεσημεριανο σαν αρχοντας ,και βραδυνο σαν ζητιανος ..........

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κετονική δίαιτα και διαλειμματική νηστεία
    By aggelosstr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 13-07-2020, 00:51
  2. νηστεία και δίαιτα
    By δελφίνι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 09-03-2015, 10:53
  3. Η ΝΗΣΤΕΙΑ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 59
    Last Post: 23-03-2013, 22:12
  4. διαλειμματικη νηστεια?????
    By rouli in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2010, 14:48
  5. Replies: 2
    Last Post: 14-05-2010, 16:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •