Περίεργοι συνάδελφοι. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Despoina View Post
    Καλησπέρα σας!
    Επανέρχομαι μετά από αρκετό διάστημα,σε ένα θέμα που είχα ανοίξει πριν κάποιο καιρό.
    Όσοι έχουν διαβάσει το αρχικό μου ποστ για κακή μου τύχη είμαι ακόμη στη δουλειά αυτή.Η χρόνια αυτή ήταν απαίσια με όλη τη σημασία της λέξης,πολύ άγχος,πολύ πίεση πολύ άσχημο περιβάλλον και το κυριότερο καμία ανταμοιβή ούτε υλική ούτε ψυχολογική.Να τονίσω και το χειρότερο,η υπεύθυνη τελικά αποδείχθηκε πιο σκαρτη από όλες.Ένα ζωον και μισό που όλη τη χρόνια φόρτωνε δικές της δουλειές πάνω μου.Δουλειές που ήταν ξεκάθαρα δικές της.2 από αυτές που δουλεύουν εκεί μέσα δεν θα είναι από την καινούργια σεζον.Σήμερα η υπεύθυνη με έφτασε στο αμήν και της ζήτησα να μιλήσουμε.Εκείνη το απέφυγε ευγενικά λεγοντας μου ότι θα μιλήσουμε σε λίγες μέρες,φοβουμενη εννοείται μη της ζητήσω και εγώ να φύγω και ποιος άλλος θα της βγάζει την σκαρταδούρα.Επειδή έχει σπάσει τα νεύρα στις υπολοιπες εκεί μέσα, με την ανευθυνότητα της και με το κλαίγεται συνέχεια για τα λεφτά,βρίσκουν συνέχεια αφορμες να ξεσπάνε τα νεύρα τους πάνω μου οι μαλακισμενες,λες ειμαι σακος του μποξ εγω,σήμερα ήμουν στο οριο να αρπαχτώ με ολες.Νομίζουν ότι καποιες είναι πραγματικά.Το πιστεύουν και το δείχνουν,ότι και καλά είναι ανωτερες και εγω κατώτερη.Το θέμα είμαι εγώ,μενω επειδή με βολεύουν οι ώρες και το προγραμμα για να τελειώσω τις σπουδές μου ή φευγω και βλέπουμε;
    Οποιαδήποτε συμβουλή θα βοηθούσε,ευχαριστώ πολύ!
    δικαιολογημενη θα εισαι αν δεν αντεξεις και αρπαχτεις, αλλα αυτο που σε συμφερει, ειναι να μην το κανεις.
    δεν ξερω τι ειναι το "φευγω και βλεπουμε". αν φυγεις, δεν θα χεις να φας ας πουμε; δεν ειναι ευκολες οι δουλειες. και ειδικα οι δουλειες γραφειου.
    αν φευγοντας δεν μπορεις να επιβιωσεις η χρειαστει να καθαριζεις σκαλες ας πουμε, θα ελεγα να κανεις υπομονη.
    αν τα βγαζεις περα και χωρις δουλεια , με την βοηθεια των γονιων, απλα προτιμας να μην τους επιβαρυνεις, φυγε και δωσε βαση στις σπουδες , να τις τελειωσεις γρογοροτερα!
    αν ομως ειναι απολυτως απαραιτητο να δουλευεις για να τα βγαλεις περα, τοτε προσπαθησε να αποστασιοποιηθεις απο τις ιντριγκες και να βαλεις ΟΡΙΑ σε ολα τα θεματα. και στις συμπεριφορες τους, κοιτωντας τες αφ υψηλου αντι να νοιωθεις υποδεεστερη, αλλα και επαγγελματικα.
    εφοσον καποιες εφυγαν γιατι δεν αντεξαν την ανευθυνοτητα και το χωσιμο απο την υπευθυνη, υποθετω οτι θα εχει μεγαλυτερη αναγκη τωρα να μην φυγεις κι εσυ.
    κανε λοιπον ενα ξεκαθαρισμα οτι θελεις να παραμεινεις στις δουλειες σου και οχι να σε χωνει σε δικες της εκκρεμοτητες και σ αυτες που προσπαθουν να σε υποτιμησουν, ριξε ΠΑΓΟ. ψυχροτητα και αδιαφορια.

  2. #17
    [QUOTE=Remedy;1220408]δικαιολογημενη θα εισαι αν δεν αντεξεις και αρπαχτεις, αλλα αυτο που σε συμφερει, ειναι να μην το κανεις.
    δεν ξερω τι ειναι το "φευγω και βλεπουμε". αν φυγεις, δεν θα χεις να φας ας πουμε; δεν ειναι ευκολες οι δουλειες. και ειδικα οι δουλειες γραφειου.
    αν φευγοντας δεν μπορεις να επιβιωσεις η χρειαστει να καθαριζεις σκαλες ας πουμε, θα ελεγα να κανεις υπομονη.
    αν τα βγαζεις περα και χωρις δουλεια , με την βοηθεια των γονιων, απλα προτιμας να μην τους επιβαρυνεις, φυγε και δωσε βαση στις σπουδες , να τις τελειωσεις γρογοροτερα!
    αν ομως ειναι απολυτως απαραιτητο να δουλευεις για να τα βγαλεις περα, τοτε προσπαθησε να αποστασιοποιηθεις απο τις ιντριγκες και να βαλεις ΟΡΙΑ σε ολα τα θεματα. και στις συμπεριφορες τους, κοιτωντας τες αφ υψηλου αντι να νοιωθεις υποδεεστερη, αλλα και επαγγελματικα.
    εφοσον καποιες εφυγαν γιατι δεν αντεξαν την ανευθυνοτητα και το χωσιμο απο την υπευθυνη, υποθετω οτι θα εχει μεγαλυτερη αναγκη τωρα να μην φυγεις κι εσυ.
    κανε λοιπον ενα ξεκαθαρισμα οτι θελεις να παραμεινεις στις δουλειες σου και οχι να σε χωνει σε δικες της εκκρεμοτητες και σ αυτες που προσπαθουν να σε υποτιμησουν, ριξε ΠΑΓΟ. ψυχροτητα και αδιαφορια.

    Αν φύγω προφανώς και θα μπορώ να επιβιώσω,αλλά γενικά δεν θέλω να επιβαρύνω τους δικούς μου.Όταν λέω ότι φεύγω και βλέπουμε εννοώ ότι ακριβώς επειδή έχω προϋπηρεσία και σε άλλες δουλειές γραφείου πέρα από αυτή,θα βρω γρήγορα μια 4ωρη δουλειά.Ακόμη και σε αυτή που είμαι τώρα μέσα σε 1 εβδομάδα την βρήκα.
    Αυτό που με κρατάει σε αυτή τη δουλειά είναι το προγραμμα και ότι Χριστούγεννα Πάσχα και 1 μήνα το καλοκαίρι είναι κλειστά και έτσι μπορώ και ρυθμίζω τις δουλειές μου καλύτερα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Despoina View Post

    Αν φύγω προφανώς και θα μπορώ να επιβιώσω,αλλά γενικά δεν θέλω να επιβαρύνω τους δικούς μου.Όταν λέω ότι φεύγω και βλέπουμε εννοώ ότι ακριβώς επειδή έχω προϋπηρεσία και σε άλλες δουλειές γραφείου πέρα από αυτή,θα βρω γρήγορα μια 4ωρη δουλειά.Ακόμη και σε αυτή που είμαι τώρα μέσα σε 1 εβδομάδα την βρήκα.
    Αυτό που με κρατάει σε αυτή τη δουλειά είναι το προγραμμα και ότι Χριστούγεννα Πάσχα και 1 μήνα το καλοκαίρι είναι κλειστά και έτσι μπορώ και ρυθμίζω τις δουλειές μου καλύτερα.
    ε ωραια.
    τοτε δεν εχεις σοβαρο προβλημα. σιγα!
    μιλας εκ του ασφαλους. και στηριξη θα εχεις και δουλεια μπορεις να βρεις πολυ γρηγορα απ οτι λες.
    οποτε δεν υπαρχει λογος να ανεχεσαι συμπεριφορες ΑΝ σε καταβαλουν.
    εισαι σε θεση να ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΣΟΥ, εφοσον εχεις επιλογες και διεξοδους.
    ξεκαθαρισε στην υπευθυνη τι ΔΕΝ κανεις απο εδω και περα, και βαλε παγο στις συναδελφισες, οπως σου ειπα και πριν.
    αν δεν βελτιωθει η κατασταση, ή αν σε διωξει η υπευθυνη εφοσον δεν κανεις και τις δικες της δουλειες, ζητα απολυση ή ξεκινα να δουλευεις οπως θεωρεις εσυ οτι πρεπει κι αστους να κουρευονται.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Καλημερα Despoina ,
    Σχεδον ολα τα περιβαλλοντα εργασιας , ειναι δυσλειτουργικα . Ιδιως οταν η διευθυνση ειναι απουσα .
    Στο ωραριο σου , κανεις οσο καλυτερα μπορεις την δουλεια για την οποια πληρωνεσαι . Εμαθες καποια πραγματα μονη σου , χωρις βοηθεια . Μπραβο σου .
    Αυτο κατι λεει για σενα . Οχι για τους αλλους .
    Εχεις δικιο σε οσα γραφεις , ομως δεν ειναι απαραιτητοι οι χαρακτηρισμοι . Ειναι απλως ενα ακομη μικρο κεφαλαιο της εργασιακης σου σταδοδρομιας .
    Προφανως ο συγκεκριμμενος χωρος ηταν ετσι προτου πας και θα παραμεινει αφοτου φυγεις . Και οι ολες αυτες οι εντασεις που γενναει ενας τετοιος χωρος παντα καποιον εχουν αποδεκτη . Στη προκειμενη περιπτωση εσενα . Ειναι απλως κακοτοπια . Μαζι σου που εχεις νευρα . Αλλα οχι αγχος . Κατι σε διδαξε η κατασταση . Κρατα αυτο το μαθημα , Δεσποινα .
    Δε πρεπει να σε επηρεαζουν οι κακοτοπιες . Μετα τη τελεση του ωραριου εργασιας , εισαι η Δεσποινα και οχι υπαλληλος σε ενα συνοικιακο φροντιστηριο . Μην τους δινεις παραπανω σημασια απο οσο τους αξιζει .

    Καλη σου ημερα .

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. εφιαλτης και περιεργοι σπασμοι
    By Antreas256 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-2021, 19:02
  2. οι συναδελφοι μου με εκνευριζουν
    By freskonero in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 26-07-2018, 02:52
  3. Συναδελφοι , υπομονη σε 5,10 χρ ερχονται
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-02-2011, 00:33
  4. Επαγγελματικό δίλημμα: ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι?
    By lisa71 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2009, 15:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •