Περίεργοι συνάδελφοι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Περίεργοι συνάδελφοι.

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Είμαι 24 χρόνων και τους τελευταίους 3 μήνες εργάζομαι σε ένα μικρό συνοικιακό κέντρο ξένων γλωσσών στη θέση της γραμματείας.
    Είμαι 4 ώρη και αυτό γιατί παράλληλα σπουδάζω.
    Το φροντιστήριο λοιπόν που λέτε δεν έχει πολλούς υπαλλήλους παρά μόνο 5 γυναίκας συναδέλφους οι οποίες είναι αρκετά κοντά στην ηλικία μου,η μεγαλύτερη είναι 27 χρόνων συν η υπεύθυνη που λιγες μερες αφού προσλήφθηκα εκείνη έφυγε διότι πήγε να γεννήσει και απο τότε βρίσκεται στο σπιτι της.

    Η θέση στην οποία βρίσκομαι δεν είναι εύκολη όπως κάποιος θα έλεγε ίσα ίσα που έχει αρκετές εκκρεμότητες διότι όλα τα θέματα του φροντιστηρίου περνάνε απο τα χέρια μου.Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολο για μένα μέχρι να μαθω τις διαδικασίες διότι τα έμαθα όλα μόνη μου δεν με βοήθησε κανείς,διότι η υπεύθυνη έλειπε και δεν υπήρχε κάποιος άλλος.Ότι βοήθεια είχα ήταν απο την υπεύθυνη η οποία με βοηθούσε απο το τηλέφωνο.
    Τελοσπαντων.Ας μπω στο θέμα,το τελευταίο 2 μηνο τουλάχιστον για να μην πω απο την αρχή,νιώθω μια περίεργη έως και άσχημη συμπεριφορά απο τις υπόλοιπες συναδέλφους προς εμένα.Νιώθω ότι με κράζουν πίσω απο την πλάτη μου,πολλές φορές τις ακούω που ψιθυρίζουν και γενικά νιώθω όλη αυτή την αρνητική ενέργεια.Όλο κάτι θα βρουν να σχολιάσουν ότι δεν εκανα καλά διακριτικά βέβαια για να μην φανούν ότι είναι οι κακές και όλο κάτι τέτοια.Εντωμεταξυ στη δουλειά μου είμαι αρκετά καλή.Όλα είναι στην εντέλεια δεν αφήνω εκκρεμότητες και έχω μιλήσει και με την υπεύθυνη(η οποία είναι η μόνη καλή κοπέλα)για το αν είμαι καλή στην δουλειά μου και μου έχει πει ότι είναι απόλυτα ικανοποιημένη.Εδώ να τονίσω ότι δεν έχω φερθεί σε καμία τους άσχημα για να έχουν λογο να φέρονται έτσι,ίσα ίσα που είμαι πάντα παρα πολύ ευγενικη με όλους,και ότι μου ζητάνε( πάντα απαιτητικά) το κάνω.Τι να πω νομίζουν ότι είναι ανώτερες και εγω κατώτερη.Εντωμεταξυ δεν έχουμε και ηλικιακές διάφορες να πούμε ότι αυτό είναι το θέμα.Πάνω κάτω όλες στην ίδια ηλικία είμαστε.Το θέμα είμαι ότι αυτή η δουλειά με βολεύει παρα πολύ όσον αφορά τις ωρες διότι προλαβαίνω και πηγαίνω στο πανεπιστήμιο και λειτουργεί όπως τα σχολεία που σημαίνει ότι Χριστούγεννα Πάσχα είναι κλειστά.Ωστόσο όλος αυτός ο αρνητισμός και το κράξιμο πίσω απο την πλάτη μου και μαλιστα ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ μου χαλάει παρα πολύ την διάθεση σε σημειο που νιωθω άσχημα κάθε φορά που πηγαίνω.Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.Οποιαδήποτε συμβουλή θα βοηθούσε.
    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αυτα που λένε τα λένε μπροστά σου ή πίσω απ' την πλάτη σου? Μπορείς να πεις ένα παράδειγμα που λένε για σενα?

  3. #3
    Καλημέρα και καλό μήνα.Για να σου δώσω να καταλάβεις μπορεί να τύχει να κάνω διαλειμμα και να πάω στην κουζίνα να φάω,εκείνη την ώρα που θα περάσω από μπροστά τους ενώ μιλανε κανονικά δυνατά θα αρχίσουν να ψυθιριζουν μετά,το έχω παρατηρήσει ότι γίνεται κάθε φορά. 2-3 φορεσ είχα ακουσει και άχνα το ονομα μου.Τώρα για μπροστά μου πάνε να βγάλουν συνεχώς ότι δεν κάνω καλά την δουλειά μου,διακριτικά βέβαια μην φανούν εκείνες πετάνε έτσι μικρά καρφακια.Που στην δουλειά τονίζω ότι είμαι πάντα προσεκτική.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συνήθως όταν είσαι νέος σε μία δουλειά που υπάρχουν ήδη πιο παλιοί υπάλληλοι από εσένα, είτε σε αγκαλιάζουν αμέσως με πολύ ζέση και οικειότητα (που μπορεί να εξελιχθεί πολύ διαφορετικά στην πορεία), είτε αργούν να σε δεχτούν και να σε εντάξουν στην ομάδα και σε αντιμετωπίζουν σαν εισβολέα ( κι εδώ επίσης μπορεί να εξελιχθεί όλο αυτό πολύ διαφορετικά στην πορεία).

    Είσαι εκεί μόλις 3 μήνες κι αυτό σε ημιαπασχόληση. Μη σκας και πολύ. Αν σε κάποιο σκηνικό νοιώθεις ότι σου τη λένε πολύ άδικα, να απαντάς, όμως χωρίς υπερβολές και υστερίες και πολλές κουβέντες. Πάντα πάνω στο αντικείμενο, και να τις βάζεις στη θέση τους χωρίς να δίνεις προεκτάσεις στο θέμα, να το λήγεις εκεί. Κατά τα άλλα να είσαι πολύ ψύχραιμη και χαλαρή, άσε και κάτι να πέσει κάτω και μη σκας. Δείξε μία στάση ευγενική και ψιλοουδέτερη, ούτε ψυχρή ούτε θερμή.

  5. #5
    Γενικά αυτο προσπαθώ να κάνω να πηγαίνω να κάνω τη δουλειά μου και να φεύγω,έτσι κι αλλιώς για μένα αυτή η δουλειά σήμερα είναι και αύριο δεν είναι,όπως είπα σπουδάζω όποτε δεν με νοιαζει,ούτε λεφτά πολλά παίρνω απλά με βολεύουν οι ώρες που λειτουργεί.Το μόνο που με ενοχλεί είναι όλος αυτός ο αρνητισμος και η τοξικότητα που πέφτει πάνω μου χωρίς λογο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μην ασχολεισαι καθολου, εκτος αν σε θιξουν ξεκαθαρα.
    μπορει να λενε καλα λογια για την δουλεια σου οι υπευθυνοι και να σε ζηλευουν.

  7. #7
    Η υπεύθυνη δεν είναι στο φροντιστήριο εδώ και καιρό.Είναι σπίτι της γιατί γέννησε πρόσφατα.Όποτε δεν νομίζω γι’αυτο

  8. #8
    Δεν μπορώ να πω και πολλά γιατί γενικά είναι πολύ απότομες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Despoina View Post
    Η υπεύθυνη δεν είναι στο φροντιστήριο εδώ και καιρό.Είναι σπίτι της γιατί γέννησε πρόσφατα.Όποτε δεν νομίζω γι’αυτο
    δεν χρειαζεται να ειναι παρουσα η ιδια για να λενε καλα λογια για σενα.
    καποιοι θα σε παινευουν και ισως να τα βλεπουν και μονες τους οτι κανεις καλα την δουλεια σου και να τσιγκλιζονται.
    μην δινεις σημασια, αν δεν σου δημιουργησουν προβληματα στην δουλεια η δεν μιλησουν για κατι ξεκαθαρα σε σενα η αλλου.

  10. #10
    Άμα υπήρχε και ακόμη ένα άτομο με το οποίο θα μπορούσα να μοιράζομαι εκεί μέσα όλο αυτό θα ήμουν πολύ οκ και ούτε θα με ένοιαζε.Τώρα όμως είναι όλοι αυτοί εναντίον μου χωρίς λογο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Japan
    Posts
    17
    Κάνε τη δουλειά σου όσο καλύτερα μπορείς και μη δίνεις σημασία σε εικασίες που σε “δηλητηριάζουν”.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Despoina View Post
    Άμα υπήρχε και ακόμη ένα άτομο με το οποίο θα μπορούσα να μοιράζομαι εκεί μέσα όλο αυτό θα ήμουν πολύ οκ και ούτε θα με ένοιαζε.Τώρα όμως είναι όλοι αυτοί εναντίον μου χωρίς λογο.
    εσυ να βλεπεις τον στοχο σου.
    μην αποπροσανατολιζεσαι απο θεματα ασχετα με αυτα που θελεις να κανεις
    ειναι μια προσωρινη δουλεια κι επιπλεον ειναι μερικης απασχολησης. δεν εισια εκει ολη μερα για να επηρεαζεσαι ετσι.
    εσυ θα ασχολεισαι με τις σπουδες σου, με την προσωπικη σου ζωη, μ τα ενδιαφεροντα σου.
    το ποσους περιεργους και βλαμμενους θα συανντησεις στις δουλειες και στο μελλον, αστο...
    παιρνεις μια μικρη ιδεα τωρα.
    ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ.

  13. #13
    Ναι δεν διαφωνώ με οσα λες.Το θέμα είναι πως μένεις σιωπηλή όταν νιώθεις ότι σε σχολιάζουν οι γύρω σου και σε κοιτάνε περίεργα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Despoina View Post
    Ναι δεν διαφωνώ με οσα λες.Το θέμα είναι πως μένεις σιωπηλή όταν νιώθεις ότι σε σχολιάζουν οι γύρω σου και σε κοιτάνε περίεργα.
    οταν σε κοιτανε περιεργα η οταν καταλαβαινεις οτι μιλανε για σενα, γυρνα, κοιτα τες και χαμογελα τους.

  15. #15
    Καλησπέρα σας!
    Επανέρχομαι μετά από αρκετό διάστημα,σε ένα θέμα που είχα ανοίξει πριν κάποιο καιρό.
    Όσοι έχουν διαβάσει το αρχικό μου ποστ για κακή μου τύχη είμαι ακόμη στη δουλειά αυτή.Η χρόνια αυτή ήταν απαίσια με όλη τη σημασία της λέξης,πολύ άγχος,πολύ πίεση πολύ άσχημο περιβάλλον και το κυριότερο καμία ανταμοιβή ούτε υλική ούτε ψυχολογική.Να τονίσω και το χειρότερο,η υπεύθυνη τελικά αποδείχθηκε πιο σκαρτη από όλες.Ένα ζωον και μισό που όλη τη χρόνια φόρτωνε δικές της δουλειές πάνω μου.Δουλειές που ήταν ξεκάθαρα δικές της.2 από αυτές που δουλεύουν εκεί μέσα δεν θα είναι από την καινούργια σεζον.Σήμερα η υπεύθυνη με έφτασε στο αμήν και της ζήτησα να μιλήσουμε.Εκείνη το απέφυγε ευγενικά λεγοντας μου ότι θα μιλήσουμε σε λίγες μέρες,φοβουμενη εννοείται μη της ζητήσω και εγώ να φύγω και ποιος άλλος θα της βγάζει την σκαρταδούρα.Επειδή έχει σπάσει τα νεύρα στις υπολοιπες εκεί μέσα, με την ανευθυνότητα της και με το κλαίγεται συνέχεια για τα λεφτά,βρίσκουν συνέχεια αφορμες να ξεσπάνε τα νεύρα τους πάνω μου οι μαλακισμενες,λες ειμαι σακος του μποξ εγω,σήμερα ήμουν στο οριο να αρπαχτώ με ολες.Νομίζουν ότι καποιες είναι πραγματικά.Το πιστεύουν και το δείχνουν,ότι και καλά είναι ανωτερες και εγω κατώτερη.Το θέμα είμαι εγώ,μενω επειδή με βολεύουν οι ώρες και το προγραμμα για να τελειώσω τις σπουδές μου ή φευγω και βλέπουμε;
    Οποιαδήποτε συμβουλή θα βοηθούσε,ευχαριστώ πολύ!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εφιαλτης και περιεργοι σπασμοι
    By Antreas256 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-2021, 19:02
  2. οι συναδελφοι μου με εκνευριζουν
    By freskonero in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 26-07-2018, 02:52
  3. Συναδελφοι , υπομονη σε 5,10 χρ ερχονται
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-02-2011, 00:33
  4. Επαγγελματικό δίλημμα: ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι?
    By lisa71 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2009, 15:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •