αγοραφοβια?οχι εγω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407

    αγοραφοβια?οχι εγω!

    Τα καταφερα!ταξιδεψα!μπηκα σε λεωφορειο σε πλοιο,7 ωρες διαδρομη,σε δελφινι και εφτασα οσο πιο μακρια μπορουσα..
    εκανα αυτο που και μονο στην σκεψη μου προκαλουσε ζαλαδα
    και τωρα,μια βδομαδα μετα ειμαι εδω,καλα με μια φοβια λιγοτερη.
    εκτεθηκα λοιπον αποτομα σε ο,τι φοβομουν περισσοτερο,να απομακρυνθω απο την ασφαλεια του σπιτιου μου και οχι μονο...
    ειδα,καταλαβα,αναθεωρησα και ειμαι καλα, ειμαι εδω, ηρεμη!

    το φορουμ.
    αληθεια βοηθαει τελικα αν εχεις προβλημα?
    περνουσα ωρες ατελειωτες το τελευταιο διαστημα εδω μεσα αλλα ειχα ξεχασει να ζω!επεσα με τα μουτρα στο προβλημα μου γκρινιαζοντας για τα συμπτωματα αγνοοντας τις αιτιες.
    ξεχασα να ζω!
    μπορει τα πραγματα να μην εχουν την ιδια αποχρωση με παλια και πολλες φορες να γκρινιαζω παλι γιατι δεν μπορω να ευχαριστηθω την πανεμορφη σχεση μου η το μπανιο μου στη θαλασσα ομως ειμαι εδω που ειμαι σημερα με διαταραχη πανικου και αγχους και σκεφτομαι στ'αληθεια πριν ημουν καλα?και αν ναι γιατι τωρα ειμαι ''αρρωστη''?τι προσπαθω να θεραπευσω?
    σπασε τον φαυλο κυκλο,αλλαξε τωρα ο,τι δεν σου αρεσει και γινε ειλικρινης με τον εαυτο σου.ξερετε ειναι πολυ πιο ευκολο να αντιδρας απο το να δρας.Γι'αυτο καντε κατι!αν οντως δεν επιλεγετε αυτη την κατασταση ξεκινηστε κατι.πηγαιντε μια βολτα καντε κατι!αυτοψυχαναλυθειτε και πειτε στον εαυτο σας η τωρα η ποτε.μια αποτομη εκθεση η μια σταδιακη επαφη με τις φοβιες σας θα σας βοηθησει πολυ αν οντως θελετε να την ξεπερασετε.
    θα δειτε,αν θελουμε να γινουμε καλα θα γινουμε.
    δεν ειναι ευκολο,δεν το εκμηδενιζω απλα σταματαω να λεω στους γυρω μου
    ειμαι αρρωστη κοσμε,υποφερω,μην εχετε απαιτησεις απο εμενα,δεν μπορω ειμαι αρρωστη......
    πολυ βολικο,δεν ειναι?
    και κλεινω συμπερενοντας μια αληθεια,δικη μου αληθεια...
    τα παντα ειναι οπως το καπνισμα.λες ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το κοψω,ειμαι σε δυσκολη περιοδο της ζωης μου..ποιος λεει ΘΕΛΩ
    και δεν τα καταφερνει?δεν ειμαστε ειλικρινεις δυστυχως.
    μου πηρε καιρο για να πω,δεν το κοβω μου αρεσει και ναι θελω να καπνιζω και αντιστοιχα μου αρεσει αυτη η κατασταση αποποιουμαι των ευθυνων μου και καθομαι στο κρεβατι επειδη ΒΑΡΙΕΜΑΙ τοσο πολυ να κανω κατι.........το να βαριεσαι στην ηλικια των 20 δεν ειναι αποδεκτο,εισαι μια τεμπελα,ενα καμμενο χαρτι που δεν προσπαθει για τιποτα...ει κοσμε ειμαι αρρωστη,δεν θα μπορουσα,θελω μα......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΜΠΡΑΒΟ MELENE ΜΟΥ!!!ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ - ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΡΑ-ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙ ΒΟΛΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΒΟΗΘΕΙΑΣ!!!ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ...ΚΡΑΤΩ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΣΟΥ: ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΔΡΑΣ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Ευχαριστω stress!

    Ξερεις ποσο μεγαλη ικανοποιηση λαμβανεις οταν λες τα καταφερα?οσο μικρο και αν ειναι το βημα που εκανες...λεω νικησα!θα ξαναρθουν δυσκολες μερες , δεν ειναι παντα στο χερι μας,
    φροντιζουμε ομως παντα να εχουμε ενα σημειο αναφορας , κατι το οποιο θα μας δειχνει
    οτι ολα αυτα ειναι προσορινα και ετσι ειναι η ζωη,παντα ετσι ηταν ισως τωρα η αποχρωση της στεναχωριας η του αγχους να ειναι πιο εντονη.
    κατι ακομα που διαπιστωσα,
    η λυση-εις του προβληματος μας ειναι συνηθως μπροστα στα ματια μας.
    ειναι τοσο απλη που δεν μπορουμε καν να την αναγνωρισουμε,ασχολουμαστ� � με τα αλλα,τα σοβαρα προβληματα, ξερεις ομως την μεγαλυτερη ζημια την κανουν τα μικρα,
    ειτε αθροιστικα ειτε συνδιαστικα.
    πρεπει να καταλαβουμε οτι χωροι οπως αυτος,προσφερουν μια προσωρινη ανακουφηση,
    οχι τη λυση στα προβληματα μας.θα μπορουσα να σας πω τι βοηθησε ακριβως εμενα αλλα δεν θα ειχε νοημα γιατι ο καθε ενας μας ειναι διαφορετικος,με διαφορετικες εμπειριες στην πλατη,
    μπορει να υπαρχουν καποιες κοινες συνισταμενες αλλα δεν βρισκεται κατα κανονα η λυση εκει.
    σε κανενα φορουμ,σε κανεναν ψυχολο και κανενα χαπι δεν θα βρειτε την απαντηση,
    η απαντηση ειστε εσεις.
    να μην επαναπαυεστε,αν οντως το θελετε ψαξτε το!και μαγικα,οντως μαγικα ερχεται και η λυτρωση απο μεσα προς τα εξω ετσι οπως γινεται παντα.απο εκει απο \'που ξεκινησε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    ακριβώς όπως το είπες...
    η λύτρωση έρχεται μαγικά εκεί που δεν το περιμένεις
    αρκεί να το παλέψεις με τον εαυτό σου...
    να μην το αφήσεις να σε νικήσει αλλά να το πολεμήσεις και να το αντιμετωπίσεις κατά μέτωπο.....
    φυσικά και τα φάρμακα και η παρακολούθηση από γιατρό παίζουν και αυτά τον ρόλο τους αλλά την μεγαλύτερη δουλειά την κάνουμε μόνοι μας με τον εαυτό μας....
    όταν ξεκίνησα θεραπεία πριν κάποια χρόνια ο γιατρός μου είπε πως το 90% είναι τα φάρμακα και το 10% είναι ο ίδιος μου ο εαυτός...αν όμως και μικρό το ποσοστό εγώ δεν κάνω δουλειά με τον εαυτό μου τα φάρμακα σε όσο μεγάλο ποσοστό και αν λειτουργούν δεν θα δω τα επιθυμητά αποτελέσματα....

    ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα λοιπόν.....
    τελικά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Melene
    ενθουσιώδη και πραγματικά εκπληκτικά τα νέα σου, ελπιδοφόρα! Όχι μόνο για σένα αλλά και για όσους σε διαβάζουμε.
    Έχεις κάνει όχι απλά ένα βήμα, αλλά ολόκληρη πορεία. Κι αυτό σου έχει δώσει ήδη μεγάλα φτερά να συνεχίσεις έτσι, μαζί με το συνδυασμό της ψυχοθεραπείας που κάνεις. Μπράβο!!!

    Επίσης με προβλημάτισες με αυτά που έγραψες.
    Έχεις δίκιο, ότι πολλές φορές το φόρουμ αντί να βοηθήσει μπορεί να επιφέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.
    Θα πω ότι είναι θέμα χρήσης του. Όπως και το ίντερνετ, η τηλεόραση, ή για να πω κάτι παρεμφερές ακόμα και η ίδια η ψυχοθεραπεία.
    Τό φόρουμ είναι ένας θαυμάσιος χώρος για αληθινή επικοινωνία, όταν ειδικά κάποιος δυσκολεύεται να το κάνει λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζει άμεσα. Προσφέρεται ως ένα προστάδιο για να μπορεί κάποιος στη συνέχεια να το κάνει πιο άνετα στους ανθρώπους γύρω του. Βρίσκει ανακούφιση, παρηγοριά, ελπίδα, τρόπους αντιμετώπισης από ανθρώπους που περνούν ή πέρασαν τα ίδια.
    Όμως, δυστυχώς υπάρχει και η κακή χρήση του που μπορεί να φουντώσει ένα πρόβλημα αντί να το κατευνάσει. Πιστεύω ότι όλοι λίγο πολύ έχουμε περάσει και από τα δύο αυτά στάδια, για να βρούμε σε κάποια στιγμή την προσωπική μας ισορροπία όσον αφορά τη χρήση του φόρουμ που μας ωφελεί.

    Χαίρομαι για τα νέα σου Melene και μου δίνεις κι εμένα ελπίδα:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οσο για το φορουμ ναι οσο περισσοτερο ασχολεισαι με το ¨προβλημα σου\" τοσο περισσοτερο ασχολειται και αυτο μαζι σου.
    Μπορεις απως να προσφερεις συμπαρασταση χωρις να ασχολεισαι με αυτο.
    Πολλες φορες τυχαινει να διαβαζεις το ταδε το ταδε το ταδε προβλημα και να θες και εσυ λιγη προσοχη οποτε \"δημιουργεις\" κατα καποιο τροπο προβληματα...αθελα σου,κολλας προβληματα απο τους αλλους,διογκωνεις τα δικα σου κτλ.
    Αλλωστε οι ψυχοθεραπευτες κανουν ψυχοθεραπεια με αλλον αν νοιωσουν οτι \"καιγονται\" ακουγοντας συνεχεια τα προβληματα των αλλων.
    Προσωπικα εχω παψει να ασχολουμε με τη \"σχιζοφρενεια\" παλιοτερα διαβαζα θεραπειες,παρακολουθουσα τα νεα με τις τελευταιες εξελιξεις τωρα τιποτα.
    Θεωρω οτι τα προβληματα μου εχουν αναχθει κατα καποιο τροπο στα \"κοινα\" προβληματα που αντιμετωπιζουν ολοι περι σχεσεων,επικοινωνιας,δουλε ιας κλπ κλπ.
    Και ναι αισθανομαι καλα.
    Βεβαια που και που μου κολλαει καμμια ιδεα στο μυαλο οποτε την μοιραζομαι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by anwnimi



    Τό φόρουμ είναι ένας θαυμάσιος χώρος για αληθινή επικοινωνία, όταν ειδικά κάποιος δυσκολεύεται να το κάνει λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζει άμεσα. Προσφέρεται ως ένα προστάδιο για να μπορεί κάποιος στη συνέχεια να το κάνει πιο άνετα στους ανθρώπους γύρω του. Βρίσκει ανακούφιση, παρηγοριά, ελπίδα, τρόπους αντιμετώπισης από ανθρώπους που περνούν ή πέρασαν τα ίδια.
    Όμως, δυστυχώς υπάρχει και η κακή χρήση του που μπορεί να φουντώσει ένα πρόβλημα αντί να το κατευνάσει. Πιστεύω ότι όλοι λίγο πολύ έχουμε περάσει και από τα δύο αυτά στάδια, για να βρούμε σε κάποια στιγμή την προσωπική μας ισορροπία όσον αφορά τη χρήση του φόρουμ που μας ωφελεί.

    Δεν διαφωνω καθολου με ολα τα παραπανω.
    απλα θελω να τονισω κατι με αυτη μου την αναφορα.
    Σε καμια περιπτωση δεν λεω πως αυτο το φορουμ δεν με βοηθησε.Αντιθετως,το να ξερεις οτι υπαρχουν και αλλα ατομα σαν και εσενα και μονο αυτο βοηθαει.
    ειχα επισης την τυχη να γνωρισω τοσο αξιολογα ατομα,οπως εσυ ανωνυμη,τα οποια ειτε μου προσεφεραν την προσωρινη ανακουφιση που επιζητουσα ειτε με καθοδηγησαν.ειλικρινα ολα αυτα που σκεφτομαι τωρα δεν θα μου περνουσαν καν απο το μυαλο αν δεν ειχα εσας.
    το θεμα ειναι να μην επαναπαυομαστε!και βεβαια παν μετρον αριστον!
    εδω μεσα,θα βοηθηθουμε και θα βοηθησουμε ετσι παει και πολλες φορες με τη βοηθεια που προσφερουμε νιωθουμε πολυ πιο ομορφα απο αυτη που δεχομαστε.Ομως!δεν μενουμε εκει..δεν βρισκεται η λυση εδω μεσα.παρατηρω και εμενα και αλλους που κατα καιρους ζηταμε απεγνωσμενα τη \'\'λυση\'\'.οχι!εδω απλα παιρνουμε καποια κομματια του παζλ το οποιο μονο εμεις μπορουμε να φτιαξουμεκαι βεβαια εγω πηρα πολλα κομματια απο εσας εδω και σας ευχαριστω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by melene
    εδω μεσα,θα βοηθηθουμε και θα βοηθησουμε ετσι παει και πολλες φορες με τη βοηθεια που προσφερουμε νιωθουμε πολυ πιο ομορφα απο αυτη που δεχομαστε.Ομως!δεν μενουμε εκει..δεν βρισκεται η λυση εδω μεσα.παρατηρω και εμενα και αλλους που κατα καιρους ζηταμε απεγνωσμενα τη \'\'λυση\'\'.οχι!εδω απλα παιρνουμε καποια κομματια του παζλ το οποιο μονο εμεις μπορουμε να φτιαξουμεκαι βεβαια εγω πηρα πολλα κομματια απο εσας εδω και σας ευχαριστω!
    Πάρα πολύ σωστό και σημαντικό αυτό που γράφεις καλή μου melene.
    Εμείς είμαστε τελικά εκείνοι που θα δώσουμε λύση στο πρόβλημά μας, όσο κι αν βοηθήσουμε όσο κι αν βοηθηθούμε είτε στο φόρουμ, είτε στην ψυχοθεραπεία, είτε στην προσωπική μας ζωή.
    Σ\'ευχαριστώ, με βοηθάς κι εμενα με αυτά που λες.
    Καλή συνέχεια!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •