Στιγμα στην ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    xaka10
    Guest

    Στιγμα στην ψυχωση

    Ειχα καιρο να ανοιξω δικο μου θεμα και να μην απαντησετε δεν πειραζει θελω μονο να το γραψω δημοσιως σε ενα φορουμ να το δει καποιος που δεν εχει θεμα ψυχωσης αν μπει στο google να το διαβασει κυριως κοπελες που δεν εχουν ψυχωση και βλεπουν τους ψυχωτικους σαν εν δυναμει δολοφονους ή τελειωμενους.δεν μιλαω για γυναικες ψυχωτικες γιατι ουτως η αλλως αν ειναι ομορφες βρισκουν καποιον ανδρα και ας μην εχει ο ανδρας ψυχωση μπορει και αυτος ο ανδρας να μην βρισκει καποια καλυτερη και να κολλαει στην ψυχωτικη κοπελα και αυτα δεν ειναι απο το μυαλο μου παω σε ενα μερος οπου μαζευομαστε ολοι που εχουμε κυριως σχιζοφρενεια καποιοι λιγοι διπολικη και κανουμε ομαδες αυτοβοηθειας ε αυτο που εχω να πω οποια κοπελα με ψυχωση ειναι προσεγμενη και εμφανισιμη ολες εχουν σχεση καποιες εχουν παντρευτει ή συζουνε ενω αντιθετως σε εμας τους ανδρες τους ψυχωτικους που ειμαστε εκει στο κεντρο με τις ομαδες που κανουμε ολοι ειμαστε ανυπαντροι χωρις σχεση με το τσιγαρο στα χειλη και τον καφε στο χερι.

    γιατι οι κοπελες δεν μας θελουν πολυ απλα και οσες υπαρχουσες ψυχωτικες κοπελες υπαρχουν που βλεπονται απο εμφανιση τις εχουν καπαρωσει υποτιθεται λογικοι μιας και αυτοι δεν βρηκαν την αντιστοιχη λογικη γι αυτους και ετσι ολοι οι ανδρες με σχιζοφρενεια που ειμαστε εκει που πολλοι το εχουν παθει απο ουσιες ή τραυματα στην παιδικη και εφηβικη ηλικια ειναι μονοι τους.Κοριτσια ξυπνατε δεν ειμαστε δολοφονοι ουτε τελειωμενοι εχουμε μια ψυχικη παθηση οπως εχει τοσος κοσμος ειτε ηπια ειτε βαρυτερη δε σημαινει οτι θα σας κανουμε κακο μπλεκετε και με ενστολους νομιζοντας οτι ειναι φυσιολογικοι επειδη ειναι ενστολοι και περασαν μονο 5 λεπτα απο τον ψυχιατρο κατα την στιγμη της καταταξης και τους θεωρειται φυσιολογικους μεχρι να χωρισετε αφοτου καταλαβετε οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα και ειναι βιαιος ή γυναικας.ποσοι ενστολοι που θεωρουνται θησαυρος για τις κοπελες εχουν ψυχολογικα προβληματα διαγνωσμενα ή αδιαγνωστα ο ψυχιατρος μονο 5 λεπτα τους βλεπει δε μπορει να βγαλεις ολοκληρωμενο συμπερασμα σε τοσο λιγο χρονο και ποσοι αστυνομικοι στρατιωτικοι πυροσβεστες αυτοκτονουν καθε χρονο.

    ναι εχω διαγνωσμενο προβλημα παιρνω φαρμακευτικη αγωγη αλλα δεν σημαινει οτι ειμαι βιαιος αν κοψω ισως και γινω αλλα για σκεφτειτε ποιοι κανουν το χειροτερο κακο σε σας και στην κοινωνια υποτιθεται οι λογικοι που δεν εχουν σχζοφρενεια ή διπολικη. εμεις ειμαστε κυριως θυματα βιας γιατι δεν γυμναζομαστε καπνιζουμε αρειμανιως παχαινουμε αρκετοι και φευγουμε 20 χρονια νωριτερα απο τον μεσο ανθρωπο. σε συγκριση με ενα νορμαλ που κανει πολεμικες τεχνες και αν το πειραξεις σε σκοτωσε με την μπουνια τους εμεις ποιον να σκοτωσουμε ειδικα αν δεν εχουμε οπλο ή μονο αν ειμαστε σε κατασταση κρισης που εκει ναι εχουμε υπερβολικη δυναμη και δεν μας κανουν καλα ουτε 5 ατομα.

    για τις γυναικες ψυχωτικοι δεν παει αυτο γιατι ολες μπορει να εχουν σχεση αν ειναι εμφανισιμες για μας τους κακομοιρους ψυχωτικους ανδρες παει και το αντιστοιχο γυναικειο κοινο παει που διακρινει εμας σαν αποβρασματα κοινωνιας.και να μην απαντησετε δεν πειραζει το γραψα μπας και το δεν καποιος στο ιντερνετ μιας και μου δινεται ο λογος δημοσια να εκφερω την αποψη μου χωρις να λογοκριθω.εξαλλου στο φορουμ οσοι γραφουμε αλλοι λιγο πολυ κατι εχουμε η μπορει να θελουμε να βοηθαμε αλλους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    ειμαι αρκετα σιγουρος, το προβλημα των θηλεων στην ψυχωση δεν ειναι καθ αυτου η ασθενεια αλλα οτι θεωρουν τον αντρα που την εχει αδυναμο για αυτο δεν ασχολουνται.

    εαν προσεξεις αρκετοι αλλοι ψυχωτικοι καθε μερα τις σαπιζουν στους μπατσους τις ξεμαλλιαζουν τις εχουν δευτερες τριτες και τεταρτες αλλα αυτες γουσταρουν και συνεχιζουν.
    η λυση ειναι τον συζυγο να ψαχνει να τον βρισκει η οικογενεια τους που τις αγαπα και τις προσεχει δηλαδη τα αδερφια τους και οι γονεις τους οπως γινοταν παλια. η μεση γυναικα δυσκολευεται πολυ να βρει εαν αντρα της προκοπης για αυτο βλεπεις τοσα πολλα διαζυγια τις περισσοτερες φορες με υπαιτιοτητα του αντρα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κανε γυμναστικη αδερφε εγω ειμαι σχιζοφρενησ πρωην αθλητησ με ενα ηρεμιστικο ειμαι καλα αδυναμουσ μασ θεωρουν οντωσ δεν ειναι το προβλημα η ψυχωση νομιζουν οτι τα προκαλουμε μονοι μασ για να κανουμε τουσ αρρωστουσ ψυχωση εχει το 70 τοισ εκατο τησ χωρασ κι ο μητσοτακησ κανε την επιλογη να ζησεισ κανονικα κ θα δεισ

  4. #4
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ειμαι αρκετα σιγουρος, το προβλημα των θηλεων στην ψυχωση δεν ειναι καθ αυτου η ασθενεια αλλα οτι θεωρουν τον αντρα που την εχει αδυναμο για αυτο δεν ασχολουνται.

    εαν προσεξεις αρκετοι αλλοι ψυχωτικοι καθε μερα τις σαπιζουν στους μπατσους τις ξεμαλλιαζουν τις εχουν δευτερες τριτες και τεταρτες αλλα αυτες γουσταρουν και συνεχιζουν.
    η λυση ειναι τον συζυγο να ψαχνει να τον βρισκει η οικογενεια τους που τις αγαπα και τις προσεχει δηλαδη τα αδερφια τους και οι γονεις τους οπως γινοταν παλια. η μεση γυναικα δυσκολευεται πολυ να βρει εαν αντρα της προκοπης για αυτο βλεπεις τοσα πολλα διαζυγια τις περισσοτερες φορες με υπαιτιοτητα του αντρα
    δεν θεωρω αδυναμο τον εαυτο μου και ας εχει αυτη την παθηση μπορει να χρειαζομαι τα φαρμακα για να μην υποτροπιασω αλλα και διεκδικω το δικιο μου και δεν καθομαι απαθης να μου κανει ο αλλος οτι θελει ειτε λεγεται γιατρος ειτε οτιδηποτε μια ψυχιατρος δεν μου γραφε φαρμακα για την παθηση μου σε δημοσιο νοσοκομειο και φυσικα εκανα καταγγελια και αναγκαστηκε να μου στειλει χαρτι σπιτι μου δεν κολωσα μπορει να ειμαι ψυχιατρικος ασθενης που να χρειαζεται φαρμακα αλλα και το δικιο μου διεκδικω και ταπωνωεστω λεκτικα οποιον παει να μου την πει.εχω τσακωθει τα τελευταια χρονια με πολλος μου εχουν απειλησει την ζωη αλλα μου κλασαν μια μαντρα λουλουδια οποτε δεν θεωρω τον εαυτο μου αδυναμο ειμαι και 1.90 με 110 κιλα βαρος ογκωδης γενικα εστω και αν ειναι λιπος οποτε αδυναμος δεν θεωρουμαι και ειμαι αρκετα σκληροπετσος μπορει μικρος να ειχα μπλεξει με ουσιες και να καπνιζα χορτο αλλα φυσικα τα εκοψα ολα μαχαιρι χορτο τσιγαρο αλκοολ σιγα μην κανω την χαρη στους εχθρους μου να καταστρεφω την υγεια μου για να χαρουν αυτοι με τα προβληματα υγειας που θα βγαλω απο αυτες τις παραπανω ουσιες που εκοψα μαχαιρι.

    και μου κανει εντυπωση ποσοι πολλοι ψυχωτικοι καπνιζουν και ειναι αλκοολικοι και μονο απο την παρανοια που θεωρεις οτι ολοι θελουν το κακο σου θα πρεπε να το κοψουν εγω λογω παρανοιας που τους εβλεπα ολους εχθρους εκοψα ολες τις ουσιες για να μην χαρουν αυτοι με τους οποιους ειχα αντιδικια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω ειμαι 188 103 κιλα δεν εχει σημασια τι πιστευεισ εσυ θα σου πω τι λεει η κοινωνια εισαι χοντροσ εισαι αδυναμοσ γαμασ τισ γυναικεσ οχι ε εισαι αδυναμοσ θα σου πω εγω την αληθεια αλλα η κοινωνια λεει αλλα το δυνατοσ αδυναμοσ ειναι σωματικη κατασταση κ αλλαζει με την συγχρονη ιατρικη η κοινωνια λεει οτι δεν εχουμε παπαρια γτ δε γαμαμε τον κοσμο ενω η αληθεια ειναι οτι με την ψυχωση μολισ το παθεισ ειναι οπωσ οταν πετασ μια σακουλα στα σκουπιδια δε βγαινει μετα η σακουλα απο τα σκουπιδια
    Καταλαβεσ τιποτα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Προτιμότερο είναι να επισκεφτείς έναν ειδικό να του πεις τους προβληματισμούς σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν ζεις σε κλειστη κοινωνια υπαρχει το στιγμα. Αλλα μερικες φορες το διογκωνουμε στο κεφαλι μας που ειναι και αυτο ενα αρνητικο αποτελεσμα, συνεπακολουθο του στιγματος. Προσωπικα την ασθενεια μου την κραταω για τον εαυτο μου στις προσωπικες μου σχεσεις, ας με κρινει ο αλλος για αυτα που κανω και πως συμπεριφερομαι παρα με την φαντασια του για κατι που δεν κατανοει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    1
    Ο σύντροφος μου πάσχει από την συγκεκριμένη διαταραχή. Σαν κοπέλα του το πιο δύσκολο που αντιμετωπίζω είναι ο φόβος της αποσταθεροποιησης. Ο οποίος τις περισσότερες φορές δεν επιβεβαιωνεται αλλά και μόνο που υπάρχει είναι εξουθενωτικος. Αν είσαι σχετικά σταθερός στην καθημερινότητα σου και φροντίζεις τον εαυτό σου με αγωγή και ψυχοθεραπεία δεν βλέπω για πιο λόγο να μην βρει κάποιος αγάπη και συντροφικοτητα

  9. #9
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Urania View Post
    Ο σύντροφος μου πάσχει από την συγκεκριμένη διαταραχή. Σαν κοπέλα του το πιο δύσκολο που αντιμετωπίζω είναι ο φόβος της αποσταθεροποιησης. Ο οποίος τις περισσότερες φορές δεν επιβεβαιωνεται αλλά και μόνο που υπάρχει είναι εξουθενωτικος. Αν είσαι σχετικά σταθερός στην καθημερινότητα σου και φροντίζεις τον εαυτό σου με αγωγή και ψυχοθεραπεία δεν βλέπω για πιο λόγο να μην βρει κάποιος αγάπη και συντροφικοτητα
    πολυ ελπιδοφορο αυτο που ειπες Ουρανια.δεν ξερω μονο με γυναικες με παρομοιο προβλημα με μενα μπορω να κανω σχεση.υπηρχαν γυναικες που με ηθελαν και μολις εμαθαν το προβλημα μου απο αλλους τριγυρω απομακρυνθηκαν και με πληγωσε πολυ διοτι δεν ειχε καταλαβει το παραμικρο για μενα και ειχαμε και αρκετα ωραια συζυτηση και μαλιστα ειχαμε παει σε κλαμπακι και βγαζαμε και πολλες φωτογραφιες μολις εμαθε απο τον ξαδελφο μου οτι εχω σχιζοφρενεια και εχω νοσηλευτει σε ψυχιατρειο αναρωτηθηκε πως συμβαινει αυτο δε του φαινοταν καθολου εξεπλαγει μαλιστα μολις ομως ξαναβγηκαμε ηταν πολυ ψυχρη και με το ζορι μου απευθυνε προτασεις.ενιωσα πολυ ασχημα.

    και εχω αλλη μια περιπτωση με μια κοπελα που την ειχα γνωρισει σε γυμναστηριο και την ειχα 10 χρονια φιλη στο φεισμπουκ και μιλαγαμε που και που πηγα σε ενα φαρμακειο που ετυχε να δουλευει αυτη η κοπελα και ζητησα να κανω το εμβολιο που μου ειχε γραψει η παθολογος μου το εκανε η ιδια και παρατηρησα μετα απο 1 μηνα οτι με ειχε διαγραψει απο φιλο στο φεισμπουκ ενω με ειχε 10 χρονια και θεωρησα οτι ειδε το αμκα μου στην συνταγη και διαβασε για την σχζοφρενεια που εχω σαν διαγνωση στο αμκα και επελεξε να με σβησει τελειως εμενα απο το προφιλ της ενω εχει πανω απο 2000 φιλους και μαλιστα εχει και Πακιστανους οχι οτι ειμαι ρατσιστης απλα πολλες δε δεχονται καν πακιστανους στα σοσιαλ μιντια ενω εκεινη τους ειχε και εσβησε εμενα που με ειχε 10 ολοκληρα χρονια.μετα απο αυτο πως να μην σκεφτω οτι ειμαι ενα σκουπιδι και δεν θα με αγαπησει καμια πραγματικα παρα μονο αν ειναι και αυτη ασθενης σαν εμενα.οταν και οι δυο κοπελες που ανεφερα παραπανω δεν ειχαν καταλαβει τιποτα για την παθηση μου μιας και δεν φαινεται τοσο πολυ με την αγωγη που ακολουθω

Similar Threads

  1. Στιγμα στην ψυχικη παθηση
    By xaka10 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 17-02-2021, 14:44
  2. Μοναξια στην ψυχωση
    By Mrgilleas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 16-11-2019, 21:27
  3. στίγμα ψυχικών ασθενειών στιγμα σχιζοφρενειας
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-01-2019, 13:02
  4. hipnosedon στην ψύχωση?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-2018, 17:02
  5. Σταθεροποιητες στην ψυχωση
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 47
    Last Post: 15-12-2015, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •