Σας εχει βοηθήσει η ψυχοθεραπεία? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Καλησπερα σε ολους.. Βλεπωντας το συγκεκριμενο αρθρο και την συζητηση σας θα ηθελα να ρωτησω το εξης.. Ειμαι 21 χρονων εδω και αρκετα χρονια λογω συγκεκριμενων καταστασεων μπηκε το αγχος στην ζωη μου.. Αλλα τωρα τελευταια με εχει φαει.. Ειμαι πολυ αρρωστοφοβικος και γενικα τείνω να μην μιλαω στους κοντινους μου ανθρωπους για αυτο.. Ουτε στην κοπελα μου στους γονεις μου η την παρεα μου.. Οπως σας ειπα λογω τις αρρωστοφοβιας που εχω και μαζι με τον βοηθο μου το "Google" γινομαι ακομα χειροτερα.. Την προηγουμενη βδομαδα ειχα κατι αλλο τωρα εχω κατι αλλο και ειναι ενας φαυλος κυκλος που δεν σταματαει ποτε.. Βαζω την λογικη μου τα βρισκω με τον εαυτο μου αλλα κατι συνεχεια με τραβαει και κανω αρνητικες σκεψεις.. Συγγνωμη που μακρογορω η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Μπηκα σε σκεψεις τις τελευταιες 2-3 μερες να επισκεφτω εναν ψυχολογο να μιλησω μπας και τουλαχιστον πω καποια πραγματα και φυγουν απο πανω μου.. Το αγχος μου τελευταια ειναι παραα πολυ μεγαλο γενικα και με επηρεαζει στην καθημερινοτητα μου πολυ και εχω κουραστει συνεχεια το ιδιο.. Τι θα μου προτεινατε;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Στους κοντινούς σου γιατί δεν μιλάς; φοβάσαι ότι θα σε παρεξηγήσουν; Εννοείται ότι η ψυχοθεραπεία είναι μια λύση, ψάξε κάνα έμπειρο όμως. Αυτό με το ίντερνετ είναι ο,τι χειρότερο. Υπάρχουν πολλοί που ισχυρίζονται ότι πολλά από τα ψυχολογικά μας μπορούν να αμβλυνθουν με σωστή εστίαση. Αντί να εστιάζεις στο φαντασιακό (ουσιαστικά μιλάς με το άγχος σου), προσπάθησε να εστιασεις σε κάτι πραγματικό, να δράσεις, είτε χόμπι είναι αυτό είτε άσκηση, και θα έλεγα ότι σημαντικό δεν είναι τι θα κάνεις αλλά να εστιάζεις πάντα την προσοχή σου σε αυτό που κάνεις και σιγά σιγά θα σταματήσει αυτός ο αυνανισμός του μυαλού (το λέω έτσι γιατί ασχολείται με τα του εαυτού, δεν εστιάζει σε κάτι έξω από αυτό).

  3. #33
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    74
    Ξεκινησα ψυχοθεραπεια το 2018, επειδη ενιωθα πολυ πιεσμενη στο γαμο μου απο διαφορα προβληματα και καβγαδες. Δεν ενιωθα καθολου καλα....ενω εγω ηθελα να ξεκινησω σε καθε συνεδρια εκλαιγα πολυ κ εευγα με ενα βαρος....αρχισα με αλλη ψυχολοθεραπευτρια το 2021 στα τελη μετα απο διακοπη εντελως και τωρα ειμαι καλα. Δεν εχουν λυθει ολα μου τα θεματα αλλα βλεπω μεγακη βελτιωση. Θελει εμπιστοσυνη και πιστευω το κυριοτερο ειναι να νιωθεις ετοιμος να κανεις αλλαγες

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Έχει κανείς μεταγευματικη υπόταση? Μπορεί να μου πει τι συμπτώματα έχει
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-03-2022, 18:39
  2. Οποιος εχει περασει το ιδια η παρομοια εμπειρια,σας παρακαλω ας βοηθησει!!!!
    By jule in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 29-03-2016, 04:23
  3. Ποια ειναι η φραση που σας εχει βοηθησει?
    By andriannak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-12-2013, 09:49
  4. Replies: 10
    Last Post: 12-02-2010, 13:42
  5. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •