Επανασυνδεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Επανασυνδεση

    Καλησπέρα.οπως ανέφερα σε άλλα ποστ έχω αγχώδης καταθλιπτική διαταραχη και παίρνω αγωγή εδω και 2 μιση μήνες.τοτε είχα χωρίσει και από τον σύντροφο μου και πριν 3 μέρες βρεθήκαμε και συζητήσαμε και καταλήξαμε στο να είμαστε ξανά μαζί και να το παλέψουμε.ομως ο φόβος της εγκατάλειψης τριγύριζει στο μυαλό μου.φοβαμαι ότι μπορεί να φύγει ξανά και εγώ να υποφερω πάλι.τον αγαπαω πολύ άλλα πως θα τα καταφέρω να ξεπεράσω όλους αυτούς τους φόβους.ασε που το οικογενειακό και ειδικά το φιλικό μου περιβάλλον ήταν πολύ επικριτικο και προσβλητικό μαζί μου και ενίσχυσαν περισσότερο τους φόβους μου ότι θα μ αφήσει ξανά κ πολλα άλλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Ξέρω ότι θα ακουστεί κλισέ αλλά σε κανέναν δεν πρέπει να «επιτρέπεις» να σε κάνει να πέφτεις ψυχολογικά. Καταλαβαίνω την αγάπη σου προς τον σύντροφο σου και πως όταν μας εγκαταλείπει κάποιος που αγαπάμε είναι τεράστιος ο πόνος. Όμως σε κάθε περίπτωση η ζωή συνεχίζεται.
    Η αγχώδης καταθλιπτική διαταραχή προέκυψε λόγω του συντρόφου σου ή και από άλλα θέματα που μεσολαβούσαν όπως αυτό που αναφέρεις με τους οικείους σου;

  3. #3
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Ξέρω ότι θα ακουστεί κλισέ αλλά σε κανέναν δεν πρέπει να «επιτρέπεις» να σε κάνει να πέφτεις ψυχολογικά. Καταλαβαίνω την αγάπη σου προς τον σύντροφο σου και πως όταν μας εγκαταλείπει κάποιος που αγαπάμε είναι τεράστιος ο πόνος. Όμως σε κάθε περίπτωση η ζωή συνεχίζεται.
    Η αγχώδης καταθλιπτική διαταραχή προέκυψε λόγω του συντρόφου σου ή και από άλλα θέματα που μεσολαβούσαν όπως αυτό που αναφέρεις με τους οικείους σου;
    Δυστυχώς προέκυψε από πολλούς παράγοντες οικογενειακους ,φιλικούς ειδικά από εκεί πολύ, υγείας λόγω ενός προβλήματος με τη μέση που χειρουργηθηκα κιολας κ από καταστάσεις από το σύντροφό μου.οταν γράφεις η ζωή συνεχίζεται εννοείς να μην προχωρήσω μαζί του η να το παλεψω και να νικήσω τους φόβους μου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Δυστυχώς προέκυψε από πολλούς παράγοντες οικογενειακους ,φιλικούς ειδικά από εκεί πολύ, υγείας λόγω ενός προβλήματος με τη μέση που χειρουργηθηκα κιολας κ από καταστάσεις από το σύντροφό μου.οταν γράφεις η ζωή συνεχίζεται εννοείς να μην προχωρήσω μαζί του η να το παλεψω και να νικήσω τους φόβους μου?
    Γενικά το εννοώ. Πως οποιοδήποτε πρόβλημα και αν αντιμετωπίζεις αργά ή γρήγορα θα «ξεπεραστεί». Οπότε είναι κρίμα να χαλάς την ζαχαρένια σου άσκοπα για πράγματα που πιθανόν σε 1 χρόνο να τα έχεις ξεχάσει. Σχετικά με τον σύντροφο σου δεν μπορώ να έχω άποψη από την στιγμή που δεν ξέρω την κατάσταση μεταξύ σας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Οι άνθρωποι έχουμε την τάση να παθαίνουμε κατάθλιψη για παροδικά ζητήματα, κάτι το οποίο θεωρώ πως δεν έχουμε αντιληφθεί. Ένας χωρισμός για παράδειγμα. Αυτό αν το καλοσκεφτείς πρέπει να είσαι τέρμα κολλημένος για να σου «στοιχίσει» σε ολόκληρη την ζωή σου. Να πάθουμε κατάθλιψη από μια απώλεια ενός ανθρώπου, από κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας κλπ τότε είναι δικαιολογημένο. Που και πάλι από ένα σημείο και μετά βρίσκεις δύναμη να το αντιμετωπίσεις. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να αναλωνόμαστε σε καταστάσεις που δεν είναι μόνιμες και να επηρεαζόμαστε από βλακείες.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Οι άνθρωποι έχουμε την τάση να παθαίνουμε κατάθλιψη για παροδικά ζητήματα, κάτι το οποίο θεωρώ πως δεν έχουμε αντιληφθεί. Ένας χωρισμός για παράδειγμα. Αυτό αν το καλοσκεφτείς πρέπει να είσαι τέρμα κολλημένος για να σου «στοιχίσει» σε ολόκληρη την ζωή σου. Να πάθουμε κατάθλιψη από μια απώλεια ενός ανθρώπου, από κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας κλπ τότε είναι δικαιολογημένο. Που και πάλι από ένα σημείο και μετά βρίσκεις δύναμη να το αντιμετωπίσεις. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να αναλωνόμαστε σε καταστάσεις που δεν είναι μόνιμες και να επηρεαζόμαστε από βλακείες.
    Έχεις απόλυτο δίκιο απλά δυστυχώς δεν μπορείς να καταλάβεις τόσο εύκολα κ γρήγορα τους τοξικους ανθρώπους που έχεις γύρω σου είτε στο θέμα της φιλίας είτε στο ερωτικό.εγω δυστυχώς απογοητευτηκα πολύ στη φιλια κ πιστεύω ότι αυτό με πείραξε περισσότερο.παρολο τη κατάσταση μου αντί να με στηρίξει η τουλάχιστον απλά να είναι δίπλα μου με επιβαρυνε περισσότερο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Έχεις απόλυτο δίκιο απλά δυστυχώς δεν μπορείς να καταλάβεις τόσο εύκολα κ γρήγορα τους τοξικους ανθρώπους που έχεις γύρω σου είτε στο θέμα της φιλίας είτε στο ερωτικό.εγω δυστυχώς απογοητευτηκα πολύ στη φιλια κ πιστεύω ότι αυτό με πείραξε περισσότερο.παρολο τη κατάσταση μου αντί να με στηρίξει η τουλάχιστον απλά να είναι δίπλα μου με επιβαρυνε περισσότερο.
    Απογοητεύθηκες λόγω αυτού που ανάφερες παραπάνω; Ότι σε κατέκριναν αναφορικά με τον σύντροφο σου;

  8. #8
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Απογοητεύθηκες λόγω αυτού που ανάφερες παραπάνω; Ότι σε κατέκριναν αναφορικά με τον σύντροφο σου;
    Ναι κι γι αυτό αλλά περισσότερο από τους χαρακτηρισμόυς ως προς εμένα.(είμαι ντροπή,να γίνω αξιοπρεπής,να βάλω μυαλό ότι έχω μεγάλο πρόβλημα και ξευτελιζομαι) επίσης μου είπε ότι θα με παρατήσει ξανά είναι σιγουρο κ φυσικά όλο αυτό εμένα με μπλόκαρε μου ενίσχυσε κ το άγχος και τους φόβους μου απέναντι του που είχα και έχω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Ναι κι γι αυτό αλλά περισσότερο από τους χαρακτηρισμόυς ως προς εμένα.(είμαι ντροπή,να γίνω αξιοπρεπής,να βάλω μυαλό ότι έχω μεγάλο πρόβλημα και ξευτελιζομαι) επίσης μου είπε ότι θα με παρατήσει ξανά είναι σιγουρο κ φυσικά όλο αυτό εμένα με μπλόκαρε μου ενίσχυσε κ το άγχος και τους φόβους μου απέναντι του που είχα και έχω.
    Χρησιμοποιείς κάποιο άλλο μέσο επικοινωνίας εκτός του φόρουμ; Άμα είναι να σου στείλω μήνυμα να μιλήσουμε προσωπικά.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Χρησιμοποιείς κάποιο άλλο μέσο επικοινωνίας εκτός του φόρουμ; Άμα είναι να σου στείλω μήνυμα να μιλήσουμε προσωπικά.
    Εννοείς στα social media η το μειλ μου?η μπορώ να σου στείλω μην από τα messages?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Εννοείς στα social media η το μειλ μου?η μπορώ να σου στείλω μην από τα messages?
    Στα σοσιαλ. Έχεις ινσταγκραμ ή Facebook;

  12. #12
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Στα σοσιαλ. Έχεις ινσταγκραμ ή Facebook;
    Ναι έχω στείλε μου το δικό σου να σε βρω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Ναι έχω στείλε μου το δικό σου να σε βρω.
    Το ινσταγκραμ μου είναι: anelenaaa_

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    74
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Ναι κι γι αυτό αλλά περισσότερο από τους χαρακτηρισμόυς ως προς εμένα.(είμαι ντροπή,να γίνω αξιοπρεπής,να βάλω μυαλό ότι έχω μεγάλο πρόβλημα και ξευτελιζομαι) επίσης μου είπε ότι θα με παρατήσει ξανά είναι σιγουρο κ φυσικά όλο αυτό εμένα με μπλόκαρε μου ενίσχυσε κ το άγχος και τους φόβους μου απέναντι του που είχα και έχω.
    Ειναι τραγικοι αυτοι που στα ειπαν αυτα....ουτε το συντροφο σου πρεπει να κρινουν τοσο αυστηρα ουτε εσενα. Δε λεω οτι ηταν σωστο πιυ σε εγκατελειψε αλλα ανθρωπος ειναι κ αυτος. Αν θελετε να ξαναπροσπαθησεε νατο κανετε και να μην επιτρεπεις σε κανεναν να εχει αποψη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Όλα όσα αναφέρεις είναι θέματα που θα μπορούσες να τα συζητήσεις με ψυχολόγο και γενικότερα ψυχοθεραπευτή. Διότι μέσω της ψυχοθεραπείας βάζεις τις σκέψεις σου σε τάξη, χτίζεις αυτοπεποίθηση σιγά σιγά και γίνεσαι λιγότερο ανασφαλής, άρα δεν σε επηρεάζει και η γνώμη των άλλων για τις επιλογές σου. Φυσικά και οι επιλογές σου θα γίνονται με κριτήρια πιο κοντινά στις επιθυμίες σου κι όχι στις φοβίες σου. Η αγωγή βοηθάει αλλά από μόνη της δεν αρκεί κατά τη γνώμη μου.

Similar Threads

  1. ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ
    By Melina75 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 23-11-2021, 22:59
  2. Επανασύνδεση
    By Elpida111 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 03-09-2019, 23:31
  3. επανασυνδεση
    By romantic paul in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-12-2012, 11:06
  4. Επανασυνδεση? 'Η ψευδαισθηση?
    By Antonella in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 18-11-2012, 22:58
  5. sex = επανασυνδεση
    By mayla93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-12-2011, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •