Σας εχει βοηθήσει η ψυχοθεραπεία? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Επειδη ο όρος ψυχοθεραπεια ειναι κατι πολυ γενικος και περιλαμβανει πολλα πραγματα, θα επρεπε πρωτα να ορισουμε καποιες πιο συγκεκριμένες διαδικασιες αν μας βοηθησαν ή οχι και θα επρεπε και ο ψυχολογος να λεει τι διαδικασια ακολουθει και πως την εφαρμοζει ωστε να μπορουμε να κρινουμε. Υπαρχουν πολλοι που ειτε δεν ξερουν, ειτε δεν ειναι καλοι και μπορει και να επηρεαζουν και αρνητικα κατα την εκτιμηση μου ή ακομα απλως να παρατεινουν μια κατασταση και πρεπει να τονισουμε οτι ειναι ενα αρκετα ακριβο σπορ,,

    Ωστοσο το να μαθεις πως λειτουργει ο εαυτος σου, το χαρακτηρα σου κλπ μπορει να βοηθησει πολυ, αλλα ειναι μια δουλεια που κατα τη γνωμη μου ειναι 90% του ενδιαφερομενου, ενας καλος ψυχοθεραπευτης μπορει να στα μαθει αυτα που χριεαζεσαι πιο γρηγορα αν ειναι καλος και ευσυνηδειτος,,
    Επισης δεν ειναι φιλος, ουτε θελει ουτε μπορει να αντικαταστησει τον φιλο μας, ή την οικογενεια μας,,

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Το έχω ξαναπεί σε παρόμοια συζήτηση για το αν αξίζει να κάνει κάποιος ψυχοθεραπεία ότι εγώ είχα τόση ανάγκη να την κάνω που δεν ρώτησα σε κανένα φόρουμ ούτε κάποιον άλλον. Αυτό το λέω γιατί εάν θέλουμε να πεισθουμε από κάποιον άλλον για να κάνουμε ψυχοθεραπεία σημαίνει ότι δεν το θέλουμε και τόσο πολύ. Και είναι μια διαδικασία που αν δεν θες να εμπλακείς με όλο σου το είναι, να μπεις στη θάλασσα μέχρι να βραχείς ολόκληρος κι όχι να πλατσουριζεις τα πόδια στην άκρη της, τότε καλύτερα να μην ξεκινήσει κάποιος. Αυτό βέβαια δεν το λέω γιατί θα μεταμορφωθεί σε κάποιον εντελώς διαφορετικό άνθρωπο με την ψυχοθεραπεία ούτε ότι θα απαλλαγεί από φάρμακα κλπ. Αλλά θέλει μεγάλο βαθμό δέσμευσης, θα βαρεθεις, θα έρθεις σε σύγκρουση αλλά το όφελος έρχεται σταδιακά. Θα το προσδιοριζα ως διάλυση του σύννεφου στο μυαλό μου. Αυτό δεν μπορεί να το κάνει κάποιος φίλος, δεν είναι ότι αρκεί να μας ακούσει κάποιος ή να μας πει μια κουβέντα παρηγοριάς. Και γενικότερα θεωρώ ότι μόνο με την ψυχοθεραπεία παρατηρείται αυτό, το ότι δηλαδή ψάχνουν κάποιοι εγγυήσεις για το αποτέλεσμα ρωτώντας πώς θα επιτευχθεί αυτό κλπ. Είναι σαν να ρωτάς τον οφθαλμίατρο πώς θα κάνει την εγχείρηση καταρράκτη. Μήπως είμαστε προκατειλημμένοι δηλαδή; (Ο πατέρας μου δύο αποτυχημένα χειρουργεία καταρράκτη έκανε, δεν είναι ότι στα άλλα θέματα η επιτυχία είναι σίγουρη)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    έχω μείζονα κατάθλιψη με βοήθησε η ψυχοθεραπεία και την συνεχίζω αλλά σου ξαναλέω το μυστικό είναι εσύ να το πιστέψεις και να βρεις την ψυχική σου ηρεμία. εγώ την βρήκα πηγαίνοντας για θεία κοινωνία και εξομολόγηση και έχω δει μεγάλη βελτίωση.Επίσης να διαβάζεις τους χαιρετισμούς της Παναγίας και τους Ψαλμούς που είναι για την κατάθλιψη , να εξομολογείσαι/ κοινωνάς συχνά και πίστεψε με θα δεις μεγάλη βελτίωση οι κρίσεις θα αρχίσουν να λιγοστεύουν και σιγά σιγά θα φεύγουν

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    έχω μείζονα κατάθλιψη με βοήθησε η ψυχοθεραπεία και την συνεχίζω αλλά σου ξαναλέω το μυστικό είναι εσύ να το πιστέψεις και να βρεις την ψυχική σου ηρεμία. εγώ την βρήκα πηγαίνοντας για θεία κοινωνία και εξομολόγηση και έχω δει μεγάλη βελτίωση.Επίσης να διαβάζεις τους χαιρετισμούς της Παναγίας και τους Ψαλμούς που είναι για την κατάθλιψη , να εξομολογείσαι/ κοινωνάς συχνά και πίστεψε με θα δεις μεγάλη βελτίωση οι κρίσεις θα αρχίσουν να λιγοστεύουν και σιγά σιγά θα φεύγουν
    Αγαπητε ναιουρη μειζονα καταθλιψη δεν εχεις προφανώς αυτη τη στιγμή διαφορετικά δεν θα εγραφες σε αυτο το φορουμ τοσο συγκροτημένα. Επίσης δεν ειναι ολοι θρησκευομενοι όπως εσύ που βρισκεις γαλήνη στην εκκλησία. Θα συμφωνησω μαζί σου για την ψυχοθεραπεια η οποια όμως είναι μακρυς δυσκολος δρομος, θέλει δεσμευση και δεν εχει αμεσα αποτελεσματα αλλά βοηθαει πολύ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Κι εγώ νομίζω κάποιες στιγμές ότι έχω μείνει στάσιμη ενώ πήγαινε καλά!
    Γιατι δεν συζητας αυτο που λες στασιμότητα με τονθεραπευτή σου..να ξερεις οτι οι υποτροπές ειναι στο προγραμμα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το έχω ξαναπεί σε παρόμοια συζήτηση για το αν αξίζει να κάνει κάποιος ψυχοθεραπεία ότι εγώ είχα τόση ανάγκη να την κάνω που δεν ρώτησα σε κανένα φόρουμ ούτε κάποιον άλλον. Αυτό το λέω γιατί εάν θέλουμε να πεισθουμε από κάποιον άλλον για να κάνουμε ψυχοθεραπεία σημαίνει ότι δεν το θέλουμε και τόσο πολύ. Και είναι μια διαδικασία που αν δεν θες να εμπλακείς με όλο σου το είναι, να μπεις στη θάλασσα μέχρι να βραχείς ολόκληρος κι όχι να πλατσουριζεις τα πόδια στην άκρη της, τότε καλύτερα να μην ξεκινήσει κάποιος. Αυτό βέβαια δεν το λέω γιατί θα μεταμορφωθεί σε κάποιον εντελώς διαφορετικό άνθρωπο με την ψυχοθεραπεία ούτε ότι θα απαλλαγεί από φάρμακα κλπ. Αλλά θέλει μεγάλο βαθμό δέσμευσης, θα βαρεθεις, θα έρθεις σε σύγκρουση αλλά το όφελος έρχεται σταδιακά. Θα το προσδιοριζα ως διάλυση του σύννεφου στο μυαλό μου. Αυτό δεν μπορεί να το κάνει κάποιος φίλος, δεν είναι ότι αρκεί να μας ακούσει κάποιος ή να μας πει μια κουβέντα παρηγοριάς. Και γενικότερα θεωρώ ότι μόνο με την ψυχοθεραπεία παρατηρείται αυτό, το ότι δηλαδή ψάχνουν κάποιοι εγγυήσεις για το αποτέλεσμα ρωτώντας πώς θα επιτευχθεί αυτό κλπ. Είναι σαν να ρωτάς τον οφθαλμίατρο πώς θα κάνει την εγχείρηση καταρράκτη. Μήπως είμαστε προκατειλημμένοι δηλαδή; (Ο πατέρας μου δύο αποτυχημένα χειρουργεία καταρράκτη έκανε, δεν είναι ότι στα άλλα θέματα η επιτυχία είναι σίγουρη)
    Λες δηλαδή ότι μερικά πράγματα είναι χρήσιμα ΜΟΝΟ αν πείσουμε τον εαυτό μας ότι είναι χρήσιμα....η υπαρκτά!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Νιελσ αυτο ισχυει σε ολα τα πραγματα πρεπει να το πασ στο τερμα για να δεισ οτι αξιζει

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Λες δηλαδή ότι μερικά πράγματα είναι χρήσιμα ΜΟΝΟ αν πείσουμε τον εαυτό μας ότι είναι χρήσιμα....η υπαρκτά!
    Κατά κάποιο τρόπο ναι, αν δεν αφεθεις, δεν εμπιστευθεις και αρνεισαι και αντιστέκεσαι, δεν θα προχωρήσει η θεραπεία. Εγώ να φανταστείς κάποια στιγμή είπα στον ψυχοθεραπευτή μου ότι θεωρώ "ύβρι" το να νομίζει ότι μπορεί να με βοηθήσει. Σκέψου τον βαθμό αντίστασης μου. Δεν γίνεται συνειδητά αλλά δεν θέλουμε να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης μας, λες και κινδυνεύει το εγώ, ο εαυτός μας, υπαρξιακά, με εξαφάνιση.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Νιελσ αυτο ισχυει σε ολα τα πραγματα πρεπει να το πασ στο τερμα για να δεισ οτι αξιζει
    Έτσι ακριβώς elis

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κατά κάποιο τρόπο ναι, αν δεν αφεθεις, δεν εμπιστευθεις και αρνεισαι και αντιστέκεσαι, δεν θα προχωρήσει η θεραπεία. Εγώ να φανταστείς κάποια στιγμή είπα στον ψυχοθεραπευτή μου ότι θεωρώ "ύβρι" το να νομίζει ότι μπορεί να με βοηθήσει. Σκέψου τον βαθμό αντίστασης μου. Δεν γίνεται συνειδητά αλλά δεν θέλουμε να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης μας, λες και κινδυνεύει το εγώ, ο εαυτός μας, υπαρξιακά, με εξαφάνιση.
    Οπότε λοιπόν μια χαρά λειτουργεί η ομοιοπαθητικη, και αν δεν λειτουργεί φταίει ο ασθενής που αντιστέκεται οχι η ομοιοπαθητικη που είναι ψευδοεπιστημη.

    Sweet.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Άλλο είπα, άλλο κατάλαβες. Ομοιοπαθητική έχω κάνει, δεν είδα καμία βοήθεια. Δεν έχει σημασία, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψη του. Δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν. Δικαίωμα σου να θεωρείς την ψυχοθεραπεία πλασιμπο εφεκτ. Βασικά το είχα καταλάβει που το πήγαινες.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Άλλο είπα, άλλο κατάλαβες. Ομοιοπαθητική έχω κάνει, δεν είδα καμία βοήθεια. Δεν έχει σημασία, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψη του. Δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν. Δικαίωμα σου να θεωρείς την ψυχοθεραπεία πλασιμπο εφεκτ. Βασικά το είχα καταλάβει που το πήγαινες.
    Αν αλλο είπες και αλλο κατάλαβα τοτε ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ διότι δεν ήσουν σαφής σε αυτό που είπες.
    Ομως κυριολεκτικά είπες ότι για να λειτουργήσει πρέπει να το πιστέψει ο ασθενής ειδάλλως ΦΤΑΙΕΙ Ο ΑΣΘΕΝΉΣ και αυτό στο χωριό μου το λένε blame the victim.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ή εσύ απλώς καταλαβαίνεις αυτό που εκ των προτέρων θες, δηλαδή κάτι που να επιβεβαιώνει την άποψη σου ότι η ψυχοθεραπεία είναι ψευδοεπιστημη. Επίσης εάν ο ασθενής αντιλαμβάνεται τον εαυτό του ως θύμα (τίνος άραγε; του θεραπευτή; ), δεν τον βοηθάει σε τίποτα. Η θυματοποιηση έχει μόνο βραχυπρόθεσμα οφέλη. Τέλος πάντων, η ψυχοθεραπεία έτσι λειτουργεί, δηλαδή με την καλλιέργεια μιας σχέσης εμπιστοσύνης μεταξύ θεραπευτή και θεραπευόμενου. Χωρίς εμπιστοσύνη, με άρνηση και αντίσταση δεν μπορείς να προχωρήσεις. Γιατί θα ψάχνεις αφορμές να σταματήσεις, θα παρεξηγείς και θα διαστρεβλωνεις αυτά που σου λέει, δεν θα είσαι διαθέσιμος να ακούσεις πόσο μάλλον για αλλαγή τρόπου σκέψης. Τα οφέλη της αποκαλύπτονται σιγά σιγά και υπό προϋποθέσεις. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε.

  14. #29
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Προφανως βοηθαει η ψυχοθεραπεια. Τι ειδους ψυχοθεραπεια κάνεις? 20 συνεδρόες είναι πολύ λίγες. Το να αλλαζεις συνεχεια ψυχολογους δεν βοηθαει. Παιρνεις και αγωγή? Δεν θα γινεις αλλος ανθρωπος με την ψυχοθεραπεια αλλα θα σε βοηθησει με το αγχος και θα σου μαθει πως θα το διαχειριζεσαι αλλα πρεπει και συ να βοηθησεις τον εαυτο σου. Από ότι είδα είσαι μικρος μην τα παρατας.
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Ειμαι 21 και έχω χρόνια που ταλαιπωρουμε με άγχος και κρίσεις πανικού.Μεσα σε αυτά τα χρόνια έχω αλλάξει 3-4 ψυχολόγους γιατι ένιωθα οτι δεν βοηθιομουν.Με τον τελευταίο έχουμε κάνει πανω απο 20 συνεδρίες και πλέον ειναι αρκετα αραιές δηλαδή όταν ειμαι πολυ χάλια.Ενω στην αρχή ένιωθα ότι βοηθιεμαι αρκετά πλέον ειναι ανούσιο νιώθω ότι δεν κανω πρόοδο, απο την αλλη δεν μπορώ να καταλάβω μήπως εγω περιμένω πάρα πολλά απο την ψυχοθεραπεία?
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Για μένα (ετών 57) είναι ότι ποιο άχρηστο εχω κάνει ποτέ.
    Εχω πάψει καν να ασχολούμαι και να χάνω τον χρόνο μου.
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    20 συνεδρίες είναι πολύ λιγες για να δεις αλλαγή
    Εγώ κάνω από το 2014 και γενικά έχω δει αλλαγή
    Ειδικά τώρα που περνάω μια δυσκολη φάση
    Όσο πιο ριζωμένο μέσα σου και σε βάθος χρόνου είναι το θέμα, τόσο πιο δύσκολο είναι να σε αλλάξει η ψυχοθεραπεία και μάλιστα μιλάω για συγκροτημένη μεθοδολογία σε καλό ψυχολόγο.

    Αυτό από τη δική μου εμπειρία. Η ψυχοθεραπεία δεν μπορεί να συνεχίζεται επ' άπειρον. Αν η ψυχοθεραπεία που έκανες είναι συγκροτημένης μεθόδου όπως η γνωστική συμπεριφορική που έκανα, 20, θα λεγα, 30 το πολύ συνεδρίες επαρκούν. Έπειτα απλά κάνεις επανάληψη τα ίδια πράγματα για να μπορείς να τα εμπεδώσεις και να τα εφαρμόσεις. Εμένα η ψυχοθεραπεία σε κάποια σημεία με ωφέλησε πχ με έκανε να μιλάω πιο άμεσα και πιο αυθόρμητα στο να ζητήσω κάτι που θέλω αλλά αυτό νιώθω πως το κάνω σαν προγραμματισμένο ρομπότ που άμα προκύψει κάτι που πρέεπι να ζητήσω συμπεριφέρεται όπως προανανέφερα και το ύφος με το οποίο το κάνω είναι συνήθως του ήσυχου, του πράου που με χαρακτήριζε πάντα. Δεν μπορώ να εφαρμόσω εύκολα τη μέθοδο απόκρουσης των ιδεοψυχαναγκαστικων σκέψεων αν και καταλαβαίνω ακόμα και κατά τη στιγμή της εξέλιξης τους στη σκέψη μου ότι περί τέτοιων πρόκειται, κι αυτή την καλή μέθοδο την αποκόμισα από τη ψυχοθεραπεία. Όμως, στο γενικό της πλαίσιο, η ζωή μου δεν άλλαξε καθόλου, δηλαδή δεν έκανα κανένα μεγάλο βήμα στη ζωή ίσως όμως διότι δεν μου παρουσιάστηκαν οι ευκαιρίες που θα επιθυμούσα στο βάθος του νου μου. Έχω πάψει την ψυχοθεραπεία εδώ και μερικά χρόνια δδιότι καταλάβω πως αυτά που χρειαζόμουν μου τα έδωσε.Το ζήτημα είναι να βάλεις τα δυνατά σου να κάνεις τη θεωρία πράξη και δη άμεσα στην καθημερινότητα σου κατά τη διάρκεια της ψυχοθεραπείας.
    γιάννης

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Συμφωνω με τον ioannis2 και επιπλέον δεν πρέπει ούτε να πιστευουμε οτι θα μας κανει αλλον ανθρωπο, ούτε να την απορρίπτουμε, για αυτο και πρεπει να μπαινουν στοχοι και συγκεριμενη μεθοδος ωστε να ξερουμε και τι να περιμενουμε.

    Μιλουσα με ενα γιατρο αλλης ειδικοτητας πριν λιγο καιρο και μου λεει τωρα πλεον αν εχεις καποιο ψυχολογικο προβλημα απλα πας στον αντιστοιχο γιατρο και αυτος σε αναλαμβανει ειτε ψυχολογος ή ψυχιατρος.

    Εγω διαφωνω, πιστευω οτι σε αυτα τα θεματα πρεπει να εχουμε υψηλο βαθμο αυτογνωσιας ή να τον επιδιώκουμε και να μην αφηνομαστε τελειως ειτε σε φαρμακα, ειτε σε καποιου ειδους ψυχοθεραπεια και να λειτουργουμε παθητικα,,

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έχει κανείς μεταγευματικη υπόταση? Μπορεί να μου πει τι συμπτώματα έχει
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-03-2022, 18:39
  2. Οποιος εχει περασει το ιδια η παρομοια εμπειρια,σας παρακαλω ας βοηθησει!!!!
    By jule in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 29-03-2016, 04:23
  3. Ποια ειναι η φραση που σας εχει βοηθησει?
    By andriannak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-12-2013, 09:49
  4. Replies: 10
    Last Post: 12-02-2010, 13:42
  5. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •