Σας εχει βοηθήσει η ψυχοθεραπεία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123

    Σας εχει βοηθήσει η ψυχοθεραπεία?

    Ειμαι 21 και έχω χρόνια που ταλαιπωρουμε με άγχος και κρίσεις πανικού.Μεσα σε αυτά τα χρόνια έχω αλλάξει 3-4 ψυχολόγους γιατι ένιωθα οτι δεν βοηθιομουν.Με τον τελευταίο έχουμε κάνει πανω απο 20 συνεδρίες και πλέον ειναι αρκετα αραιές δηλαδή όταν ειμαι πολυ χάλια.Ενω στην αρχή ένιωθα ότι βοηθιεμαι αρκετά πλέον ειναι ανούσιο νιώθω ότι δεν κανω πρόοδο, απο την αλλη δεν μπορώ να καταλάβω μήπως εγω περιμένω πάρα πολλά απο την ψυχοθεραπεία?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Ειμαι 21 και έχω χρόνια που ταλαιπωρουμε με άγχος και κρίσεις πανικού.Μεσα σε αυτά τα χρόνια έχω αλλάξει 3-4 ψυχολόγους γιατι ένιωθα οτι δεν βοηθιομουν.Με τον τελευταίο έχουμε κάνει πανω απο 20 συνεδρίες και πλέον ειναι αρκετα αραιές δηλαδή όταν ειμαι πολυ χάλια.Ενω στην αρχή ένιωθα ότι βοηθιεμαι αρκετά πλέον ειναι ανούσιο νιώθω ότι δεν κανω πρόοδο, απο την αλλη δεν μπορώ να καταλάβω μήπως εγω περιμένω πάρα πολλά απο την ψυχοθεραπεία?
    Προφανως βοηθαει η ψυχοθεραπεια. Τι ειδους ψυχοθεραπεια κάνεις? 20 συνεδρόες είναι πολύ λίγες. Το να αλλαζεις συνεχεια ψυχολογους δεν βοηθαει. Παιρνεις και αγωγή? Δεν θα γινεις αλλος ανθρωπος με την ψυχοθεραπεια αλλα θα σε βοηθησει με το αγχος και θα σου μαθει πως θα το διαχειριζεσαι αλλα πρεπει και συ να βοηθησεις τον εαυτο σου. Από ότι είδα είσαι μικρος μην τα παρατας.
    Last edited by Κατιαχ; 02-12-2022 at 09:07.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αξίζει να ψάξεις λίγο τις σχολές ψυχοθεραπείας και να δεις τι πρεσβεύει και τις βασικές μεθόδους της καθεμιάς. Επίσης ψάξε βιογραφικά των ψυχολόγων, ψυχιάτρων ψυχοθεραπευτών. Σημαντικό κομμάτι της θεραπείας είναι η δέσμευση. Εγώ μετά από κάποια χρόνια κατάλαβα το πώς με βοηθάει η ψυχοθεραπεία. Στην αρχή έβγαζα αντίδραση, άγχος κλπ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω εκανα 5 χρονια να καταλαβω τι χρησιμευει εχω τον ιδιο γιατρο απο το 2009 τωρα εχουμε 2022 13 χρονια πλεον κ να θελω δεν μπορω να αλλαξω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    20 συνεδριεσ για να καταλαβεισ ακομα δεν ειχε μαθει πωσ με λενε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Για μένα (ετών 57) είναι ότι ποιο άχρηστο εχω κάνει ποτέ.
    Εχω πάψει καν να ασχολούμαι και να χάνω τον χρόνο μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Κι εγώ παρόλο που άλλαξα πολλούς στην ουσία δεν ένιωσα ποτέ να βοηθιεμαι. Χάσιμο χρόνου και χρημάτων.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    20 συνεδρίες είναι πολύ λιγες για να δεις αλλαγή
    Εγώ κάνω από το 2014 και γενικά έχω δει αλλαγή
    Ειδικά τώρα που περνάω μια δυσκολη φάση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Και γω περναω δυσκολα και αν δεν ειχα και την ψυχολόγο μου δεν ξερω πως θα την παλευα. Και παρα την υποτροπή μου ξανα μετα απλο 6 χρονια αισθανομαι τις περισσοτερες μέρες τυχερη που την εχω και με καθησυχαζει οτι θα περασει και αυτό!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    η ψυχοθεραπεια βοηθα μονο τους ψυχοθεραπευτες που πληρωνονται γι αυτην ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    η ψυχοθεραπεια βοηθα μονο τους ψυχοθεραπευτες που πληρωνονται γι αυτην ......
    Αυτό το πιστεύω και γω, μέχρι τουλάχιστον κάποιος να με πείσει για το αντίθετο εγω περισσότερα λεφτά δεν πεταω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κανείς δεν μπορεί να σε πείσει γιατί η ψυχοθεραπεία είναι καθαρά ατομική υπόθεση και εμπειρία. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες για το αν θα βοηθηθεί κάποιος. Εδώ ακόμη και σε πιο μετρήσιμα πράγματα όπως τα φάρμακα συμβαίνει το ίδιο, δηλαδή πολλές φορές οι άνθρωποι έχουν διαφορετικές απόψεις για το ίδιο φάρμακο γιατί είχαν διαφορετική εμπειρία με αυτό. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό και σεβαστή η εμπειρία του καθενός. Απλά δεν μπορεί να ισχύει για όλους. Ακόμη κι αν όλοι μας πηγαίναμε στον ίδιο ψυχοθεραπευτή.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Άσε κάνω ψυχοθεραπεία Δωρεάν μέσω ΤΕΒΑ ή μάλλον έκανα μέχρι τον Ιούλιο, μου είπε η ψυχολόγος μου ότι το πρόγραμμα κλείνει λόγο καλοκαιριού, είπα εντάξει θα έρθει το φθινόπωρο Σεπτέμβριο- Οκτώβριο θα ξεκινήσουμε πάλι, αλλά έφτασε Δεκέμβριος και τίποτα, δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα το πρόγραμμα, γιατί αργαει τόσο κάνεις δεν ξέρει!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κανείς δεν μπορεί να σε πείσει γιατί η ψυχοθεραπεία είναι καθαρά ατομική υπόθεση και εμπειρία. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες για το αν θα βοηθηθεί κάποιος. Εδώ ακόμη και σε πιο μετρήσιμα πράγματα όπως τα φάρμακα συμβαίνει το ίδιο, δηλαδή πολλές φορές οι άνθρωποι έχουν διαφορετικές απόψεις για το ίδιο φάρμακο γιατί είχαν διαφορετική εμπειρία με αυτό. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό και σεβαστή η εμπειρία του καθενός. Απλά δεν μπορεί να ισχύει για όλους. Ακόμη κι αν όλοι μας πηγαίναμε στον ίδιο ψυχοθεραπευτή.
    Σωστά, αυτό που θα θελα να καταλάβω κάποια στιγμή είναι ΤΙ προσφέρει η ψυχοθεραπεία και γιατί δεν λειτουργεί σε μενα ενω λειτουργεί (με διάφορους βαθμούς επιτυχίας) σε άλλους.

    Οφείλω να ομολογήσω ότι η κόρη του γείτονα (19 ετών νομίζω) σπουδάζει ψυχολογία και κάναμε μια κουβέντα σε στυλ ψυχοθεραπευτριας/θεραπευομενου και στο τέλος ένοιωθα "καλα".

    Ομως αυτό το αποτέλεσμα είναι κάτι που θα μπορούσα να το πετύχω και με άλλους τρόπους, πχ να έρθω να γράψω εδώ (η σε άλλο social media) ενα κατεβατό η να μιλήσω σε έναν φίλο μου.

    Και φυσικά δεν λύθηκε τίποτα διότι δεν υπήρχε κάτι να λυθεί, στα προβλήματα (μου) η στα αδιέξοδα (μου) δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις, ολα περνάνε απο μενα.

    (συγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Κι εγώ νομίζω κάποιες στιγμές ότι έχω μείνει στάσιμη ενώ πήγαινε καλά!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έχει κανείς μεταγευματικη υπόταση? Μπορεί να μου πει τι συμπτώματα έχει
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-03-2022, 18:39
  2. Οποιος εχει περασει το ιδια η παρομοια εμπειρια,σας παρακαλω ας βοηθησει!!!!
    By jule in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 29-03-2016, 04:23
  3. Ποια ειναι η φραση που σας εχει βοηθησει?
    By andriannak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-12-2013, 09:49
  4. Replies: 10
    Last Post: 12-02-2010, 13:42
  5. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •