Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175

    Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη

    Μετά από δύο χρόνια από το 1ο οξύ ψυχωτικό επεισόδιο και διάγνωση μου ως σχιζοσυναισθηματική διαταραχή μετά από ψύχωση φωνές κατάθλιψη και μανία μία παραλίγο υποτροπή έχω περάσει τμήματα απόπειρα και βόλτες με περιπολικά και μέσα σε όλη αυτή την απαισιοδοξία για πρώτη φορά νιώθω μία ελπίδα ότι τα πράγματα είναι διαχειρίσιμα έστω και με χάπια νιώθω ότι επανήλθε το μυαλό μου στα φυσιολογικά του . Εχω περάσεις από ζυμπρεξα σε αμπιλιφ τώρα σε συκρεστ για κάποιο λόγο για πρώτη φορά δεν έχω παρενέργειες τρομερές και μου κακοφαίνεται. Σε δύο μήνες άμα όλα πηγαίνουν καλά θα κόψω και αντικαταθλιπτικά . Αλλά γνωρίζω ότι Όλα είναι κύκλος και θα έρθουν πάλι . Αλλά δεν παύω να έχω ελπίδα ότι όλα είναι διαχειρίσιμα έστω και με το ζόρι αρκεί να παρατηρώ τον εαυτό μου και να προλαβαίνω καταστάσεις. Ελπίζω να είναι ένα αισιόδοξο μήνυμα για όσους βιώνουν αντίστοιχες καταστάσεις. Χρειάζεται υπομονή και επιμονή αυτός αγώνας σας εύχομαι ότι το καλύτερο για όλους

  2. #2
    Φίλε μου είσαι μαχητής μπράβο σου.Και εγώ παλεύω με την 2η υποτροπη ψυχωσης που ήρθε πριν κάνα 6μηνο και τώρα κάπως έφτιαξαν τα πράγματα και σε μένα.Καλη δύναμη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by Panoos View Post
    Φίλε μου είσαι μαχητής μπράβο σου.Και εγώ παλεύω με την 2η υποτροπη ψυχωσης που ήρθε πριν κάνα 6μηνο και τώρα κάπως έφτιαξαν τα πράγματα και σε μένα.Καλη δύναμη!
    Για μένα υποτροπή μου εμφανίζεται σαν φοβία και μόλις άρχισα και φοβόμουνα πράγματα το είπα κατευθείαν στο γιατρό μου και γλίτωσαν υποτροπή. Δεν ξέρω άμα εμφανίζεται με τον ίδιο τρόπο σε όλους. Καλή σου δύναμη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Ο πρωτος ψυχιατρος που με ειδε, ξεκινησε με γενικευμενη αγχωδη διαταραχη, μου διεγνωσε και καταθλιψη αλλά προς το τέλος μου εκανε υπαινιγμους για σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη. Ισως με ειδε σε στιγμη που ειχα αφαιρεθει για ενα δευτερολεπτο και εβγαλε αυτο το συμπερασμα. Ομως μου εδωσε αρχικα μονο Ζαναξ και Εφεξορ. Κανενα απο τα δυο φαρμακα δεν αντιμετωπιζει σχιζοειδη διαταραχη, ποσω μαλλον σχιζοφρένεια... Οι επομενοι δυο ψυχιατροι δεν εκαναν καμια παρομοια διαγνωση. Δεν ηταν τοσο παρατηρητικοι; Εστιασαν μονο στην αγχωδη διαταραχη και τα παρελκομενα της (κρισεις πανικου, φοβιες κτλ.) και φυσικα στην καταθλιψη.
    Θελω λοιπον να ρωτησω, η σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη εμπεριεχει εντονα σχιζοφρενικα επεισοδια ή αυτο δεν συμβαινει συχνα; Νιωθει κανεις να αφαιρειται συχνα;

  5. #5
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Ο πρωτος ψυχιατρος που με ειδε, ξεκινησε με γενικευμενη αγχωδη διαταραχη, μου διεγνωσε και καταθλιψη αλλά προς το τέλος μου εκανε υπαινιγμους για σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη. Ισως με ειδε σε στιγμη που ειχα αφαιρεθει για ενα δευτερολεπτο και εβγαλε αυτο το συμπερασμα. Ομως μου εδωσε αρχικα μονο Ζαναξ και Εφεξορ. Κανενα απο τα δυο φαρμακα δεν αντιμετωπιζει σχιζοειδη διαταραχη, ποσω μαλλον σχιζοφρένεια... Οι επομενοι δυο ψυχιατροι δεν εκαναν καμια παρομοια διαγνωση. Δεν ηταν τοσο παρατηρητικοι; Εστιασαν μονο στην αγχωδη διαταραχη και τα παρελκομενα της (κρισεις πανικου, φοβιες κτλ.) και φυσικα στην καταθλιψη.
    Θελω λοιπον να ρωτησω, η σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη εμπεριεχει εντονα σχιζοφρενικα επεισοδια ή αυτο δεν συμβαινει συχνα; Νιωθει κανεις να αφαιρειται συχνα;
    αμα δεν εχεις βιωσει ψυχωτικο επεισοδιο για μενα δεν εχεις σχιζοσυναισθηματικη ολα τα αλλα λογια ειναι περιττα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    αμα δεν εχεις βιωσει ψυχωτικο επεισοδιο για μενα δεν εχεις σχιζοσυναισθηματικη ολα τα αλλα λογια ειναι περιττα
    Πως οριζεται ομως το ψυχωτικο επεισοδιο; Διαρκεια, ενταση, περιγραφη;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Similar Threads

  1. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη
    By Yellow in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-03-2024, 07:46
  2. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By sea00 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-11-2021, 03:48
  3. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη
    By Yellow in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 12-03-2021, 09:53
  4. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και σύνταξη
    By Tasos1990 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-03-2018, 11:19
  5. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •