Θελω να γινω καλά. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φάση είναι, θα περάσεις. ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΛΑ. Κάποιες φορές όμως να θυμάσαι ότι έχουμε και λίγο ανεδαφικές προσδοκίες από τον εαυτό μας και τη ζωή μας. Μια φίλη μου ας πούμε που πέρασε βαριά κατάθλιψη, δεν μπορούσε να συμβιβαστεί μετά από κάποια γεγονότα ότι δεν είναι η ζωή της όπως κάποια χρόνια πριν κι έλεγε πότε θα γίνω όπως τότε και πότε θα γίνω όπως τότε. Ε ρε φίλε, δεν γίνεται να γίνεις όπως τότε γιατί τότε που λες ήσουν 25, ζούσες σε άλλο μέρος, είχες άλλες παρέες κι άλλες δυνάμεις, είχες μία δουλειά άνετη και τα ξόδευες στα μπουζούκια και τώρα είσαι 30τόσο, έχεις παιδιά, έχεις άλλες υποχρεώσεις, έχεις έναν μαλάκα πρώην, στη χώρα επικρατεί κρίση και πληρώνεσαι τα μισά, ζεις σε άλλο μέρος με λιγότερες επιλογές και ακόμα κι αν γύριζες με πολλά λεφτά στο προηγούμενο μέρος, οι φίλοι σου είναι 35ρηδες σε άλλη φάση ζωής, έχεις άλλες προτεραιότητες, άλλες υποχρεώσεις, έχετε χαθεί με τους περισσότερους από τα παλιά, ο χρόνος περνάει και αλλάζουν οι καταστάσεις. Και την κατάθλιψη να περάσεις δεν πάει να πει ότι θα είσαι μονίμως ανέμελος στα λειβάδια να μαζεύεις μαργαρίτες και να πετάνε μονόκεροι στον ουρανό και να καβαλάς ουράνια τόξα.
    Μόλις άρχισε να συνειδητοποιεί εκτός των άλλων ότι η ζωή της έχει πολλά καλά και πολλές καλές στιγμές, αλλά είναι διαφορετική με τα καλά και τα κακά της κι ότι και η ίδια είναι διαφορετική, μόλις άρχισε να μην παίρνει τόσο προσωπικά το κάθε τι στραβό και να μην τα αναλύει τόσο στο κεφάλι της, μόλις άρχισε να ζει στο εδώ και το τώρα που λένε, βοηθήθηκε πάρα πολύ νομίζω. Βοήθησε πολύ που βρήκε έναν ψυχολόγο και της ταίριαξε και μόλις ξέφευγε το μυαλό της την επανέφερε νομίζω.
    Μην χάνεις το κουράγιο σου, να προσπαθήσεις να βάζεις τα πράγματα στη σωστή τους βάση απλά.

  2. #17
    Είσαι μεγάλη μάρκα Elis, να είσαι καλά και συ, σας πάω όλους.

    Πάλι καλά Κάτια που έχουμε έναν άνθρωπο στη ζωή μας. Εγώ είμαι ένα τρίμηνο, ποτέ δεν μου έχει κρατήσει τόσο πολύ. Και όπως και συ έχω φόβο, κάνω αρνητικές σκέψεις και προσπαθώ να τις διώχνω. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος και να μην χάνω την ελπίδα, σκέφτομαι πως τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα. Και σίγουρα υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν καταφέρει να νιώσουν ΚΑΛΑ ξανά, αυτό μου δίνει κουράγιο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    εχω πολλα χρονια καταθλιψη αυτο που με βοηθησε παρα πολυ ηταν να παω για εξομολογηση και θεια κοινωνια.να ερθω κοντα στον Χριστο.με το που το εκανα αυτο ολα ξεκαθαρισαν καθαρισε το μυαλο μου και οι κακες σκεψεις αυτοκτονιας αγχους κρισεις πανικου κλπ αρχισαν αμεσως να φευγουν.επισης εχει φυγει κ η μεγαλη καταθλιψη που ειχα.επισης κανω και ψυχοθεραπεια αυτες τις μερες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω οταν εμαθα οτι εχω ψυχολογικα σκεφτηκα μεσα μου οτι αν κανω τα παντα οτι λενε θα περασει κι εκανα αυτοβοηθεια βιβλια φορουμ ομαδικεσ εθελοντησ δουλεια γυμναστικη συμπληρωματα λιγα φαρμακα εξοδουσ για καφε κ περασε

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω οταν εμαθα οτι εχω ψυχολογικα σκεφτηκα μεσα μου οτι αν κανω τα παντα οτι λενε θα περασει κι εκανα αυτοβοηθεια βιβλια φορουμ ομαδικεσ εθελοντησ δουλεια γυμναστικη συμπληρωματα λιγα φαρμακα εξοδουσ για καφε κ περασε
    Μπραβο elis πολυ χαιρομαι για σενα .

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    εχω πολλα χρονια καταθλιψη αυτο που με βοηθησε παρα πολυ ηταν να παω για εξομολογηση και θεια κοινωνια.να ερθω κοντα στον Χριστο.με το που το εκανα αυτο ολα ξεκαθαρισαν καθαρισε το μυαλο μου και οι κακες σκεψεις αυτοκτονιας αγχους κρισεις πανικου κλπ αρχισαν αμεσως να φευγουν.επισης εχει φυγει κ η μεγαλη καταθλιψη που ειχα.επισης κανω και ψυχοθεραπεια αυτες τις μερες.
    οτι σε βοηθαει, δεν βλεπω το λογο να το σταματησεις .......

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ο elis ειναι απο τα πολυ καλοπροαιρετα μελη , δεν τον εχω δει ποτε να τσακωνεται.......ουτε να κακολογει ......

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θελω να γινω καλα
    By zodiac19 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-10-2020, 14:48
  2. Θελω να γίνω καλά...
    By kspat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 26-12-2018, 21:42
  3. θέλω να γίνω γρήγορα καλά!!!!
    By marianaz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 02-08-2017, 19:29
  4. Replies: 15
    Last Post: 24-02-2012, 07:17
  5. θελω να γινω καλα
    By mady_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 64
    Last Post: 01-03-2008, 20:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •