Μία βοήθεια απο κάποιον έμπειρο παρακαλώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19

    Unhappy Μία βοήθεια απο κάποιον έμπειρο παρακαλώ!

    Καλησπέρα.Θα ήθελα τη βοήθεια απο κάποιον.Πριν 4-5μέρες άρχισα να νιώθω οτι πέφτω πολύ ψυχολογικά.εδώ και 2 μέρες μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η ιδέα οτι μπορεί να είμαι το μοναδικό όν μέσα στο σύμπαν και οτι όλα είναι στη φαντασία μου.Δηλαδή ασπούμε οτι εγώ αυτή τη στιγμή υπάρχω κάπου(πχ στο σύμπαν) κατα κάποιο τρόπο.Σάν ενέργεια;σαν άνθρωπος θα σας γελάσω και οτι ότι έχω βιώσει είναι φτιαγμένο απο εμένα.Επίσης σκέφτομαι πως όταν πεθάνω εδώ θα ξυπνήσω κατα κάποιο τρόπο στο σύμπαν και θα αιωρούμαι στο άπειρο για ΠΑΝΤΑ.Στο παρελθόν και ειδικά όταν έκανα μπάνιο(δεν ξέρω γιατί) σκεφτόμουν περι θανάτου-Θεού-άπειρου και με έπιανε κρίση πανικού για λίγη όμως ώρακαι μετά όλα καλά.Διάβασα οτι αυτή η θεωρία λέγετε solipsism.Θέλω να αναφέρω πως όλα αυτά ΔΕΝ τα πιστεύω πραγματικά.Είναι σαν σκέψεις που μου καρφώθηκαν στο μυαλό και καταλαβαίνω οτι είναι γελοίες.Απο την άλλη σκέφτομαι και άν μία στο εκατομμύριο ισχύει;Όλο αυτό μου προκαλεί τρομερό άγχος και πανικό και τώρα φοβάμαι πως έχω ψύχωση,σχιζοφρένια η κάτι τέτοιο τέλος πάντων και οτι θα το χάσω τελείως και θα είμαι μόνημα στον κόσμο μου και θα καταστραφεί όλη η ζωή μου και άλλα τέτοια.Το είπα σε ψυχίατρο και μου λέει δεν έχεις κάτι τέτοιο..Μάλλον μία μορφή OCD..μου λέει δεν είναι ούτε ψυχωση ούτε σχιζοφρένεια όυτε κάτι τέτοιο..Το μυαλό μου όμως με κάνει να νιώθω παρανοικό.
    Είμαι 27 στα 28 άντρας και έχω περάσει αποπραγματοποίηση λόγο υπερβολικού στρες,φοβίες.είμαι υποχόνδριος και έχω στοιχεία ocd.
    Επαναλαμβάνω οτι καταλαβαίνω οτι αυτές οι σκέψεις είναι βλακείες αλλα απο την άλλη σκέφτομαι και φοβάμαι οτι στο τέλος ίσως το πιστέψω και το χάσω τελείως..Είναι υπερβολικά τρομακτικό όλο αυτό που με έπιασε..Φοβάμαι οτι τρελαίνομαι.Φοβάμαι πως θα κάνει κανένα κλίκ το μυαλό μου και θα βυθιστώ στην παράνοια για πάντα..Το σκέφτομαι όλη μερα πως κάτι θα μου συμβεί και οτι έχω κάτι σοβαρό.
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Επίσης φοβάμαι πως θα ξεκινήσω να ακούω και να βλέπω πράγματα που δεν υπάρχουν.με έχει πιάσει τρελλή φοβία ρε παιδιά.Δεν μπορώ να ηρεμήσω λεπτό.Ότι ήχο και να ακούσω προσπαθώ να δώ απο πού έρχετε..πφφφ

  3. #3
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by gini! View Post
    Καλησπέρα.Θα ήθελα τη βοήθεια απο κάποιον.Πριν 4-5μέρες άρχισα να νιώθω οτι πέφτω πολύ ψυχολογικά.εδώ και 2 μέρες μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η ιδέα οτι μπορεί να είμαι το μοναδικό όν μέσα στο σύμπαν και οτι όλα είναι στη φαντασία μου.Δηλαδή ασπούμε οτι εγώ αυτή τη στιγμή υπάρχω κάπου(πχ στο σύμπαν) κατα κάποιο τρόπο.Σάν ενέργεια;σαν άνθρωπος θα σας γελάσω και οτι ότι έχω βιώσει είναι φτιαγμένο απο εμένα.Επίσης σκέφτομαι πως όταν πεθάνω εδώ θα ξυπνήσω κατα κάποιο τρόπο στο σύμπαν και θα αιωρούμαι στο άπειρο για ΠΑΝΤΑ.Στο παρελθόν και ειδικά όταν έκανα μπάνιο(δεν ξέρω γιατί) σκεφτόμουν περι θανάτου-Θεού-άπειρου και με έπιανε κρίση πανικού για λίγη όμως ώρακαι μετά όλα καλά.Διάβασα οτι αυτή η θεωρία λέγετε solipsism.Θέλω να αναφέρω πως όλα αυτά ΔΕΝ τα πιστεύω πραγματικά.Είναι σαν σκέψεις που μου καρφώθηκαν στο μυαλό και καταλαβαίνω οτι είναι γελοίες.Απο την άλλη σκέφτομαι και άν μία στο εκατομμύριο ισχύει;Όλο αυτό μου προκαλεί τρομερό άγχος και πανικό και τώρα φοβάμαι πως έχω ψύχωση,σχιζοφρένια η κάτι τέτοιο τέλος πάντων και οτι θα το χάσω τελείως και θα είμαι μόνημα στον κόσμο μου και θα καταστραφεί όλη η ζωή μου και άλλα τέτοια.Το είπα σε ψυχίατρο και μου λέει δεν έχεις κάτι τέτοιο..Μάλλον μία μορφή OCD..μου λέει δεν είναι ούτε ψυχωση ούτε σχιζοφρένεια όυτε κάτι τέτοιο..Το μυαλό μου όμως με κάνει να νιώθω παρανοικό.
    Είμαι 27 στα 28 άντρας και έχω περάσει αποπραγματοποίηση λόγο υπερβολικού στρες,φοβίες.είμαι υποχόνδριος και έχω στοιχεία ocd.
    Επαναλαμβάνω οτι καταλαβαίνω οτι αυτές οι σκέψεις είναι βλακείες αλλα απο την άλλη σκέφτομαι και φοβάμαι οτι στο τέλος ίσως το πιστέψω και το χάσω τελείως..Είναι υπερβολικά τρομακτικό όλο αυτό που με έπιασε..Φοβάμαι οτι τρελαίνομαι.Φοβάμαι πως θα κάνει κανένα κλίκ το μυαλό μου και θα βυθιστώ στην παράνοια για πάντα..Το σκέφτομαι όλη μερα πως κάτι θα μου συμβεί και οτι έχω κάτι σοβαρό.
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Καλησπέρα gini. Δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία για να σε βοηθήσω και απλά θα σου πω την προσωπική μου άποψη.
    Εφοσον επισκέφτηκες ψυχίατρο και έγινε διάγνωση για ocd πιστεύω ότι δεν πρέπει να το σκέφτεσαι τόσο. Έτσι είναι η ocd κολλάς και αγχώνεσαι ακόμη και με πράγματα που ξέρεις ότι είναι παράλογα..
    Παρακολουθήσε από τον ψυχίατρο;συζητήσατε μήπως για αγωγή για να σε βοηθήσει;;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Ευχαριστώ για την απάντηση!Δεν έκανα ουσιαστικά κανονική συνεδρία.Απο εβδομάδα θα πάω να κάνω.Νόμιζα πως ocd είναι κάτι άλλο.Δεν ήξερα πως μπορεί να προκαλέσει τέτοια συμπτώματα.Πριν λίγο δίαβαζα στο φορουμ ένα πόστ απο ένα άτομο και λέει πως πίστευε πως θέλουν να το βγάλουν απο τη μέση και διάφορα τέτοια και κυριολεκτικά τρομοκρατήθηκα.Σκέφτηκα "αν το πάθω και εγώ;"Απο ότι διάβασα το άτομο αυτό έχασε την επαφή με την πραγματικότητα και πραγματικά πίστευε πως θέλουν να το δολοφονήσουν και οτι τον παρακολουθεί η αστυνομία και άλλα τέτοια και μου φάνηκε υπερβολικά τρομακτικό.Αυτό φοβάμαι μη πάθω.Μία ερώτηση μπορεί δλδ h ocd να σε κάνει να πιστεύεις πως "τα χάνεις" και πως έχεις κάτι πολύ σοβαρό ;

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by gini! View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση!Δεν έκανα ουσιαστικά κανονική συνεδρία.Απο εβδομάδα θα πάω να κάνω.Νόμιζα πως ocd είναι κάτι άλλο.Δεν ήξερα πως μπορεί να προκαλέσει τέτοια συμπτώματα.Πριν λίγο δίαβαζα στο φορουμ ένα πόστ απο ένα άτομο και λέει πως πίστευε πως θέλουν να το βγάλουν απο τη μέση και διάφορα τέτοια και κυριολεκτικά τρομοκρατήθηκα.Σκέφτηκα "αν το πάθω και εγώ;"Απο ότι διάβασα το άτομο αυτό έχασε την επαφή με την πραγματικότητα και πραγματικά πίστευε πως θέλουν να το δολοφονήσουν και οτι τον παρακολουθεί η αστυνομία και άλλα τέτοια και μου φάνηκε υπερβολικά τρομακτικό.Αυτό φοβάμαι μη πάθω.Μία ερώτηση μπορεί δλδ h ocd να σε κάνει να πιστεύεις πως "τα χάνεις" και πως έχεις κάτι πολύ σοβαρό ;
    Όταν ξέρεις ότι θα σε επηρεάσει κάτι μη μπαίνεις στον κόπο να το συζητάς ή να διαβάζεις.. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..


    Εγώ όταν δεν ήμουν καλά ξυπνούσα το πρωί και απλά περπατούσα και ένιωθα ότι δεν είμαι εδώ. Δεν ανήκω εδώ. Το σώμα μου ναι αλλά το μυαλό μου δεν ήταν.. Δεν είχα προσδιορίσει που ήταν όμως..κάτι τέτοιο σου συμβαίνει;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Άυτό το ένιωθα όταν είχα αποπραγματοποίηση.Ηταν λες και ήμουν μέσα σε ένα όνειρο.Οι γιατροί είπαν οτι είναι καθαρά απο έντονο στρες.Αυτό που νιώθω τώρα είναι κάτι άλλο.κάτι καινούριο.Νιώθω μία μαυρίλα.Κάνω αυτές τις παράλογες σκέψεις και μου κόλλησε στο μυαλό οτι πάσχω απο κάτι σοβαρό και τρομοκρατούμαι στην ιδέα οτι μπορεί να πάθω κάποιο ψυχωσικό και γενικά να πιστεύω περίεργα πράγματα.δεν ξέρω γιατί το έπαθα όλο αυτο.Εγινε εντελώς ξαφνηκά και φοβάμαι μην δεν μπορέσω να ξεκολλήσω ποτέ.Φοβάμαι μην αρρωστήσω και χάσω τη ζωή μου,το κορίτσι μου,τα πάντα μου.Νιώθω πολύ περίεργα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Εσύ απο τί πάσχεις άν επιτρέπεις ?

  8. #8
    george1520
    Guest
    Κατάθλιψη.. Απλά είμαι πολύ καλά πλέον και εύχομαι να καταφέρω να βγω τελείως.

    Όλα αυτά πάντως που περιγράφεις να ξέρεις ότι είναι φυσιολογικα. Όλοι τα περάσαμε.. Λίγο πολύ.

    Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει σίγουρα. Θα μάθεις να τα αντιμετωπιζεις χωρίς να επηρεάζεται τόσο.. Απλά μη τα φοβάσαι. Ξέρω πως στην φάση που είσαι δεν γίνεται.. Αλλά να σκέφτεσαι ότι σου μιλάει το σώμα σου και σου λέει τι έχει η ψυχή σου.. Άρα δεν θα παθεις κάτι..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    επίσης φοβάμαι πολύ μην είναι αυτό η αρχή ενός επεισοδίου..πφφ είμαι απελπισμένος πραγματικά.νιώθω μια παράνοια και έναν τρομερό φόβο οτι κάτι θα γίνει και θα τρελαθώ.Αυτή η σκεψη με αγχώνει υπερβολικά.

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by gini! View Post
    επίσης φοβάμαι πολύ μην είναι αυτό η αρχή ενός επεισοδίου..πφφ είμαι απελπισμένος πραγματικά.νιώθω μια παράνοια και έναν τρομερό φόβο οτι κάτι θα γίνει και θα τρελαθώ.Αυτή η σκεψη με αγχώνει υπερβολικά.
    Κι εγώ την έχω ζήσει. Ο λόγος που νιώθεις έτσι είναι επειδή δεν βρίσκεις λογική σε όλα αυτά. Και να σου πω; δεν υπάρχει λογική. Άρχισε ψυχοθεραπεία.. Δώσε χρόνο,.. Με επιμονή και υπομονή θα γίνεις άλλος άνθρωπος. Θα πέφτεις, θα σηκώνεσαι.. Και μη φοβάσαι.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Ευχαριστώ για το κουράγιο Γιώργο.Χάιρομαι που είσαι καλά και ασ μη σε ξέρω.Απλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σου το περιγράψω.Νιώθω έναν τρελλό φόβο πως τα χάνω και σκεφτομαι αν γινει και αυτο και εκεινο κλπ..Νιώθω ένα αδιέξοδο και μεγάλο τρόμο.Νιώθω πως δεν είμαι νορμάλ και φοβάμαι για τα χειρότερα..Ελπίζω να περάσει γρήγορα και να είναι σύμπτωμα απο το πολύ στρες η τεσπα κάτι πιό απλο απο αυτό που φοβάμαι.

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by gini! View Post
    Ευχαριστώ για το κουράγιο Γιώργο.Χάιρομαι που είσαι καλά και ασ μη σε ξέρω.Απλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σου το περιγράψω.Νιώθω έναν τρελλό φόβο πως τα χάνω και σκεφτομαι αν γινει και αυτο και εκεινο κλπ..Νιώθω ένα αδιέξοδο και μεγάλο τρόμο.Νιώθω πως δεν είμαι νορμάλ και φοβάμαι για τα χειρότερα..Ελπίζω να περάσει γρήγορα και να είναι σύμπτωμα απο το πολύ στρες η τεσπα κάτι πιό απλο απο αυτό που φοβάμαι.
    Θα είμαι ειλικρινής.. Δεν περνάει γρήγορα. Θα σε βοηθήσει να αποδεχτείς αυτό που περνάς.. Έτσι ώστε να ξέρεις με τι έχεις να κάνεις. Δώσε του όνομα. Πρόσωπο. Εγώ παντα έλεγα ότι πολεμάω με ένα μαύρο πράγμα που δεν με βοηθάει να δω τίποτα. Με την ψυχολόγο κατάλαβα ότι είναι οι φόβοι μου, οι κακές αναμνήσεις..

    Ότι και να γινεται θα πεισμωνεις.. Θες να σου πω μια άσκηση;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Εάν μπορείς σε παρακαλώ πάρα πολύ δώσε λεπτομέριες.Τί ακριβώς είχες ζήσει ;

    Αυτό ακριβώς που λές..Δε βρίσκω λογική ..Πχ ακόμα και τώρα που μιλάμε μπορεί να σκεφτώ "και αν ολα αυτά είναι στο μυαλό μου και δεν μιλάω σε κανέναν;) και εκεί νιώθω κάτι περίεργο.τρομακτικο και παράλογο... ενώ δεν το πιστεύω για κάποιο λόγο κόλλησα σαυτή τη σάπια λούπα..Θα πάω σίγουρα σε ψυχίατρο εννοείτε.

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by gini! View Post
    Εάν μπορείς σε παρακαλώ πάρα πολύ δώσε λεπτομέριες.Τί ακριβώς είχες ζήσει ;

    Αυτό ακριβώς που λές..Δε βρίσκω λογική ..Πχ ακόμα και τώρα που μιλάμε μπορεί να σκεφτώ "και αν ολα αυτά είναι στο μυαλό μου και δεν μιλάω σε κανέναν;) και εκεί νιώθω κάτι περίεργο.τρομακτικο και παράλογο... ενώ δεν το πιστεύω για κάποιο λόγο κόλλησα σαυτή τη σάπια λούπα..Θα πάω σίγουρα σε ψυχίατρο εννοείτε.
    Καλά είναι και τα χάπια ΑΝ χρειάζονται. Αλλά πρεπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου..

    Τι εννοείς τι έχω περάσει; όσο αφορά την κατάθλιψη;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Ναί.θέλω να μάθω για την άσκηση. Πιό πάνω είπες "Κι εγώ την έχω ζήσει" τι εννοούσες; Έχεις κάνει σκέψεις σαν τις δικιές μου ;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς πείθεις καποιον κοντινό σου να λάβει βοηθεια;
    By terpsis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 173
    Last Post: 11-09-2018, 23:06
  2. Μία βοήθεια από κάποιον που θα καταλάβει και δε θα κρίνει
    By SeaGull in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 62
    Last Post: 05-03-2018, 04:50
  3. μια βοηθεια παρακαλω...
    By deleted-member-14-04-2016 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 02-04-2016, 00:35
  4. παρακαλω βοηθεια!!:(
    By krowly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 13-09-2013, 01:26
  5. Replies: 4
    Last Post: 08-04-2012, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •