Στις ποσες μέρες σας αλλαζει αντικαταθλιπτικο ο γιατρος αν δεν σας πιανει? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν βλέπεις καμία διαφορά ούτε στη διάθεση ούτε στο άγχος; Στους δύο μήνες λογικά πρέπει να υπάρχει κάποια βελτίωση αλλιώς ναι χρειάζεται συζήτηση με τον γιατρό σου.
    συμφωνω, να δοκιμασεις αλλο αντικαταθλιπτικο........

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Σονια είσαι ομοιοπαθουσα?
    Είχα περάσει τρομερά δύσκολα με πανικούς και αγχώδη διαταραχή πριν πολλά χρόνια. Τότε βέβαια δεν ήξερα τι είναι αλλιώς θα είχα πάει τρέχοντας σε κάποιον ψυχολόγο. Ο ένας γιατρός με έτρεχε σε εξετάσεις μέχρι που με έστελνε σε άλλη ειδικότητα για άλλες εξετάσεις και φτου κι απ' την αρχή αντί να καταλάβουν ότι είναι ψυχοσωματικά. Τελικά αγανάκτησα και είπα ότι είναι να 'ρθει θε να 'ρθει αλλιώς θα προσπεράσει. Έκοψα τους γιατρούς, μέρα με τη μέρα ανακάλυπτα όλο και περισσότερο τι πρέπει να κάνω από μόνη μου. Είναι μεγάλη ιστορία, αλλά ναι, όσο συμμάζευα τα μυαλά μου και πήγαινα κόντρα και στα συμπτώματα που θέλαν να με ρίξουν κάτω, τόσο καλύτερα γινόμουν μέχρι που περάσαν όλα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    . Έκοψα τους γιατρούς, μέρα με τη μέρα ανακάλυπτα όλο και περισσότερο τι πρέπει να κάνω από μόνη μου. Είναι μεγάλη ιστορία, αλλά ναι, όσο συμμάζευα τα μυαλά μου και πήγαινα κόντρα και στα συμπτώματα που θέλαν να με ρίξουν κάτω, τόσο καλύτερα γινόμουν μέχρι που περάσαν όλα.

    κι εγω τα ιδια Sonia , ειδα αναπαντεχα βελτιωση στην αγχωδη κτθλψη μου απο τον 9/2021 , χωρις προφανη λογο ( στοχω ξαναγραψει αυτο, το θυμαμαι ) , ουτε εκανα καποια προσπαθεια ( εξοδους , κοινωνικοποιηση ) , θυμηθηκα τα λογια ενος γιατρου ' καμμια φορα πρεπει να κανει τον κυκλο της ' , κι οντως ............εχω κτθλψη ακομη φυσικα , αλλα οχι στην ιδια ενταση , ειναι πιο διαχειρισημη πλεον.......και δεν εχει πλεον τα ups και downs , ειμαι πολυ καιρο καλυτερα για να το θεωρησω ενα απλο up ...... ημουν σταθερα down για καμμια 12αρια χρονια ....

    ισως εμαθα να ζω με αυτην ..........οσο αντιδρας σε αυτην την τρομερη ασθενεια , τοσο το χειροτερο ............το συμπερασμα μου

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι η κατάθλιψη, ειδικά η πιο βαριά, είναι πιο πολύπλοκη κατάσταση, ωστόσο αν έχω καταλάβει καλά από αυτά που γράφεις εδώ, εσένα δεν εκδηλώνεται τόσο πολύ με αγχωτικά στοιχεία όσο με άσχημη διάθεση και ραθυμία ή κάτι;

    Νομίζω ότι αυτά που ξεκινάνε με έντονα ψυχοσωματικά, πανικούς κτλ το βασικότερο είναι να καταλάβει κανείς ότι δεν σε σκοτώνουν και να μην τα αφήσει να μεγεθυνθούν και στο μυαλό του και (συνεπώς) ακόμα χειρότερα σωματικά. Ακόμα κι αν δεν πιστεύεις εκείνη τη στιγμή ότι ξεπερνιούνται, να πεις θα μάθω να ζω με αυτά και δεν θα ασχολούμαι μόνο με αυτά. Θα συνεχίσω την καθημερινότητά μου όσο δύσκολο κι αν μου φαίνεται. Και συνήθως μετά από καιρό συνειδητοποιείς ότι έφυγαν όλα ή έστω μειωθήκαν κατά πολύ.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 16-02-2024, 07:41
  2. Πότε αρχίζει να πιάνει το αντικαταθλιπτικο?
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 03-03-2022, 05:31
  3. Αλλαγή ονόματος πόσες μέρες επιτέλους....
    By ntinti in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 11-02-2020, 13:16
  4. ποσες ακομα μερες ζωης ,θα ηττηθω απο την βουλιμια?
    By emirianna_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 31-05-2014, 00:51
  5. Πόσες μέρες θα αντέχατε...
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-10-2010, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •