Νέοι φίλοι - Γίνεται;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    11

    Νέοι φίλοι - Γίνεται;

    Πόσο εύκολο είναι να κάνεις νέους φίλους στα 30 σου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Από προσωπική εμπειρία τις περισσοτερες μου φιλες τις οποιες διατηρώ μέχρι σημερα τις απεκτησα μετα τα 30

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    11
    Απλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Και ειδικά τώρα που έχω αναγκαστεί να φύγω από τη πόλη μου και να βρεθώ σε ενα νέο περιβάλλον.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Και εγώ το βρίσκω δύσκολο για μένα προσωπικά που είμαι πιο συνεσταλμένος αν δεν μιλήσεις, δεν επικοινωνήσεις με τον άλλον δύσκολα να βρεις, να κάνεις καινούργιους φίλους, γι'αυτό και εγώ πηγαίνω μόνος για καφέ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    11
    Ακριβώς επειδή και εγώ είμαι συνεσταλμένη μου φαίνεται παρά πολύ δύσκολο. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου , σπάνια να έκανα εγώ το πρώτο βήμα να πλησιάσω κάποιον. Περίμενα να με προσεγγίσουν , να μου προτείνουν κάτι. Θαυμάζω τους ανθρώπους που μπορούν να πάνε για ένα καφέ, μια βόλτα μόνοι τους, αλλά ούτε αυτό μπορώ να το κάνω. Νομίζω ντρέπομαι, δεν ξέρω. :(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,452
    δε υπαρχει πια η φιλια τουλάχιστον οπως καποτε ηταν κι η αξία αυτης ειχε δύναμη στις καρδιες του κοσμου σπανιο αυτο πολυ που αν το βρεις πρεπει να το διαφυλάξεις σωστα κι με φιλοτιμία .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αν εισαι κοινωνικος , πανευκολο...........παντα υπαρχουν σωστοι φιλοι ..........τωρα μαλιστα εχεις και την ωριμοτητα να τους επιλεξεις , που στα 20s δεν εχεις ......τους καλυτερους μου φιλους τους εκανα στα 30s ........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Εξαρτάται πόσο κοινωνικός/η είσαι.
    Εξαρτάται πόσο κανείς τα άτομα να σε συμπαθούν και πόσο εύκολα εσύ συμπαθείς κάποιο άτομο.
    Εξαρτάται από το αν συναναστρέφεσαι με πολλά άτομα και από πολλά άλλα ακόμη πράγματα.
    Και βέβαια μπορείς να κάνεις φιλίες στα τριάντα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    11
    Καλημέρα και ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε για να απαντήσετε.
    Εγώ σαν άνθρωπος είμαι πολύ ντροπαλή. Έχω ελάχιστους φίλους. Και τους περισσότερους τους γνώρισα μέσα από τη σχέση μου.
    Αυτή τη περίοδο της ζωής μου έχω αναγκαστεί να φύγω από την πόλη στην οποία ζούσα για ένα χρονικό διάστημα εξαιτίας της δουλειάς μου.
    Από τη δουλειά έχω γνωρίσει κάποια άτομα κοντα στην ηλικία μου, λέμε τα τυπικά στη δουλειά, κάνουμε λίγη πλάκα αλλά μέχρι εκεί. Τίποτα παραπάνω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Είναι δύσκολο και απ' οσο βλέπω γύρω μου γίνεται ακομα πιο δύσκολο οσο μεγαλώνεις. Κατι αλλο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις ενδιαφέροντα, γιατι εφοσον είσαι εσωστρεφής δεν μου αρέσει να πιέσεις τον εαυτό σου να γίνει πιο κοινωνικός. Δηλαδη υπάρχει καπως μέσα μας η ιδέα οτι το σωστό είναι να εχεις πολλούς φίλους, να βγαίνεις, παρέες κλπ ενω δεν υπάρχει σωστό και λάθος σ αυτο. Καπως να αποδεχτείς τον χαρακτήρα σου δηλαδη εννοώ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν εχει σημασια η ηλικια, αλλα οι κοινωνικες δεξιοτητες, η διαθεση να κανεις φιλους, κλπ.
    αν εισαι συνεσταλμενη, ησουν και στα 20. δεν εγινες τωρα.
    το λες και η ιδια οτι και τους παλιους φιλους μεσω σχεσης τους γνωρισες, οχι μονη σου.
    αν περιμενεις οι αλλοι να σου μιλησουν, επεδιωξε μια κοινωνικη δραστηριοποιηση με ενδιαφεροντα εκτος σπιτιου, ωστε να κανεις γνωριμιες τουλαχιστον.
    με τις γνωριμιες, θα προκυψει και καμια φιλια αν ταιριαξετε.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    11
    kerasi, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν υπάρχει σωστό ή λάθος. Απλά υπάρχουν φορές που θα ήθελα να είμαι πιο κοινωνική. Η μάλλον για να το πω πιο σωστά θα ήθελα να είμαι αρεστή στους άλλους και να θέλουν να κάνουν παρέα μαζί μου. Για παράδειγμα , (με πολύ ντροπή ) πρότεινα στη δουλειά ότι θα μπορούσαμε να κανονίσουμε έναν καφέ ή κάτι άλλο. Δεν πήρα αρνητική απάντηση, αλλά δεν κανονίσαμε. Εννοείται πως δεν πρόκειται να πάρω ξανά την πρωτοβουλία να προτείνω κάτι. Γιατί μόνο αρνητικές σκέψεις μου γεννήθηκαν. Ότι δηλαδή εγώ φταίω , ή ότι κάνω κάτι λάθος ή ότι δεν είμαι αρκετά συμπαθής και άλλες παρόμοιες σκέψεις.
    Η συμβουλή σου για τα ενδιαφέροντα είναι πολύ σωστή και το προσπάθησα. Ασχολήθηκα πιο ενεργά με τη δουλειά μου, διάβασα βιβλία , πήγα θέατρο. Αλλά και πάλι υπάρχουν στιγμές ( και μάλιστα πολλές) που αυτό που έχουμε πραγματικά ανάγκη είναι να βρεθούμε με ένα φίλο και να πούμε 5 χαζομάρες.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    11
    Remedy, θεωρώ πως όταν είσαι μικρός στα 20 - 25 βγαίνεις περισσότερο και είναι πιο εύκολο να γνωρίσεις κόσμο.
    Σχετικά με μένα , ναι από πάντα ήμουν συνεσταλμένη. Έχω 1 - 2 φίλους που τους έχω από τα παιδικά μου χρόνια. Έχουν λιγοστέψει οι επαφές μας λόγο εργασίας και συνθηκών αλλά κρατάμε επαφή. Η σχέση μου με βοήθησε σίγουρα στο να γνωρίσω κόσμο και να αναπτύξω κάποιες επαφές. Χωρίς όμως να σημαίνει ότι ταιριάζεις με όλους. Αυτό που με βασανίζει , όπως είπα και παραπάνω είναι ότι σκέφτομαι ότι φταίω εγώ που δεν έχω φίλους. Ότι κάνω κάτι λάθος, ότι δεν είμαι συμπαθής.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nan_55 View Post
    kerasi, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν υπάρχει σωστό ή λάθος. Απλά υπάρχουν φορές που θα ήθελα να είμαι πιο κοινωνική. Η μάλλον για να το πω πιο σωστά θα ήθελα να είμαι αρεστή στους άλλους και να θέλουν να κάνουν παρέα μαζί μου. Για παράδειγμα , (με πολύ ντροπή ) πρότεινα στη δουλειά ότι θα μπορούσαμε να κανονίσουμε έναν καφέ ή κάτι άλλο. Δεν πήρα αρνητική απάντηση, αλλά δεν κανονίσαμε. Εννοείται πως δεν πρόκειται να πάρω ξανά την πρωτοβουλία να προτείνω κάτι. Γιατί μόνο αρνητικές σκέψεις μου γεννήθηκαν. Ότι δηλαδή εγώ φταίω , ή ότι κάνω κάτι λάθος ή ότι δεν είμαι αρκετά συμπαθής και άλλες παρόμοιες σκέψεις.
    Η συμβουλή σου για τα ενδιαφέροντα είναι πολύ σωστή και το προσπάθησα. Ασχολήθηκα πιο ενεργά με τη δουλειά μου, διάβασα βιβλία , πήγα θέατρο. Αλλά και πάλι υπάρχουν στιγμές ( και μάλιστα πολλές) που αυτό που έχουμε πραγματικά ανάγκη είναι να βρεθούμε με ένα φίλο και να πούμε 5 χαζομάρες.
    τα βιβλια και το θεατρο, δεν ειναι δραστηριοτητες για κοινωνικοποιηση. εκτος αν στο θεατρο δεν πας μονη, αλλα προτεινεις σε καποιον και πατε μαζι...
    μιλαμε για δραστηριοτητες ΜΕ ΚΟΣΜΟ.
    πχ, χορος, εθελοντισμος, φιλοζωικη, να μαθεις μια ξενη γλωσσα, μαγειρικη, κλπ κλπ
    εκει που προτεινες καφε γενικα και αοριστα, σου απαντησαν γενικα και αοριστα και τελικα δεν πηγατε, επρεπε να γινεις συγκεκριμενη. να το παρεις πανω σου.
    να πεις "παμε σημερα μετα την δουλεια στο ταδε καφε;" κι αυτο να το πεις ειτε μπροστα στην παρεα που θελεις, ειτε να το πεις σε καποιον που συμπαθεις για παρεα, κι αν δεχτει να τον ρωτησεις αν συμφωνει να καλεσετε κι αλλους.
    εσυ πεταξες μια σποντα και την αφησες στην τυχη της.
    εσυ καιγεσαι, ΕΣΥ επρεπε να το παρεις πανω σου. αν εκεινοι εχουν παρεες, δεν καιγονται τοσο για τον καφε, αν αποδεχτουν ομως, μπορει να τους αρεσει η παρεα και να το επαναλαβετε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nan_55 View Post
    Remedy, θεωρώ πως όταν είσαι μικρός στα 20 - 25 βγαίνεις περισσότερο και είναι πιο εύκολο να γνωρίσεις κόσμο.
    Σχετικά με μένα , ναι από πάντα ήμουν συνεσταλμένη. Έχω 1 - 2 φίλους που τους έχω από τα παιδικά μου χρόνια. Έχουν λιγοστέψει οι επαφές μας λόγο εργασίας και συνθηκών αλλά κρατάμε επαφή. Η σχέση μου με βοήθησε σίγουρα στο να γνωρίσω κόσμο και να αναπτύξω κάποιες επαφές. Χωρίς όμως να σημαίνει ότι ταιριάζεις με όλους. Αυτό που με βασανίζει , όπως είπα και παραπάνω είναι ότι σκέφτομαι ότι φταίω εγώ που δεν έχω φίλους. Ότι κάνω κάτι λάθος, ότι δεν είμαι συμπαθής.
    μιλας για φιλους, ή για "φιλους", δηλαδη γνωστους στην ουσια, που ειναι ανθρωποι που κανετε παρεα για να βγαινετε;;;
    γιατι αν μιλας για φιλους πραγματικους, 1-2 δεν ειναι καθολου λιγοι. πολλοι κοινωνικοι ανθρωποι, δεν εχουν παραπανω. ποσους θελεις;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νέοι-ανεργια
    By maria4 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 16
    Last Post: 15-03-2018, 02:25
  2. ΝΕΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 04-03-2011, 20:36
  3. Νέο ξεκίνημα -- νέοι αγώνες!!!!!
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 180
    Last Post: 13-11-2010, 22:28
  4. ΝΕΟΙ ΣΤΟΧΟΙ!!!
    By mtsek85 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 09-05-2009, 20:28
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 16:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •