Νέοι φίλοι - Γίνεται; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα βιβλια και το θεατρο, δεν ειναι δραστηριοτητες για κοινωνικοποιηση. εκτος αν στο θεατρο δεν πας μονη, αλλα προτεινεις σε καποιον και πατε μαζι...
    μιλαμε για δραστηριοτητες ΜΕ ΚΟΣΜΟ.
    πχ, χορος, εθελοντισμος, φιλοζωικη, να μαθεις μια ξενη γλωσσα, μαγειρικη, κλπ κλπ
    εκει που προτεινες καφε γενικα και αοριστα, σου απαντησαν γενικα και αοριστα και τελικα δεν πηγατε, επρεπε να γινεις συγκεκριμενη. να το παρεις πανω σου.
    να πεις "παμε σημερα μετα την δουλεια στο ταδε καφε;" κι αυτο να το πεις ειτε μπροστα στην παρεα που θελεις, ειτε να το πεις σε καποιον που συμπαθεις για παρεα, κι αν δεχτει να τον ρωτησεις αν συμφωνει να καλεσετε κι αλλους.
    εσυ πεταξες μια σποντα και την αφησες στην τυχη της.
    εσυ καιγεσαι, ΕΣΥ επρεπε να το παρεις πανω σου. αν εκεινοι εχουν παρεες, δεν καιγονται τοσο για τον καφε, αν αποδεχτουν ομως, μπορει να τους αρεσει η παρεα και να το επαναλαβετε.
    Καλημέρα. Εννοούσα ότι προσπάθησα να ασχοληθώ με τα δικά μου ενδιαφέροντα για καλύψω την απουσία των φίλων. Όπως λες πέταξα μια σπόντα για να δω αν θα έχει ανταπόκριση. Εξήγησα και παραπάνω ότι μου είναι αρκετά δύσκολο να προτείνω εγώ πράγματα από συστολή και από ντροπή. Το έκανα με μεγάλη δυσκολία. Έτσι ήμουν πάντα. Αυτός είναι ο χαρακτήρας μου. Δυστυχώς...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μιλας για φιλους, ή για "φιλους", δηλαδη γνωστους στην ουσια, που ειναι ανθρωποι που κανετε παρεα για να βγαινετε;;;
    γιατι αν μιλας για φιλους πραγματικους, 1-2 δεν ειναι καθολου λιγοι. πολλοι κοινωνικοι ανθρωποι, δεν εχουν παραπανω. ποσους θελεις;
    Μιλάω για αληθινούς φίλους με τους οποιους εχω μοιραστεί πραγματα. Μιλάμε στο τηλέφωνο, κρατάμε επαφές αλλά πλέον λόγω καταστάσεων βρισκόμαστε μόνο Χριστούγεννα και Πάσχα.
    Last edited by nan_55; 08-12-2022 at 15:31.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    32
    αν θέλεις μπορούμε να μιλήσουμε είμαι και εγώ εσωστρεφης και δεν έχω φίλους αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και δύσκολα ανοιγομαι.αλλωστε μια σωστή φιλιά μπορεί να δημιουργηθεί και μετά τα 30.

  4. #19
    Honorata
    Guest
    νομίζω πως σε όλες τις φάσεις της ζωής σου μπορείς να κάνεις φίλους από τη στιγμή που συναναστρέφεσαι με ανθρώπους.. καλύτερα να ξεκινήσεις κάνοντας γνωστούς και παρέες μέσα από δραστηριότητες και αν θες πραγματικούς φιλους να δεις κατά πόσο μπορείς να εμπιστευτείς κάποια άτομα από αυτά που κάνεις παρεα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by nan_55 View Post
    Καλημέρα. Εννοούσα ότι προσπάθησα να ασχοληθώ με τα δικά μου ενδιαφέροντα για καλύψω την απουσία των φίλων. Όπως λες πέταξα μια σπόντα για να δω αν θα έχει ανταπόκριση. Εξήγησα και παραπάνω ότι μου είναι αρκετά δύσκολο να προτείνω εγώ πράγματα από συστολή και από ντροπή. Το έκανα με μεγάλη δυσκολία. Έτσι ήμουν πάντα. Αυτός είναι ο χαρακτήρας μου. Δυστυχώς...
    εγω ομως εννοουσα να ασχοληθεις με δραστηριοτητες που σε φερνουν σε επαφη με κοσμο και οχι μοναχικες ασχολιες.. μιας και εισαι τοσο συνεσταλμενη, θα εχεις ετσι περισσοτερες ευκαιριες να κοινωνικοποιηθεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by nan_55 View Post
    Πόσο εύκολο είναι να κάνεις νέους φίλους στα 30 σου;
    Είναι θέμα χαρακτήρα. Για μερικούς είναι απλό όπως ένα κλικ με τα δάκτυλα, για άλλους αδύνατο. Οι πιο μοναχικοί δεν πονοκεφαλιάζουν πάντως με τέτοια.

    Εσύ σε ποια κατηγορία βρίσκεσαι; Σου λείπει η συντροφιά ή είσαι μοναχικό άτομο και ρωτάς από περιέργεια;

  7. #22
    Honorata
    Guest
    Συμφωνώ μαζί σου...

    και για άλλους είναι εύκολο να μιλάνε και να κάνουν γνωριμίες αλλα δύσκολο να κάνουν γνωστούς....
    Η αλήθεια είναι πως όταν ένα άτομο δεν έχει μάθει να αναπτύσσει τις κοινωνικές του δεξιότητες από νωρίς στη ζωή του μετά είναι πιο δύσκολο μεγαλώνοντας. Όμως το πρώτο βήμα για την κοινωνικοποίηση είναι να σπάσει ο κύκλος της ντροπης και του φόβου....αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Είναι θέμα χαρακτήρα. Για μερικούς είναι απλό όπως ένα κλικ με τα δάκτυλα, για άλλους αδύνατο. Οι πιο μοναχικοί δεν πονοκεφαλιάζουν πάντως με τέτοια.

    Εσύ σε ποια κατηγορία βρίσκεσαι; Σου λείπει η συντροφιά ή είσαι μοναχικό άτομο και ρωτάς από περιέργεια;

  8. #23
    Quote Originally Posted by nan_55 View Post
    Πόσο εύκολο είναι να κάνεις νέους φίλους στα 30 σου;
    Είναι λίγο προσωπικό αυτό το ερώτημα και σύνθετο. Γενικά θεωρώ μπορείς να κάνεις φίλους σε οποιαδήποτε ηλικία. Γενικά και θεωρητικά... τώρα πιο ειδικά και πρακτικά... υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν τον ρόλο τους.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    11
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Για να γίνω και λίγο πιο συγκεκριμένη, η δουλειά μου με αναγκάζει να αλλάζω συχνά πόλη για μεγάλο χρονικά διάστημα. Αυτό σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα μου με δυσκολεύει στο να προσεγγίσω τους ανθρώπους , και να δημιουργήσω φιλίες ή να κάνω γνωριμίες. Κάθε χρόνο πρέπει να αλλάξω περιβάλλον και να μάθω να ζω σε αυτό. Κάνω μια δουλειά που μου αρέσει πολύ βέβαια και αυτός είναι και ο λόγος που βάζω τον εαυτό μου σε αυτή τη διαδικασία. Γνωρίζω βέβαια κόσμο στα πλαίσια της δουλειάς αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχουν μέρες που μπορεί να μη βγω από το σπίτι αν δεν δουλεύω. Και νιώθω όλο αυτό να με πνίγει. Και αυτό που αναρωτιέμαι είναι , για μένα που αναγκάζομαι να το κάνω αυτό κάθε χρόνο , και σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα μου , και την ηλικία μου ( γιατί αλλιώς βγαίνεις στα 15 αλλιώς στα 20 αλλιώς στα 30 και ......) πόσο εύκολο είναι να κάνω γνωριμίες που μπορούν να εξελιχθούν και σε φιλίες.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Είναι θέμα χαρακτήρα. Για μερικούς είναι απλό όπως ένα κλικ με τα δάκτυλα, για άλλους αδύνατο. Οι πιο μοναχικοί δεν πονοκεφαλιάζουν πάντως με τέτοια.

    Εσύ σε ποια κατηγορία βρίσκεσαι; Σου λείπει η συντροφιά ή είσαι μοναχικό άτομο και ρωτάς από περιέργεια;
    Νιώθω απλά μόνη.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by nan_55 View Post
    Νιώθω απλά μόνη.
    σε καταλαβαίνω και εγώ το ίδιο νιώθω.αν θέλεις στείλε μου στο [email protected] θα σε βοηθήσει να μιλήσεις με κάποιον.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Νέοι-ανεργια
    By maria4 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 16
    Last Post: 15-03-2018, 01:25
  2. ΝΕΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 04-03-2011, 19:36
  3. Νέο ξεκίνημα -- νέοι αγώνες!!!!!
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 180
    Last Post: 13-11-2010, 21:28
  4. ΝΕΟΙ ΣΤΟΧΟΙ!!!
    By mtsek85 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 09-05-2009, 19:28
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 15:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •