κακοί λογισμοί μονίμως...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1

    κακοί λογισμοί μονίμως...

    Καλησπέρα!!!
    προφανώς για να είμαι σ αυτό το φόρουμ...θετικούς λογισμούς δν κάνω αλλά ρε παιδιά εκεί που λέω το ελέγχω οκ...εκεί το χάνω πάλι!!
    όσοι θυμάστε ΄εχω αρρωστοφοβία , έχω κ διεγνωσμένη αγχώδη διαταρραχή!
    το θέμα είναι το εξής: η λογική μου ακολουθεί όλους τους κανόνες κ ερμηνεύει πολύ ρεαλιστικά κ λογικά όσα μου συμβαίνουν ...ο φόβος μου όμως....
    πχ πήγα χτες μια τρίτη κ ελπίζω τελευταία φορά στον χειροπρακτικό μου ο οποίος με "μάλωσε" διότι αφενός έχω τέρμα κακή στάση σώματος κ αυτά εύκολα δν θα περάσουν και αφετέρου είμαι τόσο σφιγμένη μέρα νύχτα που προφανώς κ θα έχω μυοσκελετικούς πόνους!
    δείτε τώρα!
    πονάω στην πλάτη :καρκίνος στου πνεύμονες η στην σπονδυλική μου στήλη
    έχω 10 μέρες συνάχι (που μάλλον έγινε ιγμορίτιδα κ θέλω ν αποφύγω την αντιβίση κ δν παω ωρλ) άρα έχω κυστική ίνωση(χτες το βραδυ μ έπιασε ενας σπαστικός βήχας ασταμάτητος, απ το λαιμό όμως κ όχι απ το θώρακα)
    ο άντρας μου πέταξε το οξύμετρο γιατι μετρούσα το οξυγόνο μου 20 φορές τη μέρα
    πονάει το κεφάλι μου κάποιες μέρες (οκ είναι μαλλον απ το συνάχι) σιγουρα εινια ανεύρυσμα η καρκίνος στο κεφάλι η ΣΚΠ
    έχω υπνηλία (ο καιρός είναι ταμαμ για τετοια αίσθηση συν οτι δν κοιμάμαι τα βράδια καλα) ε σιγουρα έχω καποιο νευρολογικό στην καλύτερη!!!
    δεν ξέρω πως γίνεται να μην ειναι η πρωτη μου σκέψη ο θάνατος...
    έχω κάνει άπειρες συνεδρίες για να το λύσω...έχω και πνευματικό ...
    ενω λοιπον η λογική μου λεει κοίτα.....όλα έχουν εξήγηση....ε έρχεται το σύμπτωμα ή ο πόνος και όλα οδηγούν στο τέλος της ζωής μου και μάλιστα με βασανιστικό τρόπο...
    τελικά πως νικάς το φόβο του θανάτου;;;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Νομιζω αγαπητη φοβισμένη ότι μολονοτι συνειδητοποιείς την υπερβολή σου δεν μπορείς να το μαζεψεις. Ομοιοπαθούσαενίοτε. Πόσες απειρες συνεδρίες εχεις κάνει? Θέλει πολυ δουλιτσα το θεματακι γιατι για θεματακι προκειται όσο και να ταλαιπωρεισαι. Και φανταζομαι ότι δεν το κουβαλάς πάντα. Σωστά? Και γω εχω φοβια με τξς αθενειες αλλά καταφερνω με κακλο τροπο να τις κουμανταρω με αρνηση συγκεκριμλενα. Μια μονο φοβια ασθενειας εχω που δεν την κουμανταρω τη φοβία της αγχωδους κατςθλιψης που αν δεν εκανα ψυχοθεραπεια θα είχα καθε χρονο. Τωρα βεβαια ειμαι σε υποτροπή μετά απο 6 χρονια. Γιατι απλά δεν μαζευτηκα οταν αρχισαν οι κρισεις αγχους υγειας μετά τον covid. Για αυτο μαζεψε το οσο ειναι καιρος και συνεχισε την ψυχοθεραπεια σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Πόσο σε καταλαβαίνω έχω τα ίδια θέματα ενώ σκέφτομαι σωστά σαν κάτι να με πηγαίνει στο άκρως αντίθετο κ αρχίζει η κρίση...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    δεν φταις εσύ. φταίει το άγχος που έχεις. εγώ αυτό που θα έκανα είναι να βάλω υπενθύμιση στο κινητό να κάνω τις ασκήσεις που λέει ο γιατρός σου ότι δεν κάνεις. πριν προλάβει να έρθει το άγχος.

  5. #5
    Αν θες μπορείς να με βρεις να μιλούσαμε στο Facebook

  6. #6
    δεν εχω σοσιαλ ! μπορουμε να τα λεμε κ απο δω !!! ναι δεν ειμαι παντα ετσι! το ξερω οτι εινια θεματακι....ξερω τι πρεπει να κανω ...αλλααααα δν ειναι παντοτε εφικτο....διογκωνονται οι αρνητικες σκεψεις στον εγκεφαλο μου κ απο μια ιωση καταληγω να ειμια κοντα σε οξθυ εμφραγμα....

  7. #7
    πχ τωρα εγω εναν ξεροβηχα κ ενω η λογικη λεει οκ ειμαι σε ιωση!! η καρδια σκεφτεται ..αν καταρρευσουν οι πνευμονες μου;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    πχ τωρα εγω εναν ξεροβηχα κ ενω η λογικη λεει οκ ειμαι σε ιωση!! η καρδια σκεφτεται ..αν καταρρευσουν οι πνευμονες μου;
    Βοηθαει και λίγο το χιουμορ σε τετοιες κρισεις αγχους. Ελπιζω ο αντρουλης να σε επαναφέρει οσο μπορει στην πραγματικότητα. Σε νιωθω πάντως. Καμια βαλεριανα παιρνεις? Ισως σε βοηθησει.

  9. #9
    ναι ευτυχως εχω μπολικο χιουμορ...παλι καλα αλλιως..... απλως ρε παιδι μου πως θα μαθει το μυαλο μου να λειτουργει αναποδα;;;;;;
    παιρνω που να μην επαιρνα.....ηρεμει τους παλμους μου ..αυτο κατα τ αλλα αν ειναι να κανω την αρνητικη σκεψη ...μια χαρα εχω χωρο....
    πχ τωρα αυτη τη στιγμη που γραφω εχω εδω κ μιση ωρα εναν οξυ πονο σαν σουβλια στο δεξι στηθος μεσα βαθια
    δοξα τω θεω που ειναι δεξια.....αλλιως οκ...εμφραγμα κλπκλπ κλπ
    και παλι ομως αν ειναι ;;; κ χτυπαει πρωτα εκει;;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Γιατί φοβάσαι τον θάνατό?

  11. #11
    ελα ντε... θα σου πω ...φοβαμαι τι θα απογινει το παιδακι μου, ο αντρας μου , εγω που δν θα εχω προλαβει να ζησω πραγματα , η μανουλα μου , ο μπαμπας μου ποσο θα κλαψουν.....ολα αυτα βεβαια αν πεθανω τωρα πχ μεσα στον υπνο μου σ αυτη την ηλικια..
    επισης φοβαμαι μηπως δν ειμαι ετοιμη ακομη ψυχικα και πνευματικα κατα θεον εννοω για να φυγω αποτομα τωρα...
    η αν πεθανω απο καρκινο ποσο θα υποφεωρ κ θα ποναω..και ναι η πιστη μου λεει τα αντιθετα ...οταν ειμαι "νηφαλια" τ αναγνωριζω ολα αυτα...αλλα δν ειμαι παντοτε!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    ελα ντε... θα σου πω ...φοβαμαι τι θα απογινει το παιδακι μου, ο αντρας μου , εγω που δν θα εχω προλαβει να ζησω πραγματα , η μανουλα μου , ο μπαμπας μου ποσο θα κλαψουν.....ολα αυτα βεβαια αν πεθανω τωρα πχ μεσα στον υπνο μου σ αυτη την ηλικια..
    επισης φοβαμαι μηπως δν ειμαι ετοιμη ακομη ψυχικα και πνευματικα κατα θεον εννοω για να φυγω αποτομα τωρα...
    η αν πεθανω απο καρκινο ποσο θα υποφεωρ κ θα ποναω..και ναι η πιστη μου λεει τα αντιθετα ...οταν ειμαι "νηφαλια" τ αναγνωριζω ολα αυτα...αλλα δν ειμαι παντοτε!!
    Εγώ κράτησα το "εγώ που δεν έχω προλάβει να ζήσω".. πάρτο και ξαναδές τη ζωή από την αρχή..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    ελα ντε... θα σου πω ...φοβαμαι τι θα απογινει το παιδακι μου, ο αντρας μου , εγω που δν θα εχω προλαβει να ζησω πραγματα , η μανουλα μου , ο μπαμπας μου ποσο θα κλαψουν.....ολα αυτα βεβαια αν πεθανω τωρα πχ μεσα στον υπνο μου σ αυτη την ηλικια..
    επισης φοβαμαι μηπως δν ειμαι ετοιμη ακομη ψυχικα και πνευματικα κατα θεον εννοω για να φυγω αποτομα τωρα...
    η αν πεθανω απο καρκινο ποσο θα υποφεωρ κ θα ποναω..και ναι η πιστη μου λεει τα αντιθετα ...οταν ειμαι "νηφαλια" τ αναγνωριζω ολα αυτα...αλλα δν ειμαι παντοτε!!
    Να σου πω εγω τι θα απογίνουν για να σου φύγει ο φόβος.

    Θα συνεχίσουν την ζωη τους χωρίς εσένα. Απλο δεν είναι?

    Τωρα ο τρόπος που θα πεθάνεις είναι άτοπο να το σκέφτεσαι, πχ γιατί δεν σκέφτεσαι οτι αν βγεις εξω θα πέσει ενα πιάνο πάνω σου?

    Διότι ειναι εφικτό αλλα όχι πιθανον όπως και οι φόβιες σου.

    Αν συμβεί, συνέβη και συ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα να το αλλάξεις αυτό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    φοβαμαι μηπως δν ειμαι ετοιμη ακομη ψυχικα και πνευματικα κατα θεον εννοω !!
    Ε τώρα αυτό καλύτερα να μην το σχολιάσω.
    Μην σε απασχολεί ο Θεός πάντως.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Σήμερα και ειδικά τώρα το βραδάκι με έπιασε κ μένα ένα χάλια αίσθημα κ αυτό το πράγμα που στιγμιαία το νιωθω να ανεβαίνει κ να με πνιγεί πράγμα που με τρομάζει απίστευτα. Ακούγονται θόρυβοι από το έντερο κ έκανα κ μια έκτακτη καθώς καθόμουν στραβά κ κατευθείαν ένιωσα ο αέρας να θέλει να βγει. Γτ με ταλαιπωρεί τόσο, δε νιωθω αγχωμένη αλλά γενικά τα πρωινά ξυπνάω κ σκέφτομαι διαφορά αλλά πολύ ήπια και πολύ στο φεύγα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. οι ανθρωποι ειναι κακοι ?
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 09-03-2023, 23:51
  2. δαιμονικοι λογισμοι(σκεψεις) και αγχος.
    By kostis93 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-07-2019, 03:21
  3. Κακοί και καλύτεροι εκπεδευτικοί ..
    By turtle in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 20-05-2018, 03:02
  4. Νιώθω μονίμως δυστυχισμένος! ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By Nickkk1994 in forum Κακοποίηση
    Replies: 14
    Last Post: 26-05-2016, 21:51
  5. γιατι μπλοκαριστηκε μονιμως το ' τι σκεφτεστε ' ?
    By Macgyver in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 18
    Last Post: 16-01-2015, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •