Ψυχωτικη καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Panos_019
    Guest

    Ψυχωτικη καταθλιψη

    Πάσχω από καταθλιψη μετά το επεισόδιο που έφυγε ενάμιση χρόνο τώρα και αισθάνομαι πάρα πολύ χάλια.Τα ψυχοσωματικα έχουν πάρει φωτιά και δεν μπορώ να λειτουργησω με ευκολία μέσα στη μέρα μου.Υπαρχει κάποιος που το ξεπερασε;Κοντεύω να τρελαθώ κάθε μέρα χειροτερεύω και παίρνω 8 φάρμακα και προσπαθώ όσο μπορώ να βγαίνω να γυμνάζομαι αλλά τίποτα.Υπαρχει καταθλιψη που δεν θεραπεύεται η ναμην ελέγχεται τελοςπαντων;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Ίσως αυτό που βιώνεις ως κατάθλιψη να είναι ένας συνδυασμός του συναισθήματος και των παρενεργειών των φαρμάκων. Οκτώ φάρμακα για κατάθλιψη μου φαίνονται υπερβολικά. Ένα δύο παίρνουμε και τα αντέχουμε με το ζόρι γιατί το ένα μπορεί να προκαλεί υπνηλία και ζαλάδα το άλλο αργή σκέψη και έλλειψη στύσης και οργασμού και πάει λέγοντας. Δεν σου λέω να τα κόψεις από μόνος σου απλά κάποια από τα σωματικά σου συμπτώματα μπορεί να μην οφείλονται σε αθεράπευτη κατάθλιψη, αυτό λέω μόνο. Έχουν γράψει κάποια μέλη του φόρουμ ότι δεν τους έπιαναν τα αντικαταθλιπτικά και έψαχναν εναλλακτικές λύσεις αλλά αν και έχω δοκιμάσει και ο ίδιος διάφορα και συνεχίζω κάποια εξ αυτών, εγώ χωρίς αντικαταθλιπτικά δεν είμαι ο άνθρωπος που θέλω να είμαι, απλά ταλαιπωρουμαι και εγώ και ταλαιπωρω και τους γύρω μου. Συνεχίζω την άσκηση και συμπληρώματα διατροφής. Το ζητούμενο για μένα είναι η ρύθμιση, τώρα το να ξεπεράσω κάτι που δημιουργήθηκε τόσα χρόνια πριν και που κατά τη γνώμη μου έχει πια ή είχε εξ αρχής γιατί θυμάμαι πώς ήμουν από το δημοτικό βιολογική υφή, δεν το θεωρώ εφικτό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ρε συ Πάνο να σου πω ένα μυστικό αν εβγαινεσ να περπατήσεις κ πηγαίνεσ να κάνεις λίγα βάρη δε θα ειχεσ ανάγκη κανέναν θα βασιζοσουν στον εαυτό σου κ θα πήγαιναν όλα καλά με την πάθηση

  4. #4
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε συ Πάνο να σου πω ένα μυστικό αν εβγαινεσ να περπατήσεις κ πηγαίνεσ να κάνεις λίγα βάρη δε θα ειχεσ ανάγκη κανέναν θα βασιζοσουν στον εαυτό σου κ θα πήγαιναν όλα καλά με την πάθηση
    Ελισ ξεκίνησα σήμερα και νιώθω λίγο καλύτερα το κάνω μπας και στρώσει και ο εγκεφαλος και ησυχάσω και για την ψυχολογία.αμα έχεις και κανένα άλλο μυστικό ριχτο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Πάσχω από καταθλιψη μετά το επεισόδιο που έφυγε ενάμιση χρόνο τώρα και αισθάνομαι πάρα πολύ χάλια.Τα ψυχοσωματικα έχουν πάρει φωτιά και δεν μπορώ να λειτουργησω με ευκολία μέσα στη μέρα μου.Υπαρχει κάποιος που το ξεπερασε;Κοντεύω να τρελαθώ κάθε μέρα χειροτερεύω και παίρνω 8 φάρμακα και προσπαθώ όσο μπορώ να βγαίνω να γυμνάζομαι αλλά τίποτα.Υπαρχει καταθλιψη που δεν θεραπεύεται η ναμην ελέγχεται τελοςπαντων;
    Πανο ειχα κατάθλιψη πριν λίγα χρόνια. Ότι χειρότερο έχω ζήσει. Φοβόμουν τα μικρόβια, τους θορυβους, δεν μπορούσα να ακούω δυσάρεστα, δεν ήθελα να βγαινω από το σπίτι, δεν ηθελα κανέναν κοντά μου, ζούσα σαν ρομπότ, κάθε λίγο έβρισκα και κάτι άλλο να πονάω, να φοβάμαι, να αγχώνομαι. Παλεύεις με κάτι που δεν ξέρεις τι είναι. Με τους φόβους σου? Δεν ξέρω τι.
    Δεν είχα πάρει χάπια, μόνο ομοιοπαθητικα. Δεν ξέρω αν με βοήθησαν. Έκανα ψυχοθεραπεία, πεισμωνα για να σηκωθώ από το κρεβάτι, να βγαίνω έστω έξω στην αυλη, στο πάρκο. Τα βράδια έκλαιγα. Ένιωθα πως δεν είχε ουσία όλο αυτό. Και μη σκεφτείς πως κατάθλιψη παθαίνουν οι "προβληματικοι". Να σκέφτεσαι πως απλά μαζεύουμε, μαζεύουμε και κάποια στιγμή κουραζομαστε και ξεσπαμε. Πάρε το σαν επανεκκίνηση.. Σαν νέα αρχή. Αν αφεθεις θα ταλαιπωρηθείς, αν πεισμωσεις θα βγεις πιο δυνατός.
    Αν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα της κατάθλιψης, ρώτησε με. Δεν ξέρω τι ακριβώς θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα αυτή τη στιγμή.

  6. #6
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πανο ειχα κατάθλιψη πριν λίγα χρόνια. Ότι χειρότερο έχω ζήσει. Φοβόμουν τα μικρόβια, τους θορυβους, δεν μπορούσα να ακούω δυσάρεστα, δεν ήθελα να βγαινω από το σπίτι, δεν ηθελα κανέναν κοντά μου, ζούσα σαν ρομπότ, κάθε λίγο έβρισκα και κάτι άλλο να πονάω, να φοβάμαι, να αγχώνομαι. Παλεύεις με κάτι που δεν ξέρεις τι είναι. Με τους φόβους σου? Δεν ξέρω τι.
    Δεν είχα πάρει χάπια, μόνο ομοιοπαθητικα. Δεν ξέρω αν με βοήθησαν. Έκανα ψυχοθεραπεία, πεισμωνα για να σηκωθώ από το κρεβάτι, να βγαίνω έστω έξω στην αυλη, στο πάρκο. Τα βράδια έκλαιγα. Ένιωθα πως δεν είχε ουσία όλο αυτό. Και μη σκεφτείς πως κατάθλιψη παθαίνουν οι "προβληματικοι". Να σκέφτεσαι πως απλά μαζεύουμε, μαζεύουμε και κάποια στιγμή κουραζομαστε και ξεσπαμε. Πάρε το σαν επανεκκίνηση.. Σαν νέα αρχή. Αν αφεθεις θα ταλαιπωρηθείς, αν πεισμωσεις θα βγεις πιο δυνατός.
    Αν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα της κατάθλιψης, ρώτησε με. Δεν ξέρω τι ακριβώς θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα αυτή τη στιγμή.
    Δεν μπορω να βγω με τίποτα από όλο αυτό.Ποναει όλο μου το σώμα και νιώθω πως θα πεθάνω.Αυτο που θέλω να πετύχω είναι να ενεργοποιήσω αλλά δεν μπορώ έχω καθηλωθει και ταλαιπωριεμαι.πως ακριβώς το ξεπερασες;πόσο καιρό σου πηρε;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Δεν μπορω να βγω με τίποτα από όλο αυτό.Ποναει όλο μου το σώμα και νιώθω πως θα πεθάνω.Αυτο που θέλω να πετύχω είναι να ενεργοποιήσω αλλά δεν μπορώ έχω καθηλωθει και ταλαιπωριεμαι.πως ακριβώς το ξεπερασες;πόσο καιρό σου πηρε;
    Πανο δε μπορώ να σου πω με σιγουριά ποτέ ακριβώς το ξεπέρασα. Νομίζω κράτησε κανένα χρόνο. Εκείνη η περίοδος ήταν περίεργη. Σαν ρομπότ που απλά υπήρχε. Δεν σου λέω ότι στον ένα χρόνο ήμουν τέλεια αλλά δεν ήμουν σε λήθαργο. Με βοήθησε πολύ το γεγονός ότι έχω ζωα. Αυτό με έκανε να σηκώνομαι το πρωί και να πηγαίνω να τα φροντίζω. Αποφευγα να ξαπλώνω πολλη ώρα στο κρεβάτι, ήξερα ότι αν πάω εκεί θα με καταπιεί. Αν μπορείς και εσύ να μη είσαι ξαπλωμένος θα βοηθήσει. Δεν έβλεπα ειδήσεις, ταινίες με βία. Δε έκανα συζητήσεις με ανθρώπους που δε καταλαβαιναν τι περνούσα. Δεν είχα κανένα ενδιαφέρον, τα βράδια έκλαιγα, ένιωθα μόνος. Είναι σκληρό όλο αυτό αλλά κατάφερα να στέκομαι στα πόδια μου και να είμαι καλά.
    Εσύ μέσα στη μέρα τι κάνεις συνήθως; Πάντως να ξέρεις, το ότι δεν σου αρέσει αυτο που περνάς και θες να βγεις είναι ένα τεράστιο βήμα. Δεν ξέρω αν το είπα ξανά, αλλά θέλω να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι.

  8. #8
    Panos_019
    Guest
    Το μόνο που κάνω είναι πάω για καφέ πρωί γιατί τώρα δεν δουλεύω και το απόγευμα για περπάτημα αυτά.Θελω να φύγω από όλο αυτό αλλά όλο κάτι με ρίχνει δεν βρίσκω νόημα πουθενα αδιεξοδο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Το μόνο που κάνω είναι πάω για καφέ πρωί γιατί τώρα δεν δουλεύω και το απόγευμα για περπάτημα αυτά.Θελω να φύγω από όλο αυτό αλλά όλο κάτι με ρίχνει δεν βρίσκω νόημα πουθενα αδιεξοδο.
    Μη υποτιμάς αυτά που κάνεις ήδη. Θα σε βοηθήσουν. Ψυχοθεραπεία κάνεις ταυτόχρονα με την αγωγη; Πριν τη θεραπεία τι σου άρεσε να κάνεις;
    Φίλους έχεις; Άσχετα αν τώρα δεν βγαίνεις.

  10. #10
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μη υποτιμάς αυτά που κάνεις ήδη. Θα σε βοηθήσουν. Ψυχοθεραπεία κάνεις ταυτόχρονα με την αγωγη; Πριν τη θεραπεία τι σου άρεσε να κάνεις;
    Φίλους έχεις; Άσχετα αν τώρα δεν βγαίνεις.
    Φίλους έχω αλλά δεν τους βλέπω συχνά.προσπαθω Γιώργο να κάνω πράγματα αλλά τα ψυχοσωματικα έχουν πάρει φωτιά υποφερω δυσκολευομαι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Φίλους έχω αλλά δεν τους βλέπω συχνά.προσπαθω Γιώργο να κάνω πράγματα αλλά τα ψυχοσωματικα έχουν πάρει φωτιά υποφερω δυσκολευομαι
    Να βγαίνεις και μαζί τους. Έστω και δεκα λεπτά. Θα σε βοηθήσει. Θα δεις ότι είσαι καλά και εξω από το σπίτι, μαζί με τους άλλους.
    Τι νιώθεις στο σώμα σου τώρα? Εμένα το χειρότερο και αυτό που κράτησε περισσότερο καιρό ήταν η δυσπνοια.

  12. #12
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Να βγαίνεις και μαζί τους. Έστω και δεκα λεπτά. Θα σε βοηθήσει. Θα δεις ότι είσαι καλά και εξω από το σπίτι, μαζί με τους άλλους.
    Τι νιώθεις στο σώμα σου τώρα? Εμένα το χειρότερο και αυτό που κράτησε περισσότερο καιρό ήταν η δυσπνοια.
    Πονάνε τα κόκαλα μου και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου νιωθω αδυναμια στο σώμα και όπως καταλαβαίνεις νιωθω αναπηρος έτσι όπως είμαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Πονάνε τα κόκαλα μου και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου νιωθω αδυναμια στο σώμα και όπως καταλαβαίνεις νιωθω αναπηρος έτσι όπως είμαι.
    Σήμερα πήγες περπάτημα;

  14. #14
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σήμερα πήγες περπάτημα;
    Όχι πιο μετά θα πάω τώρα έχω καθηλωθει στο κρεβάτι δυστυχώς πάει 4 μήνες αυτή η δουλειά και έχω απελπιστει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Όχι πιο μετά θα πάω τώρα έχω καθηλωθει στο κρεβάτι δυστυχώς πάει 4 μήνες αυτή η δουλειά και έχω απελπιστει
    Όχι στο κρεβάτι Πανό. Σήκω. Ότι και να γίνει μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να μένει εκεί. Σε ρουφάει το κρεβάτι. Κάθισε στην αυλή, στο μπαλκόνι. Φύγε από το κρεβάτι. Μόνο το βράδυ θα πηγαίνεις εκεί.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 24-12-2022, 02:18
  2. Ψυχωτική διαταραχή
    By Thanasiς in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-04-2021, 12:21
  3. Είμαι ψυχωτική?
    By Falons in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2019, 00:00
  4. ψυχωτική κατάθλιψη
    By nko in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 21-08-2015, 19:22
  5. πιο ψυχωτική πεθαίνεις.
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2013, 08:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •