Ξανά στο βούρκο ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350

    Ξανά στο βούρκο ;

    καλησπέρα
    έχω ιστορικό γενικευμενης αγχωδους διαταραχής που διαγνώστηκε το 2018 όταν εκδηλωσα ψυχοσωματικα και η οποία τέθηκε υπό ελεγχο το 2020 με σεροξατ έπειτα από δοκιμές ssri και snri . Το θέμα είναι ότι ανέκαθεν είχα μια ροπή προς την κατάθλιψη, κλειστός χαρακτήρας, χαμηλών τόννων, απαισιόδοξος για το μέλλον και θεωρό που έχω δυσθυμία όλα αυτά τα χρόνια η οποία όμως παρατηρώ, επιδεινώνεται τα τελευταία 3 χρόνια την περίοδο ακριβώς μεταξύ Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου. Πρυσι θυμάμαι πήγα στο γιατρό μου αρχές Νοεμβρίου και θυμάμαι να μου λέει την τελευταία φορά που ήρθες ήταν Νοέμβριος. Μου χορήγησε BRINTELIX αλλα με εκανε χειρότερα και σε δυο μηνες το σταμάτησα και συνέχισα χωρις αγωγή σε μια σχετικάανεκτήκατάσταση. Φέτος λοιπόν, αρχές Νοεμβρίου άρχισα να εμφανίζω εντονότερα συμπτώματα και αναρωτιέμαι αν πρόκειται για εποχική συναισθηματική διαταραχή (SAD) και χρίζει κάποιας αγωγής γιατί νιώθω εντελώς καταθλιπτικός ,δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα πέρα από το να παίζω GAME στο υπολογιστή, κανένα ερέθισμα δεν με παρακινεί,εχω παραμελήσει την κοπέλα μου , κοινωνικά έχω αποσυρθεί εντελώς, έχω σωματικούς πόνους και φυσικά το άγχος!
    ίσως ήρθε η ώρα για ακόμη μια επίσκεψη στο γιατρό.. κάτι που απευχομουν... πλεον λίγες οι επιλογές σε φάρμακα.. τα περισσότερα SSRI/SNRI είχαν πολύ άσχημες παρενέργειες και έκανα σε όλα υπομονή δύο μήνες, επίσης δοκίμασα WELLBUTRIN, TRAZADONE εκτός από SSRI SNRI οπότε μένουν τα REMERON (έχω χάλια ύπνο απ ανέκαθεν αλλα είμαι και υπερβαρος θελω να χασω 20 κιλα οπωσδήποτε)???? VALDOXAN ( θέλει εξετάσεις τακτικά για το ήπαρ νομίζω αλλα ως μελατονεργικο ίσως βοηθήσει αρκετά και με το θέμα του ύπνου) και μου έχει αναφέρει και την λαμοτριγίνη επίσης. για ψυχοθεραπεία δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα ούτε χρόνος ούτε θέληση .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Έλα Ιωσήφ. Λυπάμαι που αισθάνεσαι χειρότερα. Επειδή ως προς τον ύπνο είμαι ομοιοπαθης (αλλά και ως προς τα άλλα που αναφέρεις τώρα που το σκέφτομαι) και παρόλο που δεν επιτρέπεται να παριστάνουμε τον γιατρό, θα γράψω μόνο τη δική μου εμπειρία. Ακόμη και με 15mg remeron θα δεις πιστεύω μεγάλη διαφορά στον ύπνο και στη διάθεση. Ναι ξέρω ανοίγει την όρεξη. Αλλά αυτό συμβαίνει κυρίως στην αρχή, δηλαδή εγώ τώρα έχω χάσει όλα τα κιλά που είχα πάρει στην αρχή (λίγα). Την βιταμίνη d την έχεις ελέγξει; Θυρεοειδή;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Καλησπέρα Niels.
    Εχω να κάνω εξετάσεις περίπου 3 χρόνια οποτε θα το προγραμματίσω γιατί έχω και τα παραπανίσια κιλά τώρα και θέλω να δω και τις βιταμίνες μου όπως και το θυρεοειδή.
    Ειμαι πολύ δυστσκτινκς πλέον με τα φάρμακα γιατί από όλα έχω αρνητικές εμπειρίες όσον αφορά τις παρενέργειες αλλά αν καταλήξω πάλι στο γιατρό μάλλον για remeron με κόβω. το βράδυ δεν κοιμήθηκα καθόλου είχα υπερδιέγερση δεν ηρεμουσε ο νους .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ακόμη και 7,5mg να πάρεις ρεμερον κάτι θα κάνει στον ύπνο. Και με τόσο μικρή δόση δεν θα έχεις πρόβλημα με κιλά. Ρόφημα βαλεριανας δεν βοηθάει; Εμένα όταν δεν έπαιρνα φάρμακα με βοηθούσε. Όχι όμως οι κάψουλες, μόνο σε ρόφημα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    καλησπέρα
    έχω ιστορικό γενικευμενης αγχωδους διαταραχής που διαγνώστηκε το 2018 όταν εκδηλωσα ψυχοσωματικα και η οποία τέθηκε υπό ελεγχο το 2020 με σεροξατ έπειτα από δοκιμές ssri και snri . Το θέμα είναι ότι ανέκαθεν είχα μια ροπή προς την κατάθλιψη, κλειστός χαρακτήρας, χαμηλών τόννων, απαισιόδοξος για το μέλλον και θεωρό που έχω δυσθυμία όλα αυτά τα χρόνια η οποία όμως παρατηρώ, επιδεινώνεται τα τελευταία 3 χρόνια την περίοδο ακριβώς μεταξύ Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου. Πρυσι θυμάμαι πήγα στο γιατρό μου αρχές Νοεμβρίου και θυμάμαι να μου λέει την τελευταία φορά που ήρθες ήταν Νοέμβριος. Μου χορήγησε BRINTELIX αλλα με εκανε χειρότερα και σε δυο μηνες το σταμάτησα και συνέχισα χωρις αγωγή σε μια σχετικάανεκτήκατάσταση. Φέτος λοιπόν, αρχές Νοεμβρίου άρχισα να εμφανίζω εντονότερα συμπτώματα και αναρωτιέμαι αν πρόκειται για εποχική συναισθηματική διαταραχή (SAD) και χρίζει κάποιας αγωγής γιατί νιώθω εντελώς καταθλιπτικός ,δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα πέρα από το να παίζω GAME στο υπολογιστή, κανένα ερέθισμα δεν με παρακινεί,εχω παραμελήσει την κοπέλα μου , κοινωνικά έχω αποσυρθεί εντελώς, έχω σωματικούς πόνους και φυσικά το άγχος!
    ίσως ήρθε η ώρα για ακόμη μια επίσκεψη στο γιατρό.. κάτι που απευχομουν... πλεον λίγες οι επιλογές σε φάρμακα.. τα περισσότερα SSRI/SNRI είχαν πολύ άσχημες παρενέργειες και έκανα σε όλα υπομονή δύο μήνες, επίσης δοκίμασα WELLBUTRIN, TRAZADONE εκτός από SSRI SNRI οπότε μένουν τα REMERON (έχω χάλια ύπνο απ ανέκαθεν αλλα είμαι και υπερβαρος θελω να χασω 20 κιλα οπωσδήποτε)???? VALDOXAN ( θέλει εξετάσεις τακτικά για το ήπαρ νομίζω αλλα ως μελατονεργικο ίσως βοηθήσει αρκετά και με το θέμα του ύπνου) και μου έχει αναφέρει και την λαμοτριγίνη επίσης. για ψυχοθεραπεία δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα ούτε χρόνος ούτε θέληση .
    Ιωσηφ αφου ειχες βοηθηθεί απο το seroxat γιατι δεν το ξαναπαιρνεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Ιωσηφ αφου ειχες βοηθηθεί απο το seroxat γιατι δεν το ξαναπαιρνεις?
    Την πρώτη φορά που το πήρα ήταν το 2020.
    Πέρυσι που ξαναπήγα στο γιατρό γιατί δεν ήμουν καλά κ το ξεκίνησα πάλι αλλά μου έκανε φοβερές παρενέργειες που δεν τις είχα την πρώτη φορά, 45 μερες άντεξα και το αλλάξαμε σε brintellix που μου δημιούργησε κατάθλιψη στα 20mg και ανησυχία στα 10mg και το σταμάτησα εκείνο.Βεβαια την πρωτη φορα ήμουν χειρότερα. Εκτοτε παλεύωχωρις αγωγή μονκ κάποια συμπληρώματα παίρνω αλλα τον Νοέμβριο επιδεινώθηκεη κατάσταση μου.Παραδόξως καθε φορα που πηγαίνω συμτο γιατρό για θεραπεία ειναι εκει μεταξύ Νοεμβρίου- Δεκεμβρίου, λες και ειναι κατι εποχικό σαν κατάθλιψη εποχικη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είναι πολύ πιθανό, μπορεί να συνδέεται και με έλλειψη βιταμίνης d.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Την πρώτη φορά που το πήρα ήταν το 2020.
    Πέρυσι που ξαναπήγα στο γιατρό γιατί δεν ήμουν καλά κ το ξεκίνησα πάλι αλλά μου έκανε φοβερές παρενέργειες που δεν τις είχα την πρώτη φορά, 45 μερες άντεξα και το αλλάξαμε σε brintellix που μου δημιούργησε κατάθλιψη στα 20mg και ανησυχία στα 10mg και το σταμάτησα εκείνο.Βεβαια την πρωτη φορα ήμουν χειρότερα. Εκτοτε παλεύωχωρις αγωγή μονκ κάποια συμπληρώματα παίρνω αλλα τον Νοέμβριο επιδεινώθηκεη κατάσταση μου.Παραδόξως καθε φορα που πηγαίνω συμτο γιατρό για θεραπεία ειναι εκει μεταξύ Νοεμβρίου- Δεκεμβρίου, λες και ειναι κατι εποχικό σαν κατάθλιψη εποχικη.
    Δεν σου δινει αγχολυτικά ο γιατρος σου για το 1ο διαστημα λήψης των αντικαταθλιπτικών? η αλήθεια ειναι οτι οντως βγαζουν τρομερες παρενεργειες σε καποιους μεταξυ των οποιων και σε μένα. Μετα το 1, 5 _ 2 μηνες μειωνονται στους 2, 5 συνερχομαι. Δεν τους δίνεις χρονο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Δεν σου δινει αγχολυτικά ο γιατρος σου για το 1ο διαστημα λήψης των αντικαταθλιπτικών? η αλήθεια ειναι οτι οντως βγαζουν τρομερες παρενεργειες σε καποιους μεταξυ των οποιων και σε μένα. Μετα το 1, 5 _ 2 μηνες μειωνονται στους 2, 5 συνερχομαι. Δεν τους δίνεις χρονο!
    Η αλήθεια είναι ότι κουράστηκα με τα αντικαταθλιπτικα.
    έχω δοκιμάσει αρκετά και όλα είχαν σοβαρες παρενέργειες, μόνο με το σεροξατ είδα φως και με έπιασε στον 1.5 μήνα την πρώτη φορά και μετά γινόμουν όλα και καλύτερα , ποιο κοινωνικός λιγότερο άγχος περισσότερη αυτοπεποίθηση. Το πήρα 6 μήνες και το σταμάτησα λόγο της παρενέργειας στο σεξουαλικο κομμάτι που παρέμεινε. την δεύτερη φορά που το πήρα, μετά από 6 μήνες περίπου λειτούργησε εντελώς διαφορετικά με παρενέργειες που δεν τις άντεχα όπως αποπροσωποιηση, μου χάλασε τον ύπνο ενώ σε αυτό το κομμάτι ήμουν καλά και έτσι το αλλάξαμε στον 1.5 μήνα αφού δεν υπήρχε κανένα σημάδι βελτίωσης.Για αγχολυτικό μου έδινε πάντα το lyrica διότι ήταν πάντα αρνητικός ο γιατρός μου στις βενζοδιαζεπίνες μια φορά μόνο μου έδωσε επειδή το ζήτησα εγώ και είχα και πολλά ψυχοσωματικά τότε. δεν μου κάθισε το ζαναξ πάντως. το lyrica κάτι κάνει αλλά έχει και αυτό παρενέργειες όπως αστάθεια ζάλη ναυτία.
    Θα τα αποφεύγω όσο μπορώ... άλλωστε πλέον διαχειριζομαι καλύτερα το άγχος μου, το θέμα είναι η διάθεση αλλά αυτό είναι χρόνιο έχω. Εχω δυσθυμία από μικρός , χρόνια κατάθλιψη ήπιας μορφής και το φθινόπωρο επιδεινώνεται..αυτό έχω καταλάβει .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Υπόψη οτι ειμαι και 27 ετών ... και είμαι σε αυτή την περιπέτεια από το 2018 όπου μου εκδηλώθηκαν ψυχοσωματικα και αρρωστοφοβια. ευτυχώς συνειδητοποίησα γρήγορα τι μου συμβαίνει και δεν πηρα σβαρνα τους γιατρούς παρα μονο λίγες φορές για τυπικές εξετάσεις.Η διάγνωση τότε ήταν διαταραχή γενικευμένου άγχους και από τότε, σίγουρα είμαι καλύτερα τώρα .
    Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα εξαρτώμαι απο τα αντικαταθλιπτικα από τόσο νωρίς.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Niels έχω και αρκετά σκουρόχρωμη επιδερμίδα λόγο συνεχούς έκθεσης στον ήλιο κατά την εργασία.
    Μπορει η αυξημένη μελανίνη να λειτουργεί ως 'ασπίδα' για την επαρκή πρόσληψη βιταμίνης D απο την ακτινοβολία του ήλιου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Υπόψη οτι ειμαι και 27 ετών ... και είμαι σε αυτή την περιπέτεια από το 2018 όπου μου εκδηλώθηκαν ψυχοσωματικα και αρρωστοφοβια. ευτυχώς συνειδητοποίησα γρήγορα τι μου συμβαίνει και δεν πηρα σβαρνα τους γιατρούς παρα μονο λίγες φορές για τυπικές εξετάσεις.Η διάγνωση τότε ήταν διαταραχή γενικευμένου άγχους και από τότε, σίγουρα είμαι καλύτερα τώρα .
    Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα εξαρτώμαι απο τα αντικαταθλιπτικα από τόσο νωρίς.
    Είσαι όντως πολύ νέος θα σου έλεγα να σκεφτεις και το θεμα της ψυχοθεραπείας. Αν και εγω τα ξεκινησα μικρότερη από σενα γιατί τα είχα αναγκη και δεν ηθελα να υποφέρω. Αν το διαχειριζεσαι καλυτερα αυτό είναι πολυ πολύ θετικό.
    Last edited by Κατιαχ; 23-12-2022 at 12:36.

  13. #13
    Πώς είσαι τώρα Ιωσήφ; Και μένα η αγχώδη διαταραχή κατά παράξενο τρόπο πάντα καλοκαίρι με πιάνει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Γενικευμενη αγχωδης διαταραχη, καταθλιψη, σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη, εμμονές, ιδεοψυχαναγκασμος και διπολικη διαταραχη μου εχουν διαγνωστει ως τωρα απο ολους τους ψυχιατρους συνολικα. Εχω απειρες φοβιες... κυνοφοβια, ακροφοβια, υψοφοβια, κλειστοφοβια, θαλασσοφοβια (εκει που δεν παταω νομιζω οτι θα πνιγω) και χιλιες αλλες δυο φοβιες. Επισης καποιες παραφιλίες ακινδυνες. Θα νομιζε κανεις οτι παιρνω βαρια χαπια και ειμαι ρακος... Κι ομως, ενα μονο χαπι σε μετρια δοση εδω και χρονια και ζω σχεδον φυσιολογικα. Και ορεξεις εχω και τα χομπι μου απολαμβανω και εργαζομαι χωρις να θεωρω την εργασια αγγαρεια.

    Που θελω να καταληξω; Ρωτατε παντα τους γιατρους μηπως η περιπτωση σας εχει και αλλες αγωγες που μπορειτε να δοκιμασετε. Αυτοι ξερουν τις επιλογες. Ρωτηστε ανοιχτα ποιες φαρμακευτικες επιλογες εχετε και αν γινεται να δοκιμασετε και κατι αλλο, μηπως βρειτε μια αγωγη που ενδεχεται να εχει λιγοτερο εντονες παρενεργειες και μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα. Μην χανετε το κουραγιο σας. Παντα υπαρχει ελπιδα για μια καλυτερη ποιοτητα ζωης.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    15
    Καλησπέρα Thessalonian , ποιο φάρμακο παίρνεις αν επιτρέπεται?

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού ξανά και ξανά
    By Ψυχή in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2021, 23:47
  2. Ξανά και ξανά
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-08-2020, 01:47
  3. υπερφαγια, ξανα κ ξανα
    By vilma in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2016, 19:14
  4. ΙΨΔ ξανά.
    By Γάτος in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 85
    Last Post: 26-09-2015, 15:27
  5. ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΟ SEX
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 29-11-2011, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •