Καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    2

    Καταθλιψη

    Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο φορουμ και θελα να μοιραστω την ιστορία μου.Πριν ένα χρόνο πέρασα ψυχωσικο επεισοδιο και από τότε που έφυγαν οι φωνές και οι παρανοϊκές σκέψεις έχω πέσει σε καταθλιψη δεν νε ευχαριστεί τίποτα το μυαλο μου ειναι αδειο δεν δουλεύει και όλο κάνω αρνητικές σκέψεις για το μέλλον.Επισης ζηλεύω τους υπόλοιπους που δεν έχουν τέτοια προβλήματα και μου βγαίνει μια οργή γιατί σε μένα.Υπαρχει κάποιος που μπορεί να βοηθησει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν εισαι ο μονος ,τι ζηλευεις , υπαρχουν 350 εκατομ. ασθενεις παγκοσμιως που πασχουν απο κτθλψη , προπαθησε το κατα δυναμιν να μην κανεις αρνητικες σκεψεις , επιβαρυνουν κατα πολυ την κατασταση σου .....


    τι θα πει ' γιατι σε μενα ' γιατι οχι σε σενα ........εισαι κατι το εξαιρετικο ? οχι, δεν εισαι, κι εγω τυρρανιεμαι 15 χρονια απο κτθλψη .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι προβλήματα έχει ο καθένας. Ακόμη κι αυτοί που νομίζουμε υγιείς μπορεί να έχουν διάφορα προβλήματα αλλά ειδικά τα προβλήματα ψυχικής υγείας δύσκολα θα τα παραδεχθούν. Και γενικότερα οι συγκρίσεις δεν βοηθούν. Άλλο γονιδιακό, κοινωνικό, οικονομικό υπόβαθρο και προσωπικότητα έχει ο καθένας μας. Τον θυμό σου προσπάθησε να τον χρησιμοποιήσεις δημιουργικά, στην ουσία πρόκειται για ενέργεια ανέκφραστη. Για περίσσεια ενέργειας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by bouraspanagiotis047 View Post
    Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο φορουμ και θελα να μοιραστω την ιστορία μου.Πριν ένα χρόνο πέρασα ψυχωσικο επεισοδιο και από τότε που έφυγαν οι φωνές και οι παρανοϊκές σκέψεις έχω πέσει σε καταθλιψη δεν νε ευχαριστεί τίποτα το μυαλο μου ειναι αδειο δεν δουλεύει και όλο κάνω αρνητικές σκέψεις για το μέλλον.Επισης ζηλεύω τους υπόλοιπους που δεν έχουν τέτοια προβλήματα και μου βγαίνει μια οργή γιατί σε μένα.Υπαρχει κάποιος που μπορεί να βοηθησει;
    Δυστυχως η καταθλιψη χτυπαει την πορτα πολλών ανθρωπων. Είναι μερος και της ανθρωπινης φυσης μας πολλές φορές..θα σε συμβουλευα να μιλήσεις με το γιατρό σου, αν μπορεις να κανεις και ψυχοθεραπεια και ταυτοχρονα να βρεις τροπους να απασχολεισαι μεχρι να περασει..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Δυστυχως η καταθλιψη χτυπαει την πορτα πολλών ανθρωπων. Είναι μερος και της ανθρωπινης φυσης μας πολλές φορές..θα σε συμβουλευα να μιλήσεις με το γιατρό σου, αν μπορεις να κανεις και ψυχοθεραπεια και ταυτοχρονα να βρεις τροπους να απασχολεισαι μεχρι να περασει..

    φυσικα και χτυπαει την πορτα πολλων ανθρωπων , η χειροτερη συμβουλη που μπορεις να δωσεις σεναν καταθλιπτικο, ειναι ' ολα στο μυαλο σου ειναι ' η ' προσπαθησε να το ξεπερασεις ' , δεν μπορει ο πασχων να το ξεπερασει , δεν ειναι τυχαιο οτι στην Αρχαια Ελλαδα η κτθλψη ηταν γνωστη ως ' μελαγχολια ', πιστευαν οτι στο αιμα του ασθενους ετρεχε μελαινα χολη , στους μοναχους την λεγαν και την λενε ' ακηδια ' και πιστευαν οτι ο πασχων ηταν τεμπελης , ανεπροκοπος , γιατι δεν μπορουσε να κανει εργοχειρο ................δεν μπορει κατι που υπαρχει ανα τους αιωνες ναναι μονον στο μυαλο του ασθενους ....εγω οταν επασχα απο εντονη κτθλψη , ουτε για μια βολτα δεν μπορουσα να βγω , ειχα πληρη κοινωνικη αποσυσρση και ανηδονια , γενικη.......και δεν ημουν λειτουργικος , σε μεγαλο βαθμο......τωρα απλως εχω βελτιωθει....

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •