αυτοκινητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    αυτοκινητα

    ρε παιδια , μου γεννηθηκε αυτη η απορια , θα μου πειτε εδω ο κοσμος καιγεται, ειναι ομως καλο να σκεφτεσαι.....γιατι τα γρηγορα/καλα αυτοκινητα εχουν το προσημο 'η ' , η φεραρι, η λαμποργκινι , η πορσε , η bmw , η μερσεντες , και σε ξενες γλωσσες , una ferrari , una lamborgini, una bmw , una mercedes , una buggati , ενω τα αργα/μετρια εχουν ουδετερο , το τογιοτα , το χιουνται , το αουντι , το φορντ , το μιτσουμπισι κλπ. .............στα γαλλικα η λεξη αυτοκινητο ειναι la voiture ( παλι ουδετερο προσημο ) la και le ( το αυτοκινητο ) γιατι αυτη η διαφοροποιηση ......?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Ίσως γιατί τα βλέπουμε ερωτικά, σαν γκόμενες! Μας εξάπτουν σεξουαλικά!

    Στην Γερμανία λέγανε "η ευχαρίστηση να οδηγείς μια μερσέντες"
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    homebod , κι εγω το ιδιο σκαφτηκα !!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Σωστη παρατηρηση, εχει προελθει μάλλον απο τους ιδιους τους ανθρωπους του αυτοκινητου και πρακτικα θελουν να ξεχωρισουν τα απλα μεταφορικα μεσα με τα αυτα που πουλανε ταυτοχρονα και εναν <<μυθο>> μαζι με το σημα τους,,

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    τωρα αν ειναι μυθος η bmw και η mercedes , σηκωνει πολυ κουβεντα .......τα συγκεκριμενα Ιταλικα , εχουν κατι απο μυθο.........ενω το fiat δεν εχει θηλυκο προσημο ......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    .....γιατι τα γρηγορα/καλα αυτοκινητα εχουν το προσημο 'η ' , η φεραρι, η λαμποργκινι , η πορσε , η bmw , η μερσεντες , και σε ξενες γλωσσες , una ferrari , una lamborgini, una bmw , una mercedes , una buggati , ενω τα αργα/μετρια εχουν ουδετερο , το τογιοτα , το χιουνται , το αουντι , το φορντ , το μιτσουμπισι κλπ. .............στα γαλλικα η λεξη αυτοκινητο ειναι la voiture ( παλι ουδετερο προσημο ) la και le ( το αυτοκινητο ) γιατι αυτη η διαφοροποιηση ......?
    Στα γαλλικά δεν υπάρχει ουδέτερο γενικώς. Το "la voiture" είναι θηλυκό, όχι ουδέτερο. Το "la" είναι το οριστικό άρθρο θηλυκού γένους (το ελληνικό «η»). Το αντίστοιχο αόριστο άρθρο είναι "une" («μία»/«μια»). Το αυτοκίνητο το αναφέρουν πάντα ως θηλυκό (la/une mercedes, la/une toyota, κλπ.).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Στα γαλλικά δεν υπάρχει ουδέτερο γενικώς. Το "la voiture" είναι θηλυκό, όχι ουδέτερο. Το "la" είναι το οριστικό άρθρο θηλυκού γένους (το ελληνικό «η»). Το αντίστοιχο αόριστο άρθρο είναι "une" («μία»/«μια»). Το αυτοκίνητο το αναφέρουν πάντα ως θηλυκό (la/une mercedes, la/une toyota, κλπ.).

    οντως , εχεις δικιο.........φρεσκαρω και τα γαλλικα μου ......αυτο ειναι υπεροχο.....


    να θεσω και ενα αλλο ερωτημα , που δεν εχει σχεση με αυτοκινητα ' μυθους ' , γιατι λεμε ' το σκουτερ' ,'το παπι ' και λεμε η μηχανη ? υπαρχουν και κατι δηθεν μηχανοβιοι που λενε ' το μηχανακι, ' , ε , δεν μπορεις να αποκαλεσεις μηχανακι την bmw μου s1000rr , που εχει τα 0-300 km/h σε 27 sec........
    Last edited by Macgyver; 09-12-2022 at 20:18.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μαλλον εαν θες να προσθεσεις λιγη οικοιοτητα βαζεις μη ουδετερο γενος. Πχ λεω ο γατος μου, καποιος αλλος θα μπορουσε να πει "το γατι σου χαλασε το κοσμο χθες". Το μηχανημα, ή η μηχανη κλπ. Χωρις να το ψαξω ετσι πιστευω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Έκανε sex με 1000 αυτοκίνητα....???
    By Densoulew in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 28-05-2011, 06:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •