Σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166

    Σχιζοφρενεια

    Καλησπέρα παιδιά.Περασα ψυχωσικο σύνδρομο πριν 6 μήνες και από τότε ενώ έχουν εξαφανιστεί τα θετικά συμπτωματα έχω κάποια αρνητικα ακόμα όπως αλογια ανηδονια απαθεια ελλειψη ενεργειας και κάποια γνωστικα συμπτωματα.Το θέμα είναι πως αυτά επιμένουν ακόμα και με δυσκολεύουν στην καθημερινότητα μου.Το ερώτημα μου είναι αυτά τα αρνητικά και γνωστικα συμπτωματα φεύγουν με τον καιρο;Πρέπει να κάνω κατι;Είμαι σε αγωγή με solian 200 mg και seroxat 20 mg.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    Ακουγες φωνες φιλε μου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Ναι φίλε μου τωρα έχουν φύγει.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    Εγω εκανα επεισοδιο πριν 4 χρονια.Οι φωνες φυγαν στο εξαμηνο.Ο γιατρος μου ειπε οτι το μπερδεμα δεν θα φυγει ποτε.Παιρνω τα φαρμακα μου και ειμαι αρκετα λειτουργικος.Σκεψου οτι δεν εβγαινα απο το σπιτι 1,5 χρονο.Τωρα δουλευω βγαινω και λιγο εξω αλλα κατι μου λειπει απο τη ζωη μου.Ευχομαι να γινουμε ολοι καλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Μπέρδεμα τι εννοεις;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    Εχει μεινει το μπερδεμα για το τι εγινε τοτε.Τι εγινε στην πραγματικοτητα και τι στη φαντασια μου.Καποια καταλαβα οτι δε μπορει να εγιναν οπως το να σου μιλαει η τηλεοραση για παραδειγμα.Για καποια ομως εχω αμφιβολιες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Τα αρνητικά συμπτωματα σου έχουν φυγει;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    Απαθεια εχω και εγω φιλε.Επισης στις αρχες δεν μιλουσα καθολου αυτο που επιμενει ομως ειναι η ελλειψη συγκεντρωσης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Και εγώ έχω τεράστια αλογια και από συγκεντρωση μνημη είμαι χάλια και νιώθω το μυαλο μου εξασθενημένο ξεχνάει ευκολα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    Και εγώ έχω τεράστια αλογια και από συγκεντρωση μνημη είμαι χάλια και νιώθω το μυαλο μου εξασθενημένο ξεχνάει ευκολα.
    Και εγώ ρε φίλε είμαι 1μιση χρόνο τώρα και νιώθω κενός τέρμα κάποιοι λένε ότι στο μέλλον γίνετε καλύτερα καταλαγιάζει αλλά δεν είμαι σιγουρος εγω πιστεύω ότι έτσι θα μείνω για πάντα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Γειά σου φίλε και εγώ το ίδιο πιστεύω έχω απελπιστεί δεν βλέπω φως πουθενά εδώ και 8 μήνες.Τα λέω στο γιατρό μου λέει είναι καταθλιψη πράγμα που δεν πιστεύω.Το χειρότερο σε όλα αυτά είναι ότι δεν μπορώ να είμαι παραγωγικός διότι το μυαλο μου δεν βοηθάει με αποτέλεσμα να μένω άπραγος και να μου φταίνε όλα.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    Γειά σου φίλε και εγώ το ίδιο πιστεύω έχω απελπιστεί δεν βλέπω φως πουθενά εδώ και 8 μήνες.Τα λέω στο γιατρό μου λέει είναι καταθλιψη πράγμα που δεν πιστεύω.Το χειρότερο σε όλα αυτά είναι ότι δεν μπορώ να είμαι παραγωγικός διότι το μυαλο μου δεν βοηθάει με αποτέλεσμα να μένω άπραγος και να μου φταίνε όλα.
    Ti αγωγή περνεις?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Τα χάπια ευθύνονται για την καταστολή και την έκπτωση των νοητικών λειτουργιών...Τα αντιψυχωσικά μπλοκάρουν τους υποδοχείς της ντοπαμίνης και μας ρίχνουν,είτε έχουμε ψύχωση είτε αγχώδη κατάθλιψη.
    Αν κόψουμε τα χάπια θα ζωντανέψουμε,αλλά υπάρχει ο κίνδυνος υποτροπής...Είναι ψιλοαδιέξοδη η φάση.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Τα χάπια ευθύνονται για την καταστολή και την έκπτωση των νοητικών λειτουργιών...Τα αντιψυχωσικά μπλοκάρουν τους υποδοχείς της ντοπαμίνης και μας ρίχνουν,είτε έχουμε ψύχωση είτε αγχώδη κατάθλιψη.
    Αν κόψουμε τα χάπια θα ζωντανέψουμε,αλλά υπάρχει ο κίνδυνος υποτροπής...Είναι ψιλοαδιέξοδη η φάση.
    Winston καλησπερα.Εσυ τι φαρμακα παιρνεις?Εγω παιρνω 2 αντιψυχωτικα 1 αντικαταθλιπτικο και akineton.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Dr stranger View Post
    Winston καλησπερα.Εσυ τι φαρμακα παιρνεις?Εγω παιρνω 2 αντιψυχωτικα 1 αντικαταθλιπτικο και akineton.
    Εγώ περνώ μόνο ρισπεριδονη rispenet 2 mg μόνο αυτό περνώ τα θετικά συμπτώματα έχουν καθαρίσει Όλα αλλά τα αρνητικά είναι τέρμα χαλιά σκέφτομαι να πάρω και ένα αντικαταθλιπτικό τώρα αλλά δεν ξέρω μια φορά πείρα εφεξορ και δεν μπορούσα να αναπνεύσω τα θετικά είχαν πάρει φωτια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχιζοφρένεια
    By stellagla89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-08-2021, 08:35
  2. σχιζοφρενεια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 07-12-2016, 16:55
  3. έρευνα για την σχιζοφρένεια
    By yulunga in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-01-2016, 16:19
  4. σχιζοφρενεια
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2012, 14:47
  5. Σχιζοφρένεια
    By latin pig in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-05-2008, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •