Συνάδελφοι και σχέσεις! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 69
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Άχρηστη δεν είμαι πάντως

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Άχρηστη δεν είμαι πάντως
    Τότε γιατί ρωτάς αν είσαι σίγουρη?

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Μία είναι η λύση και την ξέρεις.
    Να την αντιμετωπίσεις στα ίσα.
    Κάποιες φορές χρειάζεται πέρα από το χαμογελαστό μας πρόσωπο να δείχνουμε και τα δόντια μας.
    Δεν γίνεται πάντα να είσαι χαμογελαστή και ανέμελη όταν έχεις να αντιμετωπίσεις ανθρώπους αγενείς και κομπλεξικούς.
    Εκεί χρειάζονται όρια!!

    Μπορείς να βάλεις όρια με ευγένεια και με το δικό σου στιλ αλλά χρειάζεται να βάλεις.
    Μόνο έτσι θα αντιμετωπίσεις το τέρας. Όταν πάψεις να τρέχεις και το κοιτάξεις κατάματα.
    Έτσι ακριβώς λύνονται και οι φοβίες.

    Με το που ακούσεις κακό χαρακτηρισμό είτε άμεσα είτε έμμεσα, είτε το μάθεις, πετάγεσαι και της λες
    "Αυτό που λετε με προσβάλλει. Σασ ζητώ να το σταματήσετε. Τέτοιοι χαρακτηρισμοί δεν αρμόζουν σε έναν επαγγελματικό χώρο"
    "Φέρεστε με αγένεια"
    "Αλλιώς θα αναγκαστώ να μιλήσω στην υπεύθυνη (εάν δεν σταματάει)
    Αυτά ξανά και ξανά μέχρι να το σταματήσει.

    Μην προσπαθείς να την καλοπιάσεις.
    Μην προσπαθείς να μην κάνεις λάθος για να μην σε πιασει στο στόμα της.
    Αυτά δεν είναι λύσεις και θα συνεχίζει να λέει.

    Λύσε το πρόβλημα.
    Σε κανέναν δεν αξίζει μία τέτοια συμπεριφορα΄. Δεν έχει σχέση με σένα και την δική σου επαγγελματική δεξιότητα εχει σχέση με εκείνηβκαι τον κακό της χαρακτήρα.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Μία είναι η λύση και την ξέρεις.
    Να την αντιμετωπίσεις στα ίσα.
    Κάποιες φορές χρειάζεται πέρα από το χαμογελαστό μας πρόσωπο να δείχνουμε και τα δόντια μας.
    Δεν γίνεται πάντα να είσαι χαμογελαστή και ανέμελη όταν έχεις να αντιμετωπίσεις ανθρώπους αγενείς και κομπλεξικούς.
    Εκεί χρειάζονται όρια!!

    Μπορείς να βάλεις όρια με ευγένεια και με το δικό σου στιλ αλλά χρειάζεται να βάλεις.
    Μόνο έτσι θα αντιμετωπίσεις το τέρας. Όταν πάψεις να τρέχεις και το κοιτάξεις κατάματα.
    Έτσι ακριβώς λύνονται και οι φοβίες.

    Με το που ακούσεις κακό χαρακτηρισμό είτε άμεσα είτε έμμεσα, είτε το μάθεις, πετάγεσαι και της λες
    "Αυτό που λετε με προσβάλλει. Σασ ζητώ να το σταματήσετε. Τέτοιοι χαρακτηρισμοί δεν αρμόζουν σε έναν επαγγελματικό χώρο"
    "Φέρεστε με αγένεια"
    "Αλλιώς θα αναγκαστώ να μιλήσω στην υπεύθυνη (εάν δεν σταματάει)
    Αυτά ξανά και ξανά μέχρι να το σταματήσει.

    Μην προσπαθείς να την καλοπιάσεις.
    Μην προσπαθείς να μην κάνεις λάθος για να μην σε πιασει στο στόμα της.
    Αυτά δεν είναι λύσεις και θα συνεχίζει να λέει.

    Λύσε το πρόβλημα.
    Σε κανέναν δεν αξίζει μία τέτοια συμπεριφορα΄. Δεν έχει σχέση με σένα και την δική σου επαγγελματική δεξιότητα εχει σχέση με εκείνηβκαι τον κακό της χαρακτήρα.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Eχω και μία ακόμη ερώτηση για συναδέλφους :

    Υπάρχει περίπτωση μια συνάδελφος μου που είναι πολύ γρήγορη να είναι πιο έξυπνη από μένα που είμαι λίγο πιο αργή? Η γρηγοράδα έχει να κάνει με την εξυπνάδα?

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Επίσης μια συνάδελφος με μειώνει συνέχεια πώς να της τον κόψω τον αέρα?

  7. #52
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Αυτα που λες ειναι κλασικη περιπτωση βλαβης αναμεσα σε γυναικες εργαζομενες. Το οτι εισαι πιο αργη δεν παει να πει οτι εισαι χαζη, ο καθενας εχει τον τροπο του, οι ερωτησεις που θετεις δεν μπορουν να απαντηθουν σοβαρα εδω, σορρυ κιολας. Για μενα αυτο που διακρινω ειναι πως πρεπει να κοιταξεις το θεμα με την αυτοπεποιθηση σου και να μιλησεις σε εναν ειδικο εστω και μια φορα η ακομα και με φιλες σου καλες. Λογικα οντως μπορει να πηγαινεις λιγο πιο αργα και αν αυτο ειναι που θελουν εκει μεσα τοτε προσπαθησε λιγο περισσοτερο η πινε κανα δυο ρεντ μπουλ να πηγαινεις πιο γρηγορα χαχα. Μπορει να μην εχεις απλα αυτη την σπιθα που λεμε και γι αυτο να στα κανουν αυτα, μαλλον πρεπει να εισαι λιγο περισσοτερο στην τσιτα αλλα χωρις πολλα λαθοι. Τι να πω δεν ξερω

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Αυτα που λες ειναι κλασικη περιπτωση βλαβης αναμεσα σε γυναικες εργαζομενες. Το οτι εισαι πιο αργη δεν παει να πει οτι εισαι χαζη, ο καθενας εχει τον τροπο του, οι ερωτησεις που θετεις δεν μπορουν να απαντηθουν σοβαρα εδω, σορρυ κιολας. Για μενα αυτο που διακρινω ειναι πως πρεπει να κοιταξεις το θεμα με την αυτοπεποιθηση σου και να μιλησεις σε εναν ειδικο εστω και μια φορα η ακομα και με φιλες σου καλες. Λογικα οντως μπορει να πηγαινεις λιγο πιο αργα και αν αυτο ειναι που θελουν εκει μεσα τοτε προσπαθησε λιγο περισσοτερο η πινε κανα δυο ρεντ μπουλ να πηγαινεις πιο γρηγορα χαχα. Μπορει να μην εχεις απλα αυτη την σπιθα που λεμε και γι αυτο να στα κανουν αυτα, μαλλον πρεπει να εισαι λιγο περισσοτερο στην τσιτα αλλα χωρις πολλα λαθοι. Τι να πω δεν ξερω
    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Παιδιά υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην δουλειά και όλο στενοχωριέμαι τελευταία. Από ότι έχω καταλάβει είναι το χαρτί αμέα που έχω δηλώσει για την πρόσληψή μου στο δημόσιο που είναι 50%. Κάτι κουφά μου λέει η προϊσταμένη μου ότι με κατηγορεί και η διευθύντρια της κλινικής η οποία είναι μια κολόγρια άσχετη στην δουλειά της όλα τα χειρουργεία της είναι μια αποτυχία έχει σκοτώσει κόσμο και κοσμάκι και τα έβαλε τώρα αυτή η βλαμμένη μαζί σύμφωνα με τα λεγόμενα της προϊσταμένης που και αυτή δεν ξέρω γιατί μου το είπε για να με κάνει να αισθανθώ άσχημα???? Το θέμα είναι ότι η προϊστάμενη δεν με βάζει να κάνω νοσηλεία και εγώ ξέρω πως το κάνει επειδή έχω χαρτί αμέα.

    Όλα αυτά με στενοχωρούν γιατί να μην κοιμάμαι χαρούμενη και να σκέφτομαι όλο γιατί η διευθύντρια λέει για μένα , γιατί η άλλη γιατρός, γιατί η προϊσταμένη με στενοχωρεί , γιατί δεν με βάζει νοσηλεία μήπως δεν είμαι καλή στην δουλειά μου αλλά και πάλι αυτή είμαι δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω. Εσείς τι λέτε???

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Παιδιά υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην δουλειά και όλο στενοχωριέμαι τελευταία. Από ότι έχω καταλάβει είναι το χαρτί αμέα που έχω δηλώσει για την πρόσληψή μου στο δημόσιο που είναι 50%. Κάτι κουφά μου λέει η προϊσταμένη μου ότι με κατηγορεί και η διευθύντρια της κλινικής η οποία είναι μια κολόγρια άσχετη στην δουλειά της όλα τα χειρουργεία της είναι μια αποτυχία έχει σκοτώσει κόσμο και κοσμάκι και τα έβαλε τώρα αυτή η βλαμμένη μαζί σύμφωνα με τα λεγόμενα της προϊσταμένης που και αυτή δεν ξέρω γιατί μου το είπε για να με κάνει να αισθανθώ άσχημα???? Το θέμα είναι ότι η προϊστάμενη δεν με βάζει να κάνω νοσηλεία και εγώ ξέρω πως το κάνει επειδή έχω χαρτί αμέα.

    Όλα αυτά με στενοχωρούν γιατί να μην κοιμάμαι χαρούμενη και να σκέφτομαι όλο γιατί η διευθύντρια λέει για μένα , γιατί η άλλη γιατρός, γιατί η προϊσταμένη με στενοχωρεί , γιατί δεν με βάζει νοσηλεία μήπως δεν είμαι καλή στην δουλειά μου αλλά και πάλι αυτή είμαι δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω. Εσείς τι λέτε???
    ειναι λιγο αντιφατικο αυτο που λες.
    απο την μια παραπονιεσαι που δεν σε βαζει να κανεις νοσηλειες κι απο την αλλη λες οτι δεν μπορεις να κανεις παραπανω.
    μηπως καλως δεν σε βαζουν;
    μηπως σου δινουν αυτα που ειναι ασφαλη να κανεις;
    ειναι και προς το δικο σου συμφερον να κανεις ασφαλη πραγματα, αν υπαρχει περιπτωση να εκτεθεις αλλα και να βλαψεις καποιον.
    αφου δεν μπορουν να σε διωξουν, τι σε πειραζει να μην κανεις καποιες δουλειες; θα εισαι και πιο ξεκουραστα και θα παιρνεις και τα λεφτακια σου. εμενα μια χαρα μου φαινεται.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Ναι αλλά τα παιδιά τα άλλα βλέπουνε ότι δεν με βάζει και πολύ νοσηλεία ενώ είμαι από ΤΕΙ που κανονικά θα έπρεπε να μπαίνω πιο συχνά. Είναι και θέμα κύρους!!!Δεν θα ήθελα να μειονεκτώ σε τίποτα εκεί μεσα. Βασικά τα παιδιά οι συνάδελφοί μου δεν ξέρουν για το χαρτί αμέα δεν ξέρουν τίποτα . Ούτε και κανένας γιατρός πρέπει να ξέρει κάτι παραμόνο ότι είμαι λίγο αργή βλέπουνε!!! Επίσης να σας πω κάτι που δεν το ήξερα μέχρι που το έζησα οι γιατροί είναι πολύ κακια φάρα. Σκατόψυχοι!!!!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Ναι αλλά τα παιδιά τα άλλα βλέπουνε ότι δεν με βάζει και πολύ νοσηλεία ενώ είμαι από ΤΕΙ που κανονικά θα έπρεπε να μπαίνω πιο συχνά. Είναι και θέμα κύρους!!!Δεν θα ήθελα να μειονεκτώ σε τίποτα εκεί μεσα. Βασικά τα παιδιά οι συνάδελφοί μου δεν ξέρουν για το χαρτί αμέα δεν ξέρουν τίποτα . Ούτε και κανένας γιατρός πρέπει να ξέρει κάτι παραμόνο ότι είμαι λίγο αργή βλέπουνε!!! Επίσης να σας πω κάτι που δεν το ήξερα μέχρι που το έζησα οι γιατροί είναι πολύ κακια φάρα. Σκατόψυχοι!!!!
    Δελφινι μου νομιζω συσχετίζεις λαθος πραγματα και στεναχωριεσε αδικα .
    Τι σχεση εχει το χαρτι και το κανονικα με την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ να ανατεπεξελθεις σε κατι τετοιο ?

    Εσυ αν ησουν στην θεση της προισταμενης θα σε εμπιστευοσουν βαση της διαδρομης σου εως σημερα στο εργασιακο σου χωρο ?

    Δες λιγο την ιστορια ΣΑΝ τριτος και ασε το τι χαρτι εχεις και τι παει βαση αυτου ,αλλα με το τι αντεχεις εσυ να κανεις πλεον δεδομενης της σημερινης σου κατστασης ..

    Επειτα θελεις να μπεις σε ολο αυτο για να μην λεει ο κοσμος ,για το κυρος που λες ή γιατι νιωθεις οτι εισαι ικανη να ανταπεξελθεις και δεν σου δινουν αυτη την ευκαιρια οι αλλοι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Φυσικά και μπορώ να ανταπεξέλθω!!!!! Η δουλειά της νοσηλεύτριας είναι πολύ εύκολη για μένα.

    Η διαδρομή της ζωής μου, αν εξαιρέσουμε κάποια χρόνια δύσκολα από το 2010-2015, που νομίζω ότι όλοι είχαμε προβληματα , είναι πολύ κανονική! Δεν βλέπω γιατί να μην με εμπιστεύεται η προϊσταμένη. Γιατί ξέρουμε για την διαδρομή της ζωής των άλλων παιδιών και πόσο νορμάλ ήτανε????

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δεν ηταν κανενοσ νορμαλ

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Φυσικά και μπορώ να ανταπεξέλθω!!!!! Η δουλειά της νοσηλεύτριας είναι πολύ εύκολη για μένα.

    Η διαδρομή της ζωής μου, αν εξαιρέσουμε κάποια χρόνια δύσκολα από το 2010-2015, που νομίζω ότι όλοι είχαμε προβληματα , είναι πολύ κανονική! Δεν βλέπω γιατί να μην με εμπιστεύεται η προϊσταμένη. Γιατί ξέρουμε για την διαδρομή της ζωής των άλλων παιδιών και πόσο νορμάλ ήτανε????
    εγω λεω να επικεντρωθεις στην δικη σου ικανοτητα και να μην την συγκρινεις παντα με τον αλλον ..

    Δεν εχει λογικη εφοσον λες οτι δεν εχεις δωσει δικαιωμα για να μην σε εμπιστευνται ..

    Δελφινι στην παρουσα φαση η μονη απαντηση σε ολο αυτο θα ερθει μονο μεσα απο την αποδειξη στην δουλεια σου οτι ΜΠΟΡΕΙΣ

    Δειξτους και να εισαι σιγουρη πως θα την παρεις την θεση ,αν παλι οχι τοτε πρεπει ν αναθεωρησεις ορισμενα πραγματα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Περίεργοι συνάδελφοι.
    By Despoina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 11-05-2023, 12:07
  2. οι συναδελφοι μου με εκνευριζουν
    By freskonero in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 26-07-2018, 02:52
  3. Συναδελφοι , υπομονη σε 5,10 χρ ερχονται
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-02-2011, 00:33
  4. Επαγγελματικό δίλημμα: ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι?
    By lisa71 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2009, 15:12
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •