ομοφυλοφιλική σχέση - διπολική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    2

    ομοφυλοφιλική σχέση - διπολική διαταραχή

    Καλησπέρα σας. Πρώτη φορά γράφω σε forum και θα προσπαθήσω να περιγράψω το θέμα μου όσο το δυνατόν καλύτερα.
    Βρίσκομαι ή μάλλον βρισκόμουν σε σχέση με άτομο του ίδιου φύλου, με γυναίκα, από τα 26. Σήμερα είμαι πλέον 42.
    Η σχέση μου όταν την γνώρισα ήταν 35 χρονών, χωρισμένη και με παιδί 10 ετών περίπου.
    Ήταν σχέση από απόσταση, εγώ Αθήνα εκείνη Λάρισα.
    Από την αρχή μου είπε ότι πάσχει από διπολική διαταραχή. Περάσαμε όμορφές στιγμές αλλά και δύσκολες. Ποτέ δεν την παράτησα όταν είχε την κατάθλιψή της.
    Ήμασταν μαζί από 12/2007, λόγω της κατάθλιψή της είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα και κυρίως όταν το 2012 διαγνώστηκε με καρκίνο ο πατέρας μου 62 χρονών. Μια περίοδος στην οποία δεν με στήριξε. Από τον θάνατο του πατέρα μου τον Μαιο του 2015 μέχρι τον Μαιο του 2019 περάσαμε από πολλές φάσεις και καταστάσεις.

    όπως είπα τον Μάιο του 2019 εγινε επανασύνδεση γιατί με προσέγγισε εκείνη, στο ενδιάμεσο είχε κάνει μια σχέση 6 μηνών, αφού με είχε χωρίσει, και στο διάστημα των 6 μηνών που έμεινε με αυτή γύρισε σε εμένα 2 φορές αλλά καπάκι το μετάνιωνε και ξαναγυρνούσε σε αυτή, ανεβάζοντας φωτογραφίες μαζί της.
    Νοέμβριο 2019 πέφτει σε χρόνια κατάθλιψη. Βγήκε τέλη Απρίλη 2023!
    Επεισόδιο μανίας.
    Με κατηγορούσε για τα πάντα, θυμόταν τα παλιά λάθη μου και μου επιτιθόταν συνέχεια. Καμία τρυφερότητα, μια διαρκής κίνηση, σεξ καμία φορά, με έβριζε και πάντα έφταιγα εγώ γιατί εγώ την προκαλούσα. Κοιμόταν λίγο και όταν τόλμησα να της πω μήπως περνάει επεισόδιο μανίας πήγε να με κατασπαράξει.
    Με χώρισε πάλι οριστικά πριν 14 μέρες και ανέβασε πάλι βιντέακι με την τότε πρώην της, που μάλλον είναι πάλι μαζί και γενικά ανεβάζει ποσο ωραια περναει.
    Η κόρη της, η οποία έμαθε για εμάς πέρσι και είναι και ψυχολόγος, μου λέει ότι δεν είναι ο εαυτό της και ότι θα επανέλθει αργά ή γρήγορα. Ακόμα και η κολλητής λέει ότι δεν την αναγνωρίζει όπως και η ιδια της η κόρη.
    Μπορεί να τσακωθεί με τους πάντες, τσακώθηκε στην δουλειά της αλλά και με την κολλητή της. Βέβαια εγώ για εκείνη είμαι το κόκκινο πανί. Στα τόσα χρόνια πρώτη φορά την βλέπω να αντιδράει έτσι.
    Το θέμα είναι ότι εγώ την αγαπάω και ταλαιπωρούμαι και αυτή περνάει μια χαρά!
    Δεν ξέρω αν όντως είναι η μανία της ή αν της τελείωσε πραγματικά.
    Αφού με χώρισε βέβαια μου έστειλε για τα γενέθλια μου χρόνια πολλά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Προφανώς θέλει να ρίξει ευθύνες για αυτό που περνάει σε κάποιον και διάλεξε αυτόν που πιστεύει ότι την αγαπάει και την ανέχεται. Ποιος άλλος άνθρωπος θα δεχόταν να πηγαίνει στην πρώην να επιστρέφει σε αυτόν και ξανά από την αρχή.
    Ο λόγος που θέλει να ρίξει τις ευθύνες κάπου είναι επειδή δεν θέλει να αντιμετωπίσει αυτό που περνάει.
    Είσαι όμως ευτυχισμένη με αυτή την γυναίκα; Αν τα βάλεις σε μια ζυγαριά που θα γύρει; Στα καλά ή στα κακά; Σε μια σχέση μπορούμε να γίνουμε τα πάντα για τον άλλον αλλά όχι να χαθούμε μέσα σε αυτήν. Είσαι ο εαυτός σου; Ζεις για σένα ή ζεις για αυτήν; Δεν σε στήριξε όταν την είχες ανάγκη ενώ εσύ την στηρίζεις. Θα πρέπει να σκεφτείς τι είναι αυτό που σε κρατάει σε αυτή την σχέση. Μήπως πιστεύεις ότι δεν μπορείς να βρεις κάποια άλλη; Μήπως έχεις συνηθίσει να ζεις σε καταστάσεις τόσο τοξικές; Όλα έχουν τα όρια τους. Εσύ έχεις όμως όρια;


    Χρονιά πολλά για τα γενέθλια σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Προφανώς θέλει να ρίξει ευθύνες για αυτό που περνάει σε κάποιον και διάλεξε αυτόν που πιστεύει ότι την αγαπάει και την ανέχεται. Ποιος άλλος άνθρωπος θα δεχόταν να πηγαίνει στην πρώην να επιστρέφει σε αυτόν και ξανά από την αρχή.
    Ο λόγος που θέλει να ρίξει τις ευθύνες κάπου είναι επειδή δεν θέλει να αντιμετωπίσει αυτό που περνάει.
    Είσαι όμως ευτυχισμένη με αυτή την γυναίκα; Αν τα βάλεις σε μια ζυγαριά που θα γύρει; Στα καλά ή στα κακά; Σε μια σχέση μπορούμε να γίνουμε τα πάντα για τον άλλον αλλά όχι να χαθούμε μέσα σε αυτήν. Είσαι ο εαυτός σου; Ζεις για σένα ή ζεις για αυτήν; Δεν σε στήριξε όταν την είχες ανάγκη ενώ εσύ την στηρίζεις. Θα πρέπει να σκεφτείς τι είναι αυτό που σε κρατάει σε αυτή την σχέση. Μήπως πιστεύεις ότι δεν μπορείς να βρεις κάποια άλλη; Μήπως έχεις συνηθίσει να ζεις σε καταστάσεις τόσο τοξικές; Όλα έχουν τα όρια τους. Εσύ έχεις όμως όρια;


    Χρονιά πολλά για τα γενέθλια σου.
    Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου.
    Ενώ έχω νιώσει πολύ έντονα και όμορφα συναισθήματα μαζί της, τα τελευταία χρόνια λόγω της κατάθλιψης της και πλέον της μανίας της έχει γίνει ένα άνθρωπος που δεν αναγνωρίζω.
    Επίσης μετά από αυτό που μου έκανε με το πήγαινε έλα με την άλλη, είχα πάντα τον φόβο ότι με το που γίνει καλά θα ξανακάνει τα ίδια και της το είχα πει αλλά φυσικά δεν το δεχότανε.
    Πλέον δεν περνάω καλά. Ξέρω ότι στις δύσκολές μου στιγμές θα είναι πάντα απούσα. Απλά το αποδίδω στην ασθένειά της.
    Θεωρώ ότι και εγώ έχω συνηθίσει σε μια κατάσταση και κυρίως γιατί και εκεί έξω είναι ζούγκλα κυρίως στο χώρο μας. Σίγουρα υπάρχει μια ανασφάλεια.
    Θέλω να αποδεχτώ ότι με χώρισε γιατί δεν με θέλει και όχι γιατί είναι σε μανία, γιατί μόνο και εγώ θα μπορέσω να προχωρήσω έστω και δύσκολα. Όχι απαραίτητα να κάνω μια σχέση αλλά να συνηθίσω ότι δεν είμαστε μαζί.
    Γιατί δυστυχώς στο πίσω μέρος του μυαλού μου θεωρώ ή έτσι με βολεύει ότι με χώρισε λόγω μανίας.

    Θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν έχω πάει με άλλη γυναίκα.

    Ευχαριστώ για τις ευχές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Δεν νομίζω ότι είναι ζουγκλα. Αν αποδεχθείς τις επιλογές σου, ότι σαρεσουν οι γυναίκες, θα δεις πόσο εύκολα θα κυλήσουν όλα.
    Όπως βλέπω όμως η συγκεκριμένη έχει δύο γυναίκες με τις οποίες παίζει, μια από εδώ και μια από εκεί. Δεν είσαι η μόνη.
    Η κατάθλιψη είναι είναι πολύ δύσκολη, οι άνθρωποι χρειάζονται στηριξη, όμως δεν έχουν δικαίωμα να πατάνε πανω στους άλλους. Να αγνοούν ότι και οι άλλοι πονανε.

    Βρες έναν άνθρωπο που θα είναι δίπλα σου σε όλα, έναν άνθρωπο που θα σε σέβεται. Ακομη και να μείνεις και μόνη μια χαρά είναι σε σχέση με όλο αυτό που περνάς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτα μονο εγω τα κανω ειμαι 57 η κορη μου 42 με κατηγορουσε γτ την εκανα αγροτισσα πηρε 3000 χιλιαρικα συνταξη δηλαδη με τον 10πλασιασμο 30 χιλιαρικα κ συμφωνα με το πωσ πληρωνεται 300 χιλιαρικα το μηνα κ ηρεμησε το τι κανει στην προσωπικη τησ ζωη ειναι προβλημα τησ εφοσον ειναι καλα με τα χρηματα τησ

Similar Threads

  1. Διπολική Διαταραχή
    By STORM LORD2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-06-2020, 05:41
  2. Ομοφυλοφιλική σχέση
    By Spyrtos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 27-03-2015, 00:37
  3. Replies: 45
    Last Post: 21-11-2014, 13:21
  4. διπολικη διαταραχη
    By frozen in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-08-2013, 03:45
  5. κοκαϊνη σε σχέση με τη διπολική διαταραχή
    By Θεοφανία in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 17
    Last Post: 21-06-2008, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •