Ψυχωσικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166

    Ψυχωσικη διαταραχη

    Καλησπέρα παιδιά.Βλεπω μετά το επεισόδιο έχει κλατάρει το μυαλο μου δεν λειτουργεί καλά δεν στροφαρω δεν παράγει σκέψεις και άλλα πολλά.Αυτα τα συμπτώματα επιμενουν 6 μήνες και δεν λένε να φύγουν.Το ερώτημα μου είναι φεύγουν ποτέ αυτά η μία ζωή θα είμαι έτσι;Είναι ανυπόφορο νιωθω ανεπαρκης και χαζός και κάνεις δεν με καταλάβαινει.Δεν μπορώ να δουλέψω έτσι ούτε να δραστηριοποιηθω διότι το μυαλο μου δε βοηθάει πουθενά είναι σαν αδειο σακί.Τι προτεινεται;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    προτεινω να σε δει ενας ψυχιατρος , δεν μπορεις εσυ να βοηθησεις τον εαυτο σου, οντας σε τετοια κατασταση .......αν μια ζωη θα εισαι ετσι ? δεν το ξερω , αλλα ειχα περασει απο το Δρομοκαειτιο, για αποτοξινωση απο αλκοολ , και γνωρισα πολλους ψυχωσικους , η με ψυχωσικο συνδρομο, ( αυτο ειναι χειροτερο ) ..........ηταν ολα εξαιρετα παιδια , και εκανα παρεα μεναν που ειχε ψυχωσικο συνδρομο , 64 ετων , τουπαιρνα οποτε ηθελε ενα σαντουιτς απο το κυλικειο, τοσα ευχαριστω δεν εχω ακουσει ποτε στην ζωη μου ............αυτος ελεγε πχ. βγαζει ο Βοσκοπουλος ( ο τραγουδιστης ) ενα περιστροφο, και μπαμ , μπαμ ( 5 μπαμ ) και καθαριζει 5 ........το πιστευε αυτο ..και μιλαγε και μονος του .....αυτος θα παιρνει ισοβιως φαρμακα , ειχε τρελοχαρτο απο τον στρατο , δεν ειχε δουλεψει ποτε του, δεν μπορουσε .....γνωρισα κι αλλον, πιο λαιτ περιπτωση , ελεγε οτι εβλεπε τηλεοραση κι εκανε απιστευτους και βασανιστικους συνδυασμους με το μυαλο του , αυτος ειχε δει βελτιωση με τα αντιψυχωτικα .......μια κοπελα που ειχα τσιμπηθει κι ολας , ηταν πολυ λαιτ περιπτωση , με ρωταγε αν εχω παρατηρησει οτι η τροχια της σεληνης εχει χαμηλωσει, και οτι μπορουμε να καταστρεψουμε την γη με τα γεωτρυπανα πετρελαιου , οχι την διαβεβαιωνα .........και αυτη με ρωταγε αν θα παιρνει μια ζωη αντιψυχωτικα , την ενοχλουσαν , την εριχναν σωματικα ( μουλεγε δεν ξερεις εσυ τι αγωνα εχω κανει για να βρω τον παλιο μου εαυτο , το υποψιαζομαι της ελεγα ) ακουγε και φωνες , φυγαν οι φωνες , εχει δει τεραστια βελτιωση με αντιψυχωτικα , και ειμαι βεβαιος γι αυτην οτι θα βρει τον δρομο της καποια στιγμη,....................νομιζω σου απαντησα, αγαπητε ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι η πορεια ειναι μεγαλη. Θα σου παρει χρονο και πονο αλλα μπορει να καταφερεις να σταθεις. Μπορει να μην εχεις και καμμια σκεψη που να μπορεις να την περιγραψεις ως ψυχωτικη και οι νοητικες σου λειτουργιες να ειναι μια χαρα. Η φαρμακευτικη αγωγη ειναι επιβεβλημενη. Αυτα σε γενικες γραμμες, φυσικα δεν σε ξερω και ουτε ειμαι προφητης για την πορεια του καθενος και το τι λουκι τραβαει ή προκειται να τραβηξει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    30
    dose ton kalytero soy eafto,kai mono tote tha aisthantheis kala.otan grafeis ''kalispera paidia'' ayto simainei oti leitourgei to myalo sou.oson afora ti douleia thelei siga siga

Similar Threads

  1. F23.2 Οξεία σχιζοφρενική ψυχωσική διαταραχή
    By tvasileios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 17-01-2019, 12:21
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή με ψυχωσική εκτροπή
    By REDODIN7 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 07-12-2018, 10:04
  3. μη οργανική ψυχωσική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 12-09-2018, 21:26
  4. Μη οργανική ψυχωσική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 46
    Last Post: 26-12-2017, 23:08
  5. 8 χρονια ψυχωσικη (σχιζοσυναισθηματική διαταραχή) και τωρα και επιληπτικη;
    By εσωτερική_σήψη in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 16-06-2014, 20:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •