Ρινικα σπρευ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162

    Ρινικα σπρευ

    Καλησπερα παιδια ηθελα να ρωτησω το εξης.. Επειδη εχω χρόνια ιγμοριτιδα δηλαδη παθαινω συχνα η μυτη μου ειναι σχεδον παντα βουλωμενη.. Και νομιζω το εχω παρακανει με τα σπρευ τωρα τελευταια.. Δηλαδη μμπουκωνω και μονο στην σκεψη οτι ειμαι μπουκωμενος και πρεπει να βαλω σπρευ.. Ειχε κανεις τον ιδιο "εθισμο" με ρινικο σπρευ και αν ναι πως το σταματησε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Μήπως να αρχίσεις να χρησιμοποιείς θαλασσινό νερό;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,853
    εγω οταν αρρωστενω κανω γαργάρες με στοματικο δυαλημα κι βανω κι στα ρουθουνια τσουζει κι σκοτωνει το μικροβιο που εκει φωλιάζει συνήθως κι μετα σου κανει ζημια
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Δηλαδη μμπουκωνω και μονο στην σκεψη οτι ειμαι μπουκωμένος και πρεπει να βαλω σπρευ..
    Καλησπέρα, αν εννοείς οτι μπουκώνεις λόγω άγχους, απο την εμπειρία μου όντως μπορεί να το δυσχεραίνει. Τα αγγειοδιασταλτικά ρινικά σπρέι είναι για 5 μέρες, μετα μπορεί να προκαλέσουν εθισμο. Καθαρισμος και ξεμπούκωμα μπορεί να γινει και με πλυσεις ειτε με ισοτονο ή υπερτόνο νερο (φυσιολογικος ορος ή απολυμασμένο με βρασμό νερο και ειδικο αλάτι) δηλαδή περίπου οπως το θαλάσσιο νερο. Μπορεί να γίνεται συχνά χωρίς κάποια επίπτωση, υπάρχουν διάφορες συσκευές, μια προσοχή χεριάζετε αν το εισάγουμε με χρήση υψηλής πίεσης, όταν δεν εχουν ανοιξει οι εσωτερικοί δίοδοι ακόμα. Εχει αποτελεσμα στις πιο πολλές περιπτώσεις, ισως σε καποιο δύσκολο κρύωμα εκει να μην τα καταφερει. Αυτές είναι γενικές οδηγίες, θέλει ψυχραιμία, σωστη γνωμάτευση και χρήση των φαρμάκων και στους περισσότερους θα περάσει χωρίς αλλα προβλήματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    ναι εγώ κάθε φορά που τα αρχίζω νομίζω γίνομαι χειρότερα κ δεν μπορώ να τ κόψω...ελλατωνω σιγά σιγά μέχρι που κόβεται και κάνω και εινικες πλυσεις ενδιάμεσα να ξεγελιεμαι

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    1
    Είναι ενοχλητικό όταν το νερό μου ρέει συνεχώς
    Επίσης πρέπει να ψεκάζω συχνά τη μύτη μου.


    ______________
    Tai_gr

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •