Σολομός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Σολομός

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Σολομός

    Δεν είναι τρώω πάρα πολύ συχνά, αλλά περίπου 20 κομμάτια το χρόνο, τα τρώω καθώς είναι ελαφρύ για το στομάχι και πολύ εύκολο το μαγείρεμά του στον ατμομαγειρα. Διαβάζω όμως ότι ο κατεψυγμένος σολομός έχει συνδεθεί με την ανάπτυξη καρκίνου. Βεβαια ο ΠΟΥ κατατάσσει πολλά τρόφιμα που τρώνε στην καθημερινή τους ζωη οι περισσοτεροι ως καρκινογόνα (πχ τα αλλαντικά, το κόκκινο κρέας κλπ) Ξέρετε κάτι παραπανω; Έχουν μείνει έξι φιλέτα στην κατάψυξή μου, μήπως να μην τα φαω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Να φας, ο σολομός είναι πολύ θρεπτικός. Έχει κάποιες κακές ουσίες αλλά σε πολύ μικρές αναλογίες, πρέπει να τρως πολύ για να γίνουν επικίνδυνες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Είναι ανάλογα ποιον θα ρωτήσεις. Εμένα σε ίδια ερώτηση μου είπε μια γιατρός να το πετάξω γιατί είναι γενετικά τροποποιημένα. Καλά ζαμπόν, μπέικον, λουκάνικα έχω να φάω δεκαετίες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Aλλαντικα ούτε εγώ τρώω, εκτός από γαλοπούλα. Μπέικον ούτε κατά διάνοια, με αηδιάζει το λίπος και λυπάμαι τα γουρουνάκια. Και το κρέας αποφεύγω όσο μπορω, κυρίως κοτόπουλο τρώω. Όπως είπα,δεν είναι ότι τρώω και πάρα πολύ συχνά, αλλά μερικά κομμάτια το χρόνο. Δεν είναι ξεκάθαρο όμως από ο,τι γράφεται στο διαδίκτυο αν το εύρος της κατανάλωσης και η ποσότητα παίζουν ρόλο. Τέλος πάντων, θα φάω αυτά που έχω στην καταψυξη και μετά θα το ψάξω. Δεν υπάρχουν φρεσκοι σολομοι στην Ελλαδα; Στην καρδιά όντως κάνει καλο, αλλά αν είναι να πάθεις τίποτα μετά, καλύτερα όχι.
    Last edited by Skiouros8; 01-01-2023 at 07:53.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Φρέσκοι σολωμοι στην Ελλάδα; Δεν νομίζω. Το ξέρεις ότι το πορτοκαλί χρώμα οι σολωμοι ιχθυοτροφείου το αποκτούν τεχνητά; Με χρωστικές ή κάτι άλλο. Πριν αρκετά χρόνια είχε μάλιστα αποκαλυφθεί ότι υπερέβαινε το ασφαλές όριο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καλα , χρωστικές έχουν τα πάντα. Έφαγα σήμερα τελικά, θα δειξει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    ο σολομος οπως ολα τα μεγαλα ψαρια ειναι γνωστο οτι μαζευει υδραργυρο. το ποσο μαζευει και ποσο επιτερεπετε να φας βαριεμαι να το ψαξω τωρα αλλα να ξερεις οτι τα γατια τρελενονται για αυτο το ψαρι. εγω αγοραζω τον κατεψυγμενο απο τα λιντλ αλλα τους αρεσει πολυ και ο τοννος οπως και ο σκομβρος αυτος σε νερο, τους σπαει κανονικα ην μυτη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν δεν τους καταναλωσω, θα τους ρίξω στις γάτες, αλλά μάλλον θα φάω ακόμα ένα δυο φιλέτα. Όταν βάζω κοτόπουλο στον ατμομαγειρα δεν μαγειρεύεται καλά, ο σολομός βγάνει όμως πολύ καλός. Πετάς και μια δυο πατάτες ή ρυζι και λαχανικά και έχεις έτοιμο φαγητό χωρίς προετοιμασία.
    Μαλλον πρέπει να πάρω ένα air fryer, νομίζω το κοτόπουλο θα γίνεται καλύτερα έτσι.
    Και το καλό με αυτές τις συσκευές είναι ότι δεν χρειάζεται καν να είσαι σπίτι, βάζεις απλά το χρονόμετρο, κάτι που με βολεύει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Σκίουρε καλή χρόνια! Έχω να δηλώσω ότι είμαι φαν του σολομού χωρίς ωστόσο να τον καταναλώνω τακτικά. Θεωρώ ότι σε μικρές ποσότητες αραιά και που, μπορούμε να τρώμε. Εγώ τον αγοράζω μια φορά το δίμηνο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι, κι εγώ εκεί κατέληξα τελικά. Εντωμεταξυ άρχισα να τρωω και τόνο (όχι πολυ, δύο μερίδες έφαγα ως τώρα σε σάλτσα για τα μακαρονια) κάτι που μου ήταν αδιανόητο εδώ και αρκετά χρόνια με το φόβο της αλλεργικός αντίδρασης (έχω υπόβαθρο αλλεργιων ,δεν είναι εντελως ξεκάρφωτος φοβος) Εχω κανει θετικά βήματα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •