Φτερούγισμα στην καρδια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225

    Φτερούγισμα στην καρδια;

    Καλησπέρα σε όλους, 2 μερες τωρα και σε κατασταση ηρεμιας, ξαφνικα νιωθω την καρδια μου να χτυπαει ακανονιστα. Οχι εκτακτη. Σαν φτερουγισμα. Ειναι ΠΟΛΥ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ. Κραταει δευτερόλεπτα αλλα φαίνονται αιώνας. Εχω κανει εξετασεις προσφατα. Το παθαινει κανεις αλλος; Εχω φοβηθει πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έκτακτη είναι απλα δεν την νιώθεις συνήθως έτσι.

    Ναι,έχω κάποιες φορές

  3. #3
    κ εγω το παθαινω ....αλλες φορες πιο συχνα...αλλες οχι τοσο συχνα!!! αν βηξεις κεινη την ωρα φευγει!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Τι να πω βρε παιδια ειμαι παλι τρομοκρατημένη, αρχισαν παλι τα inderal κτλ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Ακριβως το ίδιο και εγώ, υπάρχει κάποια παραπάνω εξήγηση για αυτό;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    κ εγω το παθαινω ....αλλες φορες πιο συχνα...αλλες οχι τοσο συχνα!!! αν βηξεις κεινη την ωρα φευγει!
    Ακριβως το ίδιο και εγώ, υπάρχει κάποια παραπάνω εξήγηση για αυτό;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Γενικά ήμουν ήρεμη αρκετά για κάποιες μέρες… χθες το βράδυ με έπιασε να φάω κάτι chips με βρώμη κλπ ψητά κ να πιω μισό λίτρο κακάο…σήμερα το πρωί έχω εκτακτες!!
    Θεωρώ ότι με πείραξαν δυστυχως αυτά σε έντερο ή στομάχι κι εξού η επανεμφάνιση τόσων μέσα σε μια μέρα.
    Εγώ πλέον τις νιωθω σαν σφιξιμο εκείνη την ώρα στο σημειο εκεί για δευτερόλεπτα που μάλλον, υποθέτω, θα κάνει κανενα έντερο ή στομάχι σπασμό εκείνη την στιγμή κ επηρεάζεται κ η καρδια

  8. #8
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Γενικά ήμουν ήρεμη αρκετά για κάποιες μέρες… χθες το βράδυ με έπιασε να φάω κάτι chips με βρώμη κλπ ψητά κ να πιω μισό λίτρο κακάο…σήμερα το πρωί έχω εκτακτες!!
    Θεωρώ ότι με πείραξαν δυστυχως αυτά σε έντερο ή στομάχι κι εξού η επανεμφάνιση τόσων μέσα σε μια μέρα.
    Εγώ πλέον τις νιωθω σαν σφιξιμο εκείνη την ώρα στο σημειο εκεί για δευτερόλεπτα που μάλλον, υποθέτω, θα κάνει κανενα έντερο ή στομάχι σπασμό εκείνη την στιγμή κ επηρεάζεται κ η καρδια
    Ενδιαφέρον αυτό που λες Βίβιαν, δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να είναι και το στομάχι. Φτερουγίσματα έχω περιστασιακά, αλλά σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι και τα φάρμακα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Υπάρχει πολύ μεγάλο ενδεχόμενο να είναι από το στομάχι. Εγώ έχω να άλλο που με ταλαιπωρεί, νιωθω για δευτερόλεπτα ενα άσχημο συναίσθημα ότι κάτι γίνεται στο στομάχι κοντά στην καρδιά κ μου το δημιουργεί…
    Αν δεν ηρεμήσω εντελώς δε θα με αφήσει… :’(

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    εγώ πάλι φουσκωνω πάρα πολύ σε σημείο να μ κόβει την ανάσα και νιώθω εκεί στην καρδιά κ ζαλαδα κ ιλιγγο και γενικώς όταν είμαι έτσι αρχίζω κ φοβάμαι.

  11. #11
    Ναι αυτό με το φούσκωμα το νιώθω και γω ενίοτε. Εμένα βουλώνει και η μύτη μου ξαφνικά ή το ένα ρουθούνι θα είναι βουλωμένο και αυτό θα μου κάνει δύσπνοια δεν ξέρω αν αγχώνομαι εκείνη την ώρα και ίσως λίγη βραδυκαρδία; Αν μετά αναπνέω απο το στόμα σιγά σιγά ξεβουλώνει η μύτη. Η μπορεί να ξεβουλώσει ή αν κάνω κάποια άσκηση. Εμένα το ρινικό διάφραγμα είναι λίγο στραβό εκ γενετής οπότε ίσως και αυτό να παίζει ένα ρόλο.

    Από την άλλη βέβαια τόσα χρόνια πριν την αγχώδη διαταραχή δεν είχα ποτέ δύσπνοια άρα μάλλον ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΑΓΧΟΣ είναι. Αν η δύσπνοια ήταν παθολογική θα γυμναζόμουν και θα λαχάνιαζα... Το πήγα από τις έκτακτες στην δύσπνοια, sorry.

    Παιδιά νομίζω τα περισσότερα που βιώνουμε είναι σωματοποιημένο άγχος. Θέλει πολύ δύναμη για να ξεφύγουμε από αυτόν τον κύκλο. Ένας ψυχίατρος μου είπε ότι τα φάρμακα είναι το πολύ ένα 35% το πολύ. Τώρα σε ήπιες σχετικά διαταραχές ναι μπορεί να βοηθούν ακόμη και εξ ολοκλήρου.
    Last edited by ThelwNaEimaiKala; 02-01-2023 at 16:37.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    πάλι έκτακτες όλη μέρα. πάλι ίδια φαύλος κύκλος όλα. δεν θα ηρεμησω ποτέ. δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για τις έκτακτες. παλεύω χρονια. τίποτα δεν βοηθάει. γιατί υπάρχουν γμτ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    κι εμένα αυτές τις μέρες με έχουν αρχίσει πάλι πάνω π με είχαν αφήσει έχω σγρ 3 μέσα στη μέρα π σαν να σταματάει για δευτερόλεπτο..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Εγώ είχα φτερουγίσματα όταν πέρασα μια περίοδο με στρες και στεναχώρια. Βοηθάει πιστευω η εκτόνωση και να μην πίνουμε καθόλου καφέ όταν είμαστε σε τέτοιες φάσεις..

Similar Threads

  1. Νευρόπονος στην καρδιά
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 21-03-2021, 15:31
  2. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 14:42
  3. Τσημπιματα στην καρδια
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 21-08-2012, 00:38
  4. σουβλιές στην καρδια..
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-09-2011, 14:13
  5. πόνος στην καρδιά
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2008, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •