Ψυχωσικη καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166

    Ψυχωσικη καταθλιψη

    Καλησπέρα στο φορουμ.Πασχω σύμφωνα με τον ντοκ από ψυχωσικη καταθλιψη και λαμβάνω seroxat 20mg solian 200mg και wellbutrin 150mg.Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά το επεισόδιο νιωθω μια απαθεια μεγάλη ανηδονια επίσης και απογοήτευση διότι μετά το επεισόδιο της ψγχωσης όλα άλλαξαν.Το έχει περάσει κάνεις αυτο;Πραγματικά στεναχωριέμαι έτσι όπως έχω καταντήσει και νιώθω ανήμπορος στο να βοηθήσω τον εαυτό μου.Ειμαι σε αδιέξοδο.Τι να κανω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Θα σε συμβουλευα να μιλησεις με τον γιατρό για αυτα που νιωθεις και ισως να αναζητησεις και τη λυση της ψυχοθεραπειας! Δεν εχω εμπειρια από ψυχωσική καταθλιψη αλλά από καταθλιψη η οποια και αυτη θελει το χρονο της για να φυγει. Εγω παιρνω φαρμακα κανω και ψυχοθεραπεια. Η ψυχοθεραπεια για μενα είναι πολυ σημαντική..ποσο χρονων είσαι αν επιτρεπεται? Προσφατα το επαθες το επεισοδιο για πρωτη φορά?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Είμαι 27 χρονών και είναι το 3ο επεισοδιο.Πραγματικα νιωθω κενός δεν μπορω να απολαύσω τίποτα είμαι ένα ράκος ψυχικα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    Είμαι 27 χρονών και είναι το 3ο επεισοδιο.Πραγματικα νιωθω κενός δεν μπορω να απολαύσω τίποτα είμαι ένα ράκος ψυχικα
    Υπομονή χρειαζεται και συχνή επαφή με το γιατρό σου ώστε να σου αλλάζει τη δοσολογία αναλογα με αυτο που περνάς. Κανεις ψυχοθεραπεια? Μην απελπιζεσαι υπάρχουν λύσεις. Όλοι εχουμε περασει παρομοια θεματα! Υπομονη και συνεργασία με γιατρό. Και οσο μπορεις να βγαινεις. Τις προηγουμενες φορές το ξεπερασες σωστα? Και τωρα ετσι θα γινει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Όχι δεν κάνω και δεν ξέρω αν θα βοηθήσει στην περίπτωση μου.Εχω κάνει πολύ υπομονή αλλά δεν πάει άλλο άνθρωπος είμαι και δεν αλλάζει τίποτα προς το καλύτερο δυστυχώς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Γιατί να μην βοηθήσει η ψυχοθεραπεία; Πού οφείλεται η ψυχωσική κατάθλιψη; Είναι το ίδιο με την μανιοκατάθλιψη; Όταν λες επεισόδιο; Πόσο διαρκεί; (Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Είναι η καταθλιψη μετά το ψυχωσικο επεισοδιο που συνειδητοποίεις τι έχει γίνει δεν ξέρω τι είναι η μανιοκαταθλιψη.Το επεισοδιο έχει διαφορετικό χρόνο που διαρκεί στον καθένα.

Similar Threads

  1. Ψυχωσικη διαταραχη
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-2023, 17:00
  2. Ψυχωσικη καταθλιψη
    By panos_77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 20-11-2022, 18:45
  3. ψυχωσική συνδρομή
    By dolphin6585 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-02-2021, 19:34
  4. Ψυχωσικη συνδρομή
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 103
    Last Post: 15-03-2011, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •