Ιγμοριτιδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162

    Ιγμοριτιδα

    Ας ανοιξω και αυτο το θεμα καθως με ταλαιπωρει 2 χρονια τωρα και θα ηθελα να ακουσω αν ειχατε ποτε και πως και τι κανατε για να ελαφρυνετε τα συμπτωματα.. Λοιπον πριν 2 χρονια πρωτη φορα επαθα ιγμοριτιδα ξυπναω ενα πρωι και ξαφνικα γυρνανε ολα ρε λουνα παρκ.. Λεω παει πεθαινω παω στον παθολογο με στελνει ω.ρ.λ και μου λεει εχεισ ιγμοριτιδα.. Επειτα μου δινει μια αγωγη μου περναει και μετα απο κανα 6μηνο παλι τα ιδια.. Να μην τα πολυλογω εδω και 2 χρονια με πιανει συννεχεια αν φαω κρυο στο κεφαλι γυρναω σπιτι ποναει το κεφαλι του θανατα.. Με αντιβιωσεις εχω κουραστει δεν παιρνω αλλες οποτε προσπαθω να την καταπολεμαω με εισπνοες απο ευκαληπτο και χαπια παρακεταμολης για πονοκεφαλο κλπ.. Σκεφτομαι επισης να παω στα λουτρα φετος γιατι ειχε και ο πατερασ μου χρονια ιγμοριτιδα και πηγαινωντας στα λουτρα σχεδον καθε χρονο του περασε.. Εχετε καποια τιπς ωστε να μην με επιβαρυνει τοσο αυτη η σπαστικη ιγμοριτιδα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι, ειχα κι εγω , πολυ παλια, Φλεβαρης ηταν , πηρα αντιβιωση minocin, αλλα μουπε ο ΩΡΛ να μην κανω μπανια στην θαλασσα για φετος ( τοτε ημουν φανταρος , και πηγα στο στρατιωτικο νοσοκομειο ) , μην τυχον και μπει θαλασσινο νερο στην μυτη ....περασε παντως τον ιδιο χρονο, εβγαζα ακτινογραφιες για βλεπει ο γιατρος αν υπαρχει ακομη το μπουκωμα στα ιγμορια ( δεν ειμαι καθολου νοσοφοβικος ) .......
    Last edited by Macgyver; 11-12-2022 at 17:42.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Θάνο, μήπως μένεις σε περιοχή με πολλή υγρασία; Εγώ έπαθα ιγμορίτιδα όταν για κάποιο διάστημα έμεινα σε νησί. Ο αφυγραντήρας μπορεί να βοηθήσει στην πρόληψη. Ακτινογραφία στη μύτη έβγαλες; Μήπως δεν έχει φύγει τελείως και το ξαναπαθαινεις. Πέρα από το κλίμα το άλλο που παρατήρησα είναι ότι σταμάτησα να αρρωσταίνω από αμυγδαλιτιδες όταν άρχισα να παίρνω συμπληρώματα διατροφής, πολυβιταμινες ή βιταμίνη d, b12 και φυλλικό οξύ που είχα έλλειψη. Κάνε ένα έλεγχο, μπορεί να έχεις έλλειψη σε βιταμίνες και να αρρωσταίνεις τόσο συχνά. Πεσμένο ανοσοποιητικό δηλαδή. Φρούτα, λαχανικά τρως;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Ο ωρυλα μου μου λεει οτι εχω στραβο διαφραγμα και οτι για αυτο παθαινω συχνα οτι τα λουτρα θα βοηθησουν αλλα και η διορθωση του διαφραγματοσ.. Η μυτη μου ρε φιλε ειναι ολοισια και ειναι παρα πολυ ωραια αχχαχαχααχ αν κανω την μαλακια που λεει θα μου την στραβωσουν στανταρακι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα φιλε, ταλαιπωρουμαι 15 χρονια με αυτο το προβλημα και αν εξελιχθει μπορει να γινει πολυ σοβαρο,, η Ιγμοριτιδα συνηθως προερχετε απο κρυωμα, αλλα οι λογοι που καποιος εχει ευαισθησία ή οχι ειναι σε πολλες περιπτωσεις αγνωστοι,, Επισης πολλοι ειναι οι παραγοντες που επηρεαζουν αρνητικα,,

    Το κλειδι ειναι να αποφυγεις οσο γινετε να ξαναπαθεις γιατι μετα απο καθε φορα που σε πιανει την επομενη θα σε πιασει λιγο πιο ευκολα,,
    Επισης αν σε πιασει να κανεις οτι μπορεις για να γινεις τελειως καλα μετα χωρις υπολοιματα, επισης πολυ σημαντικο,,

    Εμενα με βοηθησαν απλες πολυβιταμινες, εισπνοες χαμομιλιου-ευκαλυπτου, το αγχος δεν βοηθαει να ξερεις δημιουργει μπουκωμα, η υγρασια επισης, το τσιγαρο,, Εαν δεν εχεις αλλεργια και κλειστη μυτη, δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο για να βοηθησεις,, Προσεχε για το διαφραγμα το προτεινουν πολλοι, αν οντως δεν μπορεις να εισπνευσεις θα βοηθησει, αλλιως δεν θα αλλαξει κατι,, Εξωτερικα δεν αλλαζει κατι απο επεμβαση στο διαφργμα,, Αυτα απο μένα,,

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Ο ωρυλα μου μου λεει οτι εχω στραβο διαφραγμα και οτι για αυτο παθαινω συχνα οτι τα λουτρα θα βοηθησουν αλλα και η διορθωση του διαφραγματοσ.. Η μυτη μου ρε φιλε ειναι ολοισια και ειναι παρα πολυ ωραια αχχαχαχααχ αν κανω την μαλακια που λεει θα μου την στραβωσουν στανταρακι
    η διορθωση του διαφραγματος απο οσο γνωριζω γινεται χειρουργικα , ειχε κανει παλια ο κολλητος μου ουτε αυτουνου ηταν στραβη η μυτη εξωτερικα .....αρα η ιγμοριτιδα σου χρηζει διαφορετικης θεραπειας μαλλον....μην λεω μαι μπουρδες ομως .....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    νταξει δεν ειναι οτι εχω συννεχεια απλα ειμαι πιο ευαισθητος και πρεπει να ειμαι λιγο πιο προσεχτικος.. Ασ πουμε ο πατερασ μου με τα λουτρα του περασε εντελως λενε οτι βοηθανε πολυ.. Οποτε θα τα δοκιμασω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ρε θανο , αφου εχεις ηδη αποφασισει τι θα κανεις με την ιγμοριτιδα σου , τι καθεσαι και μας ρωτας , τι να κανω , και τι να κα
    νω ? λουτρα θες , λουτρα θα κανεις ......εχεις μια δυνητικα σοβαρη ασθενεια που χρηζει εξατομικευμενης θεραπειας , κατσε να σου πει ενας ΩΡΛ τι να κανεις .....πηγαινε σε αλλον, αν δεν εισαι ευχαριστημενος ......

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    1
    Έχω επίσης χρόνια ιγμορίτιδα, και πραγματικά με βασανίζει κάθε φορά που connections αλλάζει ο καιρός

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Ας ανοιξω και αυτο το θεμα καθως με ταλαιπωρει 2 χρονια τωρα και θα ηθελα να ακουσω αν ειχατε ποτε και πως και τι κανατε για να ελαφρυνετε τα συμπτωματα.. Λοιπον πριν 2 χρονια πρωτη φορα επαθα ιγμοριτιδα ξυπναω ενα πρωι και ξαφνικα γυρνανε ολα ρε λουνα παρκ.. Λεω παει πεθαινω παω στον παθολογο με στελνει ω.ρ.λ και μου λεει εχεισ ιγμοριτιδα.. Επειτα μου δινει μια αγωγη μου περναει και μετα απο κανα 6μηνο παλι τα ιδια.. Να μην τα πολυλογω εδω και 2 χρονια με πιανει συννεχεια αν φαω κρυο στο κεφαλι γυρναω σπιτι ποναει το κεφαλι του θανατα.. Με αντιβιωσεις εχω κουραστει δεν παιρνω αλλες οποτε προσπαθω να την καταπολεμαω με εισπνοες απο ευκαληπτο και χαπια παρακεταμολης για πονοκεφαλο κλπ.. Σκεφτομαι επισης να παω στα λουτρα φετος γιατι ειχε και ο πατερασ μου χρονια ιγμοριτιδα και πηγαινωντας στα λουτρα σχεδον καθε χρονο του περασε.. Εχετε καποια τιπς ωστε να μην με επιβαρυνει τοσο αυτη η σπαστικη ιγμοριτιδα;
    Λυπάμαι που αντιμετωπίζετε αυτά τα προβλήματα με την ιγμοριτιδα. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε να συνεργάζεστε με τον ιατρό σας και να ακολουθείτε τις συμβουλές του. Επιπλέον, η επίσκεψη στα λουτρά μπορεί να είναι μια καλή ιδέα, καθώς η θερμότητα και το νερό μπορούν να βοηθήσουν στην ανακούφιση των συμπτωμάτων.

    dreadhead parkour

Similar Threads

  1. Ιγμορίτιδα, άγχος, αυπνίες, φόβος, θλίψη..
    By christos_cr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-03-2022, 22:12
  2. Ιγμορίτιδα και ΙΔΨ - Κατάθλιψη
    By akisp in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-04-2011, 11:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •