Χαζές σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Χαζές σκέψεις

    Κάποιες φορές κάθομαι και ασχολούμαι με χαζά πράγματα, κυρίως όσον αφορά την εμφάνισή μου. Όταν ήμουν μικρός μου άρεσε να κοιτάζω το πρόσωπό μου στον καθρέφτη, μου φαινόταν τέλειο, συμμετρικό, ωραίο. Με έλεγαν γλυκουλη και οτι εχω ωραια ματια, αλλά εγώ για κάποιο λόγο στην εφηβεία θεωρούσα πως είμαι άσχημος. Το πίστευα αυτό για πολλά χρόνια και όταν κάποιος μου έκανε ένα κομπλιμεντο θεωρούσα πως λέει ψέματα. Ίσως φταίει που εξαιτίας του ύψους μου ποτέ δεν θα μπορουσα να θεωρηθω κλασικά ωραίος. Μου λένε όμως συχνά ότι είμαι ωραίος και πάλι κάθομαι και σκέφτομαι ανοησίες, όπως αν φαίνονται μικρά τα ματια μου (τα ματια μου δεν είναι μικρά,το αντίθετο, απλά σκέφτομαι ότι οι άνθρωποι που έχουν δει μόνο φωτογραφίες μου ίσως σκεφτούν ότι τα ματια μου είναι μικρά,ενώ δεν ειναι) ,μάλιστα μια κοπέλα μου είπε ότι όταν παραπονιέμαι για την εμφάνισή μου μοιάζει να το κανω για να ακούσω κομπλιμεντα κάτι που δεν ισχύει.

    Γύρω στα 24 άρχισα να καταλαβαίνω ότι ίσως να ειμαι ωραίος, αλλα και παλι ειχα ανασφαλείς σκεψεις. Τωρα θεωρω οτι ειμαι μαλλον γλυκος/ομορφος αλλα οχι ωραίος με τη μοιραια εννοια. Τα χαρακτηριστικά μου δηλαδή είναι μια χαρά, αλλά δεν νομιζω πχ οτι αρεσω πολυ στις ελληνιδες που εχουν ως προτυπα αλλου τυπου ανδρες.
    Και σιγα σιγα το πρόσωπό μου θα χαλάει και σιγουρα μέχρι τα 40 θα κάνω ρυτίδες. Έχω πάρει κρέμα αλλά έχω αρχίσει μόνο πρόσφατα να βάζω. Δεν εχω ρυτίδες αυτή τη στιγμή αλλά θα κάνω αναπόφευκτα.

    Τα τελευταία δύο χρόνια έβαλα κιλά. Ηθελα να βαλω μερικα κιλα, αλλα ισως εβαλα παραπανω απο οσα ηθελα. Δεν εφτασα ποτέ πάνω από τα φυσιολογικά μου αλλά όσα κιλά έβαλα πήγαν και στο πρόσωπο μου και έγινε ακόμα πιο baby face και χαθηκαν καπως το jaw line μου και τα ζυγωματικά μου. Τώρα έχασα πέντε κιλά και είμαι εκει που ήθελα , ουτε πολυ αδυνατος ουτε το αντιθετο, μου αρεσω καλύτερα έτσι, αλλά φοβάμαι μήπως η αυξομείωση βάρους επιδράσει αρνητικά στο δέρμα μου, κυρίως στο λαιμό μου γιατί έχω ψηλό λαιμό και συνήθως καμπουριαζω και κοιτάω κάτω και αυτο έχει επιδράσει κάπως στο δέρμα, έχει χάσει την ελαστικότητά του.

    Έχω θέμα και με το μαλλί μου. Παλια μου αρεσε κοντο, τωρα το αφηνω και μακραινει λιγακι,αλλα νομιζω οτι ετσι φαινομαι μικροτερος. Εχω κατι σαν τσουλουφι, καπως σαν του Χαρυ Σταιλς. Δεν μοιαζω αρκετά αρρενωπός αν και δεν θα ήθελα είναι η αλήθεια, προτιμώ να είμαι όμορφος πάρα σουπερ αρρενωπος.

    Παλιά είχα πιρσινγκ κάτω από τα χείλη μου. Τώρα το έχω βγάλει. Κάποιες φορές σκέφτομαι μήπως να ξαναέβαζα όμως ελλοχεύουν μολυνσεις. Και μου έχει αφήσει ένα μικρό σημαδάκι.
    Last edited by Skiouros8; 12-12-2022 at 11:09.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Λοιπόν σχετικά με το πρόσωπο. Θα πάρεις μια καλή κρέμα ημέρας και μια καλή κρέμα νυκτός. Πριν τις βάζεις θα πλένεις το πρόσωπο σου με σαπούνι. Θα πάρεις σαπούνι προσώπου για τον τύπο δέρματος σου. Επίσης πολύ σημαντικό είναι η αντιλιακη. Θα βάζεις κάθε μέρα ανελλειπως. Ακόμα και με συννεφιά εσύ θα βάζεις. Ο ήλιος γερνάει το δέρμα πολύ. Τώρα αν θες να επεκταθεί πάρα πάνω υπάρχουν κρέμες ματιών, σερουμ ενυδατωσης, σκραμπ, βιταμίνες c. Εγώ βάζω τα lancome. Σου τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι ακριβά αλλά υπέροχα. Έχω κι εγώ μανία με το δέρμα μου και το προσέχω περισσότερο από ότι το συκώτι μου.... Τώρα υπάρχει και η λύση του botox. Δεν έχω κάνει και δε ξέρω τι παίζει αλλά το κάνουμε πριν βγουν οι ρυτίδες. Αυτά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Λοιπόν σχετικά με το πρόσωπο. Θα πάρεις μια καλή κρέμα ημέρας και μια καλή κρέμα νυκτός. Πριν τις βάζεις θα πλένεις το πρόσωπο σου με σαπούνι. Θα πάρεις σαπούνι προσώπου για τον τύπο δέρματος σου. Επίσης πολύ σημαντικό είναι η αντιλιακη. Θα βάζεις κάθε μέρα ανελλειπως. Ακόμα και με συννεφιά εσύ θα βάζεις. Ο ήλιος γερνάει το δέρμα πολύ. Τώρα αν θες να επεκταθεί πάρα πάνω υπάρχουν κρέμες ματιών, σερουμ ενυδατωσης, σκραμπ, βιταμίνες c. Εγώ βάζω τα lancome. Σου τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι ακριβά αλλά υπέροχα. Έχω κι εγώ μανία με το δέρμα μου και το προσέχω περισσότερο από ότι το συκώτι μου.... Τώρα υπάρχει και η λύση του botox. Δεν έχω κάνει και δε ξέρω τι παίζει αλλά το κάνουμε πριν βγουν οι ρυτίδες. Αυτά.
    Έχω πάρει προσφατα ένα σαπούνι της Avene και μια κρέμα που βάζω το βράδυ στο προσωπο + μια κρέμα ματιών της ιδιας εταιρείας. Προτιμησα αυτή γιατί μια άλλη που είχα δοκιμάσει μου είχε κάνει το πρόσωπό κόκκινο για κάποιο λόγο, μάλλον έκανα ηπια αλλεργική αντίδραση. Και για το λαιμό είχα πάρει μια που λέει ότι δρα συσφιγγοντας το δέρμα αλλά ξεχνάω να τις βάζω. Αντηλιακή δεν βάζω, θα πάρω. Συνήθως αν το θυμηθώ βάζω και το πρωί την ίδια που βάζω το βράδυ. Ειναι απλα ενυδατικη ,οχι νυχτός ή ημερας απο οσο γράφει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Είναι πολύ ελαφριά η περιποίηση σου για την ηλικία των 33. Αυτή τη περιποίηση τη κάνουμε στα 18 μας. Η avene θεωρείται τρίτης/ Τετάρτης κατηγορίας προϊόντα. Χρειάζεσαι μια πιο εντατική και ολοκληρωμένη περιποίηση. Οι ανάγκες του δέρματος σου είναι πιο αυξημένες. Για να μην τις ξεχνάς θα τις έχεις στο καθρέφτη του μπάνιου. Όταν το πρωί και το βράδυ πλένεις δόντια θα τις βάζεις. Αλλά από όλα αυτά το βασικότερο είναι το αντιλιακο. Να προτιμήσεις κάποιο που ρολαρει πάνω στο πρόσωπο και το καλοκαίρι να το ανανεώνεις χωρίς να χρειάζεται να έχεις καθαρά χέρια για να το απλώσεις πάνω σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη μάρκα; Πώς θα βρω τη σωστή δλδ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Κάποιες φορές κάθομαι και ασχολούμαι με χαζά πράγματα, κυρίως όσον αφορά την εμφάνισή μου.
    Αυτά που γράφεις σχετικά με την εμφάνιση μπορεί να είναι «χαζές σκέψεις», όπως αναφέρεις, μπορεί όμως να είναι και χρήσιμα. Εξαρτάται από την προοπτική. Αν π.χ. πηγάζουν από ναρκισσιστικές τάσεις και εγωκεντρισμό, τότε μπορεί να σε ταλαιπωρήσουν πολύ. Αν όμως αναδύονται στα πλαίσια της φροντίδας του εαυτού σου ώστε να έχεις μια καλύτερη ποιότητα ζωής για όσο γίνεται περισσότερο, τότε υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον.

    Και αφού η συζήτηση στράφηκε στο θέμα της περιποίησης του προσώπου, θα προσθέσω ότι μπορείς να χρησιμοποιείς ως βάση, πριν βάλεις κάποια κρέμα, ρετινόλη και υαλορουνικό οξύ (π.χ. το βράδυ τη ρετινόλη, το πρωί το υαλουρονικό). Ο ρόλος του ήλιου που αναφέρθηκε είναι επίσης τεράστιος. Απέφυγέ τον όσο μπορείς. Τον χρειαζόμαστε για τη ζωτικής σημασίας βιταμίνη D3, που είναι ανύπαρκτη στις συνηθισμένες τροφές, αλλά σήμερα μπορούμε να την πάρουμε με συμπληρώματα.

    Οι αυξομειώσεις του βάρους μπορούν πράγματι να επηρεάσουν την κατάσταση του δέρματος στο σώμα γενικά. Είμαι το ζωντανό παράδειγμα για το αντίθετο.

    Και τέλος, για την περιποίηση των χεριών, έχω βρει ένα συνδυασμό που διατηρεί τα χέρια μου λαμπερά και ενυδατωμένα στις συνθήκες ολικού παγετού που έχει εγκατασταθεί εδώ και μέρες, χωρίς να χρησιμοποιήσω ακόμα κρέμα χεριών. Πρώτη φορά στη ζωή μου. Δεν έχω κάνει μόνο κάτι για τα χείλη μου που, με το φυσικό κόκκινο που έχουν, σ' αυτές τις συνθήκες είναι σαν να έχω βάλει κραγιόν.

    Αυτά λοιπόν. Καλό είναι να προσέχουμε τον εαυτό μας, σε λογικά πλαίσια, με σκοπό μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Ο χρόνος όμως θα κάνει στο τέλος τη δουλειά του, όπως πάντα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη μάρκα; Πώς θα βρω τη σωστή δλδ;
    Αναλόγως τη τσέπη σου αγαπητέ, και φυσικά να υπάρχει σειρά περιποίησης για άντρες. Οι καλύτερες μάρκες που γνωρίζω και έχω κατά καιρούς δοκιμάσει είναι la prairie, la mer, este lauder, Dior, Lancome, Biotherm. Κάνε μια έρευνα πάνω σε αυτές τις εταιρίες. Σου τις παρέθεσα βάσει ποιότητας και κόστους. Με μια καλή φροντίδα προσώπου, το δέρμα σου θα λάμπει, θα γίνει λείο, θα είναι συνεχώς ενυδατωμενο επομένως δεν θα σπάσει εύκολα από τις εκφράσεις, θα γίνει ματ, και θα αποφύγεις για μεγάλο χρονικό διάστημα τις λεπτές γραμμές που εμφανίζονται στη δεκαετία των 30. Εγώ φροντίζω το δέρμα μου τακτικά από τα 16. Μου το έμαθε η μάνα μου κι μου έμεινε. Όλοι με ρωτανε τι βάζω στο πρόσωπο μου κι είναι έτσι. Μη ξεχνάς την τακτικότητα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές το δέρμα μου είναι οκει ακόμα, παρολο που δεν το φροντιζα. Πέρυσι η δερματολόγος που είχα πάει για κάτι σπυρακια αλλεργίας που είχα βγάλει στο σώμα μου είπε ότι έχω λαμπερό δέρμα στο πρόσωπο. Δεν εχω πόδια χήνας ή ρυτίδες γενικά. Αυτό που με ενοχλεί είναι πλάι στο στόμα, οι ρυτιδες που κανουμε οταν χαμογελαμε, παρατηρώ ότι τεινουν να εμφανιστουν κάποιες γραμμές. Σκέφτομαι μήπως είναι λόγω της αυξομείωσης βάρους. Διάβασα σε ένα άρθρο ότι σε γενικές γραμμές η ενυδάτωση είναι αυτή που μετράει αλλά από τα 34 και μετά το πρόσωπο αλλάζει. Είναι αναπόφευκτο μαλλον. Μέχρι τώρα με έκαναν αρκετά μικρότερο, φοβάμαι μήπως ξαφνικά αρχίζω να δείχνω γερος.
    Και δεν έχω βρει ακόμα τον ερωτα της ζωής μου. Πώς θα γίνει αυτό αν γεράσει το πρόσωπό μου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές το δέρμα μου είναι οκει ακόμα, παρολο που δεν το φροντιζα. Πέρυσι η δερματολόγος που είχα πάει για κάτι σπυρακια αλλεργίας που είχα βγάλει στο σώμα μου είπε ότι έχω λαμπερό δέρμα στο πρόσωπο. Δεν εχω πόδια χήνας ή ρυτίδες γενικά. Αυτό που με ενοχλεί είναι πλάι στο στόμα, οι ρυτιδες που κανουμε οταν χαμογελαμε, παρατηρώ ότι τεινουν να εμφανιστουν κάποιες γραμμές. Σκέφτομαι μήπως είναι λόγω της αυξομείωσης βάρους. Διάβασα σε ένα άρθρο ότι σε γενικές γραμμές η ενυδάτωση είναι αυτή που μετράει αλλά από τα 34 και μετά το πρόσωπο αλλάζει. Μέχρι τώρα με έκαναν αρκετά μικρότερο, φοβάμαι μήπως ξαφνικά αρχίζω να δείχνω γερός.
    Και δεν έχω βρει ακόμα τον ερωτα της ζωής μου. Πώς θα γίνει αυτό αν γεράσει το πρόσωπό μου;
    δεν θα σχολιασω για το πως θα βρεις τον ερωτα της ζωης σου οταν "σπασεις", γιατι δεν θα σου αρεσει.
    οι ρυτιδες στις ρινοπαρειακες, ειναι απο τις συσπασεις του προσωπου, οχι απο την αυξομειωση βαρους.
    απλα, αν χασεις τοσα κιλα ωστε να "ξεφουσκωσει τελειως το προσωπο σου, ειναι πιο ευκολο να φανουν γραμμες, λογω της χαλαρωσης. αλλα δεν νομιζω οτι εχεις τοσο μεγαλες αυξομειωσεις εσυ για να επηρρεαστει το προσωπο.
    επισης, οπως σου ειπαν κι απο πανω, η φροντιδα του προσωπου γινεται απο μικρη ηλικια. παντα μπορει να ξεκινησει κανεις βεβαια, αλλα κανεις δεν γερναει "ξαφνικα". η φθορα ειναι σταδιακη, συνεχης και προσθετικη μετα τα 18.. οσο καλυτερη δουλεια κανεις στην συντηρηση, τοσο καλυτερα θα διατηρηθει η επιδερμιδα σου.
    το να βαζεις σαπουνι, αλλα οχι και ενυδατικη, ειναι μια συνεχης αφυδατωση κι ας μην φαινεται την ωρα του καθαρισμου. παντα πρεπει να ακολουθει ενυδατωση , αναλογη με τον τυπο του δερματος. απο πολυ ελαφρια, μεχρι αρκετα λιπαρη. μπορει να ειναι καθαρο το δερμα, αλλα στεγνωνει κι ας μην φαινεται αμεσα.
    η ΜΟΝΙΜΗ καθημερινη φροντιδα, ειναι το αντηλιακο. ο ηλιος ειναι αυτος που γερναει πολυ περισσοτερο απο την ηλικια. σαν αποδειξη, συγκρινε μερη του σωματος που δεν βλεπει ποτε ο ηλιος, με την επιδερμιδα του προσωπου καποιου που δεν πολυφροντιζει το δερμα του και δες την κατασταση της επιδερμιδας.
    τα βασικα ειναι ο καθαρισμος, η ενυδατωση, η κρεμα ματιων και η αντηλιακη. αυτα ειναι απαραιτητα καθε μερα, για ΟΛΟΥΣ απο 16-18 μαξ χρονων.
    απο κει και περα, μπορεις να βοηθησεις παραπανω με σερουμ (και ειδικα μεγαλωνοντας), για διαφορες χρησεις (απολεπισης, ενυδατωσης, λαμψης, συσφιξης κλπ).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγω καποιες φορες πλυνω το προσωπο με το σαπουνι και μετα αφηνω κανα διωρο μεχρι να βαλω ενυδατικη, αυτο μπορει να μου κανει ρυτιδες; Απλα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο του πλυνω το προσωπο και μετα βαζω κατευθειαν κρεμα. Μερικες φορες το ξεχναω κιολας.

    Η ενυδατικη μπαινει παράλληλα και με την ενυδατικη ή οταν βγαινεις εξω πρεπει να βάζεις μονο αντιηλιακη;

    Καλα, ήλιος δεν με βλέπει και πολύ. Μόνο τώρα τελευταία που πηγαίνω κατά τις 11 να ταισω τα γατιά με το πατινι με βλεπει ηλιος. Είμαι πολύ άσπρος,λογω της ορθοστατικης απέφευγα να βγαίνω έξω μεσημέρι και έχω να πάω παραλία από το 2019.

    Ναι, η αυξομειωση βάρους δεν είναι τόσο μεγάλη αλλα είναι συχνή τα τελευταία τρια χρόνια. Αρχικά ήμουν σε φυσιολογικά κιλά, έχασα 6 κιλά τότε με την οισοφαγιτιδα, τα οποία τα ξαναπήρα όταν έγινα καλά+6 ακόμα κιλά που πήρα στην καραντίνα. Ημουν στα ανω φυσιολογικα για το υψος μου. Εντέλει τώρα έχασα τα έξι κιλά και είμαι στο βάρος που θα ήθελα να είμαι, ούτε πολύ αδυνατος ούτε παχύς, ίσως χάσω ακόμα ένα δύο για ασφάλεια. Στο λαιμό μου έχω δει αρνητικη διαφορά με αυτή την αυξομειωση ,αλλά ίσως φταίει και η στάση του σώματός μου.

    Το ότι δεν θα βρω κάποια αφού σπάσει το πρόσωπό μου το λέω γιατί θεωρώ ότι το πρόσωπό μου είναι το δυνατό μου σημείο. Αφού γερασω ,δεν θα έχω κάτι να προσελκυσω κάποια. Μόνο αν γινω ο δεύτερος Γούντι Άλεν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Γύρω στα 24 άρχισα να καταλαβαίνω ότι ίσως να ειμαι ωραίος, αλλα και παλι ειχα ανασφαλείς σκεψεις.
    Και σιγα σιγα το πρόσωπό μου θα χαλάει και σιγουρα μέχρι τα 40 θα κάνω ρυτίδες. Έχω πάρει κρέμα αλλά έχω αρχίσει μόνο πρόσφατα να βάζω. Δεν εχω ρυτίδες αυτή τη στιγμή αλλά θα κάνω αναπόφευκτα.
    .
    το προτυπο του real man .......μην τυχον και τα πεις αυτα σε γυναικα αγαπητε , θα σε παρει στο ψιλο.........ειμαι 60 και δεν εχω βαλει κρεμα στα μουτρα μου , ουτε την serenage r ----y.......... η νεανικη οψη ειναι στα γονιδια , στον τροπο σκεψης και στην δραστηριοτητα .....
    το αναποφευκτο του χρονου .......
    τι του λες βρε ioudinthi .............

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Και δεν έχω βρει ακόμα τον ερωτα της ζωής μου. Πώς θα γίνει αυτό αν γεράσει το πρόσωπό μου;


    τον ερωτα της ζωης μπορεις να τον βρεις σε οποιαδηποτε ηλικια , αν εισαι κοινωνικος , βεβαια αν δειχνεις μεγαλος στα 50, θα βρεις μια 40αρα , η συνομηλικη , εδω ο Macron εχει μια γυναικα , την Brigitte 25 χρονια μεγαλυτερη του ........ο R. Gere , 71 , εχει μια 37 χρονη, βεβαια εχει και 100 εκατομ. $ , ειναι κι ο Gere .................διαλεγεις και παιρνεις ......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εγω καποιες φορες πλυνω το προσωπο με το σαπουνι και μετα αφηνω κανα διωρο μεχρι να βαλω ενυδατικη, αυτο μπορει να μου κανει ρυτιδες; Απλα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο του πλυνω το προσωπο και μετα βαζω κατευθειαν κρεμα. Μερικες φορες το ξεχναω κιολας.

    Η ενυδατικη μπαινει παράλληλα και με την ενυδατικη ή οταν βγαινεις εξω πρεπει να βάζεις μονο αντιηλιακη;

    Καλα, ήλιος δεν με βλέπει και πολύ. Μόνο τώρα τελευταία που πηγαίνω κατά τις 11 να ταισω τα γατιά με το πατινι με βλεπει ηλιος. Είμαι πολύ άσπρος,λογω της ορθοστατικης απέφευγα να βγαίνω έξω μεσημέρι και έχω να πάω παραλία από το 2019.

    Ναι, η αυξομειωση βάρους δεν είναι τόσο μεγάλη αλλα είναι συχνή τα τελευταία τρια χρόνια. Αρχικά ήμουν σε φυσιολογικά κιλά, έχασα 6 κιλά τότε με την οισοφαγιτιδα, τα οποία τα ξαναπήρα όταν έγινα καλά+6 ακόμα κιλά που πήρα στην καραντίνα. Ημουν στα ανω φυσιολογικα για το υψος μου. Εντέλει τώρα έχασα τα έξι κιλά και είμαι στο βάρος που θα ήθελα να είμαι, ούτε πολύ αδυνατος ούτε παχύς, ίσως χάσω ακόμα ένα δύο για ασφάλεια. Στο λαιμό μου έχω δει αρνητικη διαφορά με αυτή την αυξομειωση ,αλλά ίσως φταίει και η στάση του σώματός μου.

    Το ότι δεν θα βρω κάποια αφού σπάσει το πρόσωπό μου το λέω γιατί θεωρώ ότι το πρόσωπό μου είναι το δυνατό μου σημείο. Αφού γερασω ,δεν θα έχω κάτι να προσελκυσω κάποια. Μόνο αν γινω ο δεύτερος Γούντι Άλεν.
    Σου παραθέτω τη σωστή σειρά εφαρμογής. Πλένεις πρόσωπο. (Μην καθυστερείς να βάζεις ενυδατικη γιατί το πρόσωπο με το σαπούνι ξεραίνεται. Ίσως έχεις νιώσει να τραβάει το δέρμα. Μετά κάνεις peeling. Εγώ κάνω δύο φορές τη βδομάδα. Μετά βάζεις κρέμα ματιών, μετά σερουμ, (εάν θες, εγώ βάζω) μετά ενυδατικη. Περιμένεις δέκα λεπτά και και απλώνεις την αντιλιακη κρέμα. Στο τέλος λοιπόν η αντιλιακη. Το πρόσωπο το πλένουμε για να καθαρίσουν οι πόροι και να εισχωρήσουν τα προϊόντα που βάζουμε μετά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Γιατί φίλε μου Macgyver, αφού θέλει να φροντίζει το δέρμα του κι εγώ έχω κάποιες γνώσεις γιατί να μην τις μοιραστώ; Εντάξει η αλήθεια είναι ότι οι άντρες δεν ασχολούνται με αυτά , αλλά γιατί όχι;
    Έμενα πάντως μαρεσουν οι ρυτίδες στον άντρα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Γιατί φίλε μου Macgyver, αφού θέλει να φροντίζει το δέρμα του κι εγώ έχω κάποιες γνώσεις γιατί να μην τις μοιραστώ; Εντάξει η αλήθεια είναι ότι οι άντρες δεν ασχολούνται με αυτά , αλλά γιατί όχι;
    !
    γεια σου και σενα ioudinthi , ε, δεν ειναι και ιδιαιτερα real man ......φαντασου ton Humfrey Bogart , την επιτομη του real man , να βαζει κρεμες στα μουτρα του ....ι

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σκέψεις
    By Makis15n in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-2012, 21:27
  2. Οι σκέψεις σας...
    By spaceride in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 04-07-2011, 10:50
  3. ΧΑΖΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 02-04-2011, 18:18
  4. Σκεψεις..
    By Φωτεινη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 01-11-2010, 17:38
  5. Σκεψεις ....
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2010, 12:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •