Ήταν γυφτια; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    συμφορουμιτη αυτο σου αρκει η ακομα δυσκολευεσαι;
    https://summerschool.ac.uoi.gr/wp-co...-sto-stoma.pdf
    Ο καθενας με τις πηγες του.. Με τα αξιοπιστα σαιτ του και τις αποψεις του αν θελεις σου στελνω και ολοκληρη βιβλιογραφια αλλα ακρη δεν θα βγαλουμε.. Μην χρησιμοποιεις την λεξη ρατσιστης σε εναν ανθρωπο που ανεφερε απλα την λεξη ''γυφτια'' η οποια δεν ειναι καθολου ρατστιστικη.. Το ληγω εδω γιατι εχουμε ξεφυγει απο το νοημα που ανοιξε ο φιλος μας το αρθρο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Νικο ο σκιουροσ οντωσ εχει προβλημα δε μασ δουλευει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Νικο ο σκιουροσ οντωσ εχει προβλημα δε μασ δουλευει
    ναι, το ξερω καθεται και τα υπεραναλυει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ποσο ακομα θα μου τριβεστε για λιγη προσοχη; Το ποιοι είναι προβληματικοι φαίνεται. Είναι δε τουλάχιστον οξύμωρο να κάθεσαι να αναλύεις τον ταχα φοβερο ρατσισμο μιας κοινής λέξης, όπως γύφτος, που ουδεμία σχέση έχει πια νοηματικά με το γένος των Ρομα, τη στιγμή που όλα σου τα ποστ είναι προβοκατορικα, μισογυνιστικα και φανερώνουν γενικά ποικίλα θέματα κοινωνικοπαθειας. Αν θες σου παραθετω κι εγω πηγες, οχι διπλωματικες άσχετων, αλλά κανονικές πηγές της κοινωνιολογικης επιστημης τα πορισματα της οποιας επικαλείσαι, οπου θα φανερωνουν τον μισογυνισμο σου. Επειδη ομως ελαχιστα με ενδιαφερεις , σε παρακάλεσα εξαρχής να μην εκτραπεί το θέμα και καμιά όρεξη δεν έχω να μπω σε οποιαδήποτε συζήτηση μαζί σου. Καλό είναι βεβαια να επέμβει κάποια στιγμή η διαχείριση, ειδικά σε κάποια ποστ σου προς κακοποιημένη κοπέλα σε άλλο τοπικ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ποσο ακομα θα μου τριβεστε για λιγη προσοχη; Το ποιοι είναι προβληματικοι φαίνεται. Είναι δε τουλάχιστον οξύμωρο να κάθεσαι να αναλύεις την προβληματικοτητα μιας κοινής λέξης, όπως γύφτος, που ουδεμία σχέση έχει ποια νοηματικά με το γένος των Ρομα, τη στιγμή που όλα σου τα ποστ είναι προβοκατορικα, μισογυνιστικα και φανερώνουν γενικά ποικίλα θέματα κοινωνικοπαθειας. Παρακάλεσα εξαρχής να μην εκτραπεί το θέμα. Καλό είναι βεβαια να επέμβει κάποια στιγμή η διαχείριση, ειδικά σε κάτι αισχρά ποστ προς κακοποιημένη κοπέλα σε άλλο τοπικ.
    ελεος μονο ενα σχολιο εγραψα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τι ενα; Αυτό είναι το πέμπτο σπαμ σχόλιο σου στο τοπικ μου. Άνοιξε δικό σου και κάνε ο,τι ανάλυση θες.

    Επιπλέον, ναι,έχω διεγνωσμενο ΙΔΨ και είμαι γενικά της θεωρητικής, οπότε τα περισσότερα θεματα μου είναι αναλύσεις και υπεραναλυσεις. Ποιος σας είπε να τα ανοιγετε αν εχετε προβλημα με αυτο; Καλό κι αυτό.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τι ενα; Αυτό είναι το πέμπτο σπαμ σχόλιο σου στο τοπικ μου. Άνοιξε δικό σου και κάνε ο,τι ανάλυση θες.

    Επιπλέον, ναι,έχω διεγνωσμενο ΙΔΨ και είμαι γενικά της θεωρητικής, οπότε τα περισσότερα θεματα μου είναι αναλύσεις και υπεραναλυσεις. Ποιος σας είπε να τα ανοιγετε αν εχετε προβλημα με αυτο; Καλό κι αυτό.
    πποιος σου ειπε οτι εχω προβλημα με εσενα; ακομα και οταν σχολιασα δεν χαρακτηρισα εσενα

  8. #23
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Γενικά ως τώρα έχω μια χαλαρή σχέση με τα χρήματα, δηλαδή τα σκορπαω πολύ εύκολα κάτι που θέλω να αλλάξω μιας και τα εξοδα για τις γάτες είναι πολλά και όπως θα διαβάσετε προς το τέλος, ζω ανάμεσα σε αιμοδιψη ατομα.
    Το θεμα εχεις ως εξης: κάθε μερικές μέρες στέλνω τροφή στον άνθρωπο που πληρώνω για να ταΐζει τις γάτες στο χωριό, μέσω ενός μπακάλικου. Παραγγέλνω κάτι και εγώ και έτσι αφήνουν την παραγγελία του χωριού στον άνθρωπο που τις ταΐζει και μετα, όταν φέρνουν τα δικά μου πραγματα, τους πληρωνω. Αρκετές φορές εχει τυχει να με χρεώσουν παραπάνω αλλά δεν δίνω σημασία συνήθως. Είναι βέβαια σπαστικό γιατί κάποιες φορές έχω μετρημένα τα λεφτά και μετά αναγκάζομαι να πληρώσω με κάρτα, κάτι που θέλω να αποφεύγω γιατί μου φαίνεται ότι με χρεώνουν παραπάνω.
    Τέλος πάντων, σήμερα είχα παραγγείλει ξηρά τροφή και 15 κονσέρβες για το χωριό και για μένα επίσης κονσέρβες γατας. Χρεώνουν το ντελιβερι 1 ευρώ. Μου εφεραν τα πράγματα και ο λογαριασμός αντί για 26 που είχα υπολογίσει ότι θα είναι, ήταν 29. Πληρωσα και μετά πρόσεξα στην απόδειξη ότι με χρέωσαν "παροχης " 4 ευρώ, εκεί που δηλαδή είναι το 1 ευρώ. Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω μήπως αλλαξαν τη χρέωση παροχης και μου είπε ο άνθρωπος ότι μάλλον ήταν λάθος και ότι μου χρωστάνε 3 ευρώ. Λέω εγώ οκει, δεν πειράζει, λέει αυτός να στείλω το παιδί να τα φέρει, λέω εγώ όχι, δεν χρειάζεται και αυτός προτείνει να τα αφαιρέσουν απο την επομενη παραγγελία και είπα οκει.
    Μετά πήρα τον άνθρωπο που στέλνω τις κονσέρβες και μου είπε ότι του έστειλαν και μια κονσέρβα λιγότερη. Με αυτό λέω οκ, αρκετά, ειχα σκοπο να αφησω φιλοδωρημα στο ντελιβερι τα τρια ευρω στην επόμενη παραγγελία, αλλα αφου στελνουν και λιγότερες κονσερβες τους ξαναπήρα τηλέφωνο και τους είπα να τα στείλουν σημερα όλα σε κονσέρβες στο χωριό (δηλαδή τη μια κονσέρβα που δεν έβαλαν και τα τρία ευρώ) Εντέλει θα περάσει αύριο ο άνθρωπος που ταΐζει τις γάτες να τις πάρει από εκεί (αν δεν μου λέει ψέματα και πάρει τίποτα τσιγάρα)


    Ήταν γυφτια; Χθες η αλήθεια είναι είχα κάνει πάλι παραγγελία αλλά επειδή έβρεχε πήρα να την ακυρώσω και εντέλει μου είπε σήμερα το ντελιβερι ότι είχε έρθει σπίτι μου με αμάξι αντί για μηχανάκι και δεν με βρήκε αρα έφυγε. Βεβαια με δική τους πρωτοβουλία ήρθαν αφού εγώ είχα ακυρώσει την παραγγελία, η κόρη του μπακάλη όμως κοιμάται όρθια. Σκέφτομαι μήπως πονηρά με χρέωσαν παραπάνω λόγω της χθεσινής διαδρομής (οχι οτι ειμαι απομακρυσμενα, αλλα απο περυσι εχουν αρχισει να χρεωνουν τις διαδρομες απο ενα σημειο και μετα. Εγω ειμαι λιγο εξω απο το χωριο, πεντε λεπτα με το μηχανακι)
    Κανονικά βεβαια είναι δύο δρομολόγια που κάνουν για μένα,το ένα ωστοσο είναι εντός του χωριού που δεν το χρεώνουν από ότι ξέρω.

    Τέλος πάντων, παραγγέλνω και συνέχεια από αυτούς, δηλαδή γύρω στα 40 ευρώ τη βδομάδα σίγουρα.

    Νομίζω ότι όλο αυτό με τα τρια ευρω μου βγήκε επειδή εχουμε σοβαρές υπόνοιες με τη μεσαία μου αδερφή ότι η μεγάλη μας αδερφή πούλησε ένα ακίνητο της μητέρας μας. Μέσα στο ακινητο ήταν και αλλα άτομα και ο ένας εξ αυτών εξαγόρασε το μεριδιο των υπολοίπων. Υπολογίζουμε οτι η αδερφη μου πήρε μερίδιο περίπου 50χιλ ευρώ. Να το διαπιστωσουμε σίγουρα δεν μπορούμε ακόμα, αλλά αρχές του 23 θα κάνουμε κάποιες κινήσεις για να μπει η μαμά μου σε δικαστική συμπαράσταση και να μην μπορεί να της αποσπά έτσι εύκολα υπογραφές και όταν γίνει αυτό θα ψάξουμε και όλες τις πράξεις που έχουν γίνει ως τώρα. Με έχει στεναχωρεσει όμως αυτο το θεμα. Δηλαδή είχαμε τη θεια μας που μας έκλεβε, τώρα κάνει τα ίδια και αυτή; Που οκει, πάντα ξεραμε το χαρακτήρα της αλλα αυτό πάει πολύ και αν διαπιστωθεί θα φροντισω να πληρωσει. Δεν το δέχομαι να έχει κάνει κάτι τέτοιο εις βαρος της μητέρας μου για να συντηρεί τον τραμπουκο προικοθηρα της. Σε τι κόσμο ζούμε; Είμαι απογοητευμενος με τους ανθρώπους. Τελικά εμπιστεύομαι μόνο τη μεσαία μου αδερφή. Κι εκείνη συμφωνει ότι όλοι γύρω μας είναι δυστυχώς ανήθικοι. Εγώ δηλαδή ποτέ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο. Δεν έχουν την παραμικρή αξιοπρεπεια;
    γενικα υπαρχει η εκφραση δεν εμπιστευομαι ουτε τον κ@λο μου.δυστυχως η κοινωνια ειναι ειτε το θελεις ειτε οχι ειναι σε μεγαλο βαθμο ανηθικη και κοιταει να επιβιωσει εις βαρος του αλλου.τι να κανουμε δεν μπορουμε να το αλλαξουμε ειτε σκληραινουμε εμεις ειτε μας παιρνει απο κατω και χαλαμε την υγεια μας.και γενικα για την αδελφη σου που λες δεν σημαινει οτι επειδη ειναι συγγενης θα ειναι και καλος λιγα αδελφια δεν μιλανε μεταξυ τους στις μερες μας.να σου πω δυο παραδειγματα αναλογα με τα δικα σου ειχε παει ενας γνωστος το αυτοκινητο για πλυσιμο σε βενζιναδικο και τον ξαφρισε ο εργαζομενος μιας και ηταν πιο περα και δεν εβλεπε τι γινοταν οταν δεν εχεις ελεγχο μιας καταστασης ευκολα μπορει να σε κλεψουν εν προκειμενω δεν παιρνεις το χερι τις παραγγελιες να δεις αυτοπροσώπως ποσα ειναι και σε κλεβουν στις συσκευασιες.και το αλλο λιγα ακουμε στην τηλεοραση για ατομα υπερανω υποψιας να βιαζουν παιδακια ή να κανουν αλλα ασχημα πραγματα.

    η κοινωνια εχει γινει ζουγκλα ξυπνησα απο αυτο το απατηλο ονειρο οτι ζουμε σε ειρηνικη κοινωνια ο ανθρωπος μπορει να γινει το χειροτερο κτηνος στον κοσμο κατω απο καποιες προυποθεσεις βλεπε ποσες γενοκτονιες εχουν διαπραχθει στην υφηλιο.εκανα και γω μικρος το λαθος να μπλεξω με κανναβη τσιγαρα ποτα αρρωστησα ψυχικα και τα εκοψα ολα μαχαιρι για να μην κανω την χαρη να βγαλω αρρωστιες απο αυτα τα πραγματα και χαρουν αυτοι που δεν με χωνευουν .αν ειναι να με παρει ο Θεος αυτο δεν μπορω να το αποφυγω αλλα δε θα κανω πραγματα μονος μου που θα βλαπτουν την υγεια μου οπως οι παραπανω εξαρτησεις. γιατι αν παθεις καποοιος κατι περα απο τους συγγενεις του και αν και αυτοι δεν σε κλαιει κανενας και οι αλλοι συνεχιζουν με χαρες και ζωντανια την ζωη τους.κοψτε τις εξαρτησεις μην δινετε χαρα σε κακους ανθρωπους να χαρουν για την καταντια αυτη.τα εκοψα εγω που ειμαι και ψυχωτικος δεν θα μπορειτε εσεις και τα εχουν κοψει και αλλοι ψυχωτικοι που ξερω και το καπνισμα και αλλες εξαρτησεις τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο και αυτοι που λενε οτι οι τρελοι οπως μας αποκαλουν δεν μπορουν με τιποτα να κοψουν το τσιγαρο και τις λοιπες εξαρτησεις πλανωνται οικτρα περα απο μενα ξερω και αρκετους αλλους που τα εκοψαν με το ιδιο προβλημα με μενα.

    αυτο παρενθεση σκιουρε.γενικα μην εμπιστευεσαι κανεναν και μην ανοιγεσαι για τα προσωπικα σου η κοινωνια ειναι ζουγκλα προστατεψε τον εαυτο σου

  9. #24
    xaka10
    Guest
    και το αλλο παραδειγμα που θελω να πω ειναι οτι ξερω ατομο με σοβαρη ψυχικη παθηση που δουλευει γιατι δεν μπορει να τα βγαλει περα μονο απο το επιδομα και ειναι και πολυ φτωχος και ομως οι υποτιθεστω ψυχκα υγιείς βγαζουν το κομπλεξ τους σε αυτο το ατομο και του δημιουργουν συνεχεια προβλημα με το να το μειωνουν και να το στεναχωρουν γι αυτο και εγω επελεξα να μην δουλευω για να μην βιωνω τα ιδια παιρνω το κεα μου και το επιδομα και ειμαι μια χαρα με τα 513 ευρω και αστους αλλους να κουρευονται απο το πιασω δουλεια και να μου τα κανουν ουμπαλα.ασε που εγω δεν θα αρκεστω στις συστασεις αλλα θα τους σαπισω στο ξυλο.δεν υπολογιζω κοντα 1,90 ειμαι θα φοβηθω τα ανθρωπακια

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δυστυχώς έχεις δίκιο, εγώ απλά είμαι συχνά αφελής. Επειδή για μένα το αναιτιολογητο κακό είναι ακατανόητο, δεν το υποπτεύομαι.

    Σήμερα μάλλον θα παραγγείλω κάτι και έχω άγχος μήπως είναι ειρωνικοι. Θέλω να δώσω και στο ντελιβερι ένα φάκελο με λεφτά για τον άνθρωπο που ταΐζει τις γάτες (του δίνω φιλοδωρημα για να τον παραδώσει μαζί με τα πράγματα) αλλά κάποιες φορές τον αφήνει στον μαγαζί και πάει από εκεί ο άνθρωπος και τον παίρνει. Λέτε να γίνουν ειρωνικοι ;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ειρωνικοι για ποιο πραγμα;
    σε κλεβουν. θα σε ειρωνευτουν κι απο πανω;
    σαν τι; "πως κανεις ετσι για 3 ευρω" ας πουμε;;;
    δεν ειναι τα 3 ευρω, ειναι οτι δενε χουν δικαιωμα να κλεβουν ουτε 10 λεπτα, αν δεν τα δωσεις εν γνωσει σου.
    απλα πραγματα.
    οσο για τον κυριο που ταιζει τις γατες, δεν εννοουσα να στελνει φωτο μηπως σου κρυβει κατι εκεινος, εννοω να στελνει φωτο για να ξερεις ΕΣΥ, τι πληρωσες και τι εστειλαν και να κανεις τους λογαριασμους σου με τον μπακαλη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    οταν δουν πως τους εχεις ανάγκη οι άνθρωποι συχνα το παραμπιπ κι το εχμεταλευοντε πρέπει να μπαίνει ενα ΣΤΟΠ εκει πλέον.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Νταξει,ειναι μαλακες εντελει.
    Τελικά παράγγειλα σήμερα. Τους είχα πει στο τηλ ότι θα πληρώσω με κάρτα (χρειάζομαι τα μετρητά που κρατάω, για το μπαζαρ αυριο) και το ντελιβερι τελικά ξέχασε να φέρει το μηχάνημα και πήγε πίσω στο μαγαζί να το φέρει. Λιγη ωρα μετα , ο ανθρωπος που ταΐζει τις γάτες με ενημέρωσε ότι του εφεραν εννέα και όχι δέκα κονσέρβες που πλήρωσα. Δεν τους πήρα τηλέφωνο γιατί και την προηγούμενη φορά το αρνήθηκαν, αλλά θεωρώ ότι το έκαναν επίτηδες πάλι λόγω της έξτρα διαδρομής που έγινε ΜΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΛΑΘΟΣ. Εγω στελνω παντα συγκεκριμένο αριθμο τροφης και κονσερβων. Τωρα πχ εστειλα για δυο μερες. Τη μια μερα αντι για πεντε κονσέρβες, θα φανε τα γατια μια λιγοτερη επειδη αυτοι ειναι κλεφτες. Παραγγέλνω πού και πού και από άλλους, απλά όπως είπα αυτοί ξέρουν το σπίτι και είναι πιο γρήγοροι (συνήθως δηλαδή γιατί έχει τύχει να περιμένω και διωρο λες και παράγγειλα πιτσα και όχι από μπακάλικο)

    Όπως είπα δεν τους πήρα αυτή τη φορά τηλέφωνο, αλλά την επομενη που θα παραγγείλω θα τους κάνω εμμεση ειρωνικη νύξη να προσεχουν και θα αναφέρω ότι μου έστειλε φωτογραφία ο άνθρωπος που τις ταΐζει (γιατι και την προηγούμενη φορά που έλειπε μια κονσέρβα ,επέμεναν ότι έστειλαν 15 και όχι 14, σε βγαζουν τρελο και απο πανω. Εχει αρχισει να με εκνευριζει το θρασος τους)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πως ηταν το 1ο σας επεισοδιο;
    By Theshotgun in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 10-01-2022, 07:29
  2. Δεν ξέρω αν ήταν Βία
    By chrish1989 in forum Κακοποίηση
    Replies: 111
    Last Post: 29-06-2021, 13:44
  3. Τι ήταν αυτό;
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 12-01-2020, 03:42
  4. 10 μέρες ήταν..
    By deleted-member1511161 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 46
    Last Post: 28-06-2015, 14:21
  5. ηταν συγγενης
    By vythos in forum Κακοποίηση
    Replies: 9
    Last Post: 21-05-2008, 03:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •