Άνοιξε το τραύμα στην κοιλιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789

    Άνοιξε το τραύμα στην κοιλιά

    SOS

    Χθες το βραδυ έξυσα στον υπνο μου το τραυμα στην κοιλια και εφυγε το σκληρο αίμα που ειχε απο πανω και τωρα η πληγη ξανανοιξε. Φοβαμαι οτι θα μολυνθει,τι να κανω;
    Έτσι είναι τωρα:


    https://ibb.co/9c3fqDK
    https://ibb.co/Gc5cqPF

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ποιο τραυμα παλι; σε μαχαιρωσαν;
    στην μυτη δεν ηταν το τραυμα απο τον γατο;
    αν δεν ειναι κατι βαθυ που θελει ραψιμο, αλλα καποια γρατσουνια, ριξε καποιο απολυμαντικο για πληγες οταν ανοιγει, τυπου οξυζενε, μπεταντιν, καθαρο οινοπνευμα, κλπ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Ευτυχως δεν με μαχαιρωσαν ακομα. Στη μύτη μάλλον έκλεισε, δεν με ενοχλεί. Αυτό στην κοιλια είναι χτυπημα, σαν γδαρσιμο, έχω βάλει φωτο, χθες καταλαθος στον υπνο μου το εξυσα δυνατά και το ξανανοιξα. Έβαλα λίγο αντισηπτικό αλλά τριβεται στα ρούχα μου, μήπως έτσι μολυνθει; Τσιρότο πάει να βάλω ή δεν θα κλείσει ποτέ ετσι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ευτυχως δεν με μαχαιρωσαν ακομα. Στη μύτη μάλλον έκλεισε, δεν με ενοχλεί. Αυτό στην κοιλια είναι χτυπημα, σαν γδαρσιμο, έχω βάλει φωτο, χθες καταλαθος στον υπνο μου το εξυσα δυνατά και το ξανανοιξα. Έβαλα λίγο αντισηπτικό αλλά τριβεται στα ρούχα μου, μήπως έτσι μολυνθει; Τσιρότο πάει να βάλω ή δεν θα κλείσει ποτέ ετσι;
    βαλε τσιροτο που αναπνεει αν γδερνεται τοσο ευκολα. εισαι υπερβολικος. ειναι κατι πολυ ασημαντο σαν "τραυμα" αυτο που περιγραφεις. και ανοιχτο να το αφησεις δεν παθαινεις τπτ..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Έβαλα λίγο αντισηπτικό αλλά τριβεται στα ρούχα μου, μήπως έτσι μολυνθει; Τσιρότο πάει να βάλω ή δεν θα κλείσει ποτέ ετσι;
    Μην «τρελαίνεσαι». Είναι μια επιφανειακή πληγή. Στη θέση σου θα απολύμανα (π.χ. με ιώδιο) και την πρώτη μέρα θα την σκέπαζα. Θα έβγαζα το τσιρότο για τον ύπνο και θα το άφηνα να στεγνώσει. Από τη δεύτερη μέρα λογικά θα ήταν εντάξει (χωρίς απολύμανση και χωρίς τσιρότο πλέον).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Χθες το βραδυ έξυσα στον υπνο μου το τραυμα στην κοιλια
    Μου έκανε εντύπωση πάντως που το έξυσες στον ύπνο. Εγώ κοιμάμαι με τα χέρια κοντά στο κεφάλι και όταν αλλάζω πλευρό αυτό γίνεται στο ίδιο σημείο. Χρειάζομαι πολύ λίγο χώρο για να κοιμηθώ. Εσύ όμως πρέπει να έχεις ταραχώδη ύπνο.

    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Έτσι είναι τωρα:

    https://ibb.co/9c3fqDK
    https://ibb.co/Gc5cqPF
    Μια και το έδειξες, κάτι άσχετο: πώς σου φαίνονται τα CK από απόψεως αισθητικής και εφαρμογής στο σώμα; Αν νιώθεις άνετα να απαντήσεις βέβαια, με όποιο τρόπο.

    Και κάτι σχετικό: πάντως τώρα που ξαναβλέπω το τραύμα, μού φαίνεται πραγματικά ένα τίποτα. Θεωρώ εντελώς απίθανο να μολυνθεί αν εφαρμόζεις στοιχειώδη ατομική υγιεινή (που είμαι σίγουρος ότι εφαρμόζεις).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Θα πάω στο φαρμακείο να πάρω μπεταντιν, δεν έχω, αντισηπτικό χεριών βάζω.

    Καλα είναι σε γενικές γραμμές τα CK και σε εφαρμογή και σε ποιοτητα, αναλογα παντα με τον σωματοτυπο που εχεις. Λίγο υπερβολικά άνετα για το γούστο μου, αν βγάζει νόημα. Ίσως έπρεπε να πάρω ένα νούμερο μικρότερο βεβαια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Θα πάω στο φαρμακείο να πάρω μπεταντιν, δεν έχω, αντισηπτικό χεριών βάζω.
    Θεωρώ το Betadine απαραίτητο για το σπίτι. Αν θυμάμαι καλά το χρονικό περιθώριο λήξης δεν είναι μεγάλο, οπότε πάρε το πιο μικρό μπουκαλάκι που έχουν, αν υπάρχει επιλογή.

    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Καλα είναι σε γενικές γραμμές τα CK και σε εφαρμογή και σε ποιοτητα, αναλογα παντα με τον σωματοτυπο που εχεις. Λίγο υπερβολικά άνετα για το γούστο μου, αν βγάζει νόημα. Ίσως έπρεπε να πάρω ένα νούμερο μικρότερο βεβαια.
    Εγώ κατάλαβα, σ' ευχαριστώ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ενταξει.... γελαω με την φωτο...
    για ΤΟΣΟ μικρη γρατσουνια, κανεις ολον αυτον τον χαμο;
    μαλλον ειναι ενδεικτικο του ποσο υπερβολικος εισαι στις αντιδρασεις σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Δεν είναι κάτι ανησυχητικό αγαπητέ. Βάλε κάτι από πάνω κι άσε το.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Νταξει, φαίνεται σαν να κλείνει πάλι, δεν βγάζει αίμα ούτε πυο. Πήρα μπεταντιν τελικά, θα βάλω μετά το μπάνιο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Δεν μου φαινεται καθολου επικινδυνο χαχαχα αλλα η αρρωστοφοβια οπως παντα υπερνικα της λογικης.. Μην ανησυχεις φιλε εγω συνηθως βαζω λιγο οινοπνευμα αν εχει καμια μικρη πληγη το οποιο τσουζει λιγο αλλα ειναι πολυ καλο για αντιμικροβιακη δραση..

Similar Threads

  1. Σφυγμος στην κοιλια
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 10-05-2022, 12:56
  2. Γουργουρητο στην κοιλιά
    By Kostas1996 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 12-05-2021, 18:05
  3. Παλμοί στην κοιλιά
    By Kostas1980 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 04-01-2021, 01:30
  4. Πόνος στην κοιλιά και στην πλατη
    By GeorgeK in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 19
    Last Post: 09-01-2020, 20:26
  5. Η «εισβολή» στην κοιλιά μου .
    By sethvsares in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 10-09-2010, 23:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •