Ποια ταινία είδατε πρόσφατα και σας άρεσε; - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 37 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 181 to 195 of 552
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Ταινίες animation βλέπετε?Το στούντιο Ghibli το ξέρετε?Είναι κάτι σαν την Pixar αλλά σε γιαπωνέζικη εκδοχή.
    Είδα μια ταινιούλα πραγματικό βάλσαμο για την ψυχή...Λέγεται Kiki's Delivery service (Κίκι η μικρή μαγισσούλα) και είναι υπέροχο.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    το τελευταίο ανιμέ που είδα ήταν το flee, σουηδικό, πολύ καλό.

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591


    Υ-ΠΕ-ΡΟ-ΧΗ ταινία που δείχνει τις εναλλαγές της ψυχής μέσα στο σύμπαν και περισσότερα δεν μπορώ να εξηγήσω. Πρέπει κάποιος να την δει. Μιας και είχαμε μια συζήτηση για τις εναλλακτικές ζωές, τον άλλο κόσμο, την άλλη ζωή, τον θάνατο... αυτή η ταινία δείχνει μια εκδοχή πανέμορφη!

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Είδα το Μπλε Καφτανι της Maryam Touzani του 2022. Εντάξει η ταινία πραγματικά κενταει! Τη λάτρεψα, με συγκίνησε η ειλικρίνεια της, οι αλήθειες, τα θέματα που αγγίζει με λεπτό τρόπο, κοινωνική, δραματική χωρίς μελόδραμα όμως. Ανθρώπινες στιγμές, συναισθήματα, η ζωή που ποτέ δεν είναι μόνο άσπρο ή μαύρο... Μου αρεσε και το πως παρουσιάζει μια παραδοσιακή δουλειά, την τέχνη του ραψίματος αυτών των ρούχων που τείνει να εκλείψει, αλλά κάποιοι άνθρωποι με αφοσίωση σε αυτήν αγωνίζονται ακόμα, όπως συμβαίνει με πολλά παραδοσιακά επαγγέλματα. Οι ηθοποιοί φοβεροί όλοι.
    Γενικά αγγίζει την καρδιά και την ψυχή αυτή η ταινία...
    Hit me with music...

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    Θα ήθελα πολύ να ξαναδώ αυτή την ταινία:

    Την έχω δει πριν χρόνια στο σινεμά και άνετα την ξαναεβλεπα και εγώ! πολύ καλή ταινία και συγκινητική... Έχω και το βιβλίο Στα συν βάζω και το soundtrack!
    Hit me with music...

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Hit me with music...

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Την έχω δει πριν χρόνια στο σινεμά και άνετα την ξαναεβλεπα και εγώ! πολύ καλή ταινία και συγκινητική... Έχω και το βιβλίο Στα συν βάζω και το soundtrack!
    Συμφωνώ σε όλα! Και το soundtrack είναι πολύ καλό (είχα αγοράσει και το cd τότε)... Το κομμάτι που μου άρεσε πιο πολύ είναι αυτό:



    Έχει και κάποιους αισιόδοξους στίχους, λέει: "πάνω απ' όλα πιστεύω ότι δεν χάθηκαν όλα... Νομίζω ότι είδα ένα φως στην άλλη όχθη του ποταμού"...

    Κι εγώ έχω το βιβλίο αλλά δεν έχω καταφέρει να το διαβάσω γιατί δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ... Εσένα σου άρεσε;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Συμφωνώ σε όλα! Και το soundtrack είναι πολύ καλό (είχα αγοράσει και το cd τότε)... Το κομμάτι που μου άρεσε πιο πολύ είναι αυτό:



    Έχει και κάποιους αισιόδοξους στίχους, λέει: "πάνω απ' όλα πιστεύω ότι δεν χάθηκαν όλα... Νομίζω ότι είδα ένα φως στην άλλη όχθη του ποταμού"...

    Κι εγώ έχω το βιβλίο αλλά δεν έχω καταφέρει να το διαβάσω γιατί δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ... Εσένα σου άρεσε;
    Πραγματικά ωραίο τραγούδι και στίχοι! Ναι, το βιβλίο μου άρεσε, πάει πολύς καιρός που το διάβασα όμως και λέω να το ξαναδιαβάσω τώρα το καλοκαίρι και να ταξιδέψω νοερά σε εκείνα τα μέρη!
    Hit me with music...

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Πραγματικά ωραίο τραγούδι και στίχοι! Ναι, το βιβλίο μου άρεσε, πάει πολύς καιρός που το διάβασα όμως και λέω να το ξαναδιαβάσω τώρα το καλοκαίρι και να ταξιδέψω νοερά σε εκείνα τα μέρη!
    Πολύ καλή ιδέα! Θα το προσπαθήσω κι εγώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Είδα και εγώ το Μπλέ Καφτάνι(2022)...Νωχελικό δράμα ψυχικής απελευθέρωσης που αποζημιώνει στο τελος...6/10
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Εχθές είδα το Legends of the Fall(1994) με Μπραντ Πιτ και Αντονυ Χόπκινς...Πολύ καλή ταινία,υποτιμημένη από τους κριτικούς,με συνεχή πλότ τουίστς...
    Ο Μπραντ Πιτ έπρεπε να πάρει 5 οσκαρ για το Seven,Fight club,Seven years in tibet,Legends of the fall,Benjamin Button,και αντ'αυτού πήρε β' ανδρικού για το Once upon a time in Hollywood,που ηταν μετρια ταινία και μέτρια ερμηνεία.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285


    Από τις καλύτερες ελληνικές ταινίες του Πανουσοπουλου, "Οι Απέναντι", ελληνικό καλοκαίρι στην πόλη, πολύ 80s καταστάσεις, χωρίς air condition, κινητά, ίντερνετ, FB, και τα σχετικά...κάψα, έρωτας, τρέλα... ο Άρης Ρετσος δίνει ρέστα, γοητευτική η Λιβανού και διάφοροι γνωστοί ηθοποιοί σε μικρούς ρόλους. Όλη η ταινία στο λινκ
    Hit me with music...

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Hit me with music...

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Behappy View Post


    Από τις καλύτερες ελληνικές ταινίες του Πανουσοπουλου, "Οι Απέναντι", ελληνικό καλοκαίρι στην πόλη, πολύ 80s καταστάσεις, χωρίς air condition, κινητά, ίντερνετ, FB, και τα σχετικά...κάψα, έρωτας, τρέλα... ο Άρης Ρετσος δίνει ρέστα, γοητευτική η Λιβανού και διάφοροι γνωστοί ηθοποιοί σε μικρούς ρόλους. Όλη η ταινία στο λινκ
    Οντως ειναι ταινιαρα οι απεναντι.Την ειχα ξαναδει, νομιζω περυσι τετοιο καιρο

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Χθες είδα τον Τιτανικό για μια ακόμα φορά αλλά μετά από πολλά χρόνια... Μου άρεσε πολύ και πάλι... Μπορούσα να καταλάβω πως ένιωθε η Ρόουζ, κυρίως την αίσθηση πως είναι παγιδευμένη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 13 of 37 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποια ταινια εχετε δει προσφατα?
    By mariap in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 21-09-2009, 16:04
  2. Ειδατε το μηνυμα μου υπευθυνοι του φορουμ;
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 5
    Last Post: 24-10-2008, 12:46
  3. Ποια θεωρειτε τη δικη σας καλυτερη ταινια
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 27-09-2008, 19:22
  4. Παιδιά!Είδατε Τατιάνα?
    By mariella in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-2008, 17:13
  5. Γραψτε για μια ταινια που σας αρεσε
    By KLEONIKI_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 15-04-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •