Ποια ταινία είδατε πρόσφατα και σας άρεσε; - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 37 FirstFirst ... 67891018 ... LastLast
Results 106 to 120 of 552
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Και εγώ όταν ακούω ταινία του Λάνθιμου τρέχω μακριά...
    Χα χα χα!! Κι εγώωωωω!!!!

  2. #107
    KleinosBrekias
    Guest
    Touch of evil . Orson Wells , Charlton Heston . Η ταινια πραγματευεται την σχεση μεταξυ των αρχων δυο πολεων στα συνορα Αμερικης - Μεξικου . Μιας αμερικανικης πολης και μεξικανικης.

    Stalag 17 . William Holden . Οι βιοι και οι αποπειρες αποδρασης αμερικανων στρατιωτων κατα τη παραμονη τους σε γερμανικο στρατοπεδο συγκεντρωσης στη διαρκεια του Β.Π.Π. Απιστευτο γελιο .

    Witness for the proseccution . Μεταφορα στη μεγαλη οθονη του βιβλιου της Αγκαθα Κριστι " Μαρτυς κατηγοριας . Απιθανη ηθοποιια απο τον Charles Lowton στο ρολο του δικηγορου υπερασπισης με ανατρεπτικο φιναλε .

    Λεωφορειο ,ο ποθος . Διασκευη της θεατρικης παραγωγης του Tennessy Williams . Ο Marlon Brando υποδυθηκε ενα Πολωνο μεταναστη που εψαχνε να βρει τις ισορροπιες του στο κοσμο . Μας συστησε την λεπτομερη μεθοδικοτητα του στην ενσαρκωση .

    Sunset Boulevard . Η τραγικη ιστορια μιας σταρ του βωβου κινηματογραφου , που χρονια μετα αγκαλιασε τη τρελα που την οδηγησε στο σκοταδι .


    Το catch a thief . Ο πιο γοητευτικος αντρας στη χρυση εποχη του Hollywood , Cary Grant , συμπρωταγωνιστει με την ομορφοτερη γυναικα του 20αιωνα , Grace Kelly , σε μια ταινια με ληστρικο χαρακτηρα .

    Το kill a mockingbird . Μεταφορα του ομωνυμου μυθιστορηματος της Harper Lee , με ενα καθηλωτικο Gregory Peck στο ρολο του δικηγορου που αγωνιζεται για την αθωοτητα ενος εγχρωμου ανθρωπου , στον απανθρωπο ρατσισμου του Νοτου της Αμερικης .

    In the heat of the Night . Ενα απο τα καλυτερα σεναρια που γραφτηκαν ποτε . O αξεπεραστος
    Sidney Poittier και ο εμβληματικος Rod Steiger , ως εκπροσωποι του νομου , πρεπει να αφησουν στην ακρη τις φυλετικες διαφορες για να λυσουν ενα εγκλημα .

    Τhe network . Η καλυτερη επεξηγηματικη ταινια για τον βρωμικο χωρο των media . O Peter Finch στο ρολο ενος παρουσιαστη ειδησεων ξεσπαει απεναντι στη λογοκρισια , αυτοανακηρυσσεται προφητης με ενα τραγικο τελος και η προσπαθεια του δικτυου να κουκουλωσει την αληθεια . Σεμιναριακη ερμηνεια . William Holden και η Faye Danaway , αν και εραστες ,προισταμενη και υφισταμενος συγκρουονται στη μαχη των αποδοσης των πραγματικων ευθυνων .

    Αποκαλυψη τωρα . Ο σκηνοθετης Francis Ford Copolla εξαντλησε ολους τους πορους του , φτανοντας ενα βημα πριν τη προσωπικη του αβυσσο , καταφερε να δημιουργησει ενας επος πως οι απλοι καθημερινοι ανθρωποι αντιμετωπιζουν ο καθενας ξεχωριστα το τρομο του πολεμου . Μαγευτικες ερμηνειες απο ολο το καστ

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    όντως οι ανωτέρω ταινίες είναι καλό να τις δει καθένας, κλασσικές, νομίζω οι περισσότερες είναι ασπρόμαυρες;

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Ξέρεις πάρα πολλά από ταινίες ε user...!

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    πολύ θα το ήθελα!
    έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by user View Post
    πολύ θα το ήθελα!
    έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.
    Καλά κάνεις κοπέλα μου! Εϊσαι φανταστική!

  7. #112
    KleinosBrekias
    Guest
    Ναι , ασπρομαυρες ειναι οι περισσοτερες . Δικιο εχεις .

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Χα χα χα!! Κι εγώωωωω!!!!
    Σαν το Run Lola Run!! (ωραία ταινία η συγκεκριμένη, γερμανική του 1998)
    Hit me with music...

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    σε ευχαριστώ για το κομπλιμάν!
    οι τέχνες είναι υγιής μηχανισμός αντιμετώπισης του στρες.!
    και το Τρέξε Λόλα τρέξε ωραία ταινία!
    εγώ πάλι όσο πιο λίγοι πάνε στο σινεμά που πάω, καλύτερα για μένα, που είμαι κοινωνιοφοβική! κατα τ άλλα, καλά.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Προσπάθησα να δω τον Αστακό αλλά δεν... Πραγματικά δεν ξέρω τι θέλει να πει ο ποιητής στις ταινίες του, τι να πω, κάτι δεν καταλαβαίνω φαίνεται στο συγκεκριμένο σκηνοθέτη
    Ο αστακός τι προβλημα ειχε; Δεν ειχε μαγειρευτει καλα; Σου εκατσε στο στομαχι; Δεν το εχω δει το εργο αυτο. Ο κυνοδοντας παντως ανηκε τελικα σε ασθενη απο το Δρομοκαΐτειο. Ο αστακος τι φαση; Δεν εβγαζε κανενα απολυτως νοημα, οπως αλλωστε καμια απο τις ταινιες του Λανθιμου; Τι ειδους ανωμαλιες ειχε;



    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Τον Κυνόδοντα τον έχω δει και μακάρι να μπορούσα να το ξεδώ, με τραυμάτισε ψυχολογικά πάρα πολύ. Τόση αρρώστια δεν την άντεξα. Δεν πρόκειται να ξαναδω ποτέ τίποτα του Λάνθιμου μετά από αυτό.
    Ναι, φουλ ανωμαλια και γενικα ολοι οι ρολοι ανηκαν σε τροφιμους απο το Δαφνί και ηταν δυσκολη δουλεια για τους ηθοποιους να ενσαρκωσουν τετοιους χαρακτηρες. Ενα μεγαλο psycho party ηταν η ταινια...

    Quote Originally Posted by user View Post
    χα χα χα σαν συνεδρειες ψυχολογικού ενδιαφέροντος.. φαντάζομαι οι ταινίες είναι οι θεραπευόμενοι; κι εμείς οι ψυχοθεραπευτές;
    Νομιζω οτι εμεις οι θεατες ειμαστε τα πειραματοζωα του Λανθιμου!

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Ο αστακός τι προβλημα ειχε; Δεν ειχε μαγειρευτει καλα; Σου εκατσε στο στομαχι;
    Χα χα χα!! Να 'σαι καλά με έκανες και γέλασα!!

    Δεν ξέρω, δεν έβγαζα νόημα, ίσως χρειαζόμαστε ένα εγχειρίδιο για να παρακολουθούμε έργα του Λάνθιμου...
    Για τον Κυνόδοντα είχα ακούσει ήδη από φίλους, γνωστούς κλπ ότι δεν τους άρεσε και αν και συνήθως θέλω να βλέπω κάτι για να διαμορφώνω και τη δική μου άποψη, το απέφυγα. Τώρα που διάβασα τα όσα γράφετε και εσείς εδώ, μου φτάνει, δεν το αντέχει ο ψυχισμός μου...
    Hit me with music...

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Ο Κυνόδοντας είναι η καλύτερη ελληνική ταινία ματά το Τοπίο στην Ομίχλη του Αγγελόπουλου...Τέλεια αλληγορία για την ανθρώπινη κατάσταση...
    Οι υπόλοιπες που έκανε ο Λάνθιμος ήταν μέτριες εως αδιάφορες, πλήν των Αλπεων που θα μπορούσε λόγω σεναρίου να δώσει αριστούργημα,αλλά κάπου χάλασε στην εκτέλεση.
    Εγω εχθές είδα το Αναμνήσεις μιας Γκέισας(2005)...Ομορφη ταινιούλα...Η Ζανγκ Ζιγί ήταν έρωτας!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    πολύ γλυκιά ταινιούλα, αμερικανιά κάργα, όμορφες οι εικόνες και οι ηθοποιοί ήταν ό,τι πρέπει για το σενάριο, σε πείθουν. -για την Γκέισα αυτό. είναι ανάλαφρη και δεν εμβαθύνει τόσο πολύ νομίζω.. ήταν πολύ σκληρή η ζωή μιας γκέισας, σκέψου να κοιμάσαι με ένα ξύλο κάτω από το λαιμό αντί για μαξιλάρι, κλπ..

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Ούτε εμένα μου αρέσουν οι ταινίες του Λάνθιμου... Ολοκληρωμένες έχω δει τον "Αστακό" και το "Φόνο του ιερού ελαφιού"... Είχα ξεκινήσει να βλέπω και την "Ευνοούμενη" αλλά μ' ενόχλησε το λεξιλόγιο που ήταν άσχημο και την έκλεισα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Ο κυνοδοντας παντως ανηκε τελικα σε ασθενη απο το Δρομοκαΐτειο.
    Παίζει κάποιο ρόλο αυτό το γεγονός;


    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Ναι, φουλ ανωμαλια και γενικα ολοι οι ρολοι ανηκαν σε τροφιμους απο το Δαφνί και ηταν δυσκολη δουλεια για τους ηθοποιους να ενσαρκωσουν τετοιους χαρακτηρες. Ενα μεγαλο psycho party ηταν η ταινια...
    Έτσι είναι η ταινία και την έχουν αναγάγει σε μέγα αλληγορικό δημιούργημα αποτύπωσης της ελληνικής οικογένειας, του κράτους, του φασισμού κλπ... Μπούρδες.

Page 8 of 37 FirstFirst ... 67891018 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποια ταινια εχετε δει προσφατα?
    By mariap in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 21-09-2009, 16:04
  2. Ειδατε το μηνυμα μου υπευθυνοι του φορουμ;
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 5
    Last Post: 24-10-2008, 12:46
  3. Ποια θεωρειτε τη δικη σας καλυτερη ταινια
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 27-09-2008, 19:22
  4. Παιδιά!Είδατε Τατιάνα?
    By mariella in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-2008, 17:13
  5. Γραψτε για μια ταινια που σας αρεσε
    By KLEONIKI_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 15-04-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •