Ποια ταινία είδατε πρόσφατα και σας άρεσε; - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 37 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 552
  1. #166
    KleinosBrekias
    Guest
    Υπαρχει σε καποια φυλακη , ενα ανθρωπινο πλασμα , αρσενικου φυλου , 63 χρονων , με μια αδιαγνωστη και απροσδιοριστη ψυχικη κατασταση . Το ονομα του ειναι Μαρκ ΝτεΦριστ . Εχει 7 πετυχημενες αποδρασεις , εχει περασει παραπανω απο 5000 νυχτες στο σκοταδι της απομονωσης . Εχει αλλαξει 13 σωφρονιστικα ιδρυματα απο το 1979 οταν του απαγγελθηκσν κατηγοριες για κλοπη εργαλειων , πριν ανοιχθει η διαθηκη του πατερα του, απο τη μητρια του . Εχει πανω απο 1000 παραβατικες αναφορες οντας φυλακισμενος . Ειναι 44 συνεχομενα χρονια σε ενα κελι χωρις να εχει διαπραξει ανθρωποκτονια .
    Εχει αχαλινωτη φαντασια , εχει τερματισμενη τη δολοπλοκια και αξεπεραστη ευφυια στη καταστρωση και πραγματωση σχεδιων αποδρασης . Το γενετησιο χαρισμα του ειναι η ικανοτητα αποσυναρμολογησης οτιδηποτε εχει μεσα μηχανη . Ο μυθος λεει οτι εχει διαλυσει πανω απο 500 κατασκευες πριν την ηλικια των 15 ετων . Και απο μνημης τις συναρμολογησε παλι . Ενα σπανιο και χαρισματικο μυαλο που η συγχρονη κοινωνια το καταβροχθισε πληρως και χωρις τυψεις . Η επιτομη της αδικης δικαιοσυνης .
    The Mind of Mark DeFriest ειναι ενα ντοκιμαντερ 100 λεπτων για τον μεγαλυτερο αναρχικο φαρσερ στην ιστορια του αμερικανικου σωφρονιστικου συστηματος .

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Τις τελευταίες μέρες έχω ανακαλύψει ένα κανάλι στο Youtube, το Slice,που ανεβάζει ντοκιμαντέρ εθνογραφικού και θρησκειογραφικού χαρακτήρα,από Θιβετιανούς μοναχούς μέχρι νομάδες της Μογγολίας και σαμάνους του Αμαζονίου...Τα καταβροχθίζω μετα μανίας.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Υπαρχει σε καποια φυλακη , ενα ανθρωπινο πλασμα , αρσενικου φυλου , 63 χρονων , με μια αδιαγνωστη και απροσδιοριστη ψυχικη κατασταση . Το ονομα του ειναι Μαρκ ΝτεΦριστ . Εχει 7 πετυχημενες αποδρασεις , εχει περασει παραπανω απο 5000 νυχτες στο σκοταδι της απομονωσης . Εχει αλλαξει 13 σωφρονιστικα ιδρυματα απο το 1979 οταν του απαγγελθηκσν κατηγοριες για κλοπη εργαλειων , πριν ανοιχθει η διαθηκη του πατερα του, απο τη μητρια του . Εχει πανω απο 1000 παραβατικες αναφορες οντας φυλακισμενος . Ειναι 44 συνεχομενα χρονια σε ενα κελι χωρις να εχει διαπραξει ανθρωποκτονια .
    Εχει αχαλινωτη φαντασια , εχει τερματισμενη τη δολοπλοκια και αξεπεραστη ευφυια στη καταστρωση και πραγματωση σχεδιων αποδρασης . Το γενετησιο χαρισμα του ειναι η ικανοτητα αποσυναρμολογησης οτιδηποτε εχει μεσα μηχανη . Ο μυθος λεει οτι εχει διαλυσει πανω απο 500 κατασκευες πριν την ηλικια των 15 ετων . Και απο μνημης τις συναρμολογησε παλι . Ενα σπανιο και χαρισματικο μυαλο που η συγχρονη κοινωνια το καταβροχθισε πληρως και χωρις τυψεις . Η επιτομη της αδικης δικαιοσυνης .
    The Mind of Mark DeFriest ειναι ενα ντοκιμαντερ 100 λεπτων για τον μεγαλυτερο αναρχικο φαρσερ στην ιστορια του αμερικανικου σωφρονιστικου συστηματος .
    Για κλοπη εργαλειων πηγε φυλακη;

  4. #169
    KleinosBrekias
    Guest
    Οταν πεθανε ο πατερας του πηγε στο συνεργειο και πηρε εργαλεια που χρειαστηκε . Η μητρια του ειδοποιησε την αστυνομια οτι ο θετος γιος της εκλεψε τα εργαλεια . Η κατηγορια της κλοπης βασιστηκε στο γεγονος οτι το περιεχομενο της διαθηκης δεν ειχε γνωστοποιηθει στους συγγενεις . Νομικα ευσταθουσε . Οταν τον επισκεφθηκε η αστυνομια με το ενταλμα ερευνης για τα κλοπιμαια , αυτος αντεδρασε αποχωρωντας χωρις να δωσει εξηγησεις . Τον κυνηγησε η αστυνομια και τον συνελαβε . Ετσι προστεθηκε ως κατηγορια και η προσπαθεια διαφυγης απο τις αρχες με ενεργο ενταλμα ερευνης .
    Ο ΜαρκΝτεΦριστ δεν κατανοει πως λειτουργει στην ολοτητα του ο νομος . Λειτουργει με το ενστικτο της επιβιωσης . Ειναι ενας πρωτογονος ανθρωπος που ζει στον 20ο - 21ο αιωνα .

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    "Pari" του Siamak Etemadi
    Μου άρεσε, πολύ δυνατή ταινία, κοινωνική, σαν ένα κοινωνικό θρίλερ σε μια ζοφερή πραγματικότητα εξελίσσεται, η πρωταγωνίστρια είναι συγκλονιστική και όλοι οι ηθοποιοί πολύ καλοί. Αισθητικά, κινηματογραφικά έχει κάποια σημεία εκπληκτικά κατά τη γνώμη μου, γενικά συνολικά σαν έργο είναι σπουδαία δουλειά.

    Hit me with music...

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Είδα εχθές την Γυναικα με τα μαύρα-The Woman in Black(2012)...Δεν βλέπω θρίλερ,τα βαριέμαι,αλλά το συγκεκριμένο τα σπάει..Φοβερή ατμόσφαιρα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Είδα εχθές την Γυναικα με τα μαύρα-The Woman in Black(2012)...Δεν βλέπω θρίλερ,τα βαριέμαι,αλλά το συγκεκριμένο τα σπάει..Φοβερή ατμόσφαιρα.
    Το έχω δει... Όντως είναι πολύ καλό!

    Εμένα μου αρέσουν τα θρίλερ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390

    Θα ήθελα πολύ να ξαναδώ αυτή την ταινία:

    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Ειδα εχθές το From the land of the moon(2016)...H πρωταγωνίστρια κλασική περίπτωση αδιάγνωστης οριακής διαταραχής...Πρεπει να την δείτε όλοι όσοι πάσχετε από ψυχιατρικές διαταραχές...Θα σχετιστείτε...8/10
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    μια τρυφερή -βασισμένη στην ιστορία της σεναριογράφου- ταινία για την οριακή είναι -αν θυμάμαι καλά- αυτή εδώ.


    είδα το mommie dearest, μάθημα του τί σημαίνει ναρκισσιστικά κακοποιητική μητέρα, και βίντατζ το εργάκι, μιας και είναι του 80

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Ειδα εχθές το From the land of the moon(2016)...H πρωταγωνίστρια κλασική περίπτωση αδιάγνωστης οριακής διαταραχής...Πρεπει να την δείτε όλοι όσοι πάσχετε από ψυχιατρικές διαταραχές...Θα σχετιστείτε...8/10
    Την έχω δει... Όντως πολύ ωραία!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Την έχω δει... Όντως πολύ ωραία!
    Πολύ ωραία ταινία...Με έκανε να αισθανθω πράγματα,και αυτο είναι βασικό κριτηριο για μένα...
    Εν τω μεταξύ οι Ελληνες κριτικοί,απαράδεκτοι όπως πάντα την έθαψαν την ταινία δείτε εδώ https://www.athinorama.gr/cinema/mov...same-10056764/
    Και αποθεώνουν κάτι βλακείες όπως το Drive my car!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Πολύ ωραία ταινία...Με έκανε να αισθανθω πράγματα,και αυτο είναι βασικό κριτηριο για μένα...
    Εν τω μεταξύ οι Ελληνες κριτικοί,απαράδεκτοι
    Κι εγώ την είδα μόλις τώρα!! Είναι μια υπέροχη ταινία που μου είπε πολλά!!

    Μιλάει για την αγάπη, για το πάθος, για τις παραισθήσεις!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Πολύ ωραία ταινία...Με έκανε να αισθανθω πράγματα,και αυτο είναι βασικό κριτηριο για μένα...
    Εν τω μεταξύ οι Ελληνες κριτικοί,απαράδεκτοι όπως πάντα την έθαψαν την ταινία δείτε εδώ https://www.athinorama.gr/cinema/mov...same-10056764/
    Και αποθεώνουν κάτι βλακείες όπως το Drive my car!
    Κι εμένα μ' αρέσουν οι ταινίες που με αγγίζουν... Κι αυτή το πέτυχε... Κι όντως θεωρώ ότι δεν της άξιζε τόσο χαμηλή βαθμολογία... Το Drive my car δεν το ξέρω καν...

    Έχεις δει το 21 grams? Είναι επίσης πολύ καλή ταινία...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Το 21 γραμμάρια το είχα δει πριν 20 χρόνια αλλά δεν με είχε αγγίξει,απλά συμπαθητική.
    Εχθες είδα το Lust,caution(2007) το οποίο είχε καλές κριτικές,αλλά εμένα δεν μου άρεσε...Δεν ήταν engaging...Ειχε πολύ ωραία φωτογραφία,η πρωταγωνίστρια το προσπάθησε τίμια,αλλά δεν κατάφερε να μου ιντριγκάρει το ενδιαφέρον..3/10
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 12 of 37 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποια ταινια εχετε δει προσφατα?
    By mariap in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 21-09-2009, 16:04
  2. Ειδατε το μηνυμα μου υπευθυνοι του φορουμ;
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 5
    Last Post: 24-10-2008, 12:46
  3. Ποια θεωρειτε τη δικη σας καλυτερη ταινια
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 27-09-2008, 19:22
  4. Παιδιά!Είδατε Τατιάνα?
    By mariella in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-2008, 17:13
  5. Γραψτε για μια ταινια που σας αρεσε
    By KLEONIKI_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 15-04-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •