έχω συνέχεια έκτακτες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    εγώ θα συνεχίσω για 3 μήνες τους β αναστολεις π μ έχει δώσει ο καρδιολογος και βλέπουμε.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Καλησπέρα!!!πήγα τελικά στη γιατρό,της εξηγησα τι μου συμβαινει μου εγραψε εξετασεις(εννοείται και τροπονίνη).απο τη στιγμη που το holter ειναι φυσιολογικό(αθώες έκτακτες συστολές) και οι αιματολογικές καλές δεν χρειάζεται να ανησυχούμε.αυτή ήτανε η απάντησή της.Πάντως αν βγει η τροπονίνη φυσιολογική ειλικρινά θα σταματήσω να ζω με το φόβο.πότε θα ζήσουμε επιτέλους????

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Καλησπέρα!!!πήγα τελικά στη γιατρό,της εξηγησα τι μου συμβαινει μου εγραψε εξετασεις(εννοείται και τροπονίνη).απο τη στιγμη που το holter ειναι φυσιολογικό(αθώες έκτακτες συστολές) και οι αιματολογικές καλές δεν χρειάζεται να ανησυχούμε.αυτή ήτανε η απάντησή της.Πάντως αν βγει η τροπονίνη φυσιολογική ειλικρινά θα σταματήσω να ζω με το φόβο.πότε θα ζήσουμε επιτέλους????
    Αστα να πάνε! Εγώ σήμερα αδιαθέτησα κ πονάω, είμαι κ πρησμένη, κάνω κ εκτακτες από πάνω…
    Πάντως πλέον ξυπνάω κ δε σκέφτομαι να αφουγκραστω πως είμαι και μπορώ να πω ότι βγαίνει καλύτερα η μέρα. Ελπίζω να μην αρχίσω να αγχώνομαι πάλι κ βρεθώ από το 1 στο 0 πάλι!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Αστα να πάνε! Εγώ σήμερα αδιαθέτησα κ πονάω, είμαι κ πρησμένη, κάνω κ εκτακτες από πάνω…
    Πάντως πλέον ξυπνάω κ δε σκέφτομαι να αφουγκραστω πως είμαι και μπορώ να πω ότι βγαίνει καλύτερα η μέρα. Ελπίζω να μην αρχίσω να αγχώνομαι πάλι κ βρεθώ από το 1 στο 0 πάλι!
    Σημαντικό πάντως όπως λες να μην το σκεφτεσαι συνέχεια.Οταν κανω καθαριοτητα στο σπιτι και το μυαλο μου ειναι αφοσιωμενο εκει δεν με πιανει ουτε μια εκτακτη.Δηλαδή ειναι να απορεις!!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Έκανα χθες τεστ κοπώσεως γιατί νιώθω πολύ έντονα τους παλμούς μου και έχω δύσπνοια ακόμα και έναν όροφο να ανέβω και ενώ μου είπε ότι καλό ήταν εχω πανικοβληθεί. Με το που ξεκίνησα το τρέξιμο οι παλμοί ανέβηκαν αμέσως στο ανώτατο επιτρεπόμενο όριο και η πίεση μου με το περπάτημα μόνο άρχισε να εκτοξεύεται. Εννοείται στο τέλος ήμουν έτοιμη να λιποθυμήσω. Μου είπε αν πήγαινε 20 καο πάνω θα ανησυχούσαμε αλλά 19 πίεση με ελάχιστη άσκηση είναι δυνατόν ; Μήπως να ζητήσω χολτερ πίεσης;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    το χολτερ πίεσης είναι ακόμα πιο επώδυνο από το χολτερ παλμων. Μετράει ανά μισάωρο και προσωπικά το είχα βγάλει πριν ολοκληρωθεί το 24ωρο γιατι πονούσε το χέρι μου. Ποση είναι η πίεση σου συνηθως; Εμενα στα περισσότερα τεστ κοπώσεως που έχω κάνει ήταν η συνηθισμένη μου πίεση,ειχε ανέβει μέχρι 11-12. Σε μέτρησαν και μετα;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    το χολτερ πίεσης είναι ακόμα πιο επώδυνο από το χολτερ παλμων. Μετράει ανά μισάωρο και προσωπικά το είχα βγάλει πριν ολοκληρωθεί το 24ωρο γιατι πονούσε το χέρι μου. Ποση είναι η πίεση σου συνηθως; Εμενα στα περισσότερα τεστ κοπώσεως που έχω κάνει ήταν η συνηθισμένη μου πίεση,ειχε ανέβει μέχρι 11-12. Σε μέτρησαν και μετα;
    12 με 13 ειναι συνηθως. θα χρειαστω νεα χαπι απο οτι μου ειπε ενας καρδιολογος. και εννοειται σε φαση αγχουσ ανεβαινει αποτομα. σε κριση πανικου δε παει στο 19. αλλα δεν περιμενα μονο με περπατημα πανω στον διαδορμο να παει τοσο. σοκαριστηκα..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Στην μέτρησαν και μετά το τεστ στη φάση της ξεκουρασης;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    ναι 2 φορες. επεσε αρχικα στο 17 και μετα πηγε 15 μετα δεν γνωριζω αν εμεινε εκει η επανηλθε

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μολις ξαναειχα αυτές τις ριπες που σας είχα ξαναπεί. Παλι παίρνω εδώ και δύο μέρες βιταμίνη d. Βεβαια ένιωσα να έχω αέρα στον οισοφαγο μου (είχα φάει 40 λεπτά πριν). Μπορει αυτό να ήταν το τριγκερ αλλά ήταν σίγουρα ριπες γιατί έβαλα το χέρι στο σφυγμό μου. Ηταν μια ριπή (τρεις έκτακτες μαζι) , φυσιολογικός ρυθμος για μερικά δευτερόλεπτα και μετά πάλι ριπή. Εβηξα για να επαναφέρω τον κανονικό ρυθμό. Τι στο καλό είναι αυτό; Και πάντα μου συμβαίνει όταν παίρνω για παραπανω από μια μέρα τη d.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    εγώ το παθαίνω όταν έχω φούσκωμα και αέρα στο στομάχι πάντως το έχω παρατηρήσει

  12. #27
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μολις ξαναειχα αυτές τις ριπες που σας είχα ξαναπεί. Παλι παίρνω εδώ και δύο μέρες βιταμίνη d. Βεβαια ένιωσα να έχω αέρα στον οισοφαγο μου (είχα φάει 40 λεπτά πριν). Μπορει αυτό να ήταν το τριγκερ αλλά ήταν σίγουρα ριπες γιατί έβαλα το χέρι στο σφυγμό μου. Ηταν μια ριπή (τρεις έκτακτες μαζι) , φυσιολογικός ρυθμος για μερικά δευτερόλεπτα και μετά πάλι ριπή. Εβηξα για να επαναφέρω τον κανονικό ρυθμό. Τι στο καλό είναι αυτό; Και πάντα μου συμβαίνει όταν παίρνω για παραπανω από μια μέρα τη d.
    την βιταμινη d δεν πρεπει να την παιρνεις καθε μερα αλλα μια φορα την εβδομαδα ρωτα και φαρμακοποιο να στα πει καθε μερα κανει κακο

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    την βιταμινη d δεν πρεπει να την παιρνεις καθε μερα αλλα μια φορα την εβδομαδα ρωτα και φαρμακοποιο να στα πει καθε μερα κανει κακο
    δεν ισχύει. Σε μενα φταίει που μάλλον έχουν φτιάξει τα επίπεδα μου και οι μεγάλες δόσεις μπορεί να κάνουν αρρυθμίες. Εγω βεβαια δεν πήρα μεγάλη δόση αλλά όπως είπα, επειδή πλέον βγαίνω στον ήλιο, μάλλον έφτιαξαν μόνα τους τα επίπεδα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    την βιταμινη d δεν πρεπει να την παιρνεις καθε μερα αλλα μια φορα την εβδομαδα ρωτα και φαρμακοποιο να στα πει καθε μερα κανει κακο
    Αν δεν απατωμαι είναι αναλόγως το σκεύασμα. Εγω αυτή που έπαιρνα σε χαπακι που είχα ανεπάρκεια την έπαιρνα κάθε μέρα. Αυτές που συνταγογραφουνται είναι μια φορά τη βδομάδα.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    5
    Καλησπέρα!
    Elli19899 πόσες έκτακτες έδειξε το holter?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Νυστάζω συνέχεια
    By Άγνωστη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 06-01-2022, 12:29
  2. Συνέχεια και νέα..
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 08-02-2019, 15:31
  3. συνεχεια
    By katerina1974 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 10-08-2017, 08:26
  4. η συνέχεια
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 15-05-2010, 22:26
  5. ΣΥΝΕΧΕΙΑ 3
    By ΝΕΦΕΛΗ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-2009, 14:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •