Αμφισβητώ και αμφιβάλλω διαρκώς.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44

    Αμφισβητώ και αμφιβάλλω διαρκώς.

    Καλησπέρα σε όλους!

    Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι άγχος φοβία (αν και εκεί καταλήγω), το ότι αμφιβάλλω συνέχεια και αμφισβητώ κυρίως τον ίδιο μου τον εαυτό. Ξέρω πως είναι υγιές να αμφισβητείς, αλλά εγώ νιώθω κάποια στιγμή ότι τρελαίνομαι. Ρωτάω τον εαυτό μου και τον αμφισβητώ αμέσως." Γιατί;και που το ξέρω;και είναι το αλλο;"κτλ κτλ.

    Έχω ανασφάλειες που θα πω αναζωπυρώνουν όλο αυτο. Είναι στιγμές που θέλω απλά να εξαφανιστώ να μην με απασχολεί τίποτα και κανένας. Είναι εξουθενωτικό να "πνίγεσαι" στο ίδιο σου το μυαλό.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Welcome to the club. Lol
    Άγχος πρέπει να'ναι. Ούτε εγώ το χω ψάξει αλλά σίγουρα δε βοηθάει.
    Σε έχει γονατίσει από το να κάνεις πράγματα;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Διαπιστώνω ότι πιο πολυ σκέφτομαι γενικά παρα πράττω. Αλλά η αμφισβήτηση με κάνει να μην είμαι σίγουρη για τίποτα και για κανέναν. Γιατι όταν κάνω μια σκεψη δεν ξέρω αν είναι από εκλογικευση, αν είναι σωστή, αν χρειάζεται, αν είναι κάτω από σωστά "φίλτρα", αν ειναι από ανασφάλεια, αν έχω δίκιο κτλ. Είναι δυσκολο.

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Πω! Και γω έχω το ίδιο. Τι σκοπεύεις να κάνεις γι'αυτό;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Μοιάζει με αμφιθυμια. Οδηγεί και σε αδυναμία λήψης αποφάσεων ακόμη και για απλά ζητήματα; Όπως ποια τσάντα, ποιο ρολόι να αγοράσω; Και μετά να σκέφτεσαι αν ήταν σωστή επιλογή;

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Δεν είναι μόνο αυτό, δηλ. αδυναμία λήψης αποφάσεων αλλά και γενικότερη αμφισβήτηση των πάντων. Είναι πολύ κουραστικό, εξουθενωτικό, σε γονατίζει..είσαι διαρκώς σε σύγχυση αλλά και σε κενό.
    Η υπεραναλυση είναι πολύ κουραστική, αλλά μπορείς να ξεμάθεις μη δίνοντας αξία στις σκέψεις αυτές.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Προσπαθώ απλά να μην σκέφτομαι πολυ και μπερδευω περισσότερο τον εαυτό μου, γιατί αυτά που προκαλεί είναι μονίμως αρνητικά.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Niels να πω την αλήθεια αλλάζω πολυ γρήγορα γνώμη για μια απόφαση που θα πάρω.. Π. Χ θα πω "θα βγω για περπατημα" Και μετά από λιγο θα πω "μήπως απλά να αράξω;" Κτλ κτλ και καταλήγω τσαντισμένη
    . Παράνοια θα πω.. Χαχα. Επίσης μια βοήθεια, πωςμπορω να απαντάω προσωπικα σε κάποιον ;εννοώ σε συγκεκριμένο μήνυμα και όχι γενικά.

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Δε γίνεται να γράψεις ακόμα. Πενήντα ποστ πρέπει να συμπληρώσεις..
    Αυτό είναι απλά υπεραναλυση. Υπάρχει μια θεωρία σχετικά πρόσφατη από μια ξανθιά κυρία, δε θυμάμαι πως τη λένε, λέει μετράς αντίστροφα 5-4-3-2-1 και κάνεις αυτό που πρέπει να κάνεις. Αυτό το στηρίζει στο ότι με αυτόν τον τρόπο δεν αφήνεις περιθώρια στο μυαλό σου να το τριπλοσκεφτεί ως συνήθως, αλλά το εξαναγκάζεις να μην έχει καμία δικαιολογία και να δράσει. Δοκίμασε το. Όταν το είχα πρωτοακουσει λέω χμ καλή φάση να το δοκιμάσω κλασικά ενθουσιάζομαι εγώ, μετά μόλις το ξανασκέφτηκα το αποδόμησα και λέω και μέχρι το 100 να μετράω δεν πα να μετράω, δε θα γίνει τίποτα. Γενικά όσα λέμε αυτά εμφανίζονται μπροστά μας. Η μία σκέψη από τόσο ασήμαντη γίνεται η πραγματικότητα μας αν της δώσουμε δύναμη. Άρα καταλαβαίνεις πως πάει το όλο κονσεπτ. Δεν είναι παράνοια. Είναι απλά mental masturbation και ακινητοποίηση/καθήλωση.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Ναι ναι έχω δει την ομιλία της και εγώ.. Γίνονται όλα σε κλάσματα. Κοίταξε νομίζω μέσα από δουλειά και μόνο. Άλλωστε δεν λειτουργούν όλα για όλους.. Ουτε εμένα μου κάνει, για την ώρα τουλαχιστον.. Προσπαθώ να μην με αφήνω να μπαίνω στο τρυπάνι. Αντε να δουμε..

  11. #11
    kopela93
    Guest
    Σε καταλαβαίνω φουλ. Άμα βρεις καμία λύση γράψε εδώ αν θες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Niels να πω την αλήθεια αλλάζω πολυ γρήγορα γνώμη για μια απόφαση που θα πάρω.. Π. Χ θα πω "θα βγω για περπατημα" Και μετά από λιγο θα πω "μήπως απλά να αράξω;" Κτλ κτλ και καταλήγω τσαντισμένη
    . Παράνοια θα πω.. Χαχα. Επίσης μια βοήθεια, πωςμπορω να απαντάω προσωπικα σε κάποιον ;εννοώ σε συγκεκριμένο μήνυμα και όχι γενικά.
    Κ εγώ το παθαίνω αυτό.
    Άμα έχεις κάποια πρόοδο στο θέμα αυτό, θα ήθελα να την διαβάσω.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Από ότι καταλαβαίνω παιδιά θέλει χρόνο ότι έχει να κάνει με το mindset. Χρόνια να πω καλύτερα.. Είναι μέρες που δεν αντέχεις μέρες που είσαι δυνατός/δυνατή. Αμα βρω την ευκολη λυση, σίγουρα θα σας την πω!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Από ότι καταλαβαίνω παιδιά θέλει χρόνο ότι έχει να κάνει με το mindset. Χρόνια να πω καλύτερα.. Είναι μέρες που δεν αντέχεις μέρες που είσαι δυνατός/δυνατή. Αμα βρω την ευκολη λυση, σίγουρα θα σας την πω!
    Ναι, δυστυχώς θέλει χρόνια.
    Εγώ μια πολύ μικρή βελτίωση με τα θέματα μου είδα μετά από σχεδόν δύο χρόνια.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Καλά είναι δυο χρόνια κατά την γνώμη μου.. Μερικές φορές έχουμε κάνει και περισσότερη δουλειά από όσο νομίζουμε.. Πολυ χρήσιμο για είναι και το feedback, αν γράφεις ή αν έχεις κάποιον ψυχολόγο ή ακόμα και ενας πολυ κοντινος άνθρωπος μας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτεύομαι διαρκώς
    By Aretousa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2017, 18:19
  2. Σκεφτομαι διαρκως
    By andy87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-01-2014, 03:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •