Αμφισβητώ και αμφιβάλλω διαρκώς. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Niels να πω την αλήθεια αλλάζω πολυ γρήγορα γνώμη για μια απόφαση που θα πάρω.. Π. Χ θα πω "θα βγω για περπατημα" Και μετά από λιγο θα πω "μήπως απλά να αράξω;" Κτλ κτλ και καταλήγω τσαντισμένη
    . Παράνοια θα πω.. Χαχα. Επίσης μια βοήθεια, πωςμπορω να απαντάω προσωπικα σε κάποιον ;εννοώ σε συγκεκριμένο μήνυμα και όχι γενικά.
    Είναι ο ορισμός της αμφιθυμιας. Το είχα σε έντονο βαθμό κι εγώ. Με την ψυχοθεραπεία το κατάλαβα. Έχει να κάνει και με φοβίες που δεν τις αναγνωρίζουμε καν. Απέφευγα να πάρω θέση για το οτιδήποτε αλλά με αυτόν τον τρόπο απέφευγα και να συνειδητοποιήσω τα συναισθήματα μου για το οτιδήποτε πόσο μάλλον να τα εκφράσω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Καλά είναι δυο χρόνια κατά την γνώμη μου.. Μερικές φορές έχουμε κάνει και περισσότερη δουλειά από όσο νομίζουμε.. Πολυ χρήσιμο για είναι και το feedback, αν γράφεις ή αν έχεις κάποιον ψυχολόγο ή ακόμα και ενας πολυ κοντινος άνθρωπος μας.
    δύο χρόνια όχι για να γίνω καλά, αλλά για να γίνω ελάχιστα καλύτερα.
    Πολύ χρήσιμο αυτό με το feedback.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    74
    Καλημερα και καλη χρονια. Κ εγω μονιμα σκεφτομαι και αναλυω παρα πολυ και θπαρχιυν στιγμες πιυ ειμαι πολυ σιηουρη ηια το ενστικτο μου και με θεωρω εξυπνο ανθφωπο και αλλες που νιωθω οτι ειμαι χαιβανι κ οτι ολοι σκοπευουν να με ξεγελασουν

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Προφανώς η αλήθεια κάπου στη μέση βρίσκεται. Αλλά δυστυχώς πολλές φορές η αντίληψη μας τελεί σε διάσταση με αυτή. Όμως ο αυτοπροσδιορισμός με απόλυτο τρόπο δεν νομιζω ότι συνιστά αλήθεια έτσι κι αλλιώς. Και το χειρότερο είναι ότι αυτό που δημιουργεί το συναίσθημα μας είναι η αντίληψη οπότε εκεί νομίζω πως πρέπει να εστιάσεις. Πώς δηλαδή θα επεξεργαζεσαι τα εσωτερικά και εξωτερικά ερεθίσματα με τρόπο που δεν θα καταλήγουν σε συμπεράσματα που δεν επιδέχονται αλλαγής. Ένας τρόπος είναι να κατανοείς το γιατί κάνεις ο,τι κάνεις, δηλαδή τις πραγματικές αιτίες των επιλογών σου. Αυτό βέβαια ακούγεται σαν μια επιπρόσθετη υπεραναλυση. Και όταν την κάνουμε εκτός πλαισίου ψυχοθεραπείας είναι ανελεγκτη οπότε δεν υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσεις τις πεποιθήσεις σου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Niels να πω την αλήθεια αλλάζω πολυ γρήγορα γνώμη για μια απόφαση που θα πάρω.. Π. Χ θα πω "θα βγω για περπατημα" Και μετά από λιγο θα πω "μήπως απλά να αράξω;" Κτλ κτλ και καταλήγω τσαντισμένη
    . Παράνοια θα πω.. Χαχα. Επίσης μια βοήθεια, πωςμπορω να απαντάω προσωπικα σε κάποιον ;εννοώ σε συγκεκριμένο μήνυμα και όχι γενικά.
    Για να στείλεις σε κάποιον προσωπικό μήνυμα που δεν το βλέπει κανείς άλλος πρέπει να συμπληρώσεις πενήντα αναρτήσεις. Για να απαντήσεις μες στο thread σε κάποιον συγκεκριμένα πατάς το δεύτερο στα δεξιά κάτω από το μήνυμα αυτού που θες να απαντήσεις, αυτό με τα εισαγωγικά.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Ναι είναι λιγάκι περίπλοκο γιατί δεν είσαι σίγουρος/η για τίποτα. Νομίζεις ότι ότι σκέφτεσαι, εγώ δηλαδή, είναι λάθος κατά κάποιο τρόπο, και γεννιουνται διαρκώς ερωτήσεις.. Προσπαθώ όσο μπορώ να δω το συναίσθημα μου. Βέβαια δεν είναι παντα ο σωστός οδηγός αλλά σε κάτι τέτοια πιστευω βοηθάει.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Πουταναρεσ κ μαλακεσ βλεπετε τον κοσμο μονοδιαστατα κ δραματοποιημενο καμια σχεση με την πραγματικη ζωη καμια σχεση με το να βγειτε απο το σπιτι να δειτε τον κοσμο καταματα δεν μπορειτε γτ ειστε ρατσιστεσ με χαμηλη αυτοπεποιθηση κ αυτοεκτιμηση ετσι σασ βγαζει το κρατοσ το μπουρδελο κι η μανα σασ αμα κατσω να σασ εξηγησω τι διαφορα εχει να δεισ ολο το εργο θα αυτοκτονησετε αρα δεν πρεπει να σασ εξηγησω πιο ειναι ολο το εργο το προβλημα ξεκιναει απο τισ μαμαδεσ που σασ μαθαινουν την συγκριση ελπιζω να τα μαθατε

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Μαριλου πεσ τουσ οτι ξερω τισ θεραπειεσ για ολα αλλα με λογια οχι με ουσιεσ αν εισαι αυτη που νομιζω πεσ τουσ την αληθεια

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Lostinmymind View Post
    Ναι είναι λιγάκι περίπλοκο γιατί δεν είσαι σίγουρος/η για τίποτα. Νομίζεις ότι ότι σκέφτεσαι, εγώ δηλαδή, είναι λάθος κατά κάποιο τρόπο, και γεννιουνται διαρκώς ερωτήσεις.. Προσπαθώ όσο μπορώ να δω το συναίσθημα μου. Βέβαια δεν είναι παντα ο σωστός οδηγός αλλά σε κάτι τέτοια πιστευω βοηθάει.
    Απλά αν συγκαταλεγεις το άγχος στα συναισθήματα σου, στην ουσία εμπιστεύεσαι το άγχος σου. Μου θυμίζει και το άλλο που μας συμβαίνει όταν έχουμε κατάθλιψη, που περιμένουμε να αισθανθούμε καλά για να κάνουμε το οτιδήποτε. Ίσως εν τέλει αυτό που έσωζε προηγούμενες γενιές να ήταν η στέρηση, το ότι εξαναγκάζονταν να βρουν δυνάμεις, να αντέξουν, να τολμήσουν κλπ και δεν αναλωνονταν στον αυτοοικτιρμο, στην υπεραναλυση και στη θεωρία. Η ανάληψη ευθυνών όταν δεν είναι σοβαρή η κατάσταση κάποιου μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την ενεργοποίηση του. Βέβαια οφείλω να πω ότι ο ψυχοθεραπευτής μου συμφωνεί μαζί σου για το συναίσθημα οδηγό. Απλά εγώ έχω μια επιπρόσθετη δυσκολία στο να αναγνωρίσω το συναίσθημα μου. Μπερδευομαι στην προσπάθεια μου να εκπληρώνω το καθήκον, επιθυμίες άλλων που έχω απορροφήσει κλπ.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Niels το άγχος είναι ένα θέμα , θα μπορούσα να το εκφράσω και σαν πίεση γενικά. Με τα συναισθήματα μου και εγώ δεν τα πάω περίφημα αλλά προσπαθώ να τα βλέπω όσο γίνεται, δίνει και μια αίσθηση ελευθερίας καπως αυτο. Μέσα από την προσπάθεια μου για να μην πέφτω τόσο μέσα σε αυτό, τις χιλιάδες ερωτοαπαντησεις, καταλαβαίνω πως έχει να κανει και με την εμπιστοσύνη στον εαυτό. Πράττεις και απλά δέχεσαι τις συνέπειες είτε καλές είτε κακές. Πιστευω όσο έρχεσαι σε επαφή με τον εαυτό τόσο λιγότερο θα υπάρχει αυτή η "τρέλα". Θα συμφωνήσω και για τις ευθύνες που αναφέρεις. Σε αλλάζουν.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Player View Post
    δύο χρόνια όχι για να γίνω καλά, αλλά για να γίνω ελάχιστα καλύτερα.
    Πολύ χρήσιμο αυτό με το feedback.

    Εγώ πολλές πλευρές τους εαυτου μου και λάθος αντιλήψεις κτλ τις αναγνώρισα μέσα από τρίτους που με καταλάβαιναν καλυτερα από ότι εγώ τον εαυτό μου.. Κοντινοί άνθρωποι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ερωτεύομαι διαρκώς
    By Aretousa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2017, 18:19
  2. Σκεφτομαι διαρκως
    By andy87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-01-2014, 03:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •